Alimenty wstecz

Grażyna Tomanek        11 listopada 2014        7 komentarzy

Wnioskując z Waszych komentarzy, temat alimentów będzie powracał na strony mojego bloga dopóty, dopóki dzieci nie nauczą się żyć powietrzem.

Regularnie zadajecie pytanie: od kiedy alimenty?

Przede wszystkim zaś pytacie: dlaczego dopiero po wydaniu wyroku rozwodowego, i to prawomocnego ?!

Prawdopodobnie dlatego, że celem wyroku rozwodowego jest uregulowanie sytuacji prawnej dziecka po rozwodzie.

Wcześniej, przynajmniej teoretycznie, ciągle jesteście rodziną.

Warto zatem już w pozwie rozwodowym zawrzeć wniosek o zabezpieczenie alimentów.

Postanowienie zabezpieczające będzie ,,źródłem utrzymania” dzieci podczas całego procesu, również w czasie oczekiwania na rozpoznanie apelacji.

No dobrze, ale co jeśli nie złożyłeś wniosku o zabezpieczenie?

Po zakończonym procesie rozwodowym robisz bilans zysków i strat (a raczej samych strat, przynajmniej w sferze materialnej, święty spokój – bezcenny) i zastanawiasz się, czy można, odzyskać pieniądze wydawane na utrzymanie dziecka podczas rozwodu.

Czy można zasądzić alimenty wstecz?

Na szczęście – można! (baaardzo upraszczając sprawę w kwestii nazewnictwa).

W tym celu należy wystąpić do sądu rejonowego z tzw. roszczeniem regresowym (artykuł 140 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Składasz zatem pozew, w którym przedstawiasz, że w okresie od … do … wydawałeś np. po 500,00 złotych miesięcznie na utrzymanie syna, co łącznie daje kwotę x złotych, której zwrotu się domagasz.

A co w sytuacji, gdy dziecko było utrzymywane nie przez rodzica, ale przez inną osobę np. przez dziadków?

Kto w takiej sytuacji jest uprawniony do wystąpienia z regresem?

Zawsze ta osoba, która rzeczywiście poniosła koszty utrzymania dziecka.

Jeśli osobą tą była babcia – ona występuje z pozwem.

Powództwo regresowe przysługuje każdemu, kto wydatkował swoje środki na utrzymanie dziecka, bez względu na to, czy jest krewnym czy obcym, czy był do tego zobowiązany, czy robił to z potrzeby serca.

Zwał jak zwał … ważne, że coś da się zrobić by odzyskać pieniądze!

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Edyta Listopad 11, 2014 o 14:53

Trudno znaleźć w internecie tak ważne i pomocne informacje na temat alimentów.
Wszyscy skupiają się na najprostszych rzeczach, a Pani wskazówki są bardzo istotne.
Gratuluję bloga 😉

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Listopad 11, 2014 o 22:08

Dodam tylko, że warto pamiętać o terminie przedawnienia.

Odpowiedz

Amm Grudzień 19, 2015 o 20:08

A ja mam pytanie. Co w momencie jak moje dziecko jest u mnie w domu we wtorek, czwartek i co drugi tydzień od piątku do poniedziałku. Wychodzi na to, że u mnie jest 40% całego tygodnia. W takiej sytuacji dlaczego płace alimenty? I kto ponosi koszty w czasie jak dziecko jest u mnie?

Odpowiedz

katarzyna Grudzień 29, 2015 o 10:29

bardzo pomocne wiadomości…. super blog

Odpowiedz

rafał Kwiecień 15, 2016 o 17:05

Mam pytanie ile w wstecz(lat) może się domagać była żona zwrotu niezapłaconych alimentów.Chodzi o to ze w 2013 i 2012 roku nie dałem jej za jeden miesiąc i teraz domaga się zwrotu z odsetkami..

Odpowiedz

Krzysztof Gomułka Kwiecień 10, 2017 o 18:06

Moja mama miała zasadzone alimenty w terminie ustawowym od dnia rozwodu tzn piecioletnim wyrok był natychmiastowej wykonalności wyrok otrzymała i miała płacone z emerytury ojca tzn byłego męża ponadto wniósł w 06.2016 i uchylenie obowiązku na posiedzeniu niejawnym i dostała wyrok zaoczny o uchylenie alimentów wnieslismy sprzeciw odbyła się sprawa dnia 17.01 tego roku i sędzia nakazała mamie wycofać sprzeciw i oznajmiła że po otrzymaniu wyroku prawomocnego może złożyć o wydłużenie obowiązku alimentacyjnego byliśmy na to przygotowani ale mama tego uprawomocnienia się wyroku nie otrzymała ani żadnej decyzji z sądu ponadto ojciec teraz popełnił samobójstwo tym samym pozostawił ja nas w niedostatku i bez środków do życia co mogę jeszcze w tej sprawie zrobić czy mogę złożyć o przywrócenie terminu do odwołania aby sędzia uchylila ten wyrok uchylajacy mamie alimenty z góry dziękuję i proszę o rady ważna to dla mnie sprawa .

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Kwiecień 10, 2017 o 18:46

Jeżeli ojciec nie żyje, to niestety nie można prowadzić przeciwko niemu sprawy o alimenty. Obawiam się, że jest już za późno. Proponuję udać się do prawnika, który zapozna się z materiałem sądowym i ewentualnie podpowie jakieś rozwiązanie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: