Pomoc prawna

Koszty utrzymania mieszkania a alimenty – jak rozstrzygają sądy?

Grażyna Tomanek04 lipca 2023Komentarze (0)

Występując z roszczeniem alimentacyjnym zawsze wykazuję, jakie są koszty utrzymania mieszkania, które ponosi rodzic opiekujący się dziećmi.

Koszty utrzymania mieszkania a alimenty

Koszty utrzymania mieszkania – jak wpływają na alimenty?

Wskazanie tych kosztów jest istotne, ponieważ określa uzasadnione wydatki, jakie rodzic ponosi.

Czy jednak koszty mieszkania i mediów są uznawane jako bezpośrednie koszty utrzymania dzieci i czy w związku z tym stanowią „część” alimentów na dzieci ?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna ponieważ zależy od indywidualnych okoliczności każdej sprawy. Warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu, ponieważ istnieje wiele różnych stanowisk sądów w tej sprawie.

Orzecznictwo w zakresie uwzględniania kosztów mieszkania przy ustalaniu alimentów jest zróżnicowane, dlatego jeśli zależy nam aby sąd uwzględnił te koszty, ważne jest szczegółowe przedstawienie argumentów popierających nasze twierdzenia.

Niektóre sądy są zdania, że koszty mieszkania nie powinny być wliczane do alimentów, argumentując, że rodzic zapewnia dziecku miejsce zamieszkania, co jest już realizacją obowiązku alimentacyjnego i codzienną opieką.

Sądy zauważają również, że niezależnie od tego, czy rodzic mieszka sam czy z dzieckiem, byłby zobowiązany do ponoszenia kosztów związanych z mieszkaniem.

Jednym z argumentów przeciwko uwzględnianiu kosztów mieszkania jest fakt, że dzieci i osoby dorosłe korzystają z mieszkania w różny sposób, a większość opłat związanych z utrzymaniem i eksploatacją mieszkania rodzic musiałby ponosić niezależnie od tego, czy dziecko zamieszkuje z nim czy nie.

Sądy również zwracają uwagę na indywidualne okoliczności, takie jak sytuacja finansowa rodzica czy specyficzne potrzeby dziecka.

Koszty utrzymania mieszkania a alimenty – jakie czynniki mogą mieć znaczenie?

Jednak należy pamiętać, że sądy podejmują różne decyzje w tej sprawie a zatem możliwe jest również uwzględnienie całej kwoty związanej z kosztami mieszkania przy ustalaniu alimentów.

Decydujące mogą być takie czynniki jak: wielkość mieszkania, ilość osób, które w nim  zamieszkują oraz to czy rodzic mógłby korzystać z mieszkania tańszego.

Przykładowe orzeczenia sądowe, które nie uwzględniają w pełni kosztów mieszkania przy ustalaniu alimentów, to:

W kwocie alimentów należy uwzględnić ryczałtowo koszty zużycia wody, prądu i gazu, natomiast koszt utrzymania i ogrzewania mieszkania obciąża rodzica, który ma obowiązek zapewnić sobie mieszkanie umożliwiające pobyt z dziećmi. Stany faktyczne mogą jednak modyfikować ten pogląd

Sąd Apelacyjny w Krakowie I Wydział Cywilny z dnia 23 marca 2016 r., sygn. akt I ACa 1755/15

Koszty utrzymania mieszkania nie powinny być dzielone równo pomiędzy dzieci i osoby dorosłe. Dzieci i osoby dorosłe korzystają z mieszkania w różny sposób, a większość opłat związanych z utrzymaniem i eksploatacją mieszkania byłaby ponoszona przez rodzica opiekującego się dzieckiem, niezależnie od tego, czy dziecko mieszka z nim czy nie. Sąd zauważył również, że matka dziecka posiada swoje własne mieszkanie, ale zdecydowała się zamieszkać z dzieckiem w większym i droższym wynajmowanym mieszkaniu. W tej sytuacji wydatki związane z wynajmem mieszkania i spłatą kredytu hipotecznego nie powinny być uwzględniane w kosztach utrzymania dziecka

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, VI Wydział Rodzinny i Nieletnich z dnia 26 listopada 2019 r., sygn. akt VI RC 178/18

W sprawach rozwodowych alimenty mogą podlegać ocenie pod jeszcze innym kątem, o czym pisałam już wcześniej tu.

W każdym przypadku warto odpowiednio uwypuklić okoliczności związane z koniecznymi kosztami utrzymania mieszkania.

Grażyna Tomanek
adwokat

Photo by Danilo Rios on Unsplash

***

Podsłuchy w procesie rozwodowym

Temat nielegalnych nagrań nagminnie pojawia się przy okazji rozstania małżonków oraz udowadniania winy tego drugiego. Pisałam już na ten temat tu.

Kiedy dostaję pismo procesowe, do którego dołączono płyty z nagraniami, wiem że ten proces nie będzie łatwy.

Samo odsłuchiwanie czyiś kłótni, żali, rozmów albo jeszcze gorzej… wielogodzinnej ciszy utrwalonej na nagraniu wywołuje u mnie ostrą reakcję alergiczną [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis: