Co zrobić gdy byłeś podsłuchiwany.

Grażyna Tomanek        18 października 2017        3 komentarze

Prywatność to nasz wielki skarb. Każdy ma prawo, aby po zamknięciu drzwi swojego mieszkania po prostu być sobą. Ustawa chroni m.in. nasze prawo do intymności, tajemnicy czy poszanowania miru domowego. Generalnie mamy prawo do tego, aby czuć się bezpiecznie w swoich czterech ścianach.

Niestety, życie pokazuje, że powyższe uprawnienia często są łamane. Niektórzy z nas odkrywają, że są lub byli podsłuchiwani.

Taka wiadomość budzi złość, niedowierzanie i bezsilność.

Zakładanie podsłuchu stało się powszechnym narzędziem rozwodzących się małżonków. Nielegalnie zdobyte nagrania są materiałem dowodowym w procesie (o czym pisałam tutaj), wobec czego pokusa ich zdobycia jest wielka.

Podsłuchiwanie jest przestępstwem opisanym w art. 267 § 3 kodeksu karnego, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Przestępstwo jest ścigane na wniosek tzn., że musisz go złożyć, aby prokuratura podjęła kroki zmierzające do ukarania sprawcy. Najlepiej przygotować wniosek pisemny i przesłać go do miejscowej prokuratury. Wizyta na komisariacie niestety często kończy się przekonaniem pokrzywdzonego, że ,,nie warto”

Kiedy mamy poczucie krzywdy, rodzi się w nas chęć wendety, niektóre z pomysłów na wyrównanie rachunków niekoniecznie są zgodne z prawem i mogą narazić nas na kłopoty.

Zamiast pielęgnować uczucie bezsilności, złóż wniosek o ściganie przestępstwa.

Przedawnienie karalności następuje po 5 latach.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

adwokat Warszawa Październik 20, 2017 o 09:40

Bardzo dobre porady trzeba od razu zawiadomić organy które sprawdzą i ukarają sprawcę

Odpowiedz

Langpar Październik 30, 2017 o 09:44

Naprawdę interesujący artykuł. Zawsze się zastanawiałem jak można coś takiego załatwić. Niektórzy ludzie są naprawdę perfidni. Jednak gdy ktoś było podsłuchiwany a nie będzie mieć na to dowodów to słowo przeciwko słowu jednak chyba nie wystarczy. Może dlatego na komisariacie zazwyczaj się słyszy “nie warto”.

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Listopad 7, 2017 o 20:38

Myślę, że nie warto być bezczynnym gdy narusza się nasze dobra osobiste.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: