Pomoc prawna

Alimenty potrzebne od zaraz

Grażyna Tomanek23 sierpnia 2014214 komentarzy

Nie znam przyczyn, dla których ustawodawca odmiennie uregulował kwestię daty początkowej, od której przysługują alimenty ustalane w procesie o rozwód/separację od alimentów zasądzonych w sprawie o alimenty.

Jeśli złożysz pozew o alimenty w sądzie rejonowym, to bez względu na to kiedy zapadnie wyrok, obowiązek alimentacyjny zostanie ustalony od daty złożenia pozwu (zobacz wzór pozwu o rozwód).

Masz nawet możliwość, aby domagać się alimentów za okres do trzech miesięcy przed złożeniem pozwu.

Przykładowo: 1-ego kwietnia składasz pozew o alimenty, w którym zaznaczasz, że domagasz się zasądzenia alimentów w wysokości np. po 900,00 złotych miesięcznie, począwszy od 1-ego stycznia.

Bez względu na to, jak długo będzie trwało postępowanie, wyrok musi uwzględnić Twoje roszczenie od dnia 1-ego stycznia.

Dla pozwanego oznacza to, że już w dniu wydania wyroku będzie miał kilkumiesięczne zaległości alimentacyjne (o ile nie płacił dobrowolnie zasądzonej kwoty).

Na tym uprzywilejowana pozycja powoda w sprawie o alimenty się nie kończy.

Nawet jeżeli pozwany zaskarży wyrok (co w praktyce oznacza kilkumiesięczne oczekiwanie na rozpoznanie apelacji przez sąd II instancji), płacić musi zgodnie z zaskarżonym wyrokiem. Dzieje się tak z uwagi na tzw. klauzulę natychmiastowej wykonalności, którą w sprawach o alimenty sąd nadaje z urzędu na podstawie artykułu 333 kodeksu postępowania cywilnego.

Tymczasem alimenty w wyroku rozwodowym, z wyraźnego wskazania ustawodawcy, zasądzane są dopiero od chwili uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

Zobacz jak napisać pozew o rozwód>>

Druga strona może złożyć apelację od wyroku rozwodowego  tylko po to by o kilka miesięcy odwlec termin płatności alimentów, które uważa za zbyt wysokie.

Dodatkowo, nie masz szans na uzyskanie alimentów za czas od wniesienia powództwa o rozwód do czasu uprawomocnienia wyroku.

Sytuacja jest tym bardziej niekorzystna, że postępowanie dowodowe w sprawie rozwodowej obejmuje wiele kwestii.

Poza ustaleniem wysokości alimentów, sąd zajmuje się sprawami związanymi z władzą rodzicielską, kontaktami z dziećmi, winą za rozkład pożycia a także uregulowaniem sposobu korzystania z mieszkania.

Jeśli masz pecha, proces może trwać nawet kilka lat.

Oczywiście, nie po to grzmię na te niesprawiedliwości, aby nie wskazać sposobu na ich uniknięcie.

Razem z pozwem (albo z odpowiedzią na pozew) musisz złożyć wniosek o zabezpieczenie kosztów utrzymania rodziny na czas toczącego się postępowania.

Wniosek może stanowić jeden z punktów Twojego pisma procesowego, może też być złożony osobno. We wniosku, (podobnie jak w pozwie o alimenty składanym do sądu rejonowego) należy podać wszystkie informacje pozwalające na ustalenie zasadnej wysokości alimentów.

Zatem podajesz: wysokość swoich zarobków (jeśli je masz) i zarobków pozwanego (jeśli je znasz) a także wydatki, jakie ponosisz na utrzymanie dziecka (lub siebie i dziecka, gdy domagasz się też alimentów na siebie).

Możesz dołączyć faktury, wyciągi z konta, zaświadczenie o wysokości dochodów itp.

Jeśli dokumentacja będzie wyczerpująca i wiarygodna, sąd będzie mógł wydać postanowienie zabezpieczające nawet bez przeprowadzenia rozprawy.

Zgodnie z przepisami, sąd powinien rozpoznać Twój wniosek w terminie 7 dni.

W przypadku, gdy wysokość alimentów ustalonych w ramach zabezpieczenia Twoim zdaniem nie jest zadowalająca, w terminie 14 dni możesz złożyć zażalenie do właściwego sądu apelacyjnego. Zażalenie składasz za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżone postanowienie.

Uregulowanie obowiązku alimentacyjnego na początku postępowania pozwoli Ci skoncentrować się na pozostałych aspektach sprawy rozwodowej, a jakże często ochroni przed niedostatkiem.

Chcesz być na bieżąco? Polub mój profil na Facebooku

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 214 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  edyta76 23 sierpnia, 2014 o 14:21

  bardzo ciekawy temat dotyczący alimentów.. tylko co się dzieje, jeśli alimenty płacone w czasie rozwodu były wyższe od tych w późniejszym wyroku? trzeba je zwrócić drugiej stronie? Czy jest szansa, aby alimenty w wyroku były wyższe niż w czasie sprawy? proszę o wyjaśnienie.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 25 sierpnia, 2014 o 16:12

  Przyznaję szczerze, że w swojej kilkunastoletniej praktyce zawodowej nie spotkałam się z przypadkiem aby alimenty zasądzone wyrokiem były niższe od tych z zabezpieczenia. Teoretycznie nie można jednak takiej możliwości wykluczyć.
  Wielce prawdopodobna jest za to sytuacja dalej idąca, że w wyroku sąd oddali powództwo o rozwód, skutkiem czego nie zasądzi żadnych alimentów.
  Jeśli alimenty ustalone postanowieniem zabezpieczającym zostały zużyte na potrzeby osoby uprawnionej to brak jest podstaw do żądania ich zwrotu .
  Bardzo często zdarza się tak, że alimenty zasądzone wyrokiem są wyższe niż ustalone na czas toczącego się postępowania. Wynika to m.in. z okoliczności, że w dacie wyrokowania sąd dysponuje już pełnym materiałem dowodowym; dla wydania postanowienia zabezpieczającego wystarczy natomiast uprawdopodobnienie roszczenia, co w przypadku alimentów jest oczywiste.
  Jeśli pozostawiłam jakieś wątpliwości- chętnie je wyjaśnię. Pzdr.

  Odpowiedz

  Adam Stanko 24 sierpnia, 2014 o 13:58

  Świetny blog i przydatne informacje! życzę powodzenia.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 25 sierpnia, 2014 o 15:22

  Dziękuję, mam nadzieję, że będzie Pan stałym czytelnikiem. Pzdr

  Odpowiedz

  krzysiek 20 września, 2014 o 13:50

  a jak jest w przypadku gdy jest zlozony pozew orozwod i alimenty przez ojca z winy zony alimenty sa od pozwu czy od wyroku

  Odpowiedz

  krzysiek 21 września, 2014 o 08:56

  o d kiedy ustala sad alimenty jak pozew jest o rozwod ialimenty

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 21 września, 2014 o 18:04

  Zakładam, że nie złożyłeś osobno pozwu o rozwód i pozwu o alimenty, ale masz na myśli pozew o rozwód, w którym domagasz się alimentów. Właśnie takiego pozwu rozwodowego dotyczy mój wpis, a zatem alimenty otrzymasz dopiero od czasu uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. (o ile nie złożyłeś wniosku o zabezpieczenie roszczenia). Dla ustalenia obowiązku alimentacyjnego na rzecz dziecka nie ma znaczenia czy pozew składa ojciec czy matka, ani z czyjej winy będzie orzeczony rozwód.

  Odpowiedz

  Iza 22 września, 2014 o 18:27

  Witam jeśli miałam zasądzone alimenty na czas trwania rozprawy 600zł a po rozprawie 800zł to czy mąż powinien nadpłacić te różnice ponieważ w wyroku jest zaznaczone, że wyrok obowiązuje od 16 maja z rozprawa była 16 września.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 22 września, 2014 o 21:18

  Oczywiście, że powinien nadpłacić!

  Odpowiedz

  beata 30 października, 2014 o 20:17

  Pozew o rozwod i zabezpieczenie alimentow zlozylam 10.10.2013 w 25.11.2103 sad zabezpieczyl 600 zl pozwany w grudniu zlozy odwolanie sad apelacyjny oddalil wyrok rozwodowy 25 .10.2014.od kiedy naleza mi sie zabezpieczone alimenty pozwany w pazdzierniku zaplacil 400 w listopadzie 400 od grudnia placil 600zl

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 31 października, 2014 o 17:48

  Niestety, po prawomocnym zakończeniu postępowania traci moc postanowienie zabezpieczające (celem zabezpieczenia jest zapewnienie alimentów na czas postępowania). Ponieważ powództwo zostało oddalone (o ile dobrze zrozumiałam), w tej chwili nie ma żadnego tytułu upoważniającego do egzekwowania alimentów. Koniecznym będzie złożenie pozwu do sądu rejonowego o zasądzenie alimentów.

  Odpowiedz

  beata 31 października, 2014 o 18:41

  Witam troche to zamotalam bylo tak 10.10.2013 zlozylam pozew orozwod w pozwie wystapilam o zabezpieczenie alimentow na czas procesu 25.11.2013 sad zabezpieczyl 600zl.W grudniu 2013 pozwany zlozyl zazalenie ale 23.05.2014 sad apelacyjny je oddalil jako bezzasadne.Pozwany w pażdzierniku i listopadzie 2013 zaplacil po 400zl .Czy za te miesiace nalezy sie wyrownanie dodam ze ostatnia sprawa odbyla sie 25.10.2014 dzis odebralam prawomocny wyrok rozwodowy.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 31 października, 2014 o 19:08

  W postanowieniu o zabezpieczeniu z całą pewnością Sąd wskazał od jakiej daty pozwany zobowiązany jest płacić kwotę 600 zł, najczęściej jest to data wydania postanowienia ( w tym przypadku 25.11.13r.), ale mogła być też inna, wcześniejsza. Jeżeli postanowienie uprawomocniło się to od daty w nim wskazanej należały się alimenty w wysokości po 600 zł., zatem pozwany powinien nadpłacić za ten okres. Proszę pamiętać, że zabezpieczenie upada po upływie miesiąca od daty uprawomocnienia się wyroku. Ma Pani mało czasu aby wyegzekwować zaległości! Sugeruję pilną wizytę u komornika.

  Odpowiedz

  Marek 10 listopada, 2014 o 14:56

  Pani Mecenas, gratuluję świetnego bloga!
  z uwagą zapoznałem się z Pani wpisem i mam jedno pytanie, czy jest Pani w stanie wytłumaczyć, dlaczego w sprawach o rozwód, alimenty nie mogą być przyznane na dziecko od dnia pozwu, a w innych sprawach – o same alimenty – już tak? To jest rzeczywiście jakoś inaczej uregulowane?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 11 listopada, 2014 o 13:03

  Dedykowałam Panu mój dzisiejszy wpis, mam nadzieję, że pomoże on rozwiać wątpliwości. Pzdr.

  Odpowiedz

  Laura 20 listopada, 2014 o 20:07

  Witam Serdecznie,
  Rowniez mam pytanie, a co z zabezpieczeniem na czas trwania ciazy i 3 miesiace po porodzie?
  Spodziewam sie dziecka, jestem obecnie w 8 miesiacu ciazy z racji tego,ze ojciec dziecka poczatkowo dobrowolnie chcial placic 1000 zl do urodzenia dziecka i 1200 zl przez pierwsze 3 miesiace zycia w formie aktu notarialnego postanowilam nie skladac wniosku do sadu.
  Aczkolwiek umowy nie podpisal, zostalam bez środków do zycia. 7.11.2014 roku złożyłam do Sadu Rejonowego Wniosek o zabezpieczenie przyszłych roszczeń alimentacyjnych, przez okres 3 miesięcy w trakcie ciąży, oraz trzy miesiące w okresie porodu. Prosząc aby moj byly partner uregulował październik, listopad, grudzien w kwocie 1200zl, oraz 1500 zl przez trzy pierwsze miesiace po porodzie.
  Ojciec dziecka byl ze mna w zwiazku dwa lata, mieszkalismy razem, jest znanym aktorem, jego zarobki sa bardzo duze. Jako dowody dołączyłam wiadomosci od niego,ze kocha mnie i dziecko ( do czerwca br), 5 świadków, oraz paragony za moje wydatki w okresie ciazy. Odpowiedz z sadu Warszawa Wola, przyszla 18 listopada. Okazalo sie,ze w tym calym stresie nie podalam swojego numer pesel, mialam tydzien na uzupełnienie. Moje pytanie, czy naprawde Matki i. Dziecko otrzymują zabezpieczenie jeszcze przed porodem? Duzo sie o tym mowi,ale nigdzie nie znalazlam Kobiety, ktora otrzymałaby je przed porodem. Chcialabym jeszcze zaznaczyć,ze nie mam kontaktu obecnie z bylym partnerem od czerwca, a on nie chce mi nic zaplacic do testów DNA. Mowiac przy tym,ze robi to specjalnie jako nauczke ,ze nie usunelam ciazy. 1)Moge liczyc na pozytywne rozpatrzenie i uregulowanie przez niego 3600zl przed porodem? Dołączyłam paragony na 8 tys zl.
  2) Czy odbędzie sie rozprawa? Czy na posiedzeniu niejawnym sad zadecyduje?
  3) Skoro podalam świadków to zostaną pewnie przesłuchani? Co jeszcze przedłuża caly proces.
  4) Co jesli moj byly partner odwoła sie od wyroku? Wtedy czekam,az do prawidłowej rozprawy alimentacyjnej i o ustalenie ojcostwa? A moze placi normalnie?

  Dziekuje za odpowiedz i mam nadzieje,ze kiedys znajdzie sie artykul na ten temat, gdyz wiele kobiet nie moze znalezc na te pytania odpowiedzi. Z poważaniem L.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 22 listopada, 2014 o 20:07

  Podstawą roszczenia jest art 142 krio, który stanowi, że jeżeli ojcostwo mężczyzny niebędącego mężem matki zostało uwiarygodnione, matka może żądać aby mężczyzna wyłożył jeszcze przed urodzeniem dziecka odpowiednią sumę na utrzymanie matki przez 3 miesiące w okresie porodu oraz na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po jego urodzeniu.
  Po pierwsze- konieczne jest uprawdopodobnienie ojcostwa. Długotrwałe pozostawanie w konkubinacie (dwuletnie) jest jedną z okoliczności przemawiającą za uznaniem ojcostwa. Nie mogę ocenić, czy materiały, które Pani dołączyła do pozwu będą wystarczająco przekonywujące, chociaż wydaje się, że tek. Proszę nie zapomnieć o dołączeniu zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego ciążę. Można też dołączyć oświadczenia osób, które potwierdzają ojcostwo pozwanego.
  Konieczne jest rozdzielenie kosztów utrzymania matki przez 3 miesiące od kosztów utrzymania dziecka po urodzeniu-proszę o tym pamiętać. Koszty utrzymania matki powinny być wypłacone w terminie wskazanym przez sąd, a więc również przed urodzeniem. Koszty utrzymania dziecka mogą być wypłacone dopiero po przedstawieniu aktu urodzenia.Do tego czasu kwota na utrzymanie dziecka może być ulokowana w depozycie sądowym. Powołany przepis umożliwia tylko i wyłącznie dochodzenie kosztów utrzymania dziecka przez 3 miesiące. W celu uzyskania alimentów za dalszy okres konieczne jest wystąpienie z pozwem o ustalenie ojcostwa i alimenty.
  Wniesienie apelacji od wyroku nie ma wpływu na proces o alimenty. Sąd odwoławczy rozpozna apelację, a w ,,tym czasie” może Pani wystąpić z kolejnym pozwem za dalszy okres życia dziecka.
  Temat ten nie dotyczy dzieci urodzonych w małżeństwie z uwagi na występujące domniemanie prawne, że mąż matki jest ojcem jej dziecka.

  Odpowiedz

  Laura 22 listopada, 2014 o 20:40

  Dziekuje bardzo, jak tylko sad rozpatrzy moj wniosek napisze tutaj jaka decyzja zapadła.
  Mysle,ze dowodów naprawde dalam sporo.
  Jednak w Mecenas odpowiedzi dostrzegam swoj blad, wszystkie paragony ,ktore dołączyłam podliczylam razem. Nie rozdzielałam ich.
  Jak tylko Malenstwo przyjdzie na swiat zloze wniosek o alimenty. Tylko wtedy juz nie samodzielnie tylko przy pomocy adwokata. Teraz musialam zrezygnowac, gdyz wydalam juz duzo pieniedzy na Prawnika,ktory mnie rezprezentowac w podpisaniu ugody do ktorej nie doszlo i porady radców prawnych.

  A jak to jest z tymi alimentami? Ja chcialam wnioskować o alimenty w wysokosci 1500zl na utrzymanie dziecka, natomiast Radca Prawny z ktorym konsultowałam swoja sytuacje powiedzial,ze mam wnioskować o 3 tys zl. Tylko nie ukrywajmy, dziecko tymbardziej noworodek moze zyc na wysokim standardzie za 1500zl. Pozdrawiam Laura.

  Odpowiedz

  adam 21 listopada, 2014 o 22:46

  jeśli wyrok zapadł 18 listopada a alimenty są płatne do 15 każdego miesiąca, to czy mam płacić za listopad, czy dopiero od grudnia

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 22 listopada, 2014 o 14:26

  Po pierwsze zakładam, że alimenty mają być płatne dopiero od daty prawomocności wyroku, jak to jest w sprawach rozwodowych. Jeżeli żadna ze stron nie złożyła wniosku o doręczenie uzasadnienia wyroku, to powinien Pan płacić zasądzone alimenty dopiero od 10.12. Można się upewnić w sądzie – w tym terminie- czy wyrok jest już prawomocny. Gdyby żona wniosła apelację od wyroku, to wyrok uprawomocni się dopiero po jej rozpoznaniu ( w praktyce kilka miesięcy) i dopiero wówczas musi Pan płacić alimenty zasądzone wyrokiem.

  Odpowiedz

  Karolina 2 grudnia, 2014 o 18:28

  Witam serdecznie.
  Mam pytanie: czy jest możliwe aby sędzie w sprawie o alimenty na dziecko zasądził wyższą kwotę niż jest ona wskazana w pozwie o alimenty?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 3 grudnia, 2014 o 18:33

  Przed 05.02.2005r. było to możliwe, ale w obecnym stanie prawnym, po uchyleniu §2 art 321 kpc- nie jest możliwe zasądzenie ponad żądanie pozwu.

  Odpowiedz

  Izabella 4 grudnia, 2014 o 05:05

  Witam! Ciekawe informacja odnośnie zabezpieczenia alimentów… Ja złożyłam też taki wniosek, i kolejny wniosek o natychmiastowe rozpatrzenie. Ale i tak nie mam wyroku. Mało tego w sądzie się dowiedziałam, że nie wydadzą zaocznie wyroku ze koniecznie muszą przesłuchać męża…

  Mąż przebywa w Wielkiej Brytanii. Zostawił mnie mnie i dwójkę dzieci ( 6 i 4 lata) dla innej kobiety, bez środków do życia, z opłatami, z kredytem hipotecznym. Starsze dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności .
  Termin rozprawy mam na 5 lutego i mam czekać. I jeszcze najlepiej ściągnąć go siłą na rozprawę

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 7 grudnia, 2014 o 01:03

  Dla rozpoczęcia postępowania konieczne jest powiadomienie drugiej strony o toczącym się postępowaniu, co może trwać dość długo gdy adres doręczeń jest poza granicami Polski. Zabezpieczenie to nie jest wyrok zaoczny, proszę się upewnić, czy został złożony wniosek o zabezpieczenie roszczenia.Sąd powinien rozpoznać taki wniosek bezzwłocznie, nawet poza rozprawą.

  Odpowiedz

  Magdalena 6 grudnia, 2014 o 09:44

  Witam serdecznie, jak to się ma jeśli w wyroku jest napisane płatne od dnia 20 maja 2014 do 15-go każdego miesiąca. Dodam że ojciec syna płacił alimenty przez 16 lat bez wyroku sądowego, w kwieniu prosiłam o podwyżkę ale dostałam tylko 50zł, więc wniosłam sprawę o ustalenie alimentów do sądu 20 maja, i sąd podniósł alimenty o 70zł wyrok uprawomocnił się 24.10.2014 i od października otrzymuję alimenty w kwocie zasądzonej przez sąd, nie wiem czy dobrze rozumiem wyrok : czyli ojciec syna powinien mi wyrównać te 70 zł od maja do września, czy od czerwca, lub za okres od 20 maja do września bo płatne od 20 maja?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 7 grudnia, 2014 o 00:56

  Tak, powinien wyrównać od 20-ego maja (czyli za 10 dni maja) do końca września,skoro od 1-ego października płacił już nowa kwotę.

  Odpowiedz

  Magdalena 7 grudnia, 2014 o 09:22

  Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂

  Odpowiedz

  Agnieszka 8 grudnia, 2014 o 04:14

  Dzien dobry a co zrobic, kiedy to pan chce palcic alimenty i chce isc z tym do sadu, a mamusia z jakiegos powodu tam sie nie dostala do dzisiaj, najwyrazniej ma duzo pieniazkow, tylko ze on chce miec te kewstie zalatwiona na papierze. Tak co moze zrobic tata aby dostal on wyrok na alimenty ma podac pozew o alimenty sam na siebie? Jak sie to robi?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 8 grudnia, 2014 o 07:49

  Z praktycznego punktu widzenia powinien po porostu płacić tyle ile uważa za stosowne, opisywać wpłaty jako ,,alimenty” i przechowywać kwity.

  Odpowiedz

  Monika 9 grudnia, 2014 o 17:50

  Dzień dobry, 3 lata temu złożyłam pozew o rozwód i zabezpieczenie alimentacyjne na 3 dzieci. Sąd przyznał kwotę 1500 zl/dziecko, w sumie 4500. miesiąc temu sprawa się zakończyła, sąd w wyroku ustalił wysokość alimentów na kwotę 800 zł na dziecko (były mąż wykazał sądowi dzielnie, że nie ma z czego żyć, choć wcześniej powodziło mu się bardzo dobrze). Mąż planuje wystąpić do sądu o zwrot nadpłaconego zabezpieczenia. Czy ma do tego prawo? Czy będę musiała zwrócić różnicę pomiędzy wysokością zabezpieczenia a alimentów za okres 3 lat? Dodam, że mąż od ponad roku płaci mi tylko 250 zł/dziecko. Jak mogę się bronić?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 9 grudnia, 2014 o 20:02

  Brak jest podstaw do zwrotu alimentów, jeśli pobierała je Pani na podstawie orzeczenia sądu i zużyła na potrzeby dzieci. Proszę się nie martwić!

  Odpowiedz

  Monika 9 grudnia, 2014 o 20:22

  Bardzo dziękuję za informację:))) Dostałam pismo od prawnika byłego męża, że mam zwrócić różnicę (paredziesiąt tysięcy złotych!) w ciągu 7 dni (bo inaczej daje sprawę do sądu)… i się przeraziłam. Ale zabezpieczenie było przyznane na podstawie orzeczenia sądu. Czy powinnam w ogóle coś odpisywać takiemu prawnikowi, czy nie muszę?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 9 grudnia, 2014 o 20:30

  Może Pani krótko odpisać, że nie posiada tej kwoty ponieważ została w całości zużyta na potrzeby dzieci.

  Odpowiedz

  Monika 14 grudnia, 2014 o 21:24

  Jeszcze mam jedno pytanie – czy sądowi wystarczy ewentualnie takie moje oświadczenie – deklaracja, że wszystkie pieniądze zużyłam w ciągu tych 3 lat na potrzeby dzieci, czy też okaże się konieczne przedstawienie paragonów dokumentujących wydatkowanie całkowitej kwoty alimentów. Przyznam, że nie zbieram paragonów za wszystkie zakupy dla dzieci. Czy powinnam teraz zacząć zbierać paragony, na bieżąco, czy to niekonieczne?
  Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam:)

  Odpowiedz

  Monika 9 grudnia, 2014 o 21:25

  Pani Grażyno, bardzo dziękuję za pomoc:)))) Serdecznie pozdrawiam, m.

  Odpowiedz

  Jan 10 grudnia, 2014 o 14:37

  WItam,
  Otóż spotkałem się z wielkim problemem jakim są wysokie alimenty alimenty.
  Moja żona kierując sprawę o rozwód zażądała zabezpieczenia alimentów na poziomie 3600 na dwie małoletnie córki w wieku 4 i 6 lat. oświadczyła, że zarabiam 8500 PLN a de facto mam tylko 2900 netto. przedstawiła jakieś dziwne rachunki, że wydaje 7400 na dwie nasze córki oraz przedstawiła, że zarabia 6800 netto. sąd bez zastanowienia wydał postanowienie na kwotę 2400 na obydwie córki bez możliwości wykazania swoich dochodów. złożyłem apelacje przedstawiając wszystkie zaświadczenia i dowody dot. moich zarobków to obniżyli o 400 PLN więc w dalszym ciągu mam 2 tyś do płacenia i nie jestem w stanie płacić tak wysokich alimentów. nadmienię, że razem z żona, która zaczęła osiągać dochód rzędu 6800 od lipca 2013. Nie wiem co mam robić i jak się z tego wybronić? alimenty płace w wysokości 800-1000 miesięcznie i wiem, że koszt utrzymania dwóch Naszych córek nie przekracza 1800 PLN.
  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 10 grudnia, 2014 o 21:27

  Pozostaje mieć nadzieję, że w trakcie postępowania o rozwód uda się Panu wykazać swoje prawdziwe dochody i przekonać sąd, że są one zgodne z możliwościami zarobkowymi. Można w tym celu przedstawić roczne zeznanie podatkowe, nawet za kilka lat wstecz. W wyroku alimenty mogą być ustalone na niższym poziomie niż w zabezpieczeniu.Po upływie miesiąca od uprawomocnienia się wyroku – zabezpieczenie upada, wówczas na jego podstawie nie będzie można egzekwować alimentów zaległych, czyli tych których teraz Pan nie płaci w pełnej wysokości.

  Odpowiedz

  Beata 15 września, 2016 o 20:28

  Czy jest Pani pewna, że po upadku zabezpieczenia nie można na jego podstawie dochodzić zaległych alimentów? O prawnika w moim mieście uzyskałam inna informacje, mianowicie ze będzie można oddać do komornika zarówno postanowienie o zabezpieczeniu i wyrok rozwodowy zasadzajacy alimenty

  Odpowiedz

  Beata 15 września, 2016 o 21:06

  Proszę spojrzeć na postanowienie I ACZ 2224/12

  Odpowiedz

  Magdalena 11 grudnia, 2014 o 10:18

  Witam serdecznie 🙂
  Przedstawie swoją sytuacje w ten sposob ze 04,07,2014 roku złożyłam pozew o rozwod i o alimenty. Dnia 10,12,2014 odbyła sie sprawa rozwodowa i alimentacyjna. Rozwod dostałam 🙂 Alimenty na córkę takze w wysokości 650 zł ( a wczesniej moj były maz placił dobrowolnie 400 zł/m-c). Teraz chcialabym sie dowiedziec czy Ojciec mojego dziecka bedzie musial mi wyrownac czyli nadplacic ta różnice alimentacyjną od dnia złożenia pozwu???

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 14 grudnia, 2014 o 17:36

  Alimenty zasądzone wyrokiem rozwodowym ,,należą się” dopiero od daty uprawomocnienia tego wyroku. Wyrok uprawomocni się po 21 dniach, o ile któraś ze stron nie złoży wniosku o uzasadnienie albo apelacji. Na temat możliwości odzyskania kosztów wyłożonych na utrzymanie dzieci przed wyrokiem pisałam już wcześniej:

  Odpowiedz

  Barbara 8 maja, 2015 o 13:25

  witam, a co się dzieje, gdyby te 400 zł nie było dobrowolne ale zabezpieczone na czas postępowania? mam podobną sytuację, sąd zabezpieczył 600 zł od kwietnia 2014, sprawa sądowa odbyła się we wrześniu 2014, sąd zasądził 600 zł, od wyroku w punkcie alimentów się odwołałam, kolejna rozprawa w sądzie apelacyjnym odbyła się w kwietniu 2015, są napisał cytuję: „zmienia zaskarżony wyrok w punkcie IV o tyle, że podwyższa zasądzone alimenty z kwoty po 600 zł do kwoty 800 zł miesięcznie”. od kiedy zatem były mąż powinien płacić po 800 zł, czy powinien wyrównać kwotę od września 2014 a może od kwietnia 2014 kiedy to alimenty zostały zabezpieczone

  Odpowiedz

  Jan 11 grudnia, 2014 o 14:40

  Dziękuje Pani Mecenas za podpowiedz.
  pozdrawiam J.

  Odpowiedz

  Magdalena 15 grudnia, 2014 o 12:32

  Dziękuje za odpowiedz 🙂 pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz

  Asia 16 grudnia, 2014 o 20:15

  Witam.
  20.08.br złożyłam pozew o rozwód wraz z zabezpieczeniem powództwa. Sąd 22.09. przyznał mi 1000zł/miesiąc zabezpieczenia.
  26.11. zmienił wysokość zabezpieczenia na 800zł/miesiąc.
  Zabezpieczenie jest płatne do 10-tego każdego miesiąca.
  Czy w związku z tym za poprzednie miesiące przysługuje mi 1000zł a za grudzień i kolejne miesiące powinnam otrzymywać po 800zł? Czy może jednak w grudniu należy mi się tylko różnica wynikająca z obniżenia zabezpieczenia, jakby 800 zł było przyznane od 20.08.?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 18 grudnia, 2014 o 11:17

  Zakładam, że pierwsze postanowienie tzn z 22.09. ustalało alimenty na bieżąco, a nie od daty wniesienia pozwu, bo nic o tym Pani nie pisze. W takiej sytuacji za okres od 22.09 do 25.11. – należy się po 1000 zł miesięcznie, od 26.11 – po 800 zł. Dzień płatności, w tym przypadku 10-ty, nie ma znaczenia dla ustalania okresu, za jaki alimenty w danej wysokości się należą. Ma tylko znaczenie dla terminu płatności i momentu naliczania ustawowych odsetek w razie opóźnienia.

  Odpowiedz

  Dorota 18 grudnia, 2014 o 13:19

  Gratuluję świetnego bloga.
  Chciałabym dopytać w swojej sprawie. Mianowice dostałam zabezpieczenie alimentów na siebie na czas trwania sprawy rozwodowej w wys 800zl. Sąd 09.12.2013 wydał wyrok rozwodowy wraz z zasadzeniem alimentów dla mnie w wys 500zl. Wiem ze maz bedzie składał apelacje wiec wyrok sie nie urpawomocni. i teraz pytanie, to po ile i do kiedy ma mi placic? czy zostane bez pieniedzy dopoki nie zostanie rozpatrzona apelacja?

  Odpowiedz

  Dorota 18 grudnia, 2014 o 13:20

  bład 09.12.2014. został wydany wyrok rozwodowy i w nim jest zaznaczone ze nowa kwota limentów nalezy sie od uprawomocnienia sie wyroku rozwodowego.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 21 grudnia, 2014 o 11:11

  Zabezpieczenie obowiązuje do uprawomocnienia się wyroku- w tym przypadku najprawdopodobniej do chwili rozpoznania apelacji przez sąd apelacyjny. To korzystne bo oznacza, że do tego czasu mąż powinien płacić ciągle 800 zł; jeśli tego nie robi-prosze oddać sprawę do komornika.

  Odpowiedz

  Laura 18 grudnia, 2014 o 19:33

  Pisalam juz wczesniej. Mam teraz jeszcze jedno pytanie. Wyslalam do Sadu poprawiony wniosek o zabezpieczenie 21.11 z racji,ze nie otrzymalam pisma zadzwonilam do Sadu 2 tyg pozniej, tam kazano mi skontaktowac sie z nimi po 10 grudnia i nadal nic 🙁 Przeciez Sad ma na to tydzien prawda? 25 grudnia mam juz cesarskie ciecie i zostaje obecnie bez jakichkolwiek finansów, na ojca dziecka nie moge liczyc. Prosilam zeby pomogl mi finansowo i odciągnął od zabezpieczenia dana kwote,ale nie odpowiedział,a wczoraj polecial na 2 tyg na Teneryfę. Sa jakies szanse,ze Sad mi to rozpatrzy przed Świetami?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 21 grudnia, 2014 o 11:17

  Niestety nie znam odpowiedzi na to pytanie. Proponuję bardzo częste interwencje w sprawie rozpoznania wniosku, może przyniosą skutek…Jeśli to możliwe, proszę ustanowić w sprawie pełnomocnika, który zajmie się problemem w czasie, gdy będzie Pani w szpitalu oraz po jego opuszczeniu.

  Odpowiedz

  Małgorzata 20 grudnia, 2014 o 15:13

  Gratuluję ciekawego blogu ! Ja również chciałabym zadać pytanie: w maju tego roku złożyłam pozew o podwyższenie alimentów z kwoty 300 zł ustalonej w 2007r. na 1800 zł. Córka ma15 lat,jest bardzo uzdolniona,uczy się w gimnazjum dwujęzycznym,często wyjeżdża ,ma szeroki wachlarz zainteresowań .Pozwany od ponad 2 lat nie utrzymuje kontaktu z córką. Termin pierwszej sprawy został ustalony na październik,Sprawa nie odbyła się z powodu choroby Sędzi.Kolejna rozprawa została ustalona na grudzień,Zamiast pozwanego stawiła się jego starsza o 20 lat partnerka (obecnie żona,na której jest utrzymaniu).Jako pełnomocnik oświadczyłaona ,że mąż właśnie wyjechał do pracy za granicę , ale nie ma pewności,czy tę pracę znajdzie.Sędzia odroczyła sprawę na koniec marca.Jestem pewna,że w marcu również usłyszę, że pozwany starał się bardzo, ale pracy nie znalazł,a nie ma go, bo szuka nadal. Oczywiście jest to bzdura, bo jest w Polsce, tylko nie mamy wspólnych znajomych,którzy by o tym zaświadczyli .Czy mój aktualny mąż może być takim świadkiem? Co zrobić, żeby sprawa nie została przełożona kolejny raz, bo ze strony pozwanego to ewidentna gra na zwłokę…

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 21 grudnia, 2014 o 11:25

  Dużo pytań, przyznaję, że nie wiem od czego zacząć i czy uda mi się wyjaśnić wszystkie problemy. Mąż może być oczywiście świadkiem, ale nie wydaje mi się aby to, czy pozwany jest w kraju lub nie- było kluczem do rozwiązania problemu. Proszę złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentów np. do kwoty po 500 zł miesięcznie. Do wniosku należy dołączyć jak najwięcej dowodów świadczących o aktualnej wysokości kosztów utrzymania powódki. Znaczenie ma też, jakie możliwości zarobkowe ma pozwany i czy je wykorzystuje: czy pracuje w swoim zawodzie, jakie ma dodatkowe umiejętności, czy są oferty pracy dla niego ( można przedstawić takie oferty np. z internetu) itp. Okoliczność, że pozwany pozostaje na utrzymaniu żony niezbyt dobrze wróży na przyszłość, ponieważ nie wiadomo, czy komornik będzie miał z czego prowadzić egzekucję zasądzonych alimentów.

  Odpowiedz

  Laura 21 grudnia, 2014 o 13:38

  Wesolych Swiat w gronie najbliższych! Zeby kazdy kolejny dzien wynagradzał Pani pomoc, ktora tutaj otrzymujemy ! Duzo zdrowia, bliskości rodziny i ciepla w tym Świątecznym czasie, oraz wszystkiego dobrego dla calej rodziny!

  Dziękuję za wszystkie udzielone odpowiedzi,
  Laura z Maleństwem! 🙂

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 21 grudnia, 2014 o 15:22

  Witamy Maleństwo na świecie! Niech Cię otacza sama miłość i radość. Wesołych Świąt!

  Odpowiedz

  barbara 28 grudnia, 2014 o 22:48

  Witam
  złozyłam pozew o rozwód w listopadzie.wiem ze pozwany juz go otrzymał ,ale niestety nie złozyłam razem z pozwem wniosku o zabezpieczenie alimentów na czas trwania procesu.Prosze o pomoc czy mogę jeszcze „donieść” ten wniosek czy co teraz najlepiej zrobic?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 30 grudnia, 2014 o 10:24

  Tak, złożenie wniosku możliwe jest na każdym etapie postępowania.

  Odpowiedz

  Wiola 30 grudnia, 2014 o 19:17

  Witam!!
  We wrześniu złożyłam pozew o alimenty, razem z zabezpieczeniem, w listopadzie dostałam pismo o uzupełnienie braków (nie wiedziałam, że trzeba kwotę alimentów rozdzielić na dwoje dzieci na każde konkretną kwotę), czy to możliwe żebym musiała teraz czekać na sprawę ponad pół roku od złożenia pozwu?I co w takim wypadku z moim zabezpieczeniem bo tutaj też cisza?Czy mogę gdzieś interweniować?Ile można czekać?Proszę o pomoc!Z góry serdecznie dziękuję!

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 7 stycznia, 2015 o 14:23

  Niestety okres oczekiwania na rozprawę może być naprawdę długi, chociaż sprawy alimentacyjne rozpoznawane są w pierwszej kolejności. Dla wyjaśnienia przyczyn oczekiwania na rozpoznanie sprawy (i wniosku o zabezpieczenie) można się udać na rozmowę z prezesem sądu lub przewodniczącym wydziału rodzinnego.

  Odpowiedz

  Klaudia 6 lutego, 2015 o 10:08

  Witam.
  Pod koniec września 2014r złożyłam pozew a alimenty. Dostałam zabezpieczenie w kwocie 350zł płatne do 15 każdego miesiąca wraz z ustawowymi odsetkami. Postanowienie dnia 7.01.15r.
  Ojciec córki zapłacił mi pieniądze dwa dni temu jednak kwotę 300 zł, a nie 350. Skontaktowałam się z nim i zapytałam czemu przelał taką kwotę, skoro wie że w postanowieniu było 350zł. Dodam również iż twierdzi on, że listy z sądu do niego nie dochodzą, a o postanowieniu dowiedział się w sądzie (ja mu nic nie mówiłam)
  W odpowiedzi na to usłyszałam, że dostałam 300 zł ponieważ odjął sobie 50 zł za te 7 dni stycznia kiedy nie było jeszcze postanowienia. Ponad to stwierdził, że „gdzieś” się dowiadywał o to ile ma zapłacić i ta kwota jest już z odsetkami, a w lutym dostane całe 350. Mogłaby mi Pani poradzić co z taką sytuacją zrobić i czy faktycznie powinien odliczyć sobie te 50zł? Nie ukrywam, że przy 7 miesięcznym dziecku każda złotówka się przydaje.
  Pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 6 lutego, 2015 o 11:40

  Proszę napisać jak jest to uregulowane w postanowieniu zabezpieczającym-tam powinna być data od kiedy obowiązują te alimenty. Jeśli nie ma daty, tzn, że od dnia wydania czyli 7.01.; w takiej sytuacji rzeczywiście pozwany mógł odliczyć kwotę za 6 dni czyli 67,70 PLN.

  Odpowiedz

  Marta 7 lutego, 2015 o 12:44

  Witam, chciałabym się dowiedzieć jak od strony praktycznej wygląda sytuacja kiedy postanowienie o zabezpieczeniu alimentów opiewa na kwotę zbyt niską? Czy w przypadku kiedy powódka złoży zażalenie w celu podniesienia tej kwoty, to Sąd później „nie patrzy krzywo” na taką osobę? Czy nie może się ten fakt odbić niekorzystnie na powodzie? Chodzi o to, że pracuję w urzędzie i wiem jakie reakcje wzbudza czyjeś odwołanie. Nie wiem czy w tej sytuacji lepiej nie byłoby poczekać do sprawy alimentacyjnej i tam wykazać, że kwota z postanowienia nie jest wystarczająca? Pytam, bo ma Pani wieloletnie doświadczenie, więc może mogłaby mi Pani mecenas coś podpowiedzieć? Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 8 lutego, 2015 o 17:27

  Muszę przyznać, że zaskakujące pytanie 😉 Osobiście nigdy nie spotkałam się z sytuacją, w której zażalenie wywołałoby nieprzychylność sądu. Zażalenie postanowienia sądu I instancji traktowane jest raczej rutynowo i bez emocji. Ze spokojem sumienia mogę stwierdzić, że brak zażalenia sugeruje, że strony akceptują wydane postanowienie.

  Odpowiedz

  Marta 8 lutego, 2015 o 20:22

  Rzeczywiście pytanie mało popularne 😉 Nigdy nie byłam w podobnej sytuacji i nie bardzo wiem jak się zachować żeby wszystko potoczyło się jak najlepiej. Bardzo Pani dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Marta 8 lutego, 2015 o 20:44

  A czy takie zażalenie kieruje się do Sądu Rejonowego (który wydał postanowienie), czy do Sądu wyższej instancji za pośrednictwem Sądu Rejonowego?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 8 lutego, 2015 o 21:21

  Zawsze do sądu II instancji za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie.

  Odpowiedz

  Marta 8 lutego, 2015 o 23:27

  Ponownie dziękuję 🙂

  Kinga 7 lutego, 2015 o 16:36

  witam serdecznie. 2 marca mam sprawe w sadzie ktora zalozyl moj byly partner o kontakty z dzieckiem (ma7,5msc) chce on bowiem zabierac ja na wekendy oraz swieta. Ja nie zgadzam sie na to, poniewaz jest to czlowiek nerwowy, mial problemy z alkoholem i narkotykami – chodzil do aa oraz posiadam rozmowe w ktorej przyznal sie ze bral narkotyki. Nie interesuje sie dzieckiem potrafi przyjechac raz na tydzien lub dwa. Nie wie o niej nic, co je, na co jest uczulona, co lubi a czego nie itd. czy ma on w takim wypadku mozliwosc wygrania takiej sprawy? Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 8 lutego, 2015 o 17:16

  Sposób uregulowania kontaktów powinien być dostosowany do konkretnej sytuacji, a ta zależy m.in.od dotychczasowego przebiegu kontaktów, zaangażowania ojca w opiekę nad dzieckiem, związku emocjonalnego rodzica z dzieckiem, wieku dziecka itp. Wszystkie wymienione czynniki należy odpowiednio przedstawić podczas postępowania dowodowego. Wymienione okoliczności powodują, że trudno jest prorokować, jakie będzie orzeczenie sądu w Pani przypadku. Myślę, że jest wiele argumentów za tym, aby kontakty odbywały się w mniejszym wymiarze aniżeli cały weekend.Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Sylwia 10 lutego, 2015 o 13:51

  Witam
  Czy w przypadku wyroku rozwodowego zasądzającego alimenty odsetki powinny byc naliczane dopiero po jego uprawomocnieniu? a nie w dacie tytułu?
  tzn ile dni uprawomacnia się taki rodzaj orzeczenia czy data prawomocności powinna być wskazana na tytule wykonawczym?
  czy komornik może sam obliczyc date prawomocności?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 12 lutego, 2015 o 09:23

  Alimenty w wyroku rozwodowym zasądzane są od momentu uprawomocnienia się tegoż wyroku, zatem dopiero po uprawomocnieniu można naliczać odsetki za zwłokę. Wyłącznie sąd może stwierdzić datę uprawomocnienia się wyroku i czyni to umieszczając stosowną adnotację na odpisie. Może się zdarzyć, że poszczególne punkty wyroku uprawomocnią się w różnych terminach.W uproszczeniu można przyjąć, że jeśli żadna ze stron nie złożyła wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku, uprawomocni się on po upływie 21 dni od ogłoszenia.Pzdr

  Odpowiedz

  marzena 12 lutego, 2015 o 11:12

  witam,
  28 lipca 2014 r. złożyłam pozew o rozwód i alimenty oraz zabezpieczenie alimentów na czas procesu. 11 grudnia dostałam odpowiedz, że przyznano mi 800 zł alimentów na syna na czas trwania procesu. Od lipca pozwany płaci mi tylko 300 zł miesięcznie. Chciałam zapytać co z pozostałą resztą…w jaki sposób mam wyegzekwować pieniądze…nie wiem czy on się odwołał…nie mam klauzuli. 22 stycznia 2015 r. była pierwsza rozprawa…mąż przedstawił dokumenty że stracił pracę i nie ma już takich dochodów jak dotychczas. Nie wiem co robić, mam czekać na końcowy wyrok sprawy, czy w jakiś sposób wyegzekwować pozostałą kwotę?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 12 lutego, 2015 o 12:48

  Sąd powinien z urzędu przesłać Pani postanowienie o zabezpieczeniu z klauzulą wykonalności. Takie postanowienie jest podstawą do wszczęcia egzekucji przez komornika, jeśli zobowiązany nie płaci dobrowolnie. Na temat ,,alimentów wstecz” pisałam już na blogu, zapraszam do przeczytania.

  Odpowiedz

  barbara 13 lutego, 2015 o 11:49

  Interesuje mnie wątek zażalenia na wysokość alimentów ustalonych w ramach zabezpieczenia.
  W jakim terminie Sąd jest zobowiązany rozpaczyć zażalenie i czy należy zapłacić w tym czasie ustaloną wysokość alimantów przez Sąd, czy można poczekać do rozpoatrzenia?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 14 lutego, 2015 o 13:38

  Sąd odwoławczy nie ma ustawowego terminu dla rozpoznania zażalenia. Postanowienia zabezpieczające są natychmiast wykonalne, zatem w czasie do rozpoznania zażalenia zobowiązany powinien płacić zgodnie z zabezpieczeniem.

  Odpowiedz

  ola 26 lutego, 2015 o 15:25

  Dzień dobry,
  bardzo ciekawy artykuł.
  Proszę mi powiedzieć, jeżeli to mąż złożył pozew o rozwód (ubiegł mnie) bez orzekania o winie, wskazał tam kwotę ile jest w stanie płacić alimentów na córkę, która jest pod moją opieką, czy zostaną zabezpieczone alimenty? czy mam czekać na wyrok sądu w sprawie rozwodu?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 26 lutego, 2015 o 17:05

  Zabezpieczenie wydawane jest na wniosek, więc musiałaby Pani takowy złożyć. Jeżeli zgadza się Pani na rozwód b.o. oraz zaproponowaną wysokość alimentów- nie ma sensu składać takiego wniosku ponieważ jest szansa, że rozwód zapadnie na pierwszej rozprawie. Skoro mąż zaproponował wysokość alimentów, to powinien też zapłacić je dobrowolnie, jeszcze przed wydaniem wyroku- tak nakazywałby rozsądek 🙂

  Odpowiedz

  Jan 26 lutego, 2015 o 19:18

  Witam,mam parę pytań do Pani i z góry dziękuję za odpowiedź.Otóż 6 lat temu otrzymałem separację z mojej winy a co za tym idzie alimenty z art.60.par.2 krio.Rok później wniosłem o rozwód,niestety też orzeczony z mojej winy.Na procesie pełnomocnik mojej żony żądał podwyżki alimentów na nią i na dzieci,ja zażądałem uchylenia alimentów na exmałżonkę.Pani śędzia nas pouczyła,że to powinno nastąpić na innej sprawie sądowej,wówczas adwokat mojej byłej wycofał alimenty na żonę,tylko na żonę i w rezultacie w wyroku rozwodowym nie ma na żonę alimentów.Dlatego też żona złożyła pismo do sądu o uzupełnienie wyroku o alimenty na nią.Pismo o uzupełnienie zostało odrzucone ze względu na termin,ale pani sędzia w postanowieniu napisała,że może założyć nową sprawę o podwyzkę,albo egzekwowac alimenty z wyroku o separacje.I tak się stało,żona dostała 2 klauzule wykonalnośći z wyroku o separacje i z wyroku rozwodowego,chociaż na dzieci alimenty płaciłem regularnie i tak komornik z mojej wypłaty potrąca mi alimenty na dzieci chociaz płaciłem regularnie oraz na żonę,bo po wyroku rozwodowym na nią nie płaciłem.Chce w związku z tym zadac pytanie na podstawie jakiego art.kpc,albo krio,sąd wydał klauzulę wykonalności na wyrok separacyjny,którego skutki prawne znknęły po rozwodzie.Zdaję sobie sprawę z tego,że nastąpił błą d za błędem,pierwsze ,wycofanie tylko alimentów na b.żonę,nie ujęcie ich w wyroku rozwodowym,chociaż powinny tam być wpisane oraz ,jak już nastąpiły te dwa pierwsze błędy sąd powinien nakazać żonie założyć inną sprawę o alimenty,np.podwyżkę,bo przecież dla niej to byłoby bezpłatne,a tak,jest jak jest,nadmieniam,że założyłem sprawę o uchylenie alimentów na ex,oraz drugą o wznowienie postępowania w punkcie 2 wyroku rozwodowego dotyczącego winy,mam świadków i dowody,że była żona była niewierna,zreszta do tej pory już przez 6 lat w konkubinacie,dlatego bardzo proszę o odpowiedź na nurujące mnie pytania.Pozfrawiam.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 1 marca, 2015 o 19:18

  Myślę, że sam doskonale sobie Pan poradził zakładając sprawę o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

  Odpowiedz

  edyta 1 marca, 2015 o 12:22

  Witam serdecznie. Byly maz nie placi a limentow. Naturalnie podam do komornika. Problem tylko w tym., ze w orzeczeniu sadu o przyzna niu alimentownie ma ani slowa o ustawowych odsetkach. Wiec aby domagać sie o zaległe alimenty wraz z ustawowymi odsetkami chyba musze miec postanowienie sadu? Jesli tak to prosze wzór takiego wniosku do sadu. Serdecznie pozdrawiam

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 1 marca, 2015 o 19:31

  Powinna Pani wystąpić z pozwem o zasądzenie odsetek od alimentów, w którym wystarczy sprecyzować wyrok, w którym pominięto rozstrzygnięcie o odsetkach i bardzo krótko uzasadnić ponieważ odsetki należą się z mocy ustawy. Niestety nie dysponuję obecnie wzorem takiego pozwu, więc nie mogę go udostępnić. Proszę pamiętać, że odsetki jako roszczenia okresowe przedawniają się po trzech latach.

  Odpowiedz

  Jan 1 marca, 2015 o 16:02

  podejrzewam,że mój komentarz nie doczeka się na akceptację,zbyt trudna sprawa.Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  edyta 1 marca, 2015 o 19:41

  Bardzo serdecznie dziekuje za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Anna 1 marca, 2015 o 22:16

  Witam serdecznie, chcę złożyć pozew o rozwód bez orzekaniu o winie a także o podwyższenie alimentów (mam wyrok z 2oo3 r.) które otrzymywałam już przez egzekucję komorniczą gdy męża nie było z nami. Nie wiem jakie dokumenty mam złożyć czy muszę napisać osobny wniosek o zabezpieczenie alimentów. Bardzo proszę o poradę i z góry dziękuję.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 2 marca, 2015 o 00:09

  Dokumenty potrzebne do rozwodu to: odpisy aktu małżeństwa i urodzenia dzieci a dla potrzeb alimentacyjnych zaświadczenie o zarobkach. Wniosek o zabezpieczenie można zawrzeć w pozwie, jako jedno z żądań; należy wówczas przedstawić ponoszone koszty na utrzymanie dzieci. Można złożyć wszystko, co przekona sąd do konieczności wydania zabezpieczenia w żądanej wysokości.Pzdr

  Odpowiedz

  Anna 2 marca, 2015 o 22:10

  Proszę mi powiedzieć Pani Mecenas czy do pozwu muszę dołączyć też kserokopię tego wyroku z 2003 r. Mam też obawy odnośnie podwyższenia alimentów(poprzednio miałam 250zł ) dzisiaj dziecko ma 17 lat uczy się w szkole średniej ma większe potrzeby niż małe dziecko a mąż ” nie pracuje” to zn.legalnie ale zarabia inną drogą tylko na to niestety nie mam dowodów . Jak mam się bronić w Sądzie i na jaką mogę sobie pozwolić podwyżkę. Czy Sędzia nie będzie opierał się na tym że jest mąż bezrobotny ?

  Odpowiedz

  Jan 2 marca, 2015 o 09:37

  Serdecznie Pani Mecenas dziękuję zate słowa,że sobie poradziłem z tym problemem,ale to jest wynik rocznego slęczenia w internecie i czytanie prawa,nie stać mnie na profesjonalnego adwokata,więc robię to sam,czytam też wszystkie uchwały SN w tej sprawie oraz art i par.kpc i krio.Teraz np.znalazłem uchwaę SN,która mówi o tym,że w wyroku rozwodowym należy powtórzyć alimenty,bo w obiegu prawnym nie mogą istnieć dwa dokumenty w tej samej sprawie,czyli nie mozna egzekwować alimentów z wyroku np.o separacje ,oraz z wyroku rozwodowego,dlatego w procesie rozwodowym nalezy wpisać już raz orzeczone alimenty,np.na dzieci albo orzec alimenty na byłą żonę,jeżeli z całego procesu wynika,że takowe się należą.Myślę ,że idę dobrym tropem rozumowania.Serdecznie pozdrawiam i dam znać,co Sąd orzeknie.

  Odpowiedz

  Beata 3 marca, 2015 o 13:05

  Złozyłam pozew o rozwód 15 lipca br. podkoniec kutego złozyłam o zabezpieczenie alimentów na syna. sąd przyznał 350 zł i teraz pytanie … czy mąz będzie spłacał alimenty na syna od momętu naszej wyprowadzki 15 lipca 2014 ?

  Odpowiedz

  Beata 3 marca, 2015 o 13:06

  zamotałam pozew składałam15 lipca 2014 roku

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 4 marca, 2015 o 08:35

  Proszę sprawdzić jaka jest treść postanowienia ponieważ są dwie opcje:
  1. w treści jest wskazana data, od której powinien płacić
  2. nie ma daty- wówczas od dnia wydania postanowienia.

  Odpowiedz

  poziomkii 19 marca, 2015 o 13:15

  Witam. Jestem po rozprawie w sadzie cywilnym o rozwód oraz ustalenie alimentów. Nie skladalam wniosku o zabezpieczenie… Sad orzekł kwotę 700 zł ale pozwany się odwołał i złożył apelację… Nadal płaci mniej niż powinien a to nie wystarcza na utrzymanie dziecka. Czy w tym momencie mogę złozyc wniosek o zabezpieczenie alimentów na dziecko? Wiem ze sprawa może potrwać długo a nie jestem w stanie sobie poradzić z tym co płaci były maz. Myślę ze celowo przeciąga rozprawę.

  Odpowiedz

  Ola 6 czerwca, 2015 o 18:38

  podbijam pytanie

  Odpowiedz

  Ela 25 marca, 2015 o 17:37

  Witam.
  Mam 58 lat i jestem osobą niepracującą, bo przez ostatnie 8 lat zajmowałam się domem/ uzgodnione wspólnie z ex /.
  Sprawa dotyczy wpłaconych przez niego alimentów w grudniu, które teraz chce mi odebrac
  Rozprawa rozwodowa była 3.12.2014r.
  Wyrok uprawomocnił się 27.12.2014r.
  Alimenty płatne z góry do dnia 5-go każdego miesiąca, poczynając od uprawomocnienia się wyroku.
  On zapłacił alimenty dobrowolnie 6.12.2014r.
  Oboje byliśmy przeświadczeni , że to działa zaraz po rozprawie.
  Mój wniosek jest taki, że do 26.12, to on powinien zrobić opłaty / tak jak było do dnia rozprawy /
  Od 27.12.14r. płatności i utrzymanie spoczywały już na mnie.
  Wszystkie płatności grudniowe zrobiłam z alimentów , które otrzymałam.
  Tak to rozumiem, biorąc to na logikę.

  Odpowiedz

  grazyna 2 kwietnia, 2015 o 21:45

  witam , mam bardzo trudną sprawę – mam znajomego któremu pomagam wraz z mężem w trudnej sytuacji , jest samotnym ojcem wychowującym czwórkę małych dzieci – partnerka zniknęła 1,5 roku temu – dzieci odwiedziła 2 razy – została skierowana sprawa do sądu o alimenty w czerwcu ubiegłego roku , ciągle dowiadywaliśmy się o termin , był nie ustalony bo nie znali miejsca pobytu matki , dzisiaj została wyznaczona data za dwa miesiące , czy to nie jest drastyczne przeciąganie sprawy , czy jest ustawowo termin na rozpoczęcie rozprawy – to jest ojciec z 4 dzieci – to jest na prawdę wyjątkowa sytuacja . Proszę o rade czy w tej sytuacji coś można zrobić , zaznaczam , ze matka nie będzie dobrowolnie płacić alimentów , ojciec będzie musiał pobierać alimenty z FA co z zaległymi z okrsu od czerwca ?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 7 kwietnia, 2015 o 15:41

  Proponuję, żeby znajomy skontaktował się z adwokatem, który zajmie się jego sprawą. Niestety terminy rozpoznania spraw w sądach są z reguły bardzo odległe. Pzdr

  Odpowiedz

  Adam 8 maja, 2015 o 08:17

  Witam,
  art. 27 krio przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny – jak w końcu jest z orzecznictwem Sądów w przypadku „Separacji Faktycznej” (np. małżeństwo nie mieszka już razem od 2-mcy) należą się „alimenty” na żonę ?, pytam dlatego iż czytając portal orzeczeń sądów powszechnych dochodzę do wniosku, że wszystko zależy od Sędziego prowadzącego sprawę, nawet w orzecznictwie Sądu Najwyższego można doszukać się dwóch odmiennych poglądów tzn: przykład1. w przypadku separacji faktycznej niema węzła małżeńskiego i tym samym „alimenty” na żonę się nie należą, – przykład 2. separacja faktyczna nie powinna wpływać na roszczenie dopóki nadal jest małżeństwo (formalne) i wszyscy członkowie rodziny powinny żyć na tym samym poziomie (zasada równej stopy) więc na małżonka pozostającego przy dziecku również się należą „alimenty”. Czytając takie właśnie przykłady to chyba w przypadku rozejścia się małżonków lepiej składać pozew o przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny a nie o alimenty ponieważ jest szansa na przychylną interpretację Sędziego, który podtrzyma przywołany powyżej przykład 2. Proszę o Pani refleksje, pozdrawiam Adam

  Odpowiedz

  Marta 8 maja, 2015 o 20:38

  Z czego wynika obowiązek płacenia od daty pozwu, a nie wyroku, który to przepis.
  Chce pokazać go ojcu mojego dziecka.

  Odpowiedz

  Magdalena 11 maja, 2015 o 21:54

  Witam,
  mam pytanie czy w pozwie o rozwód mogę złożyć wniosek o:
  – zaległe alimenty na dziecko,
  – o regres z art. 140 kro
  – roszczenie z art 27 kro?
  – i alimenty na siebie biorąc pod uwage art. 444kpc ?

  Odpowiedz

  Marta 12 maja, 2015 o 14:06

  A to nie jest tak, że sąd nadaje rygor natychmiastowej wykonalności dla rat alimentów od daty pozwu tylko w sytuacji, gdy osoba wnioskowała o zasądzenie alimentów od daty pozwu, a w pozostałych przypadkach nadaje od daty wydania wyroku ?

  Odpowiedz

  poziomki 12 maja, 2015 o 15:36

  Mnie właśnie tak to tłumaczyli.. Ze jak w cywilnym nie prosilam o to to nic nie moge zrobić.

  Odpowiedz

  Małgorzta 12 maja, 2015 o 18:15

  Witam
  Mam takie pytanie.Otóż 9 miesiecy temu złożyłam pozew rozwodowy. w nim napisałam o zabezpieczeniu i zasądzeniu alimentów na mnie do chwili postepowania sądowego.Dzis dostałam odpowiedz ze Sad przychylił sie do mojej prosby i zasądził zabezpieczenia renty almentacyjnej w kwocie 500 zł. Otóż maż nie będzie płacić ( nawet nie płaci na dzieci gdzie tez ma zasadzone alimenty w oddzielnej sprawie i mam wypłacane z funduszu ) i jak sam powiedział bedzie cały czas pracował na czarno aby tylko nie płacic na mnie i na dzieci . Jak mogę i gdzie sie starac o te zabezpieczenie ,bo w gminie i opiece powiedzieli mi że to ich nie dotyczy . Zgóry dziekuję za odpowiedz

  Odpowiedz

  Ania 20 maja, 2015 o 16:34

  Witam. Mój mąż obecnie siedzi w więzieniu,wyjdzie za pół roku. złożyłam pozew o rozwód i alimenty oraz zabezpieczenie alimentacyjne….czy Sąd będzie brał pod uwagę fakt,ze on siedzi przy podejmowaniu decyzji w sprawie alimentów na dziecko? ile trzeba czekać na jakieś postanowienie z Sądu?
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  Odpowiedz

  elkop 25 maja, 2015 o 22:41

  Proszę mi powiedzieć SO podczas 1 rozprawy zabezpieczył alimenty( kwota 400 złotych ) oraz nadpłata za rok 2014 od marca, następnie poszli na mediacje rodzinna i SO zawiesił rozwód Proszę mi powiedzieć Czy mąż powinien zapłacić te alimenty w kwocie 4800 złotych za rok 2014 ??

  Odpowiedz

  Iwo 30 maja, 2015 o 14:09

  Witam! Chciałbym się dowiedzieć jak postępuje Sąd gdy w pozwie o alimenty jest też przytoczona sprawa dotycząca rozpadu małżeństwa zachowania jednego z małżonków dostałem takie pismo wczoraj z sądu i do 7 dni mam odpowiedzieć czy w odpowiedzi mam się ustosunkować również do zarzutów jakie postawiła mi moja zona ( nie jesteśmy po rozwodzie ) czy jeśli w pozwie jest wyraźnie napisane ze dotyczy on alimentow będzie sąd brał pod uwagę resztę zarzutów czy będzie on tylko odnosił się do sprawy dotyczącej dwójki moich dzieci

  Odpowiedz

  Iwo 30 maja, 2015 o 14:13

  Witam! Chciałbym się dowiedzieć jak postępuje Sąd gdy w pozwie o alimenty jest też przytoczona sprawa dotycząca rozpadu małżeństwa zachowania jednego z małżonków dostałem takie pismo wczoraj z sądu i do 7 dni mam odpowiedzieć czy w odpowiedzi mam się ustosunkować również do zarzutów jakie postawiła mi moja zona ( nie jesteśmy po rozwodzie ) czy jeśli w pozwie jest wyraźnie napisane ze dotyczy on alimentow będzie sąd brał pod uwagę resztę zarzutów czy będzie on tylko odnosił się do sprawy dotyczącej dwójki moich dzieci dodam że żona chce bym ją poniósł koszty jej adwokata którego wzięła prywatnie czy ma do tego prawo?

  Odpowiedz

  OLA 6 czerwca, 2015 o 14:12

  Szanowna Pani, czy można jeszcze zabezpieczyć alimenty orzeczone nieprawomocnym wyrokiem w sprawie rozwodowej. Mąż złożył apelację co do wysokości alimentów i nie płaci. Obawiam się zostania bez środków na dzieci.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 8 czerwca, 2015 o 19:41

  Tak, można…proszę złożyć wniosek. pzdr

  Odpowiedz

  Iwona 15 czerwca, 2015 o 11:08

  bardzo ciekawi mnie ta klauzula natychmiastowej wykonalności. Zamierzam wnieść o alimenty (jesteśmy w separacji) od męża na dzieci. Obawiam się jednak, że od razu on będzie walczył, by płacić mniej. Czy jeśli sąd orzecze almenty np. na 800 zł to mąż je będzie musiał płacić nawet jeśli wniesie apelację (tak rozumiem z podobnego tekstu jak Pani: http://www.eporady24.pl/zatrzymanie_egzekucji_alimentow_przez_komornika,pytania,4,83,2025.html ale nie jestem pewna, czy sytuacja będzie analogiczna, bo my nie zawrzemy ugody, tylko muszę się starać o alimenty przed sądem). Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz

  asia 17 czerwca, 2015 o 23:09

  dzien dobry mam pytanie wniosek o alimenty zlozylam w styczniu,maz zlozyl w thm samyn czasie o rozwod z jego winy, sprawa wyznaczona o alimenty zostala przeniesiona do rozwodu ,sprawa rozwodowa odbyla die w czerwcu ale maz chcial adwokata z urzedu w sprawach o dzieci i rozwodu zostala zawarta ugoda ale w alimentach nie. sprawa zostala zakonczona postanowienie ze nie dostanie adwokata odczyrane i co dalej maz placi alimenty dobrowolnie na dwoje dzieci 700 ja chce 1000 nie mam nic zabezpieczonego.pytanie moje brzmi jesli dostanie wyzsze to czy ta roznice bedzie musial zaplacic i czy ta sprawa dalej jest nie zakonczona czy juz ogolnie postanowienie jest a alimenty z s.okregowego wroca do rejonowego

  Odpowiedz

  Stefan 21 czerwca, 2015 o 14:56

  @asia.

  A może najpierw spytaj się męża czy go zwyczajnie na te alimenty stać? Brać za friko to każdy by chciał. To że ty chcesz więcej, nie znaczy że jest z czego dać. Ciesz się że w ogóle płaci. Bo może np. znudzić mu się życie albo wyjedzie z kraju. I wtedy trzeba będzie poznać osobiście pierwszy raz w życiu uroki ciężkiej pracy na samą siebie.

  Odpowiedz

  asia 22 czerwca, 2015 o 22:32

  taak wiesz pisac o biednym mezulku ktory nir ma z czego placic to kazdy moze jak sie zostawia dla kochanki z 4 dzieci to sie trzeba bylo zastanawiac wczesniej ,nie bo wiesz dwojka dzieci nie kosztuje a ja leze i pachne

  Odpowiedz

  Justyna 5 lipca, 2015 o 13:18

  Dzień dobry. Mam pytanie. Ojciec dzieci od listopada 2014 r nie daje na utrzymanie dzieci twierdząc że spłaca nasze wspólne kredyty. Kredyty nie są w terminie płacone bo wydzwaniaja z banku.sprawę o alimenty złożyłam w listopadzie 2014 r i wciąż czekam.mam pytanie czy sędzia będzie patrzył na to że pozwany spłaca wspólne kredyty a na dzieci( 3 dzieci) nie daje. Czy będzie się liczyło to ze nie daje a nie to że kredyty płaci.. Czy mogę w tej sytuacji starać się o zaległe alimenty tzn od listopada 2014 r.pozdrawiam

  Odpowiedz

  Milena 10 lipca, 2015 o 20:21

  Dzień dobry Pani Mecenas. Mam taki o to problem: poniewaz w czerwcu rozstalam sie z partnerem z ktirymmam roczna corke bylismy ze soba prawie 2 lata bez 3miesiecy i chce zlozyc pozew o alimenty natomiast partner chce na sprawie o alimenty powiedziec w sadzie ze chce pewnosci ze corka jest jego biologicznym dzieckiem bo w rzeczywistosci jest tylko on sam w to nie wierzy. I tu moje pytanie czy wtedy sprawa o alimenty sie przeciagnie w czasie dodam ze jestem bez srodkow do zycia poniewaz jestem osoba bezrobotna natomiast on pracuje na roli u swoich rodzicow oni nie odprowadzaja zadnych skladek za niego i on nie wykazuje zadnego dochodu w urzedzie skarbowym czy nawet krusie. Do tej pory jak bylismy razem nas utrzymywal

  Odpowiedz

  pawel 11 sierpnia, 2015 o 11:50

  witam mam pytanie jak wygląda sprawa alimentów płaconych na żonę według postanowienia sądu ,jeżeli w wyroku sąd oddala wniosek o alimenty i jest orzeczona jej wyłączna wina. Czy musi je zwracać?

  Odpowiedz

  Agnieszka 21 sierpnia, 2015 o 10:48

  Dzień dobry Pani Mecenas, mając na uwadze normę prawna wyrażoną w art. 137 par 1 kro dochodzić można alimentów 3 lata wstecz, stad prosić o podanie podstawy Pani twierdzenia o możliwości ich dochodzenia jedynie za okres 3 miesięcy wstecz, jak w podanym przykładzie.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 24 sierpnia, 2015 o 22:08

  Przepis art 137§1 krio nie zawiera normy, że ,,alimentów dochodzić można 3 lata wstecz”. Cytowany przepis stanowi jedynie, że ,,roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech”. Przedawnienie dotyczy alimentów już zasądzonych wyrokiem. Natomiast alimenty z zasady swej służą zaspokojeniu potrzeb bieżących, a nie zaległych. Stanowisko takie zostało wyrażone w uchwale Sądu Najwyższego z 1949r. i podtrzymywane do chwili obecnej. Powyższa kwestia została dość przystępnie opisana w uzasadnieniu wyroku SN z 07.lipca 2000r. III CKN 1015/00.
  Kwestię niezaspokojonych potrzeb uprawnionego sprzed wniesienia powództwa reguluje §2 art 137, na podstawie którego sąd może zasądzić jednorazowa kwotę na pokrycie tych potrzeb. Proszę zwrócić uwagę, że w tym drugim przypadku ustawodawca zrezygnował nawet z użycia słowa ,,alimenty” na rzecz ,,niezaspokojonych potrzeb”. Mam nadzieję, że chociaż częściowo udało mi się rozwiać Pani wątpliwości. Pzdr.

  Odpowiedz

  Ala 26 sierpnia, 2015 o 16:50

  Pani Mecenas,
  Jest Pani dla mnie autorytetem w sprawach dotyczących kwestii rozwodowych/alimentacyjnych/rodzinnych i dlatego pozwolę sobie zadać pytanie. Mam nadzieję, że poświęci Pani 5 minut, by mi odpowiedzieć, bo od dwóch różnych prawników otrzymałam dwie sprzeczne odpowiedzi.
  6 lat temu wniosłam pozew o podwyższenie alimentów na córkę, które zostały zasądzone wraz z rozwodem w 2004 roku. Sąd je podwyższył. Teraz znowu zamierzam złożyć taki wniosek: i tu moje pytanie: czy muszę dołączyć odpis tamtego rozstrzygnięcia? Nie mam takiej możliwości, bo mieszkam teraz w innym mieście, nie posiadam też dokumentów, bo zaginęły w trakcie przeprowadzki. Pamiętam jedynie miesiąc i rok, w którym złożyłam wniosek do sądu.
  Jak to rozwiązać? Czy dostarczenie dokumentów z „poprzedniego podwyższenia” jest warunkiem przyjęcia „nowego” pozwu?
  Bardzo Pani dziękuję za pomoc

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 26 sierpnia, 2015 o 17:39

  Rozstrzygając o podwyższeniu alimentów Sąd musi dysponować nie tylko wyrokiem, ale aktami poprzedniej sprawy. Gdyby znała Pani sygnaturę poprzedniej sprawy, wystarczyłoby ją podać w pozwie, a sąd zwróci się o akta do tamtego sądu. Sygnaturę powinna Pani ustalić nawet telefonicznie, znając dane stron i datę złożenia pozwu. Sąd powinien dysponować elektronicznym systemem, z którego sygnatura wynika. Mam nadzieję, że się uda. pzdr

  Odpowiedz

  Karolina 21 września, 2015 o 10:15

  Witam zastanawiam sie czy zlozyc pozew o alimenty mojego partnera nie dawno pracowal ale olal swoja praca jako ojciec utrzymanek rodziny on powinien nas utrzymywac z dzieckiem lub pracowac a on nie zdaje sobie sprawy i nie wiem co o tym mtslec i co robic czy skladac pozew alumenty na niego. W dodatku tez slyszalam ze jak sad wyznacza kwote do wplaty powiedzmy te 300 zl m-c to pozwany moze wpacac tylko 50 zl m-c i nic mu nie zrobia a jak ja bym miala zyc za 50 zl?? Prosze o wsparcie

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 21 września, 2015 o 21:23

  Twoja sytuacja jest zbyt skomplikowana aby udzielić odpowiedzi na podstawie niepełnych danych. Polecam skorzystanie z porady prawnej.

  Odpowiedz

  Miska 29 września, 2015 o 14:27

  Jestem w trakcie rozwodu, mąż od 04.15r nie płacil na dzieci ale robił do lipca opłaty i do teraz łącznie spłaca nasze wspólne kredyty. Mąż zarabia ok 8000, ja najniższą, raty to ok 3500, mąż twierdzi że ma opłat oraz że dawał mi pieniądze na tzw gębę to razem ok 7000. Czy jest szansa, że dostanę wyższe alimenty niż proponowane przez niego 1000. Wykazalam koszty utrzymania dzieci ok 3000. Staram się o rozwód z jego winy, jestem druga żoną a trzecia się szykuje.

  Odpowiedz

  Miska 29 września, 2015 o 14:34

  Zapomniałam dodać że mąż w trakcie małżeństwa zaciągnął kredyty o których dowiedziałam się podczas rozprawy oraz po wyprowadzce też. Wykazuje że na życie zostaje mu 500 zł. Proszę o odpowiedź bo nie wiem czy mogę zostać tu gdzie jestem czy muszę wracać 100 km do rodziców, tata alkoholik, dzieci 10 i 6 lat

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 29 września, 2015 o 22:01

  Obawiam się, że nie mogę udzielić jednoznacznej odpowiedzi jaka będzie kwota zasądzonych alimentów. Wysokość alimentów zależy od wielu okoliczności. Jeśli ich wysokość nie będzie zadowalająca proszę spróbować wnieść zażalenie (apelację).Obowiązek utrzymywania dzieci powinien wyprzedzać spłatę kredytów, tym bardziej gdy były one zaciągane bez zgody żony i nie na potrzeby rodziny.

  Odpowiedz

  Miska 3 października, 2015 o 17:35

  Przyznano mi pewną kwotę na dzieci jako zabezpieczenie alimentacyjne, czy po rozwodzie mam szansę uzyskać alimenty na siebie oraz czy zabezpieczenie może ulec pomiejszeniu. Sędzia stwierdziła że skoro mąż obecnie spłaca kredyty oraz kredyt mieszkaniowy, mieszkania w którym ja mieszkam to na mnie zabezpieczenie się nie należy. Z tym obecnie się zgadzam, ale co będzie jeśli będę musiała iść z dziećmi na bruk bo tak mąż sobie życzy.staram się o rozwód z jego winy. Obecnie zależy mi by dostać alimenty na dzieci i zostać w tym mieszkaniu, ale by on za nie kredyt splacal.czy jest szansa na takie rozwiązanie czy lepiej już rozglądać się za czymś innym lub wracać do rodziców.

  Odpowiedz

  Ewelina 19 października, 2015 o 12:41

  Witam,
  W marcu br. złożyłam wniosek o podwyższenie alimentów z 400 zł na 800 zł. Sprawa ciągnie się do tej pory, kolejna 23.11. a niestety nie złożyłam wniosku o zabezpieczenie. Sąd zaproponował ugodę 500 zł, na co pozwany od początku się nie zgadza.
  Ale rzecz w tym, że chciałabym złozyć wniosek o zabezpieczenie teraz, ale nie wiem jaka treść i jaka kwota ma to być. Proszę o pomoc. Pozdrawiam serdecznie Ewelina

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 19 października, 2015 o 18:00

  Proponuję skorzystać ze wzoru jaki można u mnie pobrać, ale proszę pamiętać, żeby dostosować go do sprawy o alimenty, bo został stworzony z myślą o sprawie rozwodowej. Pzdr.

  Odpowiedz

  Natalia 19 października, 2015 o 18:48

  Witam.Dostałam się na studia w lipcu, a pozew o alimenty składam w październiku (wczesniej mialam przerwe od nauki i sąd uchylil mojemu tacie placenie)czy mam prawo ubiegać się o alimenty od lipca czy od zlozeniu pozwu? Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Kasia 8 listopada, 2015 o 22:39

  Witam pani Mecenas mam pytanie 28 września został złożony pozew o rozwód z orzeczeniem winy męża. Jestem w 9 miesiacu mamy dwoje dzieci mąż odszeolejnej kochanki jakie mam szanse na orie wylacznej winy męża to jednciazyodszwylacznejo pytanie. A kolejne to już chodzi o zabezpieczenie alimentacyjne wniosek złożony wraz z pozwem 28 września o rozwod i niestety do tej pory brak odpowiedzi czy zabezpieczenie zostało przyznane. Pytanie jaki termin ma sąd na rozpatrzenie wniosku?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 9 listopada, 2015 o 10:19

  Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że ustalenie winy męża nie powinno być trudne, proszę pamiętać, że każdą okoliczność należy w sądzie udowodnić. Sąd powinien rozpoznać wniosek w ciągu 14 dni, może warto napisać pismo ponaglające.

  Odpowiedz

  ola 16 listopada, 2015 o 22:20

  Witam,
  proszę o informację, czy okres zabezpieczenia alimentacyjnego liczy się do wyroku sądu odnośnie wypłaty alimentów przez okres 5 lat na byłego małżonka. Podsumowując od jakiej daty liczymy te ustawowe 5 lat – od pierwszej wpłaty zabezpieczenia alimentacyjnego, czy od pierwszej wpłaty alimentów po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego?
  dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 17 listopada, 2015 o 13:12

  Pytanie zawiera błędne założenia i wskazuje na niezrozumienie problemu alimentów po rozwodzie. Nie jestem w stanie na nie odpowiedzieć, bo nie wiem o co tak naprawdę chodzi. Proponuję zasięgnąć bezpośredniej porady prawnej, żeby nie doszło do kolejnej omyłki.Pzdr

  Odpowiedz

  Dominika 3 grudnia, 2015 o 13:18

  Witam proszę o pilną odpowiedź.
  We wrześniu otrzymałam postanowienie o przyznaniu zabezp alimentacyjnego na dzieci z klauzulą natychmiastowej wykonalności. Mąż złożył zażalenie. Nie otrzymałam go aby mieć możliwość o ustosunkowanie sie do niego – mimo, że w nim jest stek kłamstw. Dzwoniłam do sądu i poinformowano mnie że wysłali do mnie postanowienie na skutek zażalenia męża ale nie wiem jakiej treści oraz jakieś pouczenie. Czy mozliwe jest aby sąd uchylił wcześniejsze postanowienie bez zapoznania się z moim stanowiskiem?

  Odpowiedz

  Załamana 19 grudnia, 2015 o 16:34

  Witam. Złożyłam wczoraj sprawę o alimenty dla córki. Ojciec w ogóle sie nie interesuje dzeckiem córka ma 7 miesięcy a on widział ja 4 razy.. co miesiąc walka o z nim o pieniądze na córkę raz da raz nie… teraz mi powiedził ze mam mu zakładać sprawę bo do momentu rozsprawy złotówki nie zapłaci. Jak długo mogę czekać na sprawę. Zostawił mnie kiedy bylam jeszcze w ciąży bez środków do życia na córkę nie dał nic jezeli chodzi o wyprawkę. Dał 400 zl na wózek oprócz tego sam dobrowolnie nic nie kupił do tej pory. Jedyny dowód jaki mam to smsy i wiadomości na portalu FB jest tam wszystko i bardzo tego dużo wszystko dokladnie napisane .. czy to jest wystarczające dla sprawy powołam tez świadka ktory byl w stałym kontakcie z nami. Mam tez wiadomość od jego bylej narzeczonej ze miał problemy z narkotykami miesza on w domu gdzie codzienne jest alkohol. Czy to wystarczy zeby pozbawić go też praw rodzicielskich.. obecnie ma on nastepna kobietę. Co robić nie stać mnie na adwokata.. proszę o jakaś radę. Z gory dziękuję.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 20 grudnia, 2015 o 16:58

  Pozbawieniem praw rodzicielskich nie jest rozwiązaniem, które sąd podejmuje po tak krótkim czasie, ale nie wykluczam bo nie znam wszystkich okoliczności. Reszta jest jak najbardziej do uzyskania. Proszę złożyć wniosek o zabezpieczenie powództwa, to powinno przyspieszyć rozpoznanie sprawy.

  Odpowiedz

  Adam 5 stycznia, 2016 o 16:19

  Witam,
  art. 27 krio przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny – jak w końcu jest z orzecznictwem Sądów w przypadku „Separacji Faktycznej” (np. małżeństwo nie mieszka już razem od 2-mcy) należą się „alimenty” na żonę ?, pytam dlatego iż czytając portal orzeczeń sądów powszechnych dochodzę do wniosku, że wszystko zależy od Sędziego prowadzącego sprawę, nawet w orzecznictwie Sądu Najwyższego można doszukać się dwóch odmiennych poglądów tzn: przykład1. w przypadku separacji faktycznej niema węzła małżeńskiego i tym samym „alimenty” na żonę się nie należą, – przykład 2. separacja faktyczna nie powinna wpływać na roszczenie dopóki nadal jest małżeństwo (formalne) i wszyscy członkowie rodziny powinny żyć na tym samym poziomie (zasada równej stopy) więc na małżonka pozostającego przy dziecku również się należą „alimenty”. Czytając takie właśnie przykłady to chyba w przypadku rozejścia się małżonków lepiej składać pozew o przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny a nie o alimenty ponieważ jest szansa na przychylną interpretację Sędziego, który podtrzyma przywołany powyżej przykład 2. Proszę o Pani refleksje, pozdrawiam Adam

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 20 stycznia, 2016 o 21:04

  Mam nadzieję, że mój ostatni wpis rozwiąże choć część wątpliwości.Pzdr

  Odpowiedz

  Aneta 18 stycznia, 2016 o 05:30

  Czy istnieje jakaś szansa na dostanie alimentów wstecz? Miało być polubownie, podpisałam papiery a ten nie powiem kto zaraz po rozprawie powiedział zmieniam zdanie!!!!!!! sprawa odbyła się 12.11.2015 , tak naprawdę bez niczego, miał adwokata i na moje pytania nic się nie odzywał, wygrał jednym zdaniem bo mam miękkie serce i uwierzyłam. Czy teraz mogę się ubiegać o alimenty wstecz, tym bardziej że nie płaci mi w terminie i powiedział że za grudzień nie musiał mi płacić. Ręce mi opadają bo miałam mieć po 600 zł a teraz muszę prosić o to co się mi należy i to po 400 zł…….

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 20 stycznia, 2016 o 21:01

  Jeżeli mówimy o wyroku rozwodowym, to alimenty należą się dopiero od uprawomocnienia rozwodu, najcześciej 21 dni od wydania wyroku. Prosze zajrzeć tutaj jak uzyskać alimenty wstecz.

  Odpowiedz

  Ewelina 20 stycznia, 2016 o 13:48

  Witam.Zlozylam pozew o alimenty.napisalam ze partner urzadzal awantury,ze sporadycznie dawal pueniadze ale wypisalam kwoty.Partner zlozyl zazalenie ze to nieprawda.czego moge sie spodziewac po tym zazaleniu

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 20 stycznia, 2016 o 21:03

  Dziękuję za pokładane we mnie nadzieje, ale skąd mogę wiedzieć co pozwany napisał w zażaleniu i jaki to odniesie skutek? Proszę się nie martwić, sąd nie powinien dać wiary w gołosłowne zarzuty.

  Odpowiedz

  Marek 25 stycznia, 2016 o 11:28

  Witam, Złożyłem pozew o rozwód z winy żony. Ona w odpowiedzi nie zgadza się na rozwód ( ze względu na małoletnie dzieci) i wnioskuje o zabezpieczenie roszczeń o zaspokojenie potrzeb rodzinie w kwocie 3000tyś. W odpowiedzi podała fałszywe dane że płaci czynsz i media za mieszkanie w którym mieszka wraz z dziećmi (jest to kłamstwo ponieważ to ja dalej mimo wyprowadzki od 6 mc dalej wszystko opłacam -czynsz, media , kredyty hipoteczne, tel dziecka, obiady w szkole, raty za sprzet agd, który pozostał w mieszkaniu – moje dochody to 5500tyś – a same opłaty wszystkich wspólnych zobowiązań to 4500tyś, wynajmuję też kawalerkę opłata 800zł +media ok 100zł, na wszystko mam potwierdzenia przelewów) żona zarabia 2000tyś i opłaca przedszkole 500zł. Mamy 2 dzieci. Codziennie jeżdze do dzieci, odrabiam lekcje ze starszym synem, kąpię i kładę spać, a także zawożę do szkoły. Jeżeli mam wyjazd służoby wówczas zawozi żona – raz w tygodniu. Mam pytanie czy sąd zasądzi kwotę bez mojej odpowiedzi? Czy mam szansę złożyć swoją odpowiedz i dowody że ja robie opłaty i że żona nieprawdziwe informacje przedstawiła. Żona napisała też że nic nie płace tylko sporadycznie.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 8 lutego, 2016 o 16:07

  Oczywiście proszę jak najszybciej złożyć odpowiedź na wniosek o zabezpieczenie.

  Odpowiedz

  Agnieszka 8 lutego, 2016 o 15:48

  Witam. Mieszkam z mężem i czwórką dzieci. Jestem na etapie składania pozwu o rozwód, od kwietnia będę już mieć swoje mieszkanie. Wspólnie z mężem i dziećmi ustaliliśmy, że syn 15 lat zostaje z ojcem, a córeczki zamieszkają ze mną. Zarabiam 2.200 na rękę, z czego kupuję do domu jedzenie, sprzątam, gotuję ubieram córki (kupuje ubrania, buty) czasem syna choć częściej ubrania kupuje mu mąż. Mąż płaci rachunki na dom. Kiedy mi braknie pieniędzy, proszę męża by się dołożył to twierdzi że on ma za wysokie rachunki i swoje wydatki i w rezultacie mi nie daje nic. Czy przed rozwodem mogę złożyć podanie o alimenty na córki mimo że mieszkam jeszcze z nim? Dziękuję, pozdrawiam. Agnieszka.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 8 lutego, 2016 o 16:05

  Oczywiście, że można złożyć pozew już teraz należy tylko pamiętać, że sprawa o alimenty nie może toczyć się równolegle ze sprawą rozwodową i w razie złożenia pozwu rozwodowego zostanie zawieszona sprawa alimentacyjna. Potrzeby dzieci, a co za tym idzie -wysokość alimentów Sąd będzie mógł ocenić najlepiej, gdy zamieszkacie już osobno i będzie wiadomo jakie macie opłaty za wynajęcie osobnego mieszkania. Wysokość alimentów zależy też od wysokości dochodów męża, więc trudno mi ocenić, czy obecnie mąż przyczynia się w wystarczającym stopniu do utrzymywania dzieci. Pzdr

  Odpowiedz

  Anna 10 lutego, 2016 o 20:01

  Dzień dobry,
  mam pytanie o zabezpieczenie alimentacyjne i procedury.
  Zakończyła się moja sprawa rozwodowa wyrokiem o winie męża i przyznaniu mi alimentów. Wyższych niż zabezpieczenie na czas procesu.
  Wyrok się nie uprawomocnił, ponieważ mąż złożył apelację.
  Mąż trochę wcześniej niż apelację złożył w innym sądzie pozew o wsteczne ustanowienie rozdzielności majątkowej. Sąd rodzinny wystąpił o przesłanie akt rozwodowych. Wiem, że zakończyło się postępowanie międzyinstancyjne i akta zostały wysłane, ale w BOI nikt nie może mi odpowiedzieć, do którego sądu. Nie mam wglądu do akt. Nie otrzymałam też odpisu apelacji.
  Ja, w związku z apelacją złożyłam wniosek o podwyższenie zabezpieczenia alimentacyjnego do wysokości zasądzonych nieprawomocnym wyrokiem alimentów.
  Pytanie dotyczy tego- co będzie pierwsze? Czy apelacja rozwodowa czy sprawa o wsteczną rozdzielność? I co z zabezpieczeniem alimentacyjnym w trakcie sprawy apelacyjnej ( akta w innym sądzie). Czy będę czekać, aż akta „wrócą” z jednego sądu i zanim będa przesłane do drugiego? Czy wniosek o zabezpieczenie będzie w ogóle rozpatrywany?

  Odpowiedz

  Agnieszka 18 lutego, 2016 o 19:19

  Witam,
  Pani Mecenas mam następujące pytanie, otóż jestem w trakcie pisania pozwu o alimenty wraz z zabezpieczeniem roszczenia na okres postępowania sądowego. Jestem w trakcie urlopu wychowawczego, dziecko w imieniu którego występuję o alimenty zostało uznane przez mojego byłego konkubenta jeszcze w trakcie mojej ciąży (akt uznania ojcostwa podpisany w USC). W chwili obecnej jestem w trakcie urlopu wychowawczego. Chciałam złożyć w MOPSie wniosek o wypłatę świadczeń rodzinnych, jednak uzyskałam informację, iż mój wniosek zostanie odrzucony z uwagi na brak prawomocnego wyroku alimentacyjnego. Moje pytanie brzmi: czy mogę składać wniosek w MOPSie na podstawie zabezpieczenia roszczenia alimentacyjnego wydanego przez sąd? Niestety pracownicy MOPSu nie byli w stanie udzielić mi odpowiedzi na to pytanie. Nie znalazłam też żadnej informacji na ten temat w internecie.
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
  aga

  Odpowiedz

  kasia 18 lutego, 2016 o 19:53

  witam,pisze pozew o rozwód bez orzekania o winie(wina jest męża ale dla świetego spokoju ustaliliśmy że bez winy), mąż wyprowadził sie z mojego 24m mieszkania do rodziców 4 lata temu(syn mial wtedy 10miesiecy) od tego czasu nic nas nie łączy także pieniądze, mamy 5letniego syna, nie mamy wspólnego majatku, w 2015 roku kupiłam większe 46m nowe mieszkanie (300tyś) za pieniadze bedace moja przedmałżenska własnośćia,w ten sposób zapewniając dziecku godne warunki mieszkaniowe prawdopodobnie na całe zycie,chciałabym sie dowiedziec czy jest możliwosc aby domagac sie zwrotu 1/4 kosztów poniesionych na zakup mieszkania od męza, który nie dał dziecku nic.

  Odpowiedz

  Marcin 24 lutego, 2016 o 22:22

  dzien dobry.
  w listopadzie zona zlozyla pozew o separacje z wylacznej mojej winy, alimenty na siebie i 3 dzieci z prosba o ich zabezpieczenie. w swoim pozwie podala nieprawdziwe informacje na temat moich oraz swoich zarobkow. moje okreslila na 1800 euro (ja pracuje w niemczech) a ja zarabiam 1300euro. swoje podala 1500zl a ma dochodu okolo 5000zl z wlasnej dzialalnosci gosp. zona napisala rowniez ze ja nic jej nie place. sad ustalil zabezpieczenie na 2500 zl poczawszy od grudnia. z zona przed wyjazdem ustalilem slownie i pisemnie ze mam jej placic 1800 zl i z tego wywiazuje sie regularnie (posiadam dowody wplat). nie stac mnie na placenie tak wysokiego zabezpieczenia poniewaz mam jeszcze jedno dziecko na utrzymaniu. musze tez gdzies mieszkac takze oplaty tez posiadam. a pensja nie zapowiada sie na wyzsza. napisalem do sadu zazalenie podajac prawdziwe informacje na temat zarobkow oraz dowody wplat alimentow i wszystkich moich oplat. prosilem o zmniejszenie zabezpieczenia oraz o wstrzymanie wplat do czasu rozpatrzenia zazalenia. sprawa ma odbyc sie 23 marca br. czy moge liczyc na odpowiedz sadu do tego czasu ? czy moge liczyc na obnizenie zabezpieczenia ? czy musze placic to zabezpieczenie ? czy moge zadac rozwodu jesli od ponad roku zyje z inna kobieta ?
  z gory dziekuje za odpowiedz.

  Odpowiedz

  rozczarowana 3 marca, 2016 o 17:13

  Witam mój mąż złożył Pozew o rozwód i o alimenty na dziecko domaga się opieki nad 10 letnia córka złożył pozew 8 sierpnia ja złożyłam pozem o alimenty na córkę 15 sierpnia zeszłego roku mój pozew został odrzucony bo on złożył w sądzie okregowym a ja rejonowym więc teraz całą sprawę o Rozwód alimenty prowadzi sąd do którego mąż złożył wniosek to trwa już bardzo długo wszystko opinie psychologa badania itd oczywiście nie mają żadnych praw aby zabrać mi córkę, mąż przedłuża wszystko aby nie płacić na dziecko do tej pory nie dostałam od niego złotówki na dziecko od lutego zeszłego roku następna sprawę mam w połowie marca czy mogę złożyć wniosek o zabezpieczenie na dziecko np podczas sprawy w sądzie powiadomić o tym sąd że mąż wogole nie płaci nie interesuje się żadnymi kosztami na dziecko itd proszę o odpowiedź dziękuję pozdrawiam

  Odpowiedz

  Beata 4 marca, 2016 o 16:49

  Dziękuję za ciekawy blog:) Przy okazji mam pytanie odnośnie DATY prawomocności wyroku, w przypadku złożenia apelacji.

  Z tego, co wiem wyrok sądu apelacyjnego o rozwód (w tym alimenty) uprawomacnia się w dniu ogłoszenia.
  Ogólne zasady, kiedy wyrok I instancji staje się prawomocny – znam. Ale, co w przypadku, kiedy sąd I instancji wydaje wyrok, a sąd II instancji oddala apelację? Przy czym sąd I instancji orzeka w jednym z punktów : „od dnia prawomocności niniejszego wyroku”?
  1) Czy rozwiedzionym się jest od dnia, kiedy minął termin złożenia apelacji czy dopiero od dnia, kiedy zapadł wyrok sądu apelacyjnego?
  2) Analogiczne pyt. j.w. dot. alimentów? (brak jakiejkolwiek daty wskazującej dzień „od”).
  3) Czy „prawomocność niniejszego wyroku” (I instancji) to dzień, kiedy minął termin na zaskarżenie (mimo ze stwierdzony po fakcie, po zakończeniu apelacji), czy dopiero dzień ogłoszenia wyroku sądu II instancji?
  Czy ma znaczenie fakt oddalenia apelacji, czy inaczej wyglądałaby sprawa prawomocności, gdyby apelacja została inaczej rozpatrzona?

  Odpowiedz

  Ewa 5 marca, 2016 o 13:25

  Witam serdecznie!
  Napisała Pani: „Dodatkowo, nie masz szans na uzyskanie alimentów za czas od wniesienia powództwa o rozwód do czasu uprawomocnienia wyroku.” Czy to tylko zwyczaj i praktyka sądowa czy są jednak przepisy, które to regulują?
  I jeszcze, nie wiem, czy mogę zapytać tutaj, czy to już kwalifikuje się pod indywidualną, odpłatną poradę, ale spróbuję:) Mam wyrok o rozwód i od jego prawomocności płatne alimenty. Niestety, nie udało się ściągnąć całości kwoty przyznanej jako zabezpieczenie alimentów na czas procesu. Czy to znaczy, że ona przepada? Czy postanowienie sprzed wyroku jest dalej w mocy? Miesięczna kwota zabezpieczająca i ta orzeczona jest taka sama. Jakie mam pole manewru odnośnie zaległości za 3 miesiące poprzedzające okres prawomocności?

  Odpowiedz

  Anna 9 marca, 2016 o 11:50

  Witam. Chciałabym się zapytać, jeśli wyrok rozwodowy z zasądzonymi alimentami, uprawomocnił się 15 grudnia, alimenty mają być płacone w terminie do 10 dnia każdego miesiąca, to czy alimenty powinny być zapłacone już w grudniu, czy dopiero w styczniu? Były mąż zapłacił w styczniu alimenty za niepełny miesiąc, czyli od 15 grudnia. Więc czy dobrze zrobił, czy alimenty z grudnia za 16 dni, powinien zapłacić jeszcze w grudniu? W wyroku nie jest napisane że ma być płacone z góry, czyli dobrze płaci? Że w styczniu daje pieniądze za grudzień, w lutym za styczeń itd.?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  magdalena 15 marca, 2016 o 10:52

  moja mama dzis wygrala rozwod ze z winy ojca zyla na bardzo wysokim poziomie,przedstawila sadowi ze to co miala na koncie juz nie ma nie wiedziala wczesniej ze ma sie finansowo zabespieczac,nie ma teraz za co zyc,bo sad powiedzial ze to co miala na koncie to 13tysiecy miesiecznie powinna miec na wydanie ale ona juz ich nie ma bo nie sadzila ze tak sie na starosc jej zycie ulozy,czy moze zlozyc wniosek o alimety jak mozna tak nagle zostac bez niczego?ona naprawde nie ma na chleb i to nie przyslowie naprawde tak jest.adwokatka mamy powiedziala ze najszybciej po 2 3 latach,to co ma zdechnac z glodu teraz?

  Odpowiedz

  Agata 25 marca, 2016 o 08:47

  Witam,12 listopada 2015 wnioslam pozew o alimenty z zabezpieczeniem na corke i nienarodzonego wówczas jeszcze syna.Sad w marcu 2016 wydal zabezpieczenie duzo nizsze niz wnioskowalam nie uwzgledniajac 3 ostatnich miesiecy ciazy z synem.Poprosilam o uzasadnienie i odpis protokolu bede sie odwilywac co do kwoty.Dzien przed rozprawa moj maz wniosl do sadu okregowego pozew o rozwod i alimenty zostaly wyznaczone tylko do dnia na dzien przed zlozeniem przez niego pozwu.Co dalej z zabezpieczeniem?

  Odpowiedz

  Katarzyna 5 kwietnia, 2016 o 23:06

  Witam, mój mąż złożył pozew o rozwód bez orzekania o winie, nie płaci na dziecko. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Ja nie pracuje i nie mam żadnych dochodów ani zasiłków nawet na dziecko ponieważ zarobki męża są za duże a jeszcze jesteśmy malzenstwem. Czy mogę złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentow? Co Pani radziłaby w takiej sytuacji. ?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 10 kwietnia, 2016 o 11:16

  Oczywiście i to jak najszybciej.

  Odpowiedz

  Mariusz 9 kwietnia, 2016 o 22:49

  Witam serdecznie. Z tego co tu wyczytałem to rozumiem…że przy trwającej apelacji od alimentów które sąd mi zaważył mogę płacić do czasu ogłoszenia wyroku drugiej instancji kwotę dobrowolną? Dodam że sprawa o alimenty była razem z rozwodową bez żadnego zabezpieczenia. Proszę o odpowiedź pozdrawiam

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 10 kwietnia, 2016 o 11:15

  Tak, bo alimenty w wysokości zasądzonej w w wyroku rozwodowym należy płacić od daty prawomocności wyroku.

  Odpowiedz

  Mariusz 10 kwietnia, 2016 o 22:20

  Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂 generalnie to była żona, mimo wszystko chce iść do komornika mając z sądu wyrok, którego nie chce mi pokazać…. Czyli na tym wyroku powinno widzieć uprawomocnienie się rozwodu bez punktu o alimenty od którego się odwolalem?

  Odpowiedz

  monika 29 maja, 2016 o 14:30

  witam, mam pytanie,

  co jesli kwota zabiezpieczenia np 700 zl jest wyzsza niz kwota zasadzona np 600 zl alimentow,

  czy po uprawomocnieniu sie wyroku , druga strona musi doplacic do kwoty z zabezpieczenia tj np to 100 zl za kazdy miesiac ?

  Odpowiedz

  Tomek 15 czerwca, 2016 o 11:59

  Bardzo ciekawie opisuje Pani zagadnienia prawne . Z Pani wypowiedzi zrozumiałem że alimenty
  zasądzone w sprawie rozwodowej przed sadem I instancji nie posiadające jakiegokolwiek zabezpieczenia ,po złożeniu apelacji do sądu II instancji obejmującej ich wysokość oraz
  winę rozpadu małżeństwa , należy płacić dopiero po ogłoszeniu wyroku w sądzie II instancji . Bo dopiero po ogłoszeniu wyroku w II instancji wyrok jest prawomocny i od tej daty
  obowiązują alimenty jeżeli nie zostały zabezpieczone po wyroki sądu w I instancji .

  Odpowiedz

  Justyna 8 czerwca, 2016 o 22:58

  Witam
  Również mam pytanie odnośnie alimentów. Dzisiaj miałam rozprawę rozwodową 08.06.2016…zostały zasądzone alimenty na córki płatne do 20-go każdego miesiąca po uprawomocnieniu wyroku. Czy dostanę alimenty za czerwiec czy dopiero w lipcu do 20- go za lipiec? Jeśli za czerwiec to kiedy powinnam je otrzymać?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Monika 17 czerwca, 2016 o 09:42

  Witam ! U mnie sprawa skomplikowana. Od 2012 r. mam alimenty zasądzone dla córki na kwotę 500zł (on wnioskował o 250) . Dostałyśmy 500 zł z tym że musiał mi wyrównać za pół roku tak więc umówiliśmy się na kwotę plus 150 do alimentów zasądzonych. Obecnie złożyłam o podwyższenie i dostałam 250 zł więcej czyli 750zł córka ma lat 10. W tej chwili nie płaci mi do 10 tylko zwykle 15-18 jak mu pasuje. Dodam że w tym czasie robi sobie wycieczki po Polsce. w tej chwili sąd zasądził wyrównanie od lutego czyli 5 msc teraz ostatnie alimenty otrzymałam znowu 15 i 800 w tym te 50zł zaległości. Twierdzi że w 2012 roku zrobił nadpłaty na 600zł i teraz mi spłaci tylko 400 zł po 50 na msc. Czy może tak zrobić?? Odjąć sobię tą sumę od wyrównania. Dodam jeszcze że nadpłata faktycznie była ale ja za ortodonte córki wydałam prawie 1500zł i od niego nie chciałam nic. Co robić??? Myślałam nad komornikiem ale on nie ma nr konta ani oficjalnie nie pracuje od czasu rozwodu 🙂

  Odpowiedz

  łukasz 27 czerwca, 2016 o 10:39

  Witam.
  na początku maja zlozylem pozew o rozwod z orzeczeniem z winy zony, oraz wniosek o przyznanie mi opieki nad corka.
  Zona nastepnego dnia zlozyla swoj pozew o rozwiazanie za porozumieniem stron. Poza tym zazadala 500zl alimentów na córkę z klauzulą natychmiastowej wykonalnosci. W zwiazku z tym jak to bedzie rozstrzygane? Nie ma jeszcze daty. Wiem ze moj pozew po tygodniu mial nadana sygnature. Pozew zony jeszcze nie. Co z alimentami? Musze placic je juzdzis mimo ze jej pozwu nie widzialem na oczy?

  Odpowiedz

  Grzegorz 4 sierpnia, 2016 o 06:01

  Witam Panią mecenas.Piszę załamany,gdyż od roku płacę zabezpieczenie alimentacyjne w wysokości 1900zł,zarabiając 2000zł netto.Tym samym zapożyczam się żeby mieć z czego żyć.Odwołanie w sądzie apelacyjnym zostało odrzucone ponieważ jednocześnie wpłynęło odwołanie mojej żony że kwota jest zbyt niska.W maju tego roku jedna z córek ukończyła 18 lat.Od tego miesiąca zabezpieczenie na młodszą córkę płacę matce,natomiast na starszą przelewam na jej konto.W zwiazku z tym że nie mam z czego żyć i nie jestem w stanie się już bardziej zadłużyć,mogłem wpłacić starszej córce tylko część kwoty.Proszę o informację jakie mogę ponieść tego konsekwencje?Ponownie wysłałem też wniosek o obniżenie zabezpieczenia.Będę wdzięczny za informację bo już nie wiem co robić…

  Odpowiedz

  Karol 8 sierpnia, 2016 o 22:58

  dobry wieczór

  Sąd I instancji wydał wyrok (1.rozwiązał małżeństwo, 2.przyznał opieke nad dziećmi byłej żonie z częstymi widzeniami dla mnie oraz 3. przyznał alimenty 2000zł po 1000zł na każde dziecko). złożyłem apelację, od pkt 3 wyroku (nie stać mnie na taką kwotę) i płaciłem 1100zł alimentów. była żona również złożyła apelację żądając 1500zł/dziecko i zabezpieczenia alimentów w kwocie 2000zł.
  SA wydał decyzję o zabezpieczeniu 2 miesiace przed rozprawą -zaplacilem różnicę pożyczając pieniądze od rodziny.
  SA wydał wyrok zasądzając 850zł na każde dziecko.
  pytanie: Czy mogę najbliższą płatność zmniejszyć o 600zł (zabezpieczenie jest wyższe niż wyrok II instancji)? wyrok SA jest prawomocny, za kilka dni termin płatności, nie mam tyle pieniędzy, a była żona mowi że jak nie dostanie w terminie to pojdzie do komornika

  Odpowiedz

  Martyna 10 sierpnia, 2016 o 23:46

  Witam serdecznie mam problem ponieważ rozwiodłam sie i odebrałam prawa ojcu dziecku w 2014 roku rownież sad na tym samym posiedzeniu zasadził dla małoletniej córki alimenty w wysokości 700 zł miesięcznie czego pozwany nie robi otrzymałam sporadycznie kilka razy pieniądze i to na tyle na dzień dzisiejszy zaległe alimenty sięgają blisko 10 tysięcy złotych i moje pytanie brzmi czy jeżeli posiadam wyrok nie prawomocny z pieczęcią sadu to czy komornik na podstawie tego listu jest w stanie wyegzekwować zaległe alimenty od pozwanego i kolejne pytanie moje pytanie brzmi czy jeżeli ojciec dziecka nie kontaktował sie z dzieckiem przez dwa lata a dostał od sadu zagwarantowany tydzien widzenia z dzieckiem czy w brew woli czteroletniej córki mógłby ja zabrać ? Bardzo boje sie o dziecko i o nasza przyszłość proszę o pomoc

  Odpowiedz

  kamila 14 sierpnia, 2016 o 15:12

  Witam, mam pytanie, mianowicie 06.05.2016 złożyłam pozew o alimenty na dwie maloletnie corki oraz o zabezpieczenie alimentacyjne. Do dnia dzisiejszego nie dostałam żadnej odpowiedzi z sądu. Pofatygowalam się do biura informacyjnego i tam poinformowano mnie ze rozprawę wyznaczono na 20.11.2016, oraz ze zabezpieczenie nie zostało jeszcze rozpatrzone. Dodam jeszcze że aktualnie moja sytuacja finansowa się zmieniła i mój dochód to zasiłek z urzędu pracy czyli 500zl oprócz tego mąż płaci alimenty na 1 córkę 400zl tak jak ma zasadzine a na 2 córkę roczną 200zl, poza tym mieszka z nami w osobnym pokoju, nie dokłada się do mieszkania a samych opłat mam 1100zl czyli tyle ile defakto mam dochodów, co mogę zrobic

  Odpowiedz

  kamila 14 sierpnia, 2016 o 15:15

  Jeszcze chciałam zapytać czy jeżeli toczy się postępowanie o alimenty czy w międzyczasie mogę złożyć pozew o rozwód i czy nie sprawa alimentacyjna nie zostanie wtedy połączona z rozwodowa i znowu przebiegnie się to w czasie??

  Odpowiedz

  sandriny 25 września, 2016 o 14:25

  Dla emocjonalnego powrotu swojego ex
  Oto moja historia, to było osiem miesięcy widziałem ją ponownie. Byłem w stanie dość przygnębiony, po prostu będę cierpiał ogromnie z powodu jego nieobecności nawet nie myśleć o swojej córce i mnie. Zawsze lubiłem, bo jest to człowiek o życiu i mam wszystko
  Nie chcesz zacząć od zera, za każdym razem płaczę do punktu, gdzie mogłem wytrzymać. Zdecydowałem się odzyskać, ale jak? bo nie wiem, co robić w sam raz, ja zawsze powtarzała, że ​​w mediach
  nie działać na tym, aby doprowadzić człowieka, ale myliłem się, bo po świadectwo kobiety na jednym z forów, że mistrz bogów Voodoo przywiózł swojego mężczyznę w 7 dni potem została uruchomiona w tej przygodzie, aby odzyskać moją ex. Potwierdzam, że dziś to mistrz bóstw voodoo oddzielone moja była i ta kobieta mnie wrócić. Noszę to świadectwo dla ciebie chcąc otrzymać ex na kontakt mistrza bóstw voodoo, tak że przynosi satysfakcję, jak zrobił dla mnie. wierz mi i spróbuj.
  Oto adres e-mail tego mistrza bóstw voodoo: v.legba@live.fr

  od Sandriny

  Odpowiedz

  Kamila 25 października, 2016 o 11:06

  witam chciałabym się zapytać o alimenty które podałam w pozwie na syna od 31 maja 2014 i przez cały proces nie uwzględniono tych alimentów i dopiero w październiku jeszcze raz napisałam ale wtedy o zabezpieczenie alimentacyjne. Lecz chodzi mi głównie o to czy mogę ubiegać ” nie wiem jak to określić ” ale zwrot alimentów od momentu wpłynięcia pozwu. Przez całą rozprawę omijano wątek alimentów na syna. A przecież to syna pieniądze a nie ojca, który targował się 50 złotych.
  Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.
  Z poważanie bezsilna mama

  Odpowiedz

  Ewelina 13 grudnia, 2016 o 22:11

  Witam serdecznie. Borykam się z problemem niepłacenia przez eksa zasądzonej kwoty alimentów w wyroku rozwodowym I instancji. Eks złożył apelację dot. alimentów. Zabezpieczenia alimentów nie było. Słyszałam zapewnienia, że alimenty w wyroku rozwodowym sa od razu wykonalne. I nie wiem co robić. Czy mogę prosić o podstawę prawną dot. płacenia alimentów dopiero od uprawomocnienia?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Hanna 15 grudnia, 2016 o 05:54

  Ciekawa strona ,tylko nie widzę informacji czy można wycofać pozew o alimenty i na jakim etapie oraz czy można ponownie skladać pozew o alimenty jeśli nie zrzekniemy się roszczenia

  Odpowiedz

  Bogalecka 16 stycznia, 2017 o 15:18

  Witam. Chciala bym sie dowiedzieć czy adwokat mojego bylego mógł odliczyć sobie kwote zabezpieczenia które otrzymalam przed urodzeniem sie syna od alimentów ?

  Odpowiedz

  Beata 27 lutego, 2017 o 09:33

  Pani strona, jest jedynym miejscem, gdzie znajduję informację, że istnieje możliwość „domagać się alimentów za okres do trzech miesięcy przed złożeniem pozwu” i sąd musi to uwzględnić. Czy może Pani to potwierdzić i przytoczyć przepisy, z których to wynika?
  Z innych dostępnych mi informacji wynika, że alimenty wstecz są zasądzane wyłącznie jeżeli udowodni się niezaspokojone potrzeby powoda, a nie „z urzędu”

  Odpowiedz

  Agnieszka 18 kwietnia, 2017 o 12:35

  Dzień dobry, Pani Mecenas, jak jest w przypadku gdy na rozprawie o podwyższenie alimentów sąd I instancji przyzna podwyżkę a zobowiązany do alimentacji wniesie apelację i załóżmy że sąd II instancji rozpatrzy apelację na jego korzyść i w efekcie je obniży, czy wówczas osoba uprawniona do otrzymywania alimentów ma obowiązek zwrócić tę nadpłaconą sumę?

  Odpowiedz

  Agnieszka 27 kwietnia, 2017 o 08:32

  Witam. Będę wnosić sprawę o alimenty. Moje pytanie jest następujące: mąż ma spółkę z.o.o
  Wuplaca sobie pensję 3500zl netto, gdzie spółka podpisała umowę na grube tysiące euro. I posiadam taka umowę jakie przelewy mąż bedzie otrzymywał. Poza tym kwote którą sobie wypłaca to celowo żeby uniknąć wysokich alimentów. Jakie mam szanse w sądzie na wywalczenie konkretnych alimentów. Na dzień dzisiejszy mąż zaproponowal na dwójkę dzieci 800zl łącznie. Proszę o fachową pomoc. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Basia 7 czerwca, 2017 o 19:36

  Witam. Mój wyrok uprawomocnił się, natomiast ex zaskarżył punkt dotyczący wysokości alimentów na trójkę dzieci w tym dziecka niepełnosprawnego. I teraz pytanie ; skoro mój wyrok jest na mocy a w nim zasądzone alimenty, i reszta punktów, to powinnam otrzymać alimenty na dzieci? czy muszę czekać aż ex przestanie grać na zwłokę ?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 14 czerwca, 2017 o 22:45

  Jeśli mąż zaskarżył wysokość alimentów, to niestety do czasu rozpoznania apelacji- alimenty ,,nie należą się”. Proszę złożyć do sądu okręgowego wniosek o zabezpieczenie powództwa – w wysokości takiej jak alimenty w wyroku. Na podstawie tego postanowienia będzie musiał płacić alimenty ,,od zaraz”.

  Odpowiedz

  marta 16 czerwca, 2017 o 13:12

  Witam
  Czy dołączenie rachunków, faktur itp. w celu udokumentowania kosztów utrzymania dzieci (12 lat i 18 lat- kończy w październiku) jest konieczne?
  Niestety za wiele rzeczy nie otrzymuje się dokumentu potwierdzającego wpłatę np. wycieczki szkolne, korepetycje itp.
  Czy brak stosownych dokumentów może wpłynąć na wysokość alimentów?
  Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz

  Eryk 28 lipca, 2017 o 15:54

  Dzień dobry Pani mecenas.
  Sąd apelacyjny oddalił zażalenie odnośnie alimentów na żonę, czy jest jeszcze jakąś forma odwołania?
  Jestem zmuszony płacić alimenty na żonę z którą małżeństwo trwało rok A wspólne zamieszkanie kilka miesięcy.
  Proszę o pomoc

  Odpowiedz

  Matylda 1 września, 2017 o 21:01

  Witam Pani Mecenas,
  pozew złożyłam 18 lipca, sprawę mam 3 padziernika. Mąż od tego czasu przelał mi około 800zł na dziecko, prosiłam o zabezpieczenie 1000zł miesięcznie. Mąż od kilku tygodni kiedy maly jest u niego robi jakies zakupy i jak sam twierdzi tez wydaje… Co w takiej sytuacji kiedy na rozprawie przedstawi swoje rachunki i bedzie negocjował?

  Odpowiedz

  Sylwia 12 września, 2017 o 20:18

  Witam serdecznie
  Bardzo proszę o pomoc.
  Wyrokiem Sądu w Okręgowego są zasądzone alimenty po 600 zł min. na syna
  Tym samym wyrokiem kończy się małżeństwo.
  Złożyłam apelację tylko co do wysokości alimentów, a więc rozwód się uprawomocnił
  Wyrok z apelacji podwyższa kwotę do 850 zł.
  Czy zatem od momentu rozwodu nie powinien mi mąż wyrównać?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 19 września, 2017 o 08:38

  Dziękuję za pytanie i zapraszam do lektury mojego nowego wpisu

  Odpowiedz

  Barbara 30 września, 2017 o 16:32

  We wrześniu 2015 złożyłam pozew o rozwód wraz z zabezpieczeniem na potrzeby rodziny. Od tamtego czasu pobieram zabezpieczenie w wysokości 1000 zł. W międzyczasie złożyłam w sadzie rodzinnym wniosek o ubezwłasnowolnienie syna i ustanowienie mnie opiekunem prawnym z uwagi na to ze syn jest niepełnosprawny intelektualnie w stopniu znacznym. 4 wrzesnia 2017 r. otrzymalam prawomocne postanowienie o tym, że jestem opiekunem prawnym i 22 wrzesnia złozyłam w sądzie rodzinnym pozew o ustalenie alimentów na syna w jego imieniu wraz z zabezpieczeniem na czas prowadzenia postepowania alimentacyjnego. Sprawa rozwodowa jest jeszcze w toku. Mam pytanie czy sąd rodzinny ustali nowe zabezpieczenie anulujac poprzednie czy stare będzie nadal obowiazywać, czy ja powinnam cos z tym zrobić. Wystapiłam o zabezpieczenie dwukrotnie wyższe niz poprzednio. Zaznaczam , ze od czasu składania poprzedniego wniosku o zabezpieczenie sytuacja moja uległa zmianie zarówno jezeli chodzi o koszty terapii dziecka jak i też to, ze nie mam juz oszczednosci. Czy sąd w moim przypadku jest zobowiazany do terminu 7 dni.

  Odpowiedz

  Tomasz 4 października, 2017 o 18:53

  Na bazie jakiego przepisu wnioskuje Pani Mecenas, że w postępowaniu o alimenty wyrok musi zapaść od daty złożenia pozwu? Dzisiaj już praktycznie każdy korzysta z zabezpieczenia a przy długo trwających postępowaniach (np. 2 lata) prowadzi to do zasądzania alimentów wręcz wyższych od usprawiedliwionych potrzeb dziecka sprzed dwóch lat. Sąd ustala usprawiedliwione koszty utrzymania na dzień wyrokowania i zmusza do zapłaty od 2 lat wstecz pomimo, że były zabezpieczenia. Sądy nie myślą o tym i w jawny sposób łupią ojców. Wszystko przecież odbywa z jednoczesnym podejściem, że zabezpieczenia w sprawach o alimenty ustala się w wartości zabezpiezcajacej 100% potrzeb dziecka, bądź 99% aby nie naruszyć przepisu art. 731 KPC

  Odpowiedz

  MS 16 listopada, 2017 o 11:51

  Witam, rozumiem, że Postanowienie o zabezpieczeniu świadczenia alimentacyjnego jest doręczane obu stronom postępowania. Ja niestety takiego postanowienia nie dostałam, a jedynie po upływie 2 mies. od złożenia pozwu, wezwanie na rozprawę. Co to może oznaczać, czyżby sąd nie przychylił się do mojego wniosku o zabezpieczenie? Zaznaczam że złożyłam pozew o alimenty, w którym wniosłam również o zabezpieczenie.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 16 listopada, 2017 o 18:33

  To może oznaczać, że Sąd dopiero rozpozna wniosek na rozprawie. Proszę sprawdzić w sądzie.

  Odpowiedz

  Anna 5 stycznia, 2018 o 11:57

  Witam,
  Mam pytanie odnośnie terminu płatności podwyższonych alimentów.
  Na rozprawie o podwyższenie alimentów podpisaliśmy ugodę. Rozprawa odbyła się 28 grudnia, a alimenty mają być płacone do 10 każdego miesiąca. W ugodzie nie było napisane od kiedy mąż ma mi płacić, było tylko, że do 10 każdego miesiąca. I teraz pytanie od kiedy należą mi się wyższe alimenty? Czy teraz już od stycznia, bo ugoda była podpisana w grudniu i można uznać, że w dniu podpisania ugody były mąż wyraził na to zgodę? Czy dopiero od lutego, bo Sędzia powiedział, że po 3 tygodniach ugoda się uprawomocni, a te 3 tygodnie wypadają po 10. Czy są jakieś zapisy w KPC mówiące o tym?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 7 stycznia, 2018 o 12:46

  Bez wglądu do dokumentów, szczególnie ugody trudno mi odpowiedzieć. Ugoda z reguły jest natychmiast wykonalna, a uprawomocnieniu podlega jedynie postanowienie o umorzeniu postępowania. Powinna Pani dostać ugodę z klauzulą wykonalności – na niej będzie data od kiedy ugoda jest wykonalna tj od kiedy alimenty się należą.

  Odpowiedz

  Marta 4 lutego, 2018 o 12:43

  Witam. Mam pytanie jesli w wyroku mam informacje ze alimenty zostaly zasadzone od dnia 27.08 to jak z platnoscia za sierpien. Powinnam otrzymac kwote za caly miesiac czy proporcjonalnie? Z gory dziekuje za odpiwiedz.

  Odpowiedz

  Magda 15 lutego, 2018 o 18:16

  Dzien dobry,

  W 2012 roku wnioslam do sadu sprawe rozowdowa z orzeczeniem o alimenty i ograniczenie praw rodzicielskich.
  W zwiazku ze maz nie byl zainteresowany sprawa oraz jest obcokrajowcem, dostalam wyrok dopiero w styczniu 2018 – sad oddalil powodztwo o rozwod. W zwiazku z tym mam pytanie- cyz mozna sie odwolac chociaz o alimenty i ograniczenie praw jesli sad tego wogole nie rozpatrzyl?

  Dziekuje serdecznie i pozdrawiam,

  Odpowiedz

  Mama Błażejka 17 kwietnia, 2018 o 10:10

  Witam Panią Mecenas.
  Jeżeli ojciec dziecka ma przysądzone alimenty do 15nastego każdego miesiąca, a wpłaca alimenty 3 dni później albo tydzień później i to dopiero jak do niego napisze. Ewidentnie robi wszystko na złość. Czy mogę coś z tym zrobić? Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  blanka 11 maja, 2018 o 21:03

  Czy po ustaleniu alimentów przez sąd (zabezpieczenie alimentacyjne na czas rozprawy) można starać się o podwyższenie alimentów na czas rozprawy, jestem powódką w rozprawie rozwodej.
  Wiem, że mogłam się odwołać w ciagu 7 dni, ale tego nie zrobiłam. Minęły już 4 miesiące. Dotychczas mieszkałam z dzieckiem u rodziców, od miesiąca wynajmuję kawalerkę, stąd moje pytanie.

  Odpowiedz

  Iza 6 czerwca, 2018 o 09:45

  Dzień Dobry
  Wniosek o rozwod bez orzekania o winie i zabezpieczenie alimentow zlozylam pod koniec lutego br W tym byl rowniez wniosek o zabezpieczenie alimentow w kwocie 800 zl na czas trwania procesu.Rozprawa jest wyznaczona na koniec czerwca br jednak na razie do tego czasu nie otrzymalam zadnego zabezpieczenia alimentycyjnego? Dziekuje za odpowiedx

  Odpowiedz

  Monika 22 marca, 2019 o 05:56

  Dzien dobry. Mam pytanie w zwiazku z tematem alimentow. Czy jesli zostaly zasadzone alimenty na 4 lata przed rozwodem i po tym czasie dopiero uzyskano rozwod to czy trzeba skladac po rozwodzie ponowny wniosek o alimenty? Czy pozostaja one jednak bez zmian? I czy moze uzyskiwac alimenty osoba ktora byla w niewielkiej czesci wspolwinna tzn orzeczono rozwod z winy obu stron?
  Dziekuje za odpowiedz
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  MIKA 3 kwietnia, 2019 o 19:17

  Witam. W styczniu 2015 roku złożyłam pozew o alimenty w sądzie rejonowym. W marcu 2015 roku były mąż wniósł pozew o rozwód. Sprawa w sądzie rejonowym odbyła się i zasądzone zostały alimenty od stycznia do marca 2015 r. Pozostałe zostały zawieszone do czasu rozwodu. Przy sprawie rozwodowej wniosłam o zabezpieczenie alimentacyjne, wysokość 500 zł na dwoje dzieci…były mąż okazywał się jako bezrobotny bez środków. Sąd przyznał zabezpieczenie. Ostatecznie alimenty w rozwodowym zasądzone zostały na 600 zł na dziecko czyli 1200 zł łącznie. Moje pytanie….jakie mam szanse na wyrównanie alimentów do 1200 zł za okres od marca 2015 r do grudnia 2016 roku…wtedy to zabezpieczenie było w wysokości 500 zł płacone. Od stycznia 2017 wycofana została apelacja od rozwodu i wpłacane było 1200 zł…notabene.po tym jak sąd apelacyjny podwyższył zabezpieczenie do wysokości zasądzonych alimentów. Obawiam się że sąd stwierdził że nie uznaje wyrównania i mimo ponoszonych przeze mnie kosztów nie otrzymam nic poza tym co było.

  Odpowiedz

  Agnieszka 19 grudnia, 2019 o 16:22

  Witam z jakiego okresu czasu do pozwu o alimenty na syna muszę doloczyc faktury i paragony jeżeli wprowadziliśmy się trzy tygodnie temu

  Odpowiedz

  Agnieszka 4 marca, 2020 o 23:58

  Dzień dobry Pani Mecenas. Chciałabym się poradzić w jednej kwestii. Z czego wynika, że alimenty przy rozwodzie są zasądzane od chwili uprawomocnienia wyroku? Jak rozumiem z art 60 kro i 444 kpc. Nie bardzo jednak rozumiem dlatego ta zasada obejmuje alimenty na rzecz dziecka w sprawie rozwodowej. Tak samo nie rozumiem z czego wynika, że alimenty w sądzie rejonowym są zasądzane od dnia wniesienia pozwu. Przewertowalam juz cały internet i nadal mnie to nutruje. Prosiłabym o pomoc 🙂

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 6 maja, 2020 o 13:47

  To trudne pytanie- nie ma przepisu, który wprost reguluje tę kwestię. Wyrok rozwodowy reguluje sprawy rodzinne ,,na przyszłość- po rozwodzie”. Sąd musi założyć ( w dużym uproszczeniu oczywiście), że po rozwodzie dzieci będą mieszkać z jednym z rodziców a drugi będzie płacił alimenty. Z tych samych powodów sąd reguluje też kontakty na czas ,,po rozwodzie”. Głównym przedmiotem sprawy jest orzeczenie rozwodu a sprawy alimentacyjne regulowane są niejako przy okazji. NIe można wykluczyć, że w trakcie trwania procesu potrzeby dzieci są zaspokajane bez orzeczenia sądowego. Jeżeli jedno z rodziców nie łoży alimentów – konieczne jest zasygnalizowanie tego poprzez złożenie wniosku o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych. Należy pamiętać, że część pozwów o rozwód jest oddalana tzn że małżeństwo dalej trwa i wówczas w ogóle alimenty nie będą zasądzone.
  Inaczej rzecz się przedstawia w przypadku pozwu o alimenty. Powód występuje z roszczeniem ponieważ jego potrzeby nie są zaspokajane. Jeżeli wbrew twierdzeniom pozwu okaże się, że w dacie złożenia pozwu pozwany jeszcze łożył na utrzymanie dziecka ( np. opłacał wszystkie rachunki) – sąd może oddalić powództwo w części ( za pierwsze miesiące) i zasądzić alimenty dopiero od pewnej daty- np. od kiedy pozwany przestał te rachunki opłacać.
  Pozew o alimenty należy do kategorii roszczeń okresowych – podobnie jak m.in. renta, zadośćuczynienie, odszkodowanie. Takie roszczenia mogą być dochodzone za czas kiedy pozwany powinien ponosić odpowiedzialność za nie. Pozew o rozwód nie należy do kategorii takich spraw.
  Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłam rozwiać Pani wątpliwości. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Andrzej 19 lipca, 2020 o 12:34

  Po wypadku w 08.19r zona złożyła w wniosek o zabezpieczenie alimentacyjne,dostała 1400zl ,do pracy wruciłem w 05.20r przez ten czas nie pracowałem ale wysyłałem żonie na konto ile mogłem, tj 500,800,100zl,dodam że zona pobiera dodatkowo +500 i rodzinne na 3 dzieci , pracuje i mieszkamy wszyscy razem. I teraz komornik zajol mi konto gdzie wpływają pieniądze od pracodawcy i u niego też wynagrodzenie nawet zajol pieniądze które wysłałem na kredyt za mieszkanie w banku ,obecnie jesteśmy w trakcie rozwodu,dodam iż w listopadzie 2019r sad zawiesił postepowanie w sprawie o alimenty 445&2 . Jestem bez środków do życia , zona śmieje się mi w twarz. POMOCY.Na swych kontach mam około-9100zl na jednym a na drugim -9300zl

  Odpowiedz

  Matka Polka 26 sierpnia, 2020 o 22:26

  Dzień dobry, złożyłam pozew o alimenty z zabezpieczeniem. 05.08.2020 otrzymałam postanowienie o zabezpieczeniu po 1000zl na dwóch synów (9 lat i 17 lat)od dnia 20.07.2020. Mąż oświadczył, że złoży zażalenie i nie da mi żadnych pieniędzy dopóki sąd nie rozpatrzy jego wniosku. Oddałam sprawę do komornika i czekam na efekty jego pracy. Dziś mąż mnie poinformował, że złożył właśnie pozew o rozwód, z wnioskiem o wyłączną opiekę nad dziećmi. Co teraz? Czy mój pozew o alimenty i zabezpieczenie pozostanie bez rozpatrzenia?

  Odpowiedz

  Karina 29 sierpnia, 2020 o 10:08

  Dzien dobry

  Mam pytanie odnośnie alimentów przy oddalonej apelacji. Zabezpieczenie bylo w kwocie 1700 na dwoje dzieci od prawie 3 lat. 23.04.2019r. zapadł wyrok z kwota 1900 więc wyższa niż samo zabezpieczenie. Została zlozona apelacja strony przeciwnej, ale w dniu wczorajszym została oddalona. Czy w związku z tym kwota alimentow powinna zostać wyrownana od daty wyroku z 2019r? Czy obowiązuje dopiero od daty oddalonej apelacji?

  Dziekuje z góry za pomoc.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 29 sierpnia, 2020 o 11:16

  Jeżeli nie zadbała Pani o to aby zmienić zabezpieczenie w okresie oczekiwania na apelację, to niestety wyższa kwota obowiązuje dopiero od daty prawomocnego wyroku (czyli od wczoraj). Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Ania 31 sierpnia, 2020 o 15:32

  wyczytałam, że można wnosić o alimenty wstecz. Chciałabym wystąpić o alimenty za okres dłuży niż 3 miesiące, bo o 6 miesięcy (oprócz tych wprzód). Ktoś znajomy doradził mi, że oprócz pozwu o rozwód trzeba wystąpić do Sądu Rejonowego osobno o zaległe alimenty (ale on się tym profesjonalnie nie zajmuje). Mówił że to jest artykuł 140 kodeksu rodzinnego. Nie wiem czy to ma jednak ręce i nogi. Czy ja mogłabym jednak złożyć pozew rozwodowy i tam jeszcze poprosić o te 6 miesięcy wstecz z tego artykułu, tak żeby to się działo w jednym procesie? dodam, że potrzeby dziecka zostały już opłacone przeze mnie i nie zaciągałam pożyczek bo to ma podobno znaczenie.

  Odpowiedz

  Karolina 16 grudnia, 2020 o 17:31

  Dzień dobry, złożyłam pozew o rozwód z zabezpieczeniem alimentacyjnym 1 października 2020 roku obecnie mamy 16 grudnia 2020 roku. Do tej pory utrzymuję dzieci i siebie z jednej niewielkiej pensji, a mąż za swoje pieniądze jeździ po hotelach, chodzi na imprezy i świetnie mu się żyje. W artykule pisze, że Sąd powinien w ciągu 7 dni rozpatrzyć wniosek może to zrobić na posiedzeniu niejawnym, ale po co skoro nie ma za to żadnych konsekwencji. Ja do dnia dzisiejszego nie mam wyznaczonego terminu rozprawy.
  W tym kraju to tylko faceci mają dobrze, dobro dzieci nie liczy się wcale.

  Odpowiedz

  kamila 7 kwietnia, 2021 o 09:28

  Dzień dobry. Sprawa rozwodowa odbyła się 31 marca, orzeczono rozwód i alimenty płatne do 10 każdego miesiąca. Od kiedy w takim razie należy płacić alimenty i stosować się do postanowień sądu odnośnie kontaktów z dzieckiem? Dodam, że do czasy rozprawy płaciłem alimenty dobrowolnie, i ostatnia wplata była 29 marca za kwiecień.

  Odpowiedz

  Joanna 24 lutego, 2023 o 15:24

  Dzień dobry. Dostałem zabezpieczenie alimentów przed terminem sprawy rozwodowej. Termin rozprawy za 7 miesięcy. Moja mecenas wystosowała pismo do sądu w sprawie uzasadnienia co do przyznanej kwoty, kwota płatna do 10go każdego miesiąca. Czy przed odpowiedzią uzasadniającą wysokość zabezpieczenia alimentacyjnego muszę już płacić przyznane zabezpieczenie alimentacyjne? czy mogę poczekać na dostarczenie uzasadnienia?

  Odpowiedz

  Kopciuszek 27 lutego, 2023 o 16:38

  Złożyłam pozew o rozwód i o alimety na dzieci sprawa jeszcze się nie odbyła dopiero za 2 miesiące puzniej złożyłam o zabezpieczenie alimetow mąż dostał pismo o tym ma 7 dni na odp kiedy ja dostanę na dzieci pieniądze czy dostanę jakieś pismo że mi je przyznali na dzieci?

  Odpowiedz

  Były mąż i alimenty na ex. Żonę 18 września, 2023 o 11:02

  A ja mam pytanie odnośnie zabezpieczenia alimentacyjnego przed rozwodem na żonę 2015 r. Oraz wyrok rozwodowy 2018 r. Bez adnotacją odnośnie alimentów na byłą zone: otóż tak :z własnej nie wiedzy pracując za granicą polski wtedy jeszcze żona wniosła do sądu o zabezpieczenie alimentów na siebie oraz dzieci, sąd poparł jej prośbę i w efekcie nie wiedzy( odebrała mój list z sądu – wspólny adres) miałem zabezpieczenie na kwotę 500 zł na każde dziecko oraz na żonę. Wyrok rozwodowy był dopiero w 2018 roku gdzie dzieci wyrokiem sądu zamieszkały ze mną, ograniczenia praw dla obojga (rozwód mimo że żona zdradzajaca – bez orzekania o winie aby nie trwało to kilka lat dłużej) i teraz tak: zabezpieczenie alimentów na żonę było w 2015 r. Rozwód w 2018 ale bez adnotacji o alimentach na byłą żonę i teraz zagwozdka :Czy te alimenty nadal obowiązują z zabezpieczenia? Czy mimo że w wyroku rozwodowym nie ma zasadzonych alimentów to czy one nadal obowiązują?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 18 września, 2023 o 17:27

  Zabezpieczenie wygasa po zakończeniu sprawy. Zatem jeżeli postanowienie było wydane w sprawie rozwodowej, która już się zakończyła prawomocnym wyrokiem i w tym wyroku nie ustalono alimentów na żonę, to znaczy, że obowiązek alimentacyjny na żonę wynikający z zabezpieczenia wygasł.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Alimenty 15 listopada, 2023 o 16:30

  Dzień dobry.Sprawa rozwodowa odbyła się 7 listopada,a na niej alimenty na dziecko I kontakty z dzieckiem.Ojciec dziecka ma płacić alimenty do 10 każdego miesiąca,a widzenia przypadają w 1 i 3 wekend.Czy były mąż powinien zapłacić alimenty już w miesiącu listopad,czy dopiero po uprawomocnieniu się pozwu,czyli w grudniu.Jesli w grudniu,to czy to będą alimenty tylko za grudzień, czy też za listopad.I czy widzenia z dzieckiem już mają się odbyć w listopadzie w 3 wekend,czy dopiero od grudnia.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 15 listopada, 2023 o 17:22

  Dzień dobry. Zakładam, że 7 listopada zapadł wyrok rozwodowy. Jeżeli tak, to zarówno alimenty jak i kontakty ustalone w tym wyroku obowiązują dopiero od uprawomocnienia się tego wyroku. Jeżeli żadna ze stron nie złożyła wniosku o uzasadnienie wyroku – wyrok jest prawomocny po 7 dniach, ale jeśli taki wniosek został złożony – termin prawomocności najlepiej ustalić w sądzie. Zakładając teoretycznie, ze wyrok będzie prawomocny 14 listopada, to alimenty należy zapłacić za okres od tego dnia. Pierwsza płatność będzie oczywiście po 10 listopada, następne już do 10 ego dnia każdego miesiąca Pisałam o tym tu:

  Odpowiedz

  Alimenty 15 listopada, 2023 o 18:34

  Żadna ze stron nie wniosła uzasadnienia wyroku.Czyli już w piątek były mąż ma prawo zabrać dziecko do siebie,tak jak jest ustalone w wyroku.Alimenty są przyznane 800zł,czyli do 10 grudnia alimenty na dziecko powinny być w kwocie 800zł +zwrot połowy opłaty sądowej +alimenty za listopad od dnia 14 listopad,czyli 400zl.Dobrze wszystko zrozumiałam?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: