Pomoc prawna

Alimenty w sprawie rozwodowej

Grażyna Tomanek08 sierpnia 2021Komentarze (0)

Stanowisko w sprawie rozwodowej określamy w pozwie lub odpowiedzi na pozew (w zależności od tego, czy jesteśmy powodem czy pozwanym).

Jeżeli jesteś pozwanym, otrzymujesz z sądu pozew wraz z pouczeniem o prawach i obowiązkach jakie Ci przysługują.

Pouczenie w najnowszej wersji zajmuje kilka stron A4 i mało kto jest w stanie przeczytać je ze zrozumieniem od początku do końca. Jeśli jednak przeczytasz to pouczenie, wynika z niego, że w ciągu 14 dni powinieneś określić swoje stanowisko w sprawie pod rygorem utraty takiej możliwości na późniejszym etapie postępowania.

Alimenty

Treść pouczenia może wywołać wrażenie, że raz zajęte stanowisko nie może ulec zmianie na późniejszym etapie postępowania. Nic bardziej mylnego.

Sprawy o rozwód bardzo często charakteryzują się zmianą żądań, które mogą dotyczyć winy, alimentów, władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi a nawet sposobu korzystania z mieszkania.

Zmiany roszczeń najczęściej uzasadniona jest zmieniającymi się okolicznościami sprawy.

O ile na początku postępowania stronie może zależeć na ustalaniu winy o tyle po jakimś czasie ważniejsze stają się inne cele, które osiągnąć można dopiero po zakończeniu procesu rozwodowego i rezygnuje z ustalania winy za rozpad małżeństwa.

Czy mogę zmienić żądanie wysokości alimentów?

Podobnie rzecz się ma z wysokością alimentów jakich na rzecz dzieci domagamy się w rozwodzie.

Procesy rozwodowe z reguły trwają kilka miesięcy a nie rzadko i parę lat. W tym czasie może zmienić się  sytuacja dzieci. Wzajemne relacje, częstotliwość kontaktów z drugim rodzicem, miejsce zamieszkania, stan zdrowia, szkoła i zajęcia dodatkowe w jakich aktualnie dziecko uczestniczy, to wszystko wpływa na wysokość kosztów utrzymania dzieci.

Może też się zdarzyć, że zmianie ulegną dochody rodziców, ich sytuacja materialna albo kolejne dzieci…

W trackie procesu moi Klienci często zmieniają stanowisko odnośnie żądanych alimentów. Ważne jednak aby taką zmianę uzasadnić istotnymi okolicznościami, które zaistniały, w przeciwnym razie można wywrzeć wrażenie, że nasze żądania są wyssane z palca.

Czy mogę zmniejszyć kwotę uznawanych alimentów?

Podobnie sytuacja wygląda jeżeli chodzi o wysokość uznawanych alimentów. Jeżeli reprezentuję Klienta który zmienił pracę, na przykład przestał pracować za granicą i pracuje w kraju zarabiając dużo mniej niż wcześniej, zmiana stanowiska jest oczywista i uzasadniona.

Podobnie jeśli okazało się, że Klient w większym stopniu uczestniczy obecnie w osobistej pieczy nad dziećmi, pokrywa sam pewne rachunki albo jeśli koszty utrzymania dzieci istotnie się zmniejszyły.

Trudno wymienić wszystkie sytuacje, które Sąd uzna za logiczne, ponieważ jest ich tak dużo, jak dużo jest rozwodów i ogromna ich liczba może wpłynąć na wysokość żądanych alimentów lub na wysokość uznawanych roszczeń.

Czy sąd może zasądzić alimenty inne od tych określanych przez strony?

Tak, w sprawie rozwodowej sąd ma obowiązek z urzędu badać jakie są potrzeby dzieci i jakie możliwości majątkowe mają rodzice.

Skutkiem tego obowiązku Sąd może zasądzić alimenty wg własnych ustaleń,  nawet wyższe niż dochodzone w procesie ( np. wyrok SA w Katowicach I Aca 671/15)

Czy na pełnoletnie dzieci uzyskam alimenty w rozwodzie?

Pełnoletnie dzieci generalnie nie podlegają jurysdykcji sądu rozwodowego. Z całą pewnością, w wyroku sąd nie zasądzi alimentów na dorosłe dzieci.

Istnieje jednak wyjątek pozwalający na tymczasowe ustalenie alimentów na pełnoletnie dziecko mieszkające z rodzicami. W ramach postępowania rozwodowego składam wniosek o zabezpieczenia potrzeb rodziny.

Jeżeli dziecko mieszka z rodzicami i nie jest jeszcze samodzielne, koszty jego utrzymania stanowią część składową kosztów utrzymania rodziny. W takim przypadku sąd może wydać postanowienie zabezpieczające, które przewiduje również koszty utrzymania dorosłego dziecka.

Należy jednak pamiętać, że w wyroku te ,,alimenty” nie będą już uwzględnione. W wyroku alimenty muszą być zasadzone kwotowo na każde dziecko osobno.

Czy alimenty w rozwodzie są ustalane wstecz?

Alimenty ustalone w związku z orzeczeniem rozwodu zawsze obejmują czas od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, czyli na przyszłość.

Nigdy w wyroku rozwodowym nie orzeka się alimentów z datą wsteczną, np. z datą wniesienia powództwa o rozwód.

W trakcie postępowania rozwodowego źródłem utrzymania dzieci i małżonka mogą być świadczenia wynikające z postanowienia zabezpieczającego. Jeżeli nie złożyłeś wniosku o zabezpieczenie, w wyroku nie otrzymasz ,,wyrównania” za okres procesu.

Czy alimenty w wyroku zawsze są takie same jak w zabezpieczeniu?

Wnioskując o zabezpieczenie alimentów należy jedynie uprawdopodobnić koszty utrzymania dziecka i możliwości majątkowe rodzica zobowiązanego do alimentacji.

Bardzo często zdarza się, że po przeprowadzeniu pełnego postępowania dowodowego, alimenty w wyroku  są ustalone w innej wysokości.

W zależności od sytuacji alimenty w wyroku mogą być wyższe lub niższe niż w postanowieniu zabezpieczającym. Jeżeli jeszcze w trackie postępowania zajdzie istotna zmiana okoliczności, uzasadniony będzie wniosek o zmianę wysokości zabezpieczenia.

Podsumowując, w sprawie rozwodowej możesz zmienić stanowisko odnośnie wysokości  alimentów oraz innych elementów wyroku. Jednak każda zmiana z reguły pociąga za sobą konieczność przeprowadzenia nowych dowodów, a to wydłuża postępowanie. Zatem strategia przemyślana  od początku jest bezcenna.

Więcej wiadomości zajdziesz na moich wpisach:

Wniosek o zabezpieczenie

Alimenty w rozwodzie

Obniżenie alimentów a koronawirus

Grażyna Tomanek
adwokat

Photo by Omid Armin on Unsplash

***

Na co musisz uważać podczas rozwodu

Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę hasło ,,rozwód” zaleje Cię fala reklam.

Pojawią się oferty kancelarii prawnych, mediatorów rozwodowych, negocjatorów itp. Kim są i czym się zajmują opisani usługodawcy? [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: