Pomoc prawna

Homoseksualizm a rozwód

Grażyna Tomanek09 października 2021Komentarze (1)

Czy homoseksualizm oznacza winę za rozpad małżeństwa?

Wiele razy prowadziłam sprawy rozwodowe, w których przewijał się problem homoseksualizmu. Homoseksualizm a rozwód.

Ustalanie winnego w takich przypadkach wcale nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

Po pierwsze homoseksualizm sam w sobie rzadko jest wyłączną przyczyną problemów małżeńskich. Najczęściej towarzyszy mu zdrada i to ona ma znaczenie w sprawie o rozwód.

Homoseksualizm a rozwód

Pozwólcie, ze posłużę się przykładem.

Pamiętacie Rossa z serialu ,,Przyjaciele” i jego pierwszą żonę Carol?

Małżeństwo Rossa i Carol rozpadło się ponieważ ona zakochała się w innej kobiecie. Czy gdyby Ross rozwodził się w Polsce jego żona ponosiłaby winę za rozkład pożycia?

Homoseksualizm sam w sobie nie przesądza o winie za rozpad małżeństwa.

Gdyby Carol przed ślubem znała swoją orientację seksualną ale ukrywała ją przed Rossem, można by jej przypisać winę za rozpad związku.

Wina Carol polegałaby na oszustwie lub co najmniej wprowadzeniu w błąd przyszłego męża.

Oszustwo jest świadomym działaniem, za które Carol ponosi odpowiedzialność, bo miała wybór i mogła postąpić inaczej.

A gdyby Ross wiedział przed ślubem, że Carol jest lesbijką, a mimo to chciał zaryzykować? Czy w takiej sytuacji można by kłaść odpowiedzialność za fiasko pożycia wyłącznie na Carol?

Raczej nie.

Pomimo tego uważam, że Carol była winną rozpadu małżeństwa.

Dlaczego?

Ponieważ zdradziła Rossa.

Nie ma znaczenia czy zdrada miała miejsce z mężczyzną czy z kobietą; ważne że w jej wyniku Ross i Carol nie byli już razem. Małżeństwo rozpadło się po zdradzie i na tym polegała wina Carol.

Orientacja seksualna nie jest zależna od woli człowieka, zatem nie może być  zawiniona. Natomiast zdrada, bez względu na płeć kochanka, jest formą zawinienia.

Ustalenie winy jednego z małżonków nie zamyka jednak sprawy.

Druga strona również może przyczynić się do rozpadu pożycia… a w takiej sytuacji sąd orzeknie rozwód z winy obojga małżonków.

No cóż, życie jest trudniejsze niż seriale.

Po przeczytaniu: „Homoseksualizm a rozwód”, może zainteresuje Cię Choroba psychiczna: rozwód czy unieważnienie małżeństwa?

Grażyna Tomanek
adwokat

Obraz Tumisu z Pixabay

***

Alimenty w sprawie rozwodowej

Stanowisko w sprawie rozwodowej określamy w pozwie lub odpowiedzi na pozew (w zależności od tego, czy jesteśmy powodem czy pozwanym).

Jeżeli jesteś pozwanym, otrzymujesz z sądu pozew wraz z pouczeniem o prawach i obowiązkach jakie Ci przysługują [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Kancelaria Września 8 lutego, 2022 o 10:01

  Bardzo ciekawy artykuł i temat o którym niewielu mówi. Niestety takie sprawy budzą wiele emocji, małżonkowie często w takiej sytuacji czują się skrzywdzeni i oszukani faktem innej orientacji drugiego małżonka, przez co naciskają na ustalenie winy. Kwestia jednak czy da się w jakikolwiek sposób udowodnić, że dana osoba była świadoma swojej orientacji już wcześniej, jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Gdyby taka osoba dysponowała świadkami, to myślę że mogłoby to wpłynąć na ustalenie wyłącznej winy małżonka homoseksualnego. Problemem jest fakt, że tak naprawdę obie strony mogą próbować udowodnić, że druga strona była świadoma zaistniałej sytuacji.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: