Moje dochody zmniejszyły się w związku z epidemią koronawirusa, czy w związku z tym mogę płacić mniejsze alimenty?
Takie pytania zadajecie mi ostatnio bardzo często w kancelarii i na blogu.
Jeżeli wysokość alimentów została ustalona wyrokiem lub ugodą sądową, nie możesz obniżyć ich samowolnie.
Brak terminowej wpłaty alimentów w pełnej wysokości może narazić cię na wszczęcie egzekucji komorniczej.
Egzekwowanie alimentów przez komornika wiąże się z dodatkowymi kosztami, od których w przyszłości trudno będzie ci się uwolnić.
Wiem, że relacje pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem w sprawach o alimenty mogą być trudne, ale najlepszym rozwiązaniem byłoby ugodowe porozumienie odnośnie obniżenia alimentów.
Jeżeli Twoje relacje z wierzycielem są trudne, rozważ zwrócenie się do adwokata, który wystąpi z odpowiednim listem do wierzyciela.
Jest szansa, że wypracujecie możliwość obniżenia alimentów bez udziału sądu.
Ugoda musi mieć odpowiednią formę i jednoznaczną treść.
Właściwie zawarta ugoda powinna gwarantować zobowiązanemu do alimentacji, że wierzyciel nie zmieni zdania i nie skieruje wyroku do egzekucji komorniczej.
Jak obniżyć alimenty, gdy ugoda nie jest możliwa?
W przypadku, gdy nie doszło do zawarcia ugody odnośnie obniżenia alimentów pozostaje ci wystąpienie na drogę sądową.
Pozew o obniżenie alimentów składasz do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego (czyli osoby uprawnionej do alimentów).
Pozew podlega opłacie, ale możesz w treści pozwu wnioskować zwolnienie od kosztów sądowych.
Instytucja zwolnienia od kosztów sądowych zarezerwowana jest dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.
Sprawy o obniżenie alimentów nie należą do kategorii spraw pilnych.
W obecnej sytuacji rozpoznawanie spraw przed sądami następuje o wiele wolniej aniżeli przed epidemią. Czas oczekiwania na rozprawę może wynosić nawet kilka miesięcy.
W jaki sposób przyspieszyć rozpoznanie sprawy o alimenty?
Pozwy o obniżenie alimentów nie należą do spraw, które rozpoznawane są w trybie pilnym.
Natomiast wniosek o zabezpieczenie roszczenia o obniżenie alimentów, powinien być rozpoznany przez sąd w terminie tygodnia.
Wniosek o zabezpieczenie w sprawach alimentacyjnych może być rozpoznany na posiedzeniu niejawnym.
Kiedy sąd rozpozna wniosek na posiedzeniu niejawnym?
Z całą pewnością, aby rozpoznać wniosek o zabezpieczenie roszczenia na posiedzeniu niejawnym czyli bez przeprowadzenia rozprawy sąd powinien dysponować wystarczającym materiałem dowodowym, na podstawie którego może stwierdzić zasadność wniosku.
Do wniosku o zabezpieczenie powinieneś dołączyć wszystkie dowody, które świadczą o tym, że twoje dochody uległy obniżeniu i że nie masz innych możliwości uzyskania dochodu.
Jakie dowody zawnioskować w sprawie o obniżenie alimentów?
Przydatnymi dowodami w sprawie o obniżenie alimentów mogą okazać się:
- zaświadczenia o wysokości dochodów z zakładu pracy
- zaświadczenie pracodawcy o utracie możliwości dodatkowego zarobkowania np. w nadgodzinach lub w dni wolne od pracy
- decyzja o przyznaniu wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej
- dokumenty na potwierdzenie wysokości spłacanych zobowiązań.
Poza wymienionymi dowodami istotne są również wszystkie pozostałe dokumenty obrazujące sytuację materialną, osobiste zaangażowanie w opiekę nad dziećmi.
Więcej wiadomości o dowodach zawarłam we wpisie Co może być dowodem w sprawie.
Roszczenie o udzielenie zabezpieczenia w sprawie o obniżenie alimentów powinno zostać rozpoznane przez sąd bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 1 tygodnia.
Grażyna Tomanek
adwokat
Photo by Alexander Mils on Unsplash
***
Wysokość alimentów
Ach, gdyby tak można było stworzyć tabelkę wysokości alimentów… Życie stałoby się prostsze. Odpadłoby wiele nieprzespanych nocy, podczas których ojcowie głowili się ile zapłacą, a matki ile dostaną… Straciłoby na znaczeniu to, co powiedział szwagier, a czego dowiedział się od sąsiada o tym, ile płaci jego kuzyn [Czytaj dalej…]
{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Rozwód to bardzo trudna decyzja, którą nie planujemy zawierając małżeństwo. Dlatego warto w sprawach rozwodowych udać się po pomoc prawną, bo samodzielne załatwianie wszystkiego może nie być dobrą decyzją.
Dla każdego ta pandemia była dużym ciosem. U mnie niestety upadła firma, do tego jeszcze doszedł rozwód, a ja borykałam się z depresją. Na szczęście bardzo pomogła mi terapia, dzięki której w końcu stanęłam na nogi
Sama od niedawna szukam dobrego adwokata i myślę, że dobrym wyborem byłaby kancelaria adwokacka białystok. Z tego co widziałam to firma posiada dosyć dobrą ofertę
Szczerze mówiąc ja bardzo przeżyłam swój rozwód.. Nawet myślę by zapisać się do dobrego psychologa, który pomoże mi w końcu stanąć na nogi
Sama właśnie od jakiegoś czasu szukam dobrej kancelarii prawnej. Ogólnie zależy mi też na tym by znaleźć osobę z dużym doświadczeniem, ponieważ moja sprawa jest dosyć skomplikowana