Pomoc prawna

Rozwód a dziecko z innym partnerem

Grażyna Tomanek10 grudnia 201743 komentarze

Domniemanie ojcostwa

Z kim mężatka może mieć dziecko? Oczywiście, tylko z mężem.

Takie domniemanie prawne funkcjonuje w naszym prawie rodzinnym. Oznacza to, że w akcie urodzenia dziecka, które przyszło na świat w trakcie małżeństwa lub w ciągu 300 dni po jego ustaniu mąż matki będzie figurował jako ojciec, czy tego chce czy nie.

Domniemania prawne można obalić, co u mnie rodzi skojarzenia budowlane, coś na wzór obalania muru berlińskiego (też nie było łatwo i nie od razu…). Każdy wie, że głową muru nie przebijesz… Do obalenia domniemania prawnego również musisz użyć specjalnych narzędzi.

Zanim jednak przejdę do tych narzędzi wyjaśnijmy co oznacza zwrot ,,ustanie małżeństwa”. O ile chwilę wstąpienia w związek małżeński kojarzymy jednoznacznie, to już moment jego ustania sprawia nam kłopoty, co wynika z woli dostosowania prawa do naszych potrzeb.

Tymczasem małżeństwo ustaje z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego (orzeczenia separacji, unieważnienia lub śmierci małżonka) a nie, jak byśmy chcieli, z datą wyprowadzki małżonka, jego wyjazdu (nawet do Australii), zdrady, złożenia pozwu rozwodowego czy pierwszej rozprawy w sądzie.

Nie wystarczy się rozwieść, aby prawdziwy tatuś mógł uznać dziecko, ponieważ domniemanie ojcostwa  działa jeszcze po rozwodzie, a dokładnie przez 300 dni od daty ustania małżeństwa.

Narzędzia do obalenia domniemania są dwa.

Zaprzeczenie ojcostwa

Pierwsze z nich to powództwo o zaprzeczenie ojcostwa, z którym należy wystąpić do sądu rejonowego miejsca zamieszkania dziecka. Jeżeli w trakcie rozwodu zachodzi konieczność zaprzeczenia ojcostwa, sąd rozwodowy zmuszony jest ,,poczekać” na orzeczenie sądu rejonowego w przedmiocie zaprzeczenia. Nie jest możliwe zaprzeczenie ojcostwa w procesie rozwodowym. 

Domniemanie ojcostwa dotychczasowego męża matki wygasa jeżeli wstąpi ona w nowy związek małżeński. Urodzenie dziecka podczas ,,nowego” małżeństwa skutkuje domniemaniem ojcostwa nowego męża (nawet gdyby nie był biologicznym ojcem). Takie rozwiązanie dotyczy oczywiście tylko sytuacji gdy sąd zdążył wydać wyrok rozwodowy, a dziecko ma się urodzić przed upływem 300 dni od jego uprawomocnienia.

Warto pamiętać, że  termin na zaprzeczenia ojcostwa wynosi tylko  6 miesięcy. Dla matki termin ten biegnie od daty porodu, a dla mężczyzny od dnia kiedy dowiedział się o urodzeniu dziecka. Mężczyzna widniejący jako ojciec w akcie urodzenia dziecka jest zobowiązany do opieki nad nim i łożenia na jego utrzymanie. Tylko zaprzeczenie ojcostwa może zwolnić z obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka

Zaprzeczenie ojcostwa przez prokuratora jest możliwe w każdym czasie, a więc również po upływie 6 miesięcy. Prokuratura występuje z pozwem o zaprzeczenie ojcostwa, o ile dojdzie do przekonania, że będzie to w interesie dziecka.

Ustalenie ojcostwa

Dopiero po zaprzeczeniu ojcostwa męża matki możliwe będzie ustalenie ,,prawdziwego” ojcostwa. Dobrowolne uznanie dziecka następuje poprzez oświadczenie przed urzędnikiem USC. Jeśli tata nie wykazuje dobrej woli – pozostaje pozew o ustalenie ojcostwa.

Ustalenie, kto jest biologicznym ojcem dziecka (jeśli nie jest nim mąż matki) nie jest już tak istotne dla sądu rozwodowego jak samo zaprzeczenie ojcostwa. Dzieje się tak dlatego, że w wyroku rozwodowym sąd orzeka o władzy rodzicielskiej i alimentach tylko na wspólne małoletnie dzieci małżonków, a nie dzieci pozamałżeńskie.

Zawsze byłam zdania, że nie należy odkładać na jutro tego co można zrobić dzisiaj. Wiele małżeństw istnieje tylko na papierze i nie zdają sobie sprawy z konsekwencji tego stanu. A skutki dotyczą nie tylko kwestii pochodzenia dzieci czy wspólnego majątku ale wielu innych sytuacji, których nie jesteś w stanie dziś przewidzieć, a którymi może zaskoczyć Cię los.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 43 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Anna Kseń - Kancelaria 2 stycznia, 2018 o 10:56

  Często czytam blogi prawne, ale przyznam szczerze, że na taki wpis wyjaśniający tak dokładnie te kwestie nie trafiłam. Bardzo dobrze, iż takowy powstał tutaj na Pani blogu. Pozdrawiam i życzę sukcesów w związku z blogiem!

  Odpowiedz

  Jolka 6 lutego, 2018 o 23:00

  Nie do pozazdroszczenia jest więc sytuacja męża, który dowiaduje się o romansie żony z kilkuletnim opóźnieniem. Lekarze twierdzą że co dziesiąte dziecko ma biologicznego ojca innego niż ojca prawnego.

  Odpowiedz

  Sylwia 22 lutego, 2018 o 01:46

  Jeśli rozwiodlam sie 3lata temu i obecnie spodziewam sie z nowym partnerem dziecka (nie mamy slubu)a nazwisko nadal nosze bylego meza to co musimy z partnerem zrobic by bobas od razu nosil jego nazwisko ?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 2 marca, 2018 o 08:18

  Wystarczyć złożyć stosowne oświadczenie w USC i to wszystko 🙂

  Odpowiedz

  Justyna 4 marca, 2018 o 21:21

  Dzień Dobry, chciałabym upewnić się co do jednej kwestii. Jestem w ciąży z nowym partnerem, rozwód jest w toku, prawdopodobnie sprawa zostanie zakończona i uprawomocniona w przeciągu 2 miesięcy. Czy jeśli wezmę ślub z partnerem jeszcze przed urodzeniem dziecka, stanie się on „domniemanym” ojcem? Czy jednak zasada 300 dni wciąż obowiązuje i czeka nas bezwzględnie zaprzeczanie i uznawanie ojcostwa? Z góry dziękuję za pomoc!

  Odpowiedz

  Dawid 28 maja, 2018 o 14:55

  dawid

  Odpowiedz

  Edyta 24 lipca, 2018 o 03:31

  Witam dostałam rozwod w sierpniu 2017 roku zaszłam w ciaze z nowym partnerem w marcu 2018 po czym w czwerwcu wrocilam do byłego męża w sierpniu bierzemy ponowny ślub i teraz pytanie jak wyglada to wszystko ze strony prawnej? Biologiczny ojciec dziecka ma nas w dupie ale pow ze po narodzinach dziecka będzie udowadniał ze dziecko jest jego a my tego nie chcemy zeby on w ogóle był obecny w życiu dziecka ani alimentów ani nic co zrobić?

  Odpowiedz

  Dorota 1 sierpnia, 2018 o 20:18

  Zwlekalam ze złożeniem wniosku rozwodowego, uważałam ze i tak tak z nikim się nie zwiaze. Po kilku miesiącach jednak poznałam kogoś z kim tworzę związek, tydzień temu okazało się ze jestem w ciąży. Nie wiem czy dobrze rozumiem. Czy powinniśmy najpierw z partnerem złożyć w sadzie rejonowym pozew o zaprzeczenie ojcostwa a później mam złożyć pozew o rozwód ?

  Odpowiedz

  Monika 20 listopada, 2018 o 01:33

  Witam mam wielka prosbe o rade …..mieszkam w Anglii wzielam slub cywilny prawie 2 lata temu z Albanczykiem ktory przebywał tu nielegalnie i nasz radca prawny zalecił nam ślub żeby mógł wrócić do UK żebyśmy byli razem. Wzięliśmy skub z miłości jednak to się wypalił z mojej strony kiedy zaczął mnie bić …..od ślubu dowiedziałam go parę razy w jego kraju i w Polsce jak orzebywal z moimi rodzicami. Już prawie rok się nie widzieliśmy ja chce się rozwijać ponieważ nie widzę z nim przyszłości po tym jak mnie traktował . Teraz mam nowego partnera o którym on o niczym nie wie i jestem w ciąży . Pisze do męża już od paru miesięcy o rozwodzie on jednak ciągle pisze ze mnie kocha i zebym pomogła mu dostać tą vize bo sprawę w sądzie już wygraliśmy ale oni ciągle chcą więcej dokumentów . Ponieważ zajmuje mi to czasu skompletowanie dokumentów on zaczyna mi grozić ze wyśle na Facebooku do moich znajomych moje nagie zdjęcia. Zablokowalam go już i nie chce być w kontakcie jednak wiem ze bede musiała mieć kontakt bo chce rozwodu . Jak się w końcu zgodzi podpisać papiery bez orzekania o winie czy da się rozwiesc przed porodem ? Jestem w 8 tygodniu i w grudniu planuje złożyć papiery rozwodowe. Czy jest jakaś inna opcja na szybki łatwy rozwód ? Unieważnienie? A czy jak urodzie dziecko w UK po rozwodzie bez problemu bede mogła dbać dziecku nazwisko partnera czy swoje ? Bardzo proszę o pomoc

  Odpowiedz

  Proszę o odpowiedź 3 marca, 2019 o 10:05

  Witam serdecznie. Mam pytanie. 10 stycznia 2019 roku minął rok od kiedy została przyznana nam separacja z mężem. Ogólnie nie mieszkamy ze sobą 3,5 roku. Obecnie jestem w ciąży z innym partnerem i chciałabym żeby po urodzeniu dziecko dostało nazwisko biologicznego ojca. Co powinnam zrobić żeby wszystko było zgodne z prawem?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 3 marca, 2019 o 11:01

  Jeżeli dziecko urodzi się w terminie do 300 dni od orzeczenia separacji obowiązuje domniemanie ojcostwa męża matki.W takiej sytuacji musisz wystąpić z pozwem o zaprzeczenie ojcostwa męża. Jeżeli dziecko urodzi się po 300 dniach od orzeczenia separacji – wystarczy uznanie dziecka przez partnera w USC. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Ewelina 3 kwietnia, 2019 o 17:11

  Witam,

  Zwracam sie z uprzejma prosba, czy jest pani w stanie udzielic mi infrmacji odnosnie domniemnia ojcostwa.
  Mieszkam w Londynie od 15 lat. Pierwsze malzenstwo bylo rozwiazane w roku 2017. Drugie malzenstwo zostalo zawarte 24.03.2018. A pomiedzy tym czasem urodzil mi sie syn z drugim mezem 28.12.2016.
  Bylam dzisiaj w Polskim aby zarejestrowac syna by starac sie o Polski paszport. Udalo mi sie zarejestrowac moj Angielski Akt Malzenstwa. Odnosnie rejestracji mojego syna udzielono mi informacji, ze jest to nie mozliwe z rejestracja syna gdyz musze dokonac dmniemania ojcostwa gdyz rozwod z perszego malzenstwa byl przyznany po urodzinach syna z drugiego malzenstwa.

  Nie bylo takiego problem z Brytyjskim paszportem dla syna a bardzo bym pregnela aby syn rowniez posiadal polskie obywatelstwo. Niestety nie wiem jakie kroki prawne powinnam podjac. Jak wyglada taka procedura? Dodajac ojciec nie jest Polakiem (obywatelstwo Algierskie). Czy mozna poprosic prawnika o reprezentacje w sadzie, gdyz mieszkamy I pracujemy w Londynie bez mozliwosci czestych wyjazdow do Polski.

  Dziekuje bardzo z gory za porade.

  Pozdrawiam serdecznie,
  Ewelina

  Odpowiedz

  Ojcostwo 4 kwietnia, 2019 o 11:13

  Witam. Wlasnie zakonczylam proces rozwodowy i czekam na uprawomocnienie . Jestem w 6 miesiacu ciazy z nowym partnerem . Czy ojcem bedzie moj partner czy byly maz ?

  Odpowiedz

  Asia 15 kwietnia, 2019 o 19:48

  Z mężem nie jestem od lipca 2018. Rozwód dostalam w marcu 2019. Obecnie jestwm w 4 mc ciąży z nowym partnerem. Termin porodu mam na październik. Czy musimy składać wniosek do sądu o zaprzeczenie ojcostwa byłego męża? Czy wystarczy, że nowy partner uzna dziecko?

  Odpowiedz

  Karolamiko 8 czerwca, 2019 o 00:51

  Dzień Dobry, chciałabym upewnić się co do jednej kwestii. Jestem w ciąży z nowym partnerem, rozwód jest w toku, prawdopodobnie sprawa zostanie zakończona i uprawomocniona w przeciągu 2 miesięcy. Czy jeśli wezmę ślub z partnerem jeszcze przed urodzeniem dziecka, stanie się on “domniemanym” ojcem? Czy jednak zasada 300 dni wciąż obowiązuje i czeka nas bezwzględnie zaprzeczanie i uznawanie ojcostwa? Proszę o odpowiedź
  Z góry dziękuję

  Odpowiedz

  Karolamiko 8 czerwca, 2019 o 00:52

  Dzień Dobry, chciałabym zapytać gdyż Jestem w ciąży z nowym partnerem, rozwód z aktualnym mężem jest w toku. jeśli wezmę ślub z partnerem jeszcze przed urodzeniem dziecka, stanie się on “domniemanym” ojcem? Czy w dalszym ciągu będzie obowiązywać nas zasada 300dni? Proszę o odpowiedź
  Z góry dziękuję

  Odpowiedz

  Aneta 15 czerwca, 2019 o 22:06

  Witam.Jestem w ciąży z nowym partnerem.Rozwód jest w toku.Czy jeśli wezmę ślub z partnerem jeszcze przed urodzeniem dziecka będzie on uznany za biologicznego ojca i będzie można nadać dziecku partnera nazwisko?Czy jednak zasada 300 dni wciąż obowiązuje i trzeba bedzie zakladac sprawe w sadzie o zaprzeczanie i uznawanie ojcostwa? Z góry dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz

  Aneta 15 czerwca, 2019 o 22:10

  Witam.Obecnie jestem w ciąży 3.5 msą . Rozwód jest w toku.Czy jeśli wezmę ślub z nowym partnerem jeszcze przed urodzeniem dziecka będzie on uznany za biologicznego ojca i będzie można nadać dziecku partnera nazwisko?Czy ta zasada 300 dni wciąż obowiązuje i trzeba będzie zakładać sprawę w sądzie o zaprzeczanie i uznawanie ojcostwa?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 2 lipca, 2019 o 14:52

  Zasada wciąż obowiązuje:-(

  Odpowiedz

  Agnieszka 6 maja, 2020 o 12:01

  Jak to? Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy mówi co innego:

  Oddział 2 Ojcostwo Art.62. §2.Jeżeli dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża. Domniemanie tonie dotyczy przypadku, gdy dziecko urodziło się w następstwie procedury medycznie wspomaganej prokreacji, na którą wyraził zgodę pierwszy mąż matki.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 6 maja, 2020 o 13:03

  Pani Agnieszko dziękuję za zainteresowanie moim blogiem. Ma Pani rację co do treści art 62§2 krio. Znam ten przepis i dlatego napisałam, że domniemanie ojcostwa męża wygasa jeśli matka wstąpi w nowy związek małżeński. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Ania 4 września, 2019 o 13:38

  Witam serdecznie odeszłam od męża pół roku temu nie mamy rozwodu mam nowego partnera i jestem znim w ciąży czy mogę się rozwiesc znim po urodzeniu dziecka

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 4 września, 2019 o 17:15

  Samo urodzenie dziecka pochodzącego od innego mężczyzny nie jest przeciwskazaniem do rozwodu. Związek z innym mężczycną sugeruje, ze małżeństwo rozpadło się w sposób trwały i prawdopodobnie uzyska Pani rozwód.

  Odpowiedz

  Kacper 28 stycznia, 2020 o 15:43

  Witam, mam problem ze swoim dzieckiem i z matką dziecka,Matka naszego dziecka jest obywatelką Ukrainy jesteśmy w związku 2 lata, urodziło nam się dziecko, w UCS dostała nazwisko byłego męża Matki mało tego papiery rozwodowe które były złożone 2 lata temu zostały anulowane, wychodzi na to że są małżeństwem, pytanie co teraz?

  Odpowiedz

  Kacper 28 stycznia, 2020 o 15:45

  Witam, mam problem ze swoim dzieckiem i z matką dziecka,Matka naszego dziecka jest obywatelką Ukrainy jesteśmy w związku 2 lata, urodziło nam się dziecko, w UCS dostała nazwisko byłego męża Matki mało tego papiery rozwodowe które były złożone 2 lata temu zostały anulowane, wychodzi na to że są małżeństwem.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 6 maja, 2020 o 13:07

  Nie potrafię odpowiedzieć na Pana pytanie, ponieważ mam za mało danych, proszę o kontakt z kancelarią.

  Odpowiedz

  Jakim prawem 10 kwietnia, 2020 o 19:58

  Żona zostawiła męża. Prawie 2 lata mieszkali oddzielnie. Potem wzięli rozwód za obopulną zgodą. Potem okazało się że kobieta nie przyznała się w sądzie że była w ciąży z praygodnym mężczyzną. Po urodzeniu dziecka zapisała nazwisko byłego męża. Mam pytanie,. W jaki sposób ma prawo się bronić były mąż przed konsekwencjami zaistniałymi.Jak ma udowodnić że dziecko nie jest jego i że nie chce by nosiło jego nazwisko.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 6 maja, 2020 o 13:04

  Były mąż powinien wnieść sprawę o zaprzeczenie ojcostwa

  Odpowiedz

  Ewa 10 kwietnia, 2020 o 20:02

  Żona zostawiła męża. Prawie 2 lata mieszkali oddzielnie. Potem wzięli rozwód za obopulną zgodą. Potem okazało się że kobieta nie przyznała się w sądzie że była w ciąży z praygodnym mężczyzną. Po urodzeniu dziecka zapisała nazwisko byłego męża. Mam pytanie,. W jaki sposób ma prawo się bronić były mąż przed konsekwencjami zaistniałymi.Jak ma udowodnić że dziecko nie jest jego i że nie chce by nosiło jego nazwisko.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 6 maja, 2020 o 13:03

  Były mąż powinien wnieść sprawę o zaprzeczenie ojcostwa.

  Odpowiedz

  Żaneta h. 25 maja, 2020 o 09:29

  witam.mam pytanie kto liczy te 300 dni?kto się tym interesuje?czy jeśli minie dopiero 280 i pójdę do USC to urzędnik to wyliczy i powie,że nie może wpisać na oświadczenie prawdziwego ojca?jestem bardzo ciekawa bo nigdy nie słyszałam o przypadku domniemanego ojcostwa i o problemach jakie stwarzają ludZiom.pozdrawiam

  Odpowiedz

  Żaneta h 25 maja, 2020 o 09:31

  witam.mam pytanie kto liczy te 300 dni?kto się tym interesuje?czy jeśli minie dopiero 280 i pójdę do USC to urzędnik to wyliczy i powie,że nie może wpisać na oświadczenie prawdziwego ojca?jestem bardzo ciekawa bo nigdy nie słyszałam o przypadku domniemanego ojcostwa i o problemach jakie stwarzają ludZiom.pozdrawiam

  Odpowiedz

  Weronika 26 maja, 2020 o 11:15

  Witam. jestem z nowym partnerem w ciąży. Rodzę w połowie lipca. Rozwód jest w toku.czy po urodzeniu dziecka można nadać nazwisko biologicznego ojca (partnera) ?zależy nam na tym aby miało dziecko ojca biologicznego nazwisko.

  Odpowiedz

  Megi 28 kwietnia, 2021 o 20:29

  Witam, mam ogromną prośbę.. Pomóżcie…
  Co mam robić..
  Jestem przed rozprawa sądową o rozwod za porozumieniem stron.. Jednak dowiedziałam się, że mąż mnie zdradzał i jego Kochanka jest w 5 miesiącu ciąży..
  Co musiałabym zrobić, żeby orzec o winie męża, jak udowodnić? Jak go upiwrdzielic?? Co mam robić??? Sprawa rozwodową w piątek rano🙀

  Odpowiedz

  Golliath 7 października, 2021 o 01:46

  Witam. Moja partnerka jest ze mna w ciąży. Jestesmy razem od ponad roku. Jednak rozwod dostala w czerwcu. 6 miesięcy przed narodzinami naszego syna. Rozwod trwal dlugo ze wzgledu na orzeczenie winy.
  Czy w danej sytuacji nie będę mieć zadnych praw do dziecka od narodzin???
  Czy jedynymi sposobami jest orzeczenie sadowe, które najpewniej również ma odległe terminy bądź ślub?
  Jak wygląda sprawa z prawnikiem? Wysyła odpowiednie pisma do bylego męża oraz sądu w kwestii by zaprzeczył swego oncostwa??

  Odpowiedz

  Marta 21 maja, 2022 o 17:14

  Bardzo fajny artykuł, krótko zwięźle i na temat.

  Odpowiedz

  Anna 28 października, 2022 o 11:30

  Sytuacja: rozwód w toku, kobieta zachodzi w ciążę z nowym partnerem, po urodzeniu dziecka zastosowanie ma domniemanie, czyli jako ojciec wpisany zostaje mąż. Czy zostanie on poinformowany o tym fakcie jeśli kobieta decyduje się zataić przed nim tę informację do czasu zakończenia sprawy rozwodowej (występuje o rozwód z winy męża)?
  Czy po zakończeniu sprawy i uprawomocnieniu wyroku może wystąpić o
  zaprzeczenie ojcostwa i czy może mieć to wpływ na orzeczenie rozwodowe?

  Odpowiedz

  Anna 28 października, 2022 o 11:32

  Sytuacja: rozwód w toku, kobieta zachodzi w ciążę z nowym partnerem, po urodzeniu dziecka zastosowanie ma domniemanie, czyli jako ojciec wpisany zostaje mąż. Czy zostanie on poinformowany o tym fakcie jeśli kobieta decyduje się zataić przed nim tę informację do czasu zakończenia sprawy rozwodowej?
  Czy po zakończeniu sprawy i uprawomocnieniu wyroku może wystąpić o
  zaprzeczenie ojcostwa i czy może mieć to wpływ na orzeczenie rozwodowe?

  Odpowiedz

  Anita 23 listopada, 2022 o 10:59

  Witam, moje pytanie czy w czasie ciąży zdążę się się rozwieść z mężem i wziąć ślub cywilny z Ojcem dziecka to wtedy też prawnie Ojcem dziecka zostaje były mąż?

  Odpowiedz

  Xxx 27 grudnia, 2022 o 19:30

  Witam jestem w ciąży z innym partnerem a rozwodu jeszcze nie wzięłam dopiero złoże co zrobić by nowy partner uznał swoje dziecko?

  Odpowiedz

  Ojciec 20 października, 2023 o 04:48

  Dzień Dobry, chciałabym upewnić się co do jednej kwestii. Jestem w ciąży z nowym partnerem, rozwód jest w toku, prawdopodobnie sprawa zostanie zakończona i uprawomocniona w przeciągu 2 miesięcy. Czy jeśli wezmę ślub z partnerem jeszcze przed urodzeniem dziecka, stanie się on „domniemanym” ojcem? Czy jednak zasada 300 dni wciąż obowiązuje i czeka nas bezwzględnie zaprzeczanie i uznawanie ojcostwa? Z góry dziękuję za pomoc!

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 20 października, 2023 o 09:01

  Po ślubie obowiązuje domniemanie ojcostwa aktualnego małżonka. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Ojciec 20 października, 2023 o 04:49

  Witam, chciałabym upewnić się co do jednej kwestii. Jestem w ciąży z nowym partnerem, rozwód jest w toku, prawdopodobnie sprawa zostanie zakończona i uprawomocniona w przeciągu 2 miesięcy. Czy jeśli wezmę ślub z partnerem jeszcze przed urodzeniem dziecka, stanie się on „domniemanym” ojcem? Czy jednak zasada 300 dni wciąż obowiązuje i czeka nas bezwzględnie zaprzeczanie i uznawanie ojcostwa? Z góry dziękuję za pomoc!

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: