Właściwość sądu w sprawie rozwodowej

Grażyna Tomanek        20 listopada 2017        5 komentarzy

W ostatnim wpisie o tym, jak rozwieść się w Polsce obiecałam, że napiszę, jaki sąd jest właściwy dla spraw rozwodowych.

Skierowanie sprawy do właściwego sądu ma ogromne znaczenie, jeżeli zależy Ci na szybkim rozpoznaniu sprawy. Skierowanie sprawy do niewłaściwego sądu może opóźnić rozpoczęcie procesu o wiele miesięcy.

Z reguły kluczowe znaczenie dla ustalenia właściwości sądu ma miejsce ostatniego  zamieszkania, ponieważ sąd ostatniego miejsca zamieszkania jest sądem właściwym, jeżeli nadal przynajmniej jedno z małżonków zamieszkuje w tej miejscowości lub ma w niej miejsce zwykłego pobytu.

Postaram się  wyjaśnić pojęcia ,,miejsce zamieszkania” i ,,miejsce zwykłego pobytu”, które w tym wpisie odmieniam przez wszystkie przypadki; z góry zaznaczam, że nie są to pojęcia jednolicie zdefiniowane.

Miejsce zamieszkania i miejsce zwykłego pobytu

W uproszczeniu można przyjąć, że miejsce zamieszkania to miejscowość, w której przebywasz z zamiarem stałego pobytu.

Miejsce zwykłego pobytu to takie miejsce, w którym aktualnie przebywasz, bez zamiaru stałego pobytu (np. czasowe pomieszkiwanie u kolegi lub rodziców).

Miejsce zamieszkania lub pobytu dotyczy miejscowości a nie konkretnego lokalu.

Jaki sąd jest właściwy, gdy małżonkowie nigdy nie mieszkali razem?

Jeżeli mieszkali osobno ale na terenie właściwości jednego sądu i nadal tam zamieszkują (lub jedno z nich), właściwy jest sąd tego okręgu (jest to sytuacja, którą opisałam na początku). Jeżeli natomiast zawsze mieszkali osobno ale w różnych okręgach, o właściwości decyduje sąd miejsca zamieszkania pozwanego.

Jak widzisz, ustalenie gdzie małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania jest bardzo istotne.

Miejscem zamieszkanie jest nie tylko to miejsce, gdzie mieszkaliście wspólnie przez dłuższy okres. Często zdarza się, że już po rozstaniu i opuszczeniu wspólnego mieszkania małżonkowie podjęli próbę pogodzenia. W ramach takiej próby jedno wprowadziło się do ,,nowego” lokum drugiego na jakiś czas (to może być nawet kilka dni). W takiej sytuacji to ostatnie miejsce wspólnego pobytu przesądzi o właściwości miejscowej sądu, a nie wieloletnie zamieszkiwanie pod wcześniejszym adresem.

A  jaka jest właściwość sądu, gdy nie można ustalić miejsca zamieszkania pozwanego?

W takich przypadkach (a zdarza się to coraz częściej), pozew należy skierować do sądu miejsca zamieszkania powoda.

Poprzedni wpis dedykowałam osobom, które chcą rozwieść się w Polsce, chociaż mieszkają za granicą. Muszę zatem wyjaśnić, do jakiego sądu wnosi  pozew osoba, która nie ma miejsca zamieszkania w Polsce. Jeżeli powód (ani pozwany) nie mają miejsca zamieszkania ani zwykłego pobytu w Polsce należy wystąpić do Sądu Najwyższego, który wskaże sąd właściwy miejscowo dla rozpoznania sprawy rozwodowej.

Właściwość sądu w sprawie o separację jest taka sama jak w sprawie o rozwód.

Sprawy o rozwód i separację rozpoznają sądy okręgowe.

Przeczytaj o tym Jak wygląda sprawa rozwodowa? aby wiedzieć co Cię czeka na rozprawie i jakie pytania zadaje sąd.

Jeżeli nadal mieszkacie razem, a chcesz się rozwieść przeczytaj wpis o tym  Czy mogę się rozwieść gdy mieszkamy razem?

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Magda Listopad 20, 2017 o 20:33

Dzień dobry,

Czy jest możliwe zasądzenie alimentów od męża na rzecz żony, z którą to pozostaje w związku małżeńskim (Sądowo zniesiono wspólność majątkową) ?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Listopad 21, 2017 o 07:19

Oczywiście, że tak- jeśli będą ku temu warunki.

Odpowiedz

Magda Listopad 21, 2017 o 21:31

Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie, czy instytucja ‘obowiązku alimentacyjnego’, wywodząc ją z prawa do równej stopy życiowej, przysługuje małżonkowi posiadającemu znaczny majątek, i daje pawo ubiegania się o świadczenia alimentacyjne od małżonka, również posiadającego znaczny majątek a ponadto, posiadającego wysokie dochody uzyskiwane z zawodowej pracy? Innymi słowy, czy małżonek uprawniony jest ‘uprawniony’ w momencie wykazania, ze nie może on zaspokoić swych potrzeb z uwagi na brak własnych możliwości zarobkowych i majątkowych – czyli nie pracuje i nic nie posiada?

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Listopad 22, 2017 o 12:56

Konkretne sprawy mogę ocenić po rozmowie i uzyskaniu szczegółowych informacji. Istnieje możliwość udzielenia telefonicznej porady prawnej, w tym celu proszę o kontakt z kancelarią

Odpowiedz

Anna Grudzień 12, 2017 o 12:00

Świetny wpis! Przekazała Pani dużo informacji. Ludzie mylnie często wnoszą sprawy do sądu z dala od miejsca zamieszkania bazując na opinii ‘sprawiedliwości’ wyroków, pozwolę sobie tak to ująć. Taki wpis to mądre rady. Serdecznie pozdrawiam Pani Grażyno 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: