Pomoc prawna

Jak rozwieść się w Polsce

Grażyna Tomanek13 listopada 20173 komentarze

Czy mieszkając za granicą, możesz rozwieść się w Polsce?

Kwestię powyższą reguluje Rozporządzenie Rady Europy z dnia 27 listopada 2003 roku, tzw. Bruksela bis. Rozporządzenie dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej, w tym Polski i określa zasady jurysdykcji sądów.

Na podstawie kilku przykładów postaram się przedstawić możliwości uzyskania rozwodu w Polsce.

 1. Przypadek najprostszy: kiedy obywatelstwo polskie posiadają oboje małżonkowie, bez względu na to, gdzie aktualnie zamieszkują.
 2. Oboje małżonkowie mieli ostatnie miejsce zwykłego pobytu w Polsce i przynajmniej jedno z nich nadal zamieszkuje w Polsce.
 3. Powód mieszka za granicą, a pozwany w Polsce.
 4. Powód ma obywatelstwo polskie i co najmniej od 6 miesięcy ma miejsce zwykłego pobytu w Polsce, a pozwany mieszka za granicą.
 5. Przypadek podobny do poprzedniego z tym, że powód nie ma obywatelstwa polskiego, ale mieszka w Polsce co najmniej od roku.
 6. Dla porządku podam, że w Polsce mogą rozwieść się również małżonkowie, którzy nie posiadają obywatelstwa polskiego, ale oboje mają miejsce stałego pobytu na terenie tego kraju.

Elementem wyroku rozwodowego jest orzekanie o władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi. Jeżeli dzieci te mieszkają w Polsce, sąd rozstrzygnie również kwestie związane z tą władzą.

W przypadku, gdy dzieci mieszkają za granicą, orzekanie o władzy rodzicielskiej będzie możliwe tylko wówczas, gdy strony w sposób wyraźny bądź dorozumiany wyrażą zgodę na jurysdykcję sądu polskiego. W razie braku takiej zgody, wyrok będzie zawierał tylko rozstrzygnięcie co do rozwodu z pominięciem spraw dotyczących dzieci.

Wzory pozwu możesz pobrać bezpłatnie na moim blogu, a dodatkowe informacje, jak napisać pozew o rozwód zawarłam we wcześniejszym wpisie; tam też przeczytasz jak wygląda sprawa rozwodowa.

Jeżeli nie jesteś pewny, czy możesz rozwieść się w Polsce, skontaktuj się ze mną mailowo, często udaje się znaleźć rozwiązanie dla sytuacji nietypowych.

O tym, który sąd jest właściwy miejscowo w Polsce postaram się napisać już niedługo.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Sylwester 2 marca, 2018 o 00:20

  Witam,

  Czy istnieje możliwość pomocy ojcu w rozwodzie,który to przebywa za granicą wraz z małoletnią córką.

  Pozdrawiam,

  Sylwester Sołtys

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 2 marca, 2018 o 08:16

  Prawdopodobnie mogę pomóc. Proszę o kontakt z kancelarią: sekretariat@adwokat-tomanek.pl

  Odpowiedz

  Krzysztof Gwozdzianski 5 lutego, 2019 o 00:06

  Dziękuję za twojego bloga. Bardzo mi pomaga przy pisaniu wniosku rozwodowego. Wraz z (jeszcze) żoną mieszkamy w Irlandii. Tu się pobraliśmy oraz urodziły się nasze córki. Posiadamy obywatelstwo irlandzkie jak i polskie . Pozew o rozwód będę składał w Polsce w miejscu ostatniego zamieszkania ( Bydgoszcz ) . Jedyne co chciałbym się dowiedzieć to czy na wniosku rozwodowym wpisywać irlandzki adres żony oraz mój ( mieszkamy pod innymi adresami ) czy polski adres np do rodziców na który przyjdzie korespondencja z sądu ( obydwoje jesteśmy zameldowani w województwie mazowieckim jakkolwiek nikt nie mieszka pod adresem naszego meldunku ). Pozdrawiam , Krzysztof Gwoździański

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: