Pomoc prawna

Jak napisać pozew o rozwód

Grażyna Tomanek02 listopada 201449 komentarzy

Jak napisać pozew o rozwód?

Krótko i treściwie.

Koniec.

No dobrze, żartowałam, ale tylko z tym, że koniec.

Resztę podtrzymuję.

Pozew o rozwód powinien składać się z dwóch części: petitum i uzasadnienia.

W petitum w punktach piszesz o co wnosisz, a w uzasadnieniu podajesz dlaczego sąd powinien uwzględnić Twoje żądania.

Pozew kierujesz do sądu okręgowego według właściwości ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania.

Na wstępie podajesz dane powoda (czyli swoje) tj. imię, nazwisko, adres i numer pesel oraz dane pozwanego tj. imię, nazwisko i adres (numeru pesel nie musisz znać).

Jeśli masz inny adres zameldowania niż zamieszkania, podaj ten, pod którym mieszkasz.

Pamiętaj, że na dany adres sąd będzie wysyłał Ci korespondencję, jeśli jej nie odbierzesz może to mieć dla Ciebie negatywne konsekwencje.

Zobacz wzór pozwu o rozwód >>

Złożoność pozwu rozwodowego zależy głównie od tego, czy sąd będzie orzekał w sprawie małoletnich dzieci.

Jeżeli nie masz wspólnych małoletnich dzieci (czyli: nie masz dzieci w ogóle, masz ale dorosłe albo masz, ale z innego związku) w petitum zawierasz tylko dwa wnioski:

 1. o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód (z wyłącznej winy pozwanego/powódki, ewentualnie z winy obu stron, ewentualnie bez orzekania o winie),
 2. o uregulowanie sposobu korzystania z mieszkania (nie orzekanie o mieszkaniu stron lub orzeczenie eksmisji pozwanego).

W określonych sytuacjach możesz domagać się zasądzenia alimentów na swoją rzecz, wówczas podajesz, w jakiej wysokości.

W petitum możesz zawrzeć  dodatkowe wnioski, np.

 • o zwolnienie od kosztów sądowych,
 • o zasądzenie od pozwanego zwrotu kosztów postępowania na Twoją rzecz,
 • o wydanie postanowienia zabezpieczającego,
 • o to, by sąd zwrócił się do określonej instytucji o nadesłanie dokumentacji, którą wnioskujesz w uzasadnieniu.

Jeśli macie małoletnie dzieci, w petitum musisz zawrzeć żądania, które ich dotyczą tj.:

 1. powierzenia władzy rodzicielskiej,
 2. zasądzenia alimentów,
 3. uregulowania kontaktów.

Kolejnym etapem jest uzasadnienie pozwu.

Punkt po punkcie, w kilku słowach, uzasadniasz to, czego się domagasz.

Podaj, kiedy zawarłeś związek małżeński, dlaczego i kiedy doszło do jego rozkładu.

Domagając się ustalenia winy drugiej strony powinieneś zawnioskować dowody na tą okoliczność.

Przykłady dowodów na okoliczność nadużywania alkoholu zawarłam we wzorze pozwu na tym blogu.

Winę w postaci zdrady możesz wykazać np. za pomocą zeznań świadków, którzy widzieli żonę/męża w towarzystwie innej osoby, lub którym się skarżyłeś, że jesteś zdradzany. Często małżonkowie mają dostęp do wspólnego komputera, w którym można znaleźć dowody zdrady – zrób zrzuty z ekranu i przedstaw jako dowód w sprawie.

Jeśli domagasz się alimentów uzasadnij ich wysokość wydatkami; nie zapomnij o kosztach związanych np. z leczeniem specjalistycznym, zajęciami pozalekcyjnymi dzieci czy wakacjami.

Orzeczenie w kwestii kontaktów z dzieckiem jest obowiązkowe, ale jeśli osiągnęliście w tym zakresie porozumienie i elastycznie regulujecie terminy spotkań, możesz zawnioskować, aby kwestię kontaktów sąd pozostawił do ,,każdoczesnej zgodnej decyzji rodziców”.

Jeżeli kontakty są punktem zapalnym w Waszych relacjach, zaproponuj szczegółowe ich uregulowanie. Pamiętaj, że nie ma żadnej reguły, która określałaby minimalny lub maksymalny wymiar kontaktów. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji dziecka i jego rodziców.

Wyrok rozwodowy obligatoryjnie zawiera punkt dotyczący wspólnego mieszkania. Jeśli jednak nie mieszkacie już razem albo zgodnie ustaliliście sposób korzystania z mieszkania, wnosisz o ,,nie orzekanie o sposobie korzystania z mieszkania’’.

W razie potrzeby możesz zawnioskować, aby, sąd przyznał Ci prawo do korzystania na zasadzie wyłączności np. z dużego pokoju i pokoju dziecięcego, pozwanemu z pokoju średniego, oraz ustalił wspólne użytkowanie kuchni i łazienki.

Wyjątkowe okoliczności uzasadniają nawet orzeczenie eksmisji współmałżonka z mieszkania.

Więcej informacji o możliwościach uregulowania kwestii korzystania z mieszkania znajdziesz tu.

Jeżeli między stronami toczyły się już inne sprawy np. o alimenty koniecznie podaj ich sygnaturę, w petitum pozwu możesz wówczas zawrzeć wniosek, aby sąd zwrócił się do sądu rejonowego o nadesłanie akt tej sprawy (taki wniosek przyspieszy postępowanie). Do pozwu dołącz kserokopię wyroku, jaki zapadł w tamtej sprawie.

Twoje pisma, same w sobie, nie są dowodami, nie wygrasz sprawy dlatego, że napiszesz ładnie i dużo. Liczą się konkrety, czyli dowody. Okazję do przedstawienia swojej wersji rozpadu małżeństwa będziesz miał podczas przesłuchania stron.

Pozew składasz w dwóch egzemplarzach z dowodem uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 600,00 złotych.

Koniecznie dołącz do pozwu odpisy aktów stanu cywilnego tj. małżeństwa i urodzenia małoletnich dzieci (wszystkie aktualne tzn. maksymalnie 3-miesięczne!).

Może się zdarzyć, że już po złożeniu pozwu zmienisz zdanie co od warunków rozwodu; w takiej sytuacji możesz napisać pismo, w którym sprecyzujesz swoje aktualne stanowisko (możesz to też zrobić ustnie do protokołu).

Możliwość zmiany powództwa opisywałam już wcześniej tutaj. Warto jednak przemyśleć swoje stanowisko aby przed sądem wykazać się konsekwencją i wiarygodnością.

Gorąco polecam, abyś przed złożeniem pozwu skorzystał z porady dobrego adwokata. Moje doświadczenie wskazuje, że nawet klienci, którzy we własnym zakresie zebrali już sporą wiedzę na temat rozwodów, podczas wizyty zawsze dowiadują się czegoś nowego i ważnego.

Rozwód piętrzy problemy, których nawet nie sposób wymienić, np. z zakresu władzy rodzicielskiej, alimentów, podziału majątku, kosztów utrzymywania mieszkania, konieczności ustalania winy czy prawa do renty po rozwodzie.

Decyzje, które podejmujesz w tej chwili mogą mieć nieodwracalne skutki, dlatego warto je skonsultować.

Przygotowałam dla Ciebie wzór pozwu o rozwód z wnioskiem o zwolnienie od kosztów i zabezpieczenie powództwa; znajdziesz go na pasku z lewej strony.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 49 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Agnieszka Swaczyna 9 listopada, 2014 o 20:28

  Krótko – święte słowa. Zwięźle, ale treściwie. Pozwu nie piszę się na ilość, ale na jakość.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 11 listopada, 2014 o 07:40

  🙂

  Odpowiedz

  adwokat Iwo Klisz 10 listopada, 2014 o 22:32

  Warto jeszcze uzupełnić, że należy podać imię i nazwisko świadków, a także adres na który sąd ma wysłać wezwanie. Często, gdy strona przeciwna nie była reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika (adwokata lub radcę prawnego) spotykałem się ze stwierdzeniem, że na okoliczności podane przez tą stronę są świadkowie i sąd powinien ustalić ich tożsamość i wezwać na rozprawę. Oczywiście wiadomo jak sąd reagował na takie wnioski.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 11 listopada, 2014 o 07:39

  Dziękuję za słuszną uwagę. Pewne oczywistości niekoniecznie są oczywiste dla wszystkich :-). Dlatego proponuję sprawdzić,jak pozew powinien wyglądać. Zainteresowanych odsyłam do wzoru pozwu, który znajdziecie na moim blogu do pobrania. Dorze jest też optycznie wyróżnić wnioski dowodowe od pozostałej treści uzasadnienia.

  Odpowiedz

  Debicka Jolanta 8 maja, 2017 o 07:56

  Mam pytanie jak moge sie rozwies z mezem gdy mieszkamy oboje w anglji a do polski nie mam jak przyjechac bo nie mam gdzie sie zatrzymac

  Odpowiedz

  Magdalena 7 lipca, 2015 o 16:19

  Chciałabym się dowiedzieć,czy porada u adwokata jak napisać pozew(chodzi o jednorazową konsultacje)jest płatna.Pani ze swojego doświadczenia w zawodzie określiła,że zawsze można się dowiedzieć czegoś nowego i ważnego, a ja chciałabym nie zostać jednak poszkodowana w takiej sytuacji

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 26 lipca, 2015 o 15:01

  Tak, konsultacje z adwokatem są z reguły płatne. Umawiając się telefonicznie na wizytę w konkretnej kancelarii proszę zapytać o wysokość honorarium. Pzdr.

  Odpowiedz

  Wojtek 28 sierpnia, 2015 o 22:57

  Witam. Wszystko ładnie pięknie – wiadomo, zawsze wina faceta. A jak wiedźma prawie trzy lata temu, wyszła z jakimś frajerem, bez słowa – chcę coś zrobić(rozwód) i nie mam jej adresu(posługuje się moim – przychodzą wszelkie, jej nie zapłacone rachunki – komunikacja, telefony itd.). Mogę napisać pozew bez jej adresu?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 29 sierpnia, 2015 o 10:10

  Mój wpis pt ,,rozwód z nieobecnym” traktuje o tym problemie, zapraszam do lektury.

  Odpowiedz

  Małgosia 2 października, 2015 o 00:34

  Mam jedno pytanie…Czy w pozwie o rozwód można prosić sąd o skierowanie pozwanej żony na badania psychiatryczne? Zachodzi poważne podejrzenie, że żona ma duży problem natury psychicznej, także przed ślubem był taki problem, ale skutecznie ukryty przez sama żonę, jak i jej rodzinę. Teraz problemy się nasilają, życie staje się piekłem.
  Sprawa nie dotyczy mnie, jestem inną żoną 🙂 Próbuję wspierać szwagra w walce o normalność.

  Odpowiedz

  Piotr 29 października, 2015 o 14:31

  Bardzo zaciekawiła mnie powyższa kwestia. Jak wygląda sprawa odnośnie badania psychologicznego małżonka w trakcie sprawy rozwodowej?

  Odpowiedz

  Monika 14 listopada, 2015 o 17:30

  Witam mam problem z mężem ja chce rozwodu z powodu jego nietolerancji mojego syna z wcześniejszego związku mimo że go przysposobił czuje do niego nienawiść ja zresztą też za to co robi wobec niego mamy jeszcze dwoje młodszych dzieci ja pracuje utrzymuje cały do on nie pracuje od 10 lat mimo że miał okazje zrobił się wygodny nie mam siły już fizycznej i psychicznej do walki z nim co mam robić pomocy!!!!!!

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 17 listopada, 2015 o 13:10

  Pisałam na blogu, jak napisać pozew o rozwód, zapraszam do lektury i powodzenia.

  Odpowiedz

  monika 14 grudnia, 2015 o 15:39

  Zamieszkuje obecnie bez meldunku w mieszkaniu spoldzielczym gdzie zameldowany jest moj syn i ewentualny byly maz..Czy bede mogla w nim nadal mieszkac-synek ma niecaly rok czy tez bede musiala wyprowadzic sie lub tez wrocic na swoj adres zameldowania do lokalu socjalnego z czyszem regulowanym bez tytulu najmu>po rozwodzie oczywiscie…

  Odpowiedz

  ania 5 lutego, 2016 o 12:03

  czy da rade wziązc rozwód na jednej rozprawie z orzeczeniem winy mojego męża ale sam się przyzna na sprawie bez dowodów tylko słownie potwierdzi wszystko …?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 6 lutego, 2016 o 07:40

  Całkiem możliwe, powodzenia

  Odpowiedz

  Matylda 11 marca, 2016 o 19:26

  Witam,
  przyznam, że z przyjemnością czytam bloga, ponieważ pisany jest konkretnie, logicznie i treściwie.
  Zastanawia mnie jedna kwestia-może to pomysł na kolejny wpis? 😉
  Czy zawsze małżonkowie muszą mieszkać oddzielnie by Sąd uznał trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego? Co w sytuacji gdy kobieta zajmuje się małym dzieckiem, nie pracuje i siłą rzeczy jest na utrzymaniu męża i dalej mieszkają w tym samym mieszkaniu? Jednak wszystkie inne wiezi, oprócz finansowej i mieszkaniowej, zostały definitywnie zerwane. Czy wtedy Sąd może orzec rozwód? Czy konieczna jest wyprowadzka i podjęcie pracy przez kobietę przed złożeniem pozwu? Kobieta niedługo zacznie pracę i będzie w stanie siebie utrzymać. Obie strony zgadzają się na rozwód, ustaliły bezspornie wysokość alimentów i kwestię opieki nad dzieckiem.
  Z góry dziękuję za odpowiedź. Łączę pozdrowienia.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 13 marca, 2016 o 09:47

  Myślę, że nie powinno być problemu. Gdyby rozwody były udzielane tylko mieszkającym osobno- sądy byłyby bez pracy:-)

  Odpowiedz

  diana 12 marca, 2016 o 07:15

  witam mam na imie diana leik od 6 lat jestem w związku małżeńskim z moim mężem, z początku wszystko sie układało wrecz idealnie był pomocny uczynny i miał w sobie dużo wigoru problem zaczoł sie pojawiać gdy urodziłam drugie dziecko zaczoł wychodzić często z domu zdażało sie niewracać na noć i czuc było od niego alkochol lecz najgorzej już było gdy urodziłam trzecie dziecko zaczoł pić notorycznie być wulgarnym i agresywnym nietylko do mnie ale także do pracowników mopsu oraz policji do tej pory nigdzie niepracował zawsze tylko jakieś dorywcze fuchy za kture dostawał śmieszne pieniądze a to 20 a to 30 zł posiada także zasiłek pielęgnacyjny i stały w mops ale niedostaje od niego ani grosza te pieniądze przeznacza na swoje potrzeby ja także niepracuje zajmuje sie domem i utrzymuje sie z tego co mops mi da czyli zasiłek rodzinny i inne pomoce za to musze utrzymać maluchy mieszkanie i opłaty i przyznam że jest to ciężkie zadanie bo niezawsze starcza. prosze o odpowiedz i pomoc

  Odpowiedz

  mina 25 marca, 2016 o 13:20

  A pytanie to brzmi? Jak midc wiecej pieniedzy czy sie rozwiezc?

  Odpowiedz

  barbara 26 marca, 2016 o 14:57

  Moja sprawa dotyczy męża,mam dość jego kłamstwa,lenistwa i obłudy,a trudne do udowodnienia.Dzieci są dorosłe i na swoim.Problem dotyczy pieniędzy, które mąż ma na swoim cichym koncie za granicą,mamy też wspólne konto.Jak ten problem rozwiązać?

  Odpowiedz

  sylwester 17 lutego, 2017 o 15:12

  Problem dotyczy pieniędzy na zagranicznym koncie. Czyli nie może Pani przeboleć że mąż nie był głupi i nie dał się ogolić. Padłem na podłogę ze śmiechu. Pozdrawiam tych którzy zasmakowali miodku .

  Odpowiedz

  Iwona 20 kwietnia, 2016 o 06:10

  Mam pytanie odnośnie uzasadnienia wniosku o rozwód. Mój mąż wydaje dużo pieniędzy na granie na maszynach w mini kasynach, nie mam na to żadnych dowodów poza tym że codziennie wybiera z konta różne kwoty, które na to przeznacza, czasami w ciągu kilku dni potrafi roztrwonic 500-600zł. Pytanie brzmi czy wyciąg z jego karty bankomatowej może być dowodem? Oraz drugie pytanie czy mając mieszkanie na kredyt mogę wnioskować o zabezpieczenie jego spłaty przez męża?

  Odpowiedz

  Aga 25 czerwca, 2016 o 20:21

  Dzien dobry . Ja jestem juz 9 lat w malrzenstwie z obcokrajowcem. Mieszkamy w Angl. Maz zneca sie nade mna psychicznie I fizycznie. Nie zgadza lam nigdy na police ale bylam u lekarza w kilku przypadkach. Juz mam dosc co moge zrobic? Tu w Angli ciezko z rozwodami. Prosze o rade

  Odpowiedz

  Adam 22 października, 2016 o 10:09

  Witam. Jeśli tak jak ja z żoną mieszkamy w Niemczech i chciałbym wnieść o rozwód w Polsce. Czy to że mieszkam za granicą będzie problemem dla sądu?

  Odpowiedz

  Pozew o rozwód 14 lutego, 2017 o 21:16

  Pani Grażyno, na pewno Pani się ze mną zgodzi, że na dobrze przygotowanym pozwie o rozwód każdy prawnik pracuje podczas sprawy, więc należy się do niego przyłożyć. ;]

  Odpowiedz

  Dominika 23 marca, 2017 o 10:53

  W tym temacie nie ma krótko, ale zdecydowanie trzeba treściwie. Więc lepiej dłużej, a przekazać wszystko

  Odpowiedz

  adwokat wągrowiec 5 kwietnia, 2017 o 08:37

  Takie artykuły powinny docierać do większej ilości petentów bo bardzo dużo razy mam zapytania odnośnie tych pozwów rozwodowych i fajnie by było jeśli mógłbym odsyłać klientów do takich treściwych artykułów które prostym językiem konsumenckim wyjaśniają to.

  Odpowiedz

  Hanna 17 kwietnia, 2017 o 15:57

  Dzień dobry
  Czy w trakcie rozprawy, gdzie wniosłam o orzeczenie separacji z winy męża, mogę zmienić zdanie i wnieść pozew o rozwód? I jak go przygotować w tej sytuacji-chodzi o treść i formę?Będę wdzięczna za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Monika 2 września, 2017 o 14:55

  Dzień dobry proszę mi powiedzieć jak mam się rozwieść z mężem jak mieszkamy pod jednym dachem,trochę się boję jego reakcji jak dostanie pismo z sądu chwilami jest nie obliczalny zachowuje się jak osoba psychicznie chora.Proszę o poradę.

  Odpowiedz

  bartoszuk 11 października, 2017 o 14:25

  Dokładnie i dobrze jest dać taki pozew do sprawdzenia by cały pozew był doprecyzowany w każdym calu.

  Odpowiedz

  kancelariagalazka 12 stycznia, 2018 o 17:23

  bardzo częstym problemem przy procesach rozwodowych okazuje się
  być kierowanie emocjami, a nie rozumem,

  Odpowiedz

  Magdalena 22 stycznia, 2018 o 12:11

  Witam serdecznie. Tak czytam i czytam i mam pytanie. Mianowicie do pozwu. Chce rozwiezc sie z mezem i w koncu znalazlam soe na tej stronie gdzie znalazlam odpowiedni wzor ale chce tez zlozyc wniosek o widzenia dzieci oczywiscie z mezem bo dzieci zostaja przy mnie. I nie wiem jak to mam ujac bo w pozwie jest o nie okreslaniu widzen. Kolejny wniosek ktory chce zlozyc to o oddalenie kosztow sadowych. I wniosek o alimenty na dzieci. Maz pracuje na tirach wiec wiadomo zarazbia duuuzo wiecej niz ma na umowie (najnizsza krajowa) i tu moje pytanie o jaka kwote moge sie starac na dwojke dzieci? Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 22 stycznia, 2018 o 23:51

  Proponuję skorzystać z moich wzorów pozwu, a to, że mąż zarabia więcej należy niestety udowodnić! Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Marzena 11 lutego, 2018 o 22:14

  Witam mam pytanie dotyczace mieszkania moeszkam w domu meza rodzicow gdy bedziemy po rozwodzie jak to wyglada gdy nie mam innego mieszkania mamy dwojke maloletnich dzieci

  Odpowiedz

  AGATA 15 maja, 2018 o 13:34

  Jestem w związku małżeńskim 6 lat, to co przezywam z dwojka dzieci to istny koszmar. Mąż jest nauczycielem i uchodzi za tzw wzór męża i ojca. Niestety życie z nim to piekło dla mnie, staram się jak mogę aby moje dzieci nic nie widziały co by mogło mieć wpływ na ich psychikę. Czytam to wszysto i zazdroszczę siły. Może kiedyś i ja ją znajdę. Dziękuję Wam

  Odpowiedz

  Justyna 2 czerwca, 2018 o 02:52

  Jestem w 7 msc ciąży, mam 3 letniego syna. Mój mąż niestety nie nadaje się na towarzysza życia. Ciagle straszy mnie rozwodem i tym ze zabierze mi dzieci. Spróbuje sama napisać pozew i się uwolnić ale widzę ze bez prawnika się nie obejdzie. Ciężko mi narazie sobie to wszystko wyobrazić..

  Odpowiedz

  Zrozpaczona 2 czerwca, 2018 o 18:45

  Mam dosyć zachowania męża.jaka to ja jestem nie dobra całe życie pracuje a on twierdzi ze i tak nic z tego nie mam.cały czas jest źle. Mamy dwóch małoletnich synów. Jak z podziałem majatku. Działkę dostałam od rodziców w darowiznę dom powstał z kredytu pod hipotekę. Wszystko stoi na mnie mąż nie widnieje nigdzie Czy po rozwodzie będzie mu się coś należało .

  Odpowiedz

  Jeszcze żona 8 czerwca, 2018 o 12:58

  Witam. Bardzo pomocny artykuł! Nie znalazłam jednak odpowiedzi na moje pytanie. Ponieważ mąż nie chce opuścić mieszkania a jest ono moje. Dostalam je co prawda w trakcie trwania małżeństwa ale jako wyłączna obdarowana aktem darowizny. Teraz wspólne mieszkanie wpływa bardzo negatywnie na dziecko. Czy jest możliwość by podczas rozwodu albo najlepiej jeszcze przed jego zakończeniem pozbyć się męża z domu? Pzdr.

  Odpowiedz

  IWONA 7 września, 2018 o 09:33

  a czy jak mąż używa różnych środków odurzających (narkotyki) złapać go nie złapałam jak brał ale wid ać było po oczach i zachowaniu jego i znalazłam w jego spodniach narkotyki ,fifki szklane i różne rurki plastikowe to może to być jako dowód czy sąd nie uzna tego i może stwierdzić że to może być moje.

  Odpowiedz

  adwokat-wilczynski 17 października, 2018 o 12:02

  Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystać z usług profesjonalnej kancelarii, ponieważ wtedy nie popełnimy żadnych błędów w wypełnianiu dokumentacji.

  Odpowiedz

  chomikuj.pl 21 listopada, 2018 o 14:43

  Super post

  Odpowiedz

  Wiola 1 grudnia, 2018 o 17:05

  wiec sprawa wygląda nastepujaco żeby kupic dom zmuszeni byliśmy wziasc rozdzielność aby dostać kredyt na zakup domujestem na własnej działalności i nie dostałabym sama) po rozdzielności wlozylam w dom z 200 tys na co nie mam papierka tylko wyplaty z konta czy platnosci w sklepach budowlanych moja karta chce wiedzieć czy w tej sytuacji skoro nieruchomość jest na meza to nic nie wywalczę po rozwodzie…

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 7 grudnia, 2018 o 11:19

  Na pewno coś można wywalczyć w ramach zwrotu nakładów. Proponuję konsultację indywidualną. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Werka 11 grudnia, 2018 o 16:22

  Witam potrzebuje porady chcem złożyć pozew o rozwód pogadałem się z mężem by to był rozwód nie ozekając o winie ..ja wraz z trójką dzieci wyprowadziłam się z domu ponieważ dom należy do teściowej chodź mieszkaliśmy osobno sama robiłam tam wkład finansowy i mam na to świadków z pod panie i różne fundacje które pomagały mi bo mąż wtenczas nie pracował był uzależniony od alkoholu ..dziś teściowa powiedziała że mam się zameldować wraz z dziećmi z domu muszę to zrobić muszę się wymeldowac teraz jestem w związku mamy vóreczkę obecnie mieszkam od 5mies z partnerem którego poznałam jeszcze jak mieszkałam z mężem proszę o pomoc

  Odpowiedz

  Kinga nowak 12 grudnia, 2018 o 13:14

  Gdzie jest ten plik po lewej stronie o rozwud?

  Odpowiedz

  Maria 21 lutego, 2019 o 18:05

  Witam.Mam pytanie- czy u pozwie P rozwód mogę prosić Sąd o eksmisję mojego męża do domu w którym kiedyś mieszkał (przed naszym ślubem) – był rolnikiem i razem ze swoją pierwszą żoną przepisali całe swoje gosp.rolne córce -zastawili sobie dożywocie 2-pokoje z możliwością korzystania z kuchni i Wc oraz że córka będzie pokrywała koszty -woda,prąd,gaz. A obecnie czy ka mam kakieś prawa do np. zamieszkania tam. I jeszcze jedno po zawarciu związku małżeńskiego kupiliśmy na kredyt hipoteczny z 95% bonifikatą mieszkanie – mąż wówczas zapłacił tylko Notariusza -cały kredyt spłaciłam Ja i pomógł nam Mój syn spłacając połowę kredytu. Cz jeżeli teraz będziemy chmielu się rozstać a mąż będzie chciał spłaty to co mu się należy -zwrot nakładów do tego mieszkania czy może zwrot z wartości tego mieszkania w obecnych cenach rynkowych. Z góry dziękuję i pozdrawiam .

  Odpowiedz

  Katarzyna 19 czerwca, 2020 o 20:06

  Witam po 18 latach małżeństwa mąż stwierdził że ma dość problemów kłopotów i się wyniósł .Po roku poznałam obecnego partnera mamy dwoje dzieci jesteśmy razem 9 lat z małżeństwa mam dwoje nieletnich dzieci jedno 16 i drugie 12 dzieci od jakiś ośmiu lat ojciec się z nimi nie kontaktuje wogóle czy w takiej sytuacji muszę godzić się na kontakty ojca z dziećmi przy rozwodzie ,i czy tak trwały rozpad małżeństwa nie jesteśmy razem 10 lat będzie miał wpływ na szybki rozwód

  Odpowiedz

  Rybka 22 września, 2020 o 20:11

  Jestem mężatką od 22 lat. Rozpad pożycia nastąpił bardzo dawno temu. Nic razem nie robimy i prawie ze sobą nie rozmawiamy.Ja jako kobieta dla męża nie istnieje.Nic nas nie łączy. Mamy jedna dorosłą córkę. Powiedziałam mężowi że chcę rozwodu. Zaproponowałam rozwód za porozumieniem stron. Twierdzi teraz .ze mnie kocha i nie chce rozwodu. Jego zachowanie teraz stało się nie do zniesienia. Wszystko sztuczne i nagle mnie już kocha. Czy mam szanse na rozwód bez orzekania o winie? Jak napisać pozew?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: