Pomoc prawna

Rozwód z nieobecnym

Grażyna Tomanek26 lipca 2015Komentarze (1)

Nie będę ukrywać, że dopadło mnie wakacyjne rozleniwienie. Owszem, podróżowałam, spotykałam się z przyjaciółmi i biesiadowałam, ale mnóstwo czasu po prostu przepuściłam między palcami. Było wspaniale i nie żałuję żadnej zmarnowanej minuty. Polecam 🙂

Skoro jednak zahaczyłam o temat podróży…

Naszła mnie refleksja, że liczba wyjazdów nie jest równa liczbie powrotów do domu. Nie, nie będę pisać o nieszczęśliwych wypadkach, uchowaj Boże! Myślę o sytuacjach, kiedy ktoś po prostu nie chce wracać do domu i rodziny.

Na dodatek ten Ktoś zaciera za sobą ślady i kiedy osamotniony małżonek zamierza w końcu nadać prawną formę swej samotności (czytaj: rozwieść się), może mieć z tym problem.

Jak złożyć pozew gdy nie znasz adresu pozwanego?

Niestety, sądy nie dość, że nie zajmują się poszukiwaniem ,,zguby”, to jeszcze wymagają podania jej aktualnego adresu. Jakby tego było mało, miejsce pobytu  nie jest równoznaczne z miejscem zameldowania (to ostatnie zresztą coraz rzadziej informuje o faktycznym miejscu zamieszkania).

Jeśli miejsce pobytu pozwanego nie jest znane sąd ustanawia dla niego kuratora.

Oczywiście, nie wystarczy Twoje gołosłowne stwierdzenie, że nie znasz adresu pozwanego. Konieczne jest uprawdopodobnienie tej okoliczności.

Jak to zrobić?

Przede wszystkim należy zwrócić się do biura ewidencji ludności w mieście ostatniego zameldowania pozwanego oraz do biura danych PESEL prowadzonych przy MSW o udostępnienie danych adresowych tej osoby. Uprzedzam, że na odpowiedź z MSW czeka się nawet kilka miesięcy (a może coś się zmieniło?).

Można też skierować korespondencję do krewnych lub  pracodawcy pozwanego z prośbą o podanie jego adresu (za jego zgodą) lub przekazanie mu korespondencji.

Korespondencję z powyższymi osobami i instytucjami powinieneś dołączyć do pozwu, uprawdopodobniając w ten sposób, że miejsce pobytu pozwanego nie jest znane.

Pozew, poza zwykłymi żądaniami, powinien zawierać wniosek o ustanowienie kuratora dla pozwanego.

Sąd, w miarę możliwości, ustanawia kuratora spośród osób bliskich pozwanemu. Dla przyspieszenia procedury podaj więc sądowi dane krewnych pozwanego (rodziców, rodzeństwa) lub napisz, że ich nie znasz.

Niewykluczone, że sąd zażąda od Ciebie przedstawienia jeszcze innych informacji lub dokumentów, które w konkretnym przypadku uzna za niezbędne.

Procedura ustanowienia kuratora z reguły znacznie wydłuża postępowanie rozwodowe. Jeżeli więc masz możliwość  skontaktowania się z mężem/żoną za pomocą internetu lub telefonicznie i nakłonienia go do podania adresu, zrób to.

Pozwany, który nie chce ujawniać swojego adresu, może udzielić komuś pełnomocnictwa do odbioru korespondencji sądowej.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (32) 271 27 90e-mail: sekretariat@adwokat-tomanek.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

kjonca 24 sierpnia, 2015 o 06:50

“Przede wszystkim należy zwrócić się do biura ewidencji ludności w mieście ostatniego zameldowania pozwanego oraz do biura danych PESEL prowadzonych przy MSW o udostępnienie danych adresowych tej osoby. Uprzedzam, że na odpowiedź z MSW czeka się nawet kilka miesięcy (a może coś się zmieniło?).”

Ja złożyłem przez epuap do msw.
Miesiąc zajęły przepychanki, czy epuap jest dopuszczalną drogą (był). Drugi miesiąc(+chyba 4 dni) właściwe udzielenie odpowiedzi.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: