Wzór pozwu o rozwód

Grażyna Tomanek        21 czerwca 2015        Komentarze (1)

Minął rok, od kiedy próbuję przybliżyć problematykę pisania pozwów rozwodowych. Z tej okazji przygotowałam nową edycję mojego e booka, którego pobrało już ponad 3000 osób.

Pierwotna wersja obejmowała wzór pozwu z żądaniem ustalenia winy, w którym dochodzono orzeczenia eksmisji, zasądzenia alimentów na żonę i dziecko,  zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych i zwolnienia od kosztów sądowych.

Na przykładzie tego pozwu starałam się zobrazować, jakiego rodzaju wnioski dowodowe powinno się sformułować w celu wykazania winy drugiej strony (np.wnioski o nadesłanie informacji z Policji i izby wytrzeźwień). Nie można zapominać, że wykazywanie okoliczności świadczących o winie współmałżonka nie ma sensu, gdy wnosimy o rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie stron, bo konieczność ich przeprowadzenia niepotrzebnie wydłuży postępowanie.

Mój pozew zawiera wniosek o wydanie postanowienia zabezpieczającego w zakresie roszczeń alimentacyjnych, ale w drodze zabezpieczenia Sąd może uregulować także kontakty z dzieckiem, sposób korzystania z mieszkania a nawet nakazać wydanie odpowiednich przedmiotów małżonkowi opuszczającemu wspólne mieszkanie (pisałam o tym tu i tu).

Pozostając w nadziei, że nie każdemu rozwodowi musi towarzyszyć małe trzęsienie ziemi, uzupełniłam e booka o wzór pozwu bez orzekania o winie. W zależności od potrzeb możesz oczywiście przenosić elementy jednego pozwu do drugiego, jeśli na przykład nie chcesz ustalać winy ale zachodzi konieczność rozstrzygnięcia w sprawie wspólnych małoletnich dzieci.

Mam nadzieję, że moje wzory okażą się pomocne, a ewentualne wątpliwości rozwieje lektura bloga.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Paulina Październik 3, 2015 o 21:46

Czy może mi ktoś wysłać wzór pozwu o rozwód jak go napisać za porozumieniem stron

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: