Pomoc prawna

Od nędzy do pieniędzy, czyli jak odzyskać lodówkę

Grażyna Tomanek18 maja 20153 komentarze

Rozstanie małżonków nie zawsze przebiega w spokojnej atmosferze.

Wyprowadzce jednego z nich często towarzyszy walka o prawo do zabrania przedmiotów, które stanowią przecież majątek wspólny.

Emocje, złość, bezsilność…

Najczęściej dopiero w wyniku sprawy o podział majątku wspólnego odzyskujesz możliwość korzystania z własnych przedmiotów.

Tymczasem przepisy stwarzają możliwość rozwiązania powyższej sytuacji już w trakcie procesu rozwodowego.

Możesz wystąpić z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia poprzez nakazanie wydania Ci potrzebnych przedmiotów.

Możesz domagać się wydania rzeczy osobistych, sprzętu domowego, dokumentów, a nawet samochodu.

Konieczne jest jednak uzasadnienie wniosku poprzez wykazanie interesu prawnego w wydaniu zabezpieczenia. Upraszczając: należy wskazać, dlaczego bez wymienionych przedmiotów nie możesz normalnie funkcjonować.

Pamiętaj, że omawiany przepis artykułu 756 kodeksu postępowania cywilnego nie jest sposobem na dokonanie podziału całego majątku, a jedynie przedmiotów ,,potrzebnych”.

Postanowienie zabezpieczające (jak każde) przestanie obowiązywać po upływie dwóch miesiący od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Upadek zabezpieczenia nie jest równoznaczny z obowiązkiem zwrotu przedmiotów, masz przecież prawo korzystać ze swojej własności, a postanowienie pomogło Ci jedynie ją odzyskać.

Po zakończonym procesie rozwodowym, możesz spokojnie wystąpić z wnioskiem o podział majątku. Przedmioty wydane na podstawie zabezpieczenia powinny zostać objęte podziałem majątku i rozliczone.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Barbara 25 listopada, 2015 o 14:58

  dzień dobry,

  kto ponosi koszty procesu o ustanowienie rozdzielności majątkowej w przypadku gdy: pan x wniósł o ustanowienia z datą wsteczną po czym pani y che rozdzielności ale z datą dziesiejszą – i sąd orzeka z datą dzisiejszą

  proszę o odpowiedź
  Barbara

  Odpowiedz

  Adam 21 marca, 2016 o 07:02

  Witam,

  Mam pytanie, czy warto złożyć wniosek o podział majątku przed zakończeniem sprawy rozwodowej (oczywiście w przypadku ustanowionej wcześniej rozdzielności) , czy jednak lepiej poczekać? Czy są jakieś zagrożenia, że strona przeciwna może to wykorzystać w sprawie o rozwód np. żądając wyższych alimentów w związku z tym iż musi spłacić drugiego małżonka/małżonkę?

  Pozdrawiam,
  Adam

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 21 marca, 2016 o 11:14

  Niestety nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na tak postawione pytanie,wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Pzdr

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: