Od nędzy do pieniędzy, czyli jak odzyskać lodówkę

Grażyna Tomanek        18 maja 2015        3 komentarze

Rozstanie małżonków nie zawsze przebiega w spokojnej atmosferze.

Wyprowadzce jednego z nich często towarzyszy walka o prawo do zabrania przedmiotów, które stanowią przecież majątek wspólny.

Emocje, złość, bezsilność…

Najczęściej dopiero w wyniku sprawy o podział majątku wspólnego odzyskujesz możliwość korzystania z własnych przedmiotów.

Tymczasem przepisy stwarzają możliwość rozwiązania powyższej sytuacji już w trakcie procesu rozwodowego.

Możesz wystąpić z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia poprzez nakazanie wydania Ci potrzebnych przedmiotów.

Możesz domagać się wydania rzeczy osobistych, sprzętu domowego, dokumentów, a nawet samochodu.

Konieczne jest jednak uzasadnienie wniosku poprzez wykazanie interesu prawnego w wydaniu zabezpieczenia. Upraszczając: należy wskazać, dlaczego bez wymienionych przedmiotów nie możesz normalnie funkcjonować.

Pamiętaj, że omawiany przepis artykułu 756 kodeksu postępowania cywilnego nie jest sposobem na dokonanie podziału całego majątku, a jedynie przedmiotów ,,potrzebnych”.

Postanowienie zabezpieczające (jak każde) przestanie obowiązywać po upływie dwóch miesiący od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Upadek zabezpieczenia nie jest równoznaczny z obowiązkiem zwrotu przedmiotów, masz przecież prawo korzystać ze swojej własności, a postanowienie pomogło Ci jedynie ją odzyskać.

Po zakończonym procesie rozwodowym, możesz spokojnie wystąpić z wnioskiem o podział majątku. Przedmioty wydane na podstawie zabezpieczenia powinny zostać objęte podziałem majątku i rozliczone.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Barbara Listopad 25, 2015 o 14:58

dzień dobry,

kto ponosi koszty procesu o ustanowienie rozdzielności majątkowej w przypadku gdy: pan x wniósł o ustanowienia z datą wsteczną po czym pani y che rozdzielności ale z datą dziesiejszą – i sąd orzeka z datą dzisiejszą

proszę o odpowiedź
Barbara

Odpowiedz

Adam Marzec 21, 2016 o 07:02

Witam,

Mam pytanie, czy warto złożyć wniosek o podział majątku przed zakończeniem sprawy rozwodowej (oczywiście w przypadku ustanowionej wcześniej rozdzielności) , czy jednak lepiej poczekać? Czy są jakieś zagrożenia, że strona przeciwna może to wykorzystać w sprawie o rozwód np. żądając wyższych alimentów w związku z tym iż musi spłacić drugiego małżonka/małżonkę?

Pozdrawiam,
Adam

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Marzec 21, 2016 o 11:14

Niestety nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na tak postawione pytanie,wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Pzdr

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: