Pomoc prawna

Zawieszenie postępowania

Grażyna Tomanek26 maja 2015Komentarze (0)

Dzisiaj pragnę się wytłumaczyć.

W ramach komentarzy otrzymuję od Was mnóstwo szczegółowych pytań odnoszących się do konkretnych sytuacji. Najczęściej podajecie kwoty, daty i prosicie o interpretację sytuacji i decyzji sądowych.

Niestety, nie daję rady odpowiadać na te pytania z przyczyn oczywiście prozaicznych: brak czasu.

Niemniej bardzo dziękuję za Waszą obecność i pytania. Wasze komentarze są dla mnie źródłem inspiracji, kompasem wskazującym kierunek, w którym powinny zmierzać moje wpisy.

Jeden z ostatnich komentarzy do artykułu Alimenty potrzebne od zaraz dotyczył sytuacji związanych z zawieszeniem postępowania.

Problem może zainteresować większe grono Czytelników dlatego pozwolę sobie go rozwinąć.

Stan faktyczny był następujący: sąd podczas pierwszej rozprawy zabezpieczył alimenty, również za okres przed rozprawą, a następnie skierował strony na mediację, w wyniku której postępowanie zostało zawieszone.

Czy mąż powinien nadpłacić alimenty?

Zacznę od wyjaśnienia:  zawieszenie postępowania na zgodny wniosek stron (bo z takim mamy tutaj do czynienia) oznacza, że:

– sąd nie podejmuje żadnych czynności,

– po roku od zawieszenia postępowanie ulegnie umorzeniu.

ALE: wszystkie postanowienia wydane przed zawieszeniem, a więc również postanowienia zabezpieczające alimenty (kontakty, korzystanie z mieszkania itp.) nadal obowiązują i mogą być egzekwowane.

Jeżeli żonie z omawianego przykładu zależy na uzyskaniu zaległych alimentów zasądzonych postanowieniem zabezpieczającym, powinna się ich domagać, ma również prawo skierować postanowienie do egzekucji komorniczej.

Gdyby przed zawieszeniem postępowania sąd wydał np. postanowienie regulujące kontakty ojca z dzieckiem, a matka utrudniałaby je, ojciec mógłby egzekwować swoje prawa do widzeń. W tym przypadku mógłby wystąpić do sądu rejonowego z wnioskiem o zagrożenie ukaraniem żony grzywną (na tym polega pierwszy etap egzekucji kontaktów ).

Podczas zawieszenia postępowania Sąd nie podejmuje żadnych czynności, z wyjątkiem zmierzających do zabezpieczenia roszczenia lub dowodu.

Zatem, nawet podczas zawieszenia postępowania możesz złożyć wniosek o wydanie postanowienia zabezpieczającego, a sąd powinien go rozpoznać. Możesz też wystąpić z wnioskiem o zmianę już wydanego postanowienia w razie zmiany okoliczności.

Z formalnego punktu widzenia sprawa zawieszona ciągle trwa, a zatem nie możesz równolegle wystąpić z nowym pozwem o rozwód albo z pozwem o alimenty do sądu rejonowego.

Należy pamiętać, że jeśli w ciągu roku od wydania postanowienia o zawieszeniu nie złożysz wniosku o podjęcie postępowania – ulegnie ono umorzeniu. Kolokwialnie mówiąc efekt będzie taki, jak gdyby sprawy nigdy nie było.

Wraz z zakończeniem postępowania upada postanowienie zabezpieczające, a więc jeśli nie zdążyłeś wyegzekwować alimentów, po umorzeniu postępowania nie będzie to już możliwe.

Wszystkich, którzy chcieliby się ze mną porozumieć w innych konkretnych sprawach, zapraszam do kontaktu przez kancelarię.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: