Zawieszenie postępowania

Grażyna Tomanek        26 maja 2015        Komentarze (0)

Dzisiaj pragnę się wytłumaczyć.

W ramach komentarzy otrzymuję od Was mnóstwo szczegółowych pytań odnoszących się do konkretnych sytuacji. Najczęściej podajecie kwoty, daty i prosicie o interpretację sytuacji i decyzji sądowych.

Niestety, nie daję rady odpowiadać na te pytania z przyczyn oczywiście prozaicznych: brak czasu.

Niemniej bardzo dziękuję za Waszą obecność i pytania. Wasze komentarze są dla mnie źródłem inspiracji, kompasem wskazującym kierunek, w którym powinny zmierzać moje wpisy.

Jeden z ostatnich komentarzy do artykułu Alimenty potrzebne od zaraz dotyczył sytuacji związanych z zawieszeniem postępowania.

Problem może zainteresować większe grono Czytelników dlatego pozwolę sobie go rozwinąć.

Stan faktyczny był następujący: sąd podczas pierwszej rozprawy zabezpieczył alimenty, również za okres przed rozprawą, a następnie skierował strony na mediację, w wyniku której postępowanie zostało zawieszone.

Czy mąż powinien nadpłacić alimenty?

Zacznę od wyjaśnienia:  zawieszenie postępowania na zgodny wniosek stron (bo z takim mamy tutaj do czynienia) oznacza, że:

– sąd nie podejmuje żadnych czynności,

– po roku od zawieszenia postępowanie ulegnie umorzeniu.

ALE: wszystkie postanowienia wydane przed zawieszeniem, a więc również postanowienia zabezpieczające alimenty (kontakty, korzystanie z mieszkania itp.) nadal obowiązują i mogą być egzekwowane.

Jeżeli żonie z omawianego przykładu zależy na uzyskaniu zaległych alimentów zasądzonych postanowieniem zabezpieczającym, powinna się ich domagać, ma również prawo skierować postanowienie do egzekucji komorniczej.

Gdyby przed zawieszeniem postępowania sąd wydał np. postanowienie regulujące kontakty ojca z dzieckiem, a matka utrudniałaby je, ojciec mógłby egzekwować swoje prawa do widzeń. W tym przypadku mógłby wystąpić do sądu rejonowego z wnioskiem o zagrożenie ukaraniem żony grzywną (na tym polega pierwszy etap egzekucji kontaktów ).

Podczas zawieszenia postępowania Sąd nie podejmuje żadnych czynności, z wyjątkiem zmierzających do zabezpieczenia roszczenia lub dowodu.

Zatem, nawet podczas zawieszenia postępowania możesz złożyć wniosek o wydanie postanowienia zabezpieczającego, a sąd powinien go rozpoznać. Możesz też wystąpić z wnioskiem o zmianę już wydanego postanowienia w razie zmiany okoliczności.

Z formalnego punktu widzenia sprawa zawieszona ciągle trwa, a zatem nie możesz równolegle wystąpić z nowym pozwem o rozwód albo z pozwem o alimenty do sądu rejonowego.

Należy pamiętać, że jeśli w ciągu roku od wydania postanowienia o zawieszeniu nie złożysz wniosku o podjęcie postępowania – ulegnie ono umorzeniu. Kolokwialnie mówiąc efekt będzie taki, jak gdyby sprawy nigdy nie było.

Wraz z zakończeniem postępowania upada postanowienie zabezpieczające, a więc jeśli nie zdążyłeś wyegzekwować alimentów, po umorzeniu postępowania nie będzie to już możliwe.

Wszystkich, którzy chcieliby się ze mną porozumieć w innych konkretnych sprawach, zapraszam do kontaktu przez kancelarię.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: