Żona na bruku?

Grażyna Tomanek        12 października 2014        30 komentarzy

Po ślubie Jacek wnosił Krysię na rękach do swojego domu rodzinnego. Rodzice oddali mu do dyspozycji piętro tego domu, a po ich śmierci  własność domu przeszła na Jacka.

Jacek i Krysia inwestowali w ten dom swoją pracę oraz wszystkie oszczędności.

Po latach, kiedy małżeństwo stron się rozpadło, Jacek złożył pozew o rozwód i zaczął odgrażać się, że wyrzuci żonę z domu.

Krysia przeraziła się, że z dnia na dzień zostanie pozbawiona dachu nad głową i dorobku całego życia.

Czy jej obawy są uzasadnione?

Dopóki Krysia jest żoną Jacka, dopóty ma prawo korzystać z jego mieszkania.

Pomimo, że wyłącznie Jacek jest właścicielem domu, Krysia może domagać się, aby sąd w wyroku rozwodowym uregulował sposób korzystania z mieszkania.

Krysia złożyła więc wniosek o przyznanie jej i dzieciom prawa do wyłącznego korzystania z dwóch pokoi oraz wspólnego z mężem korzystania z łazienki i kuchni. Sąd uwzględnił jej żądanie.

Szczególna ochrona praw Krysi skończyła się wraz z małżeństwem.

Po zakończonym procesie rozwodowym Jacek wystąpił do sądu z pozwem o orzeczenie eksmisji byłej żony; w uzasadnieniu napisał, że zajmuje ona lokal bez tytułu prawnego.

Niestety, miał rację: byłej żonie nie przysługuje uprawnienie do korzystania z lokalu męża.

Czy Krysia może w takiej sytuacji liczyć choćby na prawo do lokalu socjalnego?

Ustawa o Ochronie Praw Lokatorów… w artykule 14 ust. 4 przewiduje sytuacje, kiedy przyznanie lokalu socjalnego jest obligatoryjne (np. wobec osób bezrobotnych, rencistów, małoletnich dzieci).

Przepis ten nie znajduje jednak zastosowania w przypadku orzekania eksmisji z lokalu stanowiącego własność prywatną (czyli nie wchodzącego w skład zasobów mieszkaniowych gminy).

Sąd może, ale nie musi, przyznać Krysi prawo do lokalu socjalnego, co będzie zależało od dotychczasowego sposobu korzystania z mieszkania oraz szczególnej sytuacji materialnej i rodzinnej pozwanej. Sąd weźmie pod uwagę m.in. takie okoliczności jak wysokość dochodów Krysi, stan jej zdrowia czy sytuację wychowawczą dzieci stron.

Nie bez znaczenia będzie miało ustalenie, jakim majątkiem dysponuje lub mogłaby dysponować pozwana, gdyby poczyniła w tym zakresie odpowiednie starania.

Małżonek, który inwestował środki własne (Krysia dostawała darowizny od swoich rodziców) lub majątek wspólny (np. dochody z pracy małżonków) w nieruchomość stanowiącą majątek osobisty drugiego małżonka, czynił na ten majątek nakłady.

Po ustaniu wspólności (w tym przypadku po rozwodzie) Krysia powinna wystąpić z wnioskiem o podział majątku wspólnego.

Wszczęcie tego postępowania pozwoli na rozliczenie nakładów jakie małżonkowie ponieśli na majątek Jacka. Krysia powinna uzyskać rekompensatę nakładów poniesionych na nieruchomość męża.

Uzyskaną w ten sposób spłatę Krysia postanowiła wykorzystać na ,,urządzenie się” po opuszczeniu domu męża.

Nowe lokum nie jest może tak wygodne jak dom Jacka, może nawet trochę ciasne, ale przecież… własne!

{ 30 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

grzes Październik 20, 2014 o 17:19

Ale coś mnie zaciekawiło :

Jeżeli osoba która doznała przemocy ze strony męża i dla dobra swojego i córki wyprowadziła się lub przebywa tymczasowo “klatke dalej ok 20 m” i delikwent wymienił zamki bez jej wiedzy Czy to jest naruszenie posiadania zaznaczam że w między czasie chodziła do mieszkania,sprzatała myła okna itp.

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Październik 20, 2014 o 21:07

Przykro mi, ale pytanie nie dotyczy tematyki mojego bloga i z uwagi na ograniczenia czasowe nie będę mogła na nie odpowiedzieć.

Odpowiedz

grzes Październik 21, 2014 o 17:58

spoko ..rozumiem

Odpowiedz

ela Styczeń 20, 2015 o 13:49

Czy jest możliwa eksmisja małżonka po rozwodzie w przypadku 1 pokojowego mieszkania komunalnego?

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Styczeń 20, 2015 o 17:21

Tak, jest możliwa. Nie ma znaczenia ilość pokoi ani to, że lokal jest własnością gminy.

Odpowiedz

Anna Marzec 2, 2015 o 22:35

Pani Mecenas proszę powiedzieć a co Sąd bierze pod uwagę aby wydał nakaz eksmisji małżonka jakimi dowodami czy papierami trzeba się okazać ? W moim przypadku mamy mieszkanie 2pokojowe komunalne mieszkają w nim 4 osoby.

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Marzec 4, 2015 o 08:42

Trzeba wykazać, że dalsze wspólne zamieszkiwanie zagraża np dobru małoletnich dzieci. Nie znam Pani przypadku, zatem trudno mi powiedzieć jakie dokumenty będą potrzebne ale z reguły można wnioskować, żeby sąd zwrócił się do izby wytrzeźwień, komisariatu itp. o podanie informacji na temat zachowania małżonka. Zeznania świadków również mogą być dowodem na okoliczność zachowania męża.

Odpowiedz

Agnieszka Marzec 31, 2015 o 20:17

Pani Mecenas ja tez mam do pani pytanie pod wzgledem eksmisji czy jesli dom jest mojej mamy tylko i wylacznie Ale my jej pomagalismy troche finansowo go wybudowac To czy moj maz ma jakies prawo do niego I czy moge wniesc o eksmisje jego Czy bende musiala go splacic Oczywiscie rozwod z jego winy Brak dzieci

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Kwiecień 2, 2015 o 13:12

Eksmisja jest niezależna od spłaty. Mama jako właścicielka może wystąpić z pozwem o eksmisję, z kolei mąż w oddzielnym postępowaniu może dochodzić zwrotu nakładów, jakie poczynił na ten dom.

Odpowiedz

Ewelina Maj 22, 2015 o 12:49

Pani mecenas zwracam sie z zapytaniem: Mamy wspólny dom z mężem, jest kredyt hipoteczny oraz pożyczka razem zadłuzenie domu jest 930 zł miesiecznie i wszystko płacę ja+ zaległe opłaty razem nazbiera sie 1300, alimentów też nie płaci. Bank sciaga rate z mojego konta, musiałam sie wyprowadzic z domu gdyz bałam sie o własne życie. prosilam go aby sie wyprowadzil, nie ma mocnych na niego. Co mogę zrobić aby tego nie płacić albo go eksmitować a nie wiem jak to zrobic on mam wyrok sądu za maltretownie. teraz składam wniosek o rozwód. Jak mogę moją sytuacje rozwiazac

Odpowiedz

Madzia Październik 5, 2015 o 12:16

Witam!
Czy dzieci mają prawo do darowizny mieszkania od męża rodzicòw.

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Październik 5, 2015 o 12:22

Nie znam pojęcia ,,prawa do darowizny”. Darczyńca może dobrowolnie podjąć decyzję o dokonaniu darowizny, natomiast potencjalny obdarowany nie ma podstaw do żądania darowizny.Darowizna jest zatem dobrowolna. Pzdr

Odpowiedz

Patrycja Listopad 5, 2015 o 14:35

Pani Mecenas, co w sytuacji, gdy eksmisja współmałżonka następuje z mieszkania, w którym małżonkowie zamieszkują na podstawie służebności mieszkania, czy na podstawie wyroku rozwodowego z orzeczoną eksmisją służebność mieszkania wygasa? A jeśli nie to czy współmałżonek może dochodzić zamiany służebności na rentę i czy po śmierci jednego z małżonka drugi może zamieszkać w mieszkaniu na podstawie tej służebności?

Odpowiedz

Dorota Marzec 2, 2016 o 20:14

Pani Mecenas mam pytanie chcę się rozwieść z mężem i mieszkamy razem u jego rodziców którzy pozwolili nam zamieszkać w osobnym domu. chciałabym się wyprowadzić ale nie mam dokąd pójść . Czy mąż ma obowiazek zapewnienia mi zastepczego lokalu? Prosze o odpowiedz

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Marzec 6, 2016 o 18:21

Niestety, nie ma takiego obowiązku:-(

Odpowiedz

Adam Marzec 8, 2016 o 15:36

Szanowna Pani,
wspólnie z żoną mamy dom, który kupili Nam moi rodzice. Po kilku latach po przepisaniu przez nich swojej części na mnie podział wygląda następująco: w 1/4 części jest jej, zaś w 3/4 mój. Czy po rozwodzie mogę się starać w jakiś sposób o eksmisję mojej byłej lub w jakiś sposób zmuszenie jej do zrzeknięcia się ze swojej części na rzecz dorosłych już dzieci?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Marzec 8, 2016 o 19:20

Może Pan wnosić o podział majątku i przyznanie Panu domu na własność z równoczesnym orzeczeniem eksmisji. Darowizny na dzieci nie można wymóc wbrew woli darczyńcy.

Odpowiedz

ilona Maj 18, 2016 o 14:44

Witam serdecznie,
mam takie pytanie. Mamy z mężem wspólny kredyt hipoteczny na mieszkanie. Czy po rozwodzie, gdybym chciała sama zostać w tym mieszkaniu i spłacać sama kredyt, musiałabym mężowi spłacić jakąś część? kredyt spłacamy od 5 lat i zostało jeszcze 20 lat. I jeśli sama będę spłacała resztę kredytu, to on wtedy musi się zrzec tego mieszkania? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Justyna Czerwiec 13, 2016 o 18:46

W grudniu miął czas eksmisji mojeg byłego męża wydany przez sąd.On mieszka dalej za ic nie płaci.Złożyłam wiosek do komornika .Komornik zwrócił się do gminy o lokal.Gmina nie ma lokalu i co dalej?Dom jest tylko moją własnością(odziedziczyłam po rodzicach)

Odpowiedz

ANNA Czerwiec 17, 2016 o 12:14

Witam. Czy mam prawo mieszkać z naszym 2 miesięcznym dzieckiem w mieszkaniu męża mimo, że on chce abyśmy się wyprowadzili?

Odpowiedz

nina Styczeń 1, 2017 o 10:44

WinamP.Mecenas.zawierając zw.małżeński w 1998 rvmielidmy wspólnotę.kupiliśmy mieszkanie.działkę budowlaną.mąż jest alkoholikiem.miesiąc temu zrobiliśmy rozdzielnice majątkowa. Chce złożyć pozew o rozwód.mamy synka 5 -miesięcznego.jak to teraz w pozwie ująć i tak to będzie wyglądać z podziałem majątku
Czy musi być odrebna sprawa czy na tej jednej można to zgłosić? Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedz

Hanna Kwiecień 17, 2017 o 15:50

Dzień dobry
Mam pytanie do P.Mecenas
Jeżeli zajmuję mieszkanie wspólnie z dzieckiem, mężem wobec ,którego wniosłam pozew rozwodowy z orzeczeniem jego winy(alkohol) ,które wynajmuję(wynajem okazjonalny) od prywatnej osoby(umowę podpisałam tylko ja) to czy po wydaniu przez sąd orzeczenia o rozwodzie , mogę spakować rzeczy męża i wyprowadzić go z mieszkania , które zajmuję?Bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

alicja Kwiecień 24, 2017 o 21:48

WITAM a ja inaczej mieszkam w mieszkaniu mojego męża, jest jego własnością spółdzielczą , ja nie jestem współwłaścicielem gdyż gdy staraliśmy się o kredyt nie byliśmy małżeństwem mieliśmy wspólne dziecko, a ja go zatrudniałam płacąc mu wysoki zus aby była zdolność kredytowa (tak się zrobiłam ze nie zabezpieczyłam się w żaden sposób) . Z nami mieszka moja niepełnosprawna mama. Po kupieniu mieszkania wzięliśmy ślub w 2008 czy 9 wystąpiłam o separacje bo już się nie układało ale za namową psychologa teściowej nie wyprowadziłam się , różnie bywało między nami lepiej gorzej mniejsza z tym , w chwili obecnej muszę odejść gdyż moja psychika nie wytrzymuje moja chora mama dziecko cierpią nie stać mnie na wynajem na wolnym rynku byłam u burmistrza mama niepełnosprawna dziecko 13 letnie itd. -nie ma szans chyba że miałby by pani eksmisje -więc ja chce eksmisje pragnę jej bo w ten sposób się uwolnimy od tyrana jak to zrobić ? jestem w stanie sama ją napisać myśle że mąż żeby się mnie i mojej mamy pozbyć ją podpisze tylko jak to napisać?

Odpowiedz

Barbara Wrzesień 9, 2017 o 22:57

Witam, Pani Mecenas mam pytanie wraz z 2 dzieci z pierwszego małżeństwa zamieszkaliśmy w domu obecnego męża. Zdałam mieszkanie tbs 70 m2, trzy pokoje. Oszczędności dołożyłam do auta, którym tylko on się porusza a ja i dzieci nigdy nie zostaliśmy zameldowani. Po 7 latach już nie wytrzymałam, złożyłam pozew o rozwód, co teraz nie mamy dokąd pójść a mąż nie chce oddać pieniędzy, które ja włożyłam. Z tego co czytam i powiedział mi prawnik wszystkiego mogę dochodzić po rozwodzie. Mój mąż był bardzo sprytny (jakby z góry założył) i dodatkowe dochody oraz pojazdy zakupił wraz z bratem na niego lub na swoją mamę.
Co w takim wypadku mogę zrobić? Dodam tylko, że mąż w czterech ścianach uprawiał przemoc psychiczną czasami rzucał przedmiotami lub sprzętem ponieważ działo się to bez świadków wystąpiłam o rozwód bez orzekania o winie. Mamy wspólnie 6 letniego syna. Proszę o pomoc

Odpowiedz

Krzysztof Luty 6, 2018 o 12:02

Witam Pani mecenas a jeśli z żoną mamy wspólny dom w spadku to jak to zrobić żeby ona się z rzekła na poczet alimentów na maloletniego syna którego ja jestem prawnym opiekunem można tak zrobić?

Odpowiedz

Marzena Luty 7, 2018 o 20:50

Pani mecebas a co w przypadku gdy mieszkam z dziecmi u rodzicow meza ?

Odpowiedz

Marzena Luty 7, 2018 o 20:52

Panimecenas a cow przypadkugdy z dziecmi mieszkam w domu meza i zajmukemy jeden duzy pokoj kuchnie i lazienke na pietrze jeden pokoj zajmije brat meza ?

Odpowiedz

Anita Grudzień 7, 2018 o 10:25

Witam, moja koleżanka rozwiodlam się z mężem, mieszkali z 2 dzieci w domu , który jest własnością jej eks męża. Teraz rozpoczęła się sprawa o podział majątku, On wyprowadził się z domu a Oba tam mieszka z 17-sto letnim ich synem. On dziś wysłał jej pismo że ma płacić mu 1800 za miesiące wrzesień, październik i listopad, teraz mamy grudzień. Czy jej eks małżonek może żądać takich pieniędzy, czy musi wstąpić na drogę sądową. Ona płaci rachunki, choć nie ma do nich wglądu. W piśmie napisał że syn mizemieszkac z nim, ponieważ chłopak nie chce się wyprowadzić z rodzinnego domu, ja wzywa do opuszczenia posesji ponieważ nie ma tytułu prawnego do niej. Czy takim pismem od swego mecenasa może ja zmusić do opuszczenia domu i opłacenia za miesiące wstecz za wynajem?

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Grudzień 7, 2018 o 11:18

Sprawa jest skomplikowana. Proponuję konsultację indywidualną.

Odpowiedz

Bozena Grudzień 29, 2018 o 03:40

Maz otrzymal mieszkanie spoldzelcze wlasnosciowe darowizna 4 lata po slubie.Przez 34 lata ja dokladalam sie do mieszkania poniewaz pracowalam.Maz mal kochanki musialam opuscic miszkanie z droslym synem. Czy maz moze nas wymeldowac i jake mamy prawa ? Nadmieniam ze zamiana miszkania na wieksze nastapila 4 lata po slubie i wsazystke wspolne oszczednosci poszly na ten cel?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: