Pomoc prawna

Żona na bruku?

Grażyna Tomanek12 października 201436 komentarzy

Po ślubie Jacek wnosił Krysię na rękach do swojego domu rodzinnego. Rodzice oddali mu do dyspozycji piętro tego domu, a po ich śmierci  własność domu przeszła na Jacka.

Jacek i Krysia inwestowali w ten dom swoją pracę oraz wszystkie oszczędności.

Po latach, kiedy małżeństwo stron się rozpadło, Jacek złożył pozew o rozwód i zaczął odgrażać się, że wyrzuci żonę z domu.

Krysia przeraziła się, że z dnia na dzień zostanie pozbawiona dachu nad głową i dorobku całego życia.

Czy jej obawy są uzasadnione?

Dopóki Krysia jest żoną Jacka, dopóty ma prawo korzystać z jego mieszkania.

Pomimo, że wyłącznie Jacek jest właścicielem domu, Krysia może domagać się, aby sąd w wyroku rozwodowym uregulował sposób korzystania z mieszkania.

Krysia złożyła więc wniosek o przyznanie jej i dzieciom prawa do wyłącznego korzystania z dwóch pokoi oraz wspólnego z mężem korzystania z łazienki i kuchni. Sąd uwzględnił jej żądanie.

Szczególna ochrona praw Krysi skończyła się wraz z małżeństwem.

Po zakończonym procesie rozwodowym Jacek wystąpił do sądu z pozwem o orzeczenie eksmisji byłej żony; w uzasadnieniu napisał, że zajmuje ona lokal bez tytułu prawnego.

Niestety, miał rację: byłej żonie nie przysługuje uprawnienie do korzystania z lokalu męża.

Czy Krysia może w takiej sytuacji liczyć choćby na prawo do lokalu socjalnego?

Ustawa o Ochronie Praw Lokatorów… w artykule 14 ust. 4 przewiduje sytuacje, kiedy przyznanie lokalu socjalnego jest obligatoryjne (np. wobec osób bezrobotnych, rencistów, małoletnich dzieci).

Przepis ten nie znajduje jednak zastosowania w przypadku orzekania eksmisji z lokalu stanowiącego własność prywatną (czyli nie wchodzącego w skład zasobów mieszkaniowych gminy).

Sąd może, ale nie musi, przyznać Krysi prawo do lokalu socjalnego, co będzie zależało od dotychczasowego sposobu korzystania z mieszkania oraz szczególnej sytuacji materialnej i rodzinnej pozwanej. Sąd weźmie pod uwagę m.in. takie okoliczności jak wysokość dochodów Krysi, stan jej zdrowia czy sytuację wychowawczą dzieci stron.

Nie bez znaczenia będzie miało ustalenie, jakim majątkiem dysponuje lub mogłaby dysponować pozwana, gdyby poczyniła w tym zakresie odpowiednie starania.

Małżonek, który inwestował środki własne (Krysia dostawała darowizny od swoich rodziców) lub majątek wspólny (np. dochody z pracy małżonków) w nieruchomość stanowiącą majątek osobisty drugiego małżonka, czynił na ten majątek nakłady.

Po ustaniu wspólności (w tym przypadku po rozwodzie) Krysia powinna wystąpić z wnioskiem o podział majątku wspólnego.

Wszczęcie tego postępowania pozwoli na rozliczenie nakładów jakie małżonkowie ponieśli na majątek Jacka. Krysia powinna uzyskać rekompensatę nakładów poniesionych na nieruchomość męża.

Uzyskaną w ten sposób spłatę Krysia postanowiła wykorzystać na ,,urządzenie się” po opuszczeniu domu męża.

Nowe lokum nie jest może tak wygodne jak dom Jacka, może nawet trochę ciasne, ale przecież… własne!

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 36 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  grzes 20 października, 2014 o 17:19

  Ale coś mnie zaciekawiło :

  Jeżeli osoba która doznała przemocy ze strony męża i dla dobra swojego i córki wyprowadziła się lub przebywa tymczasowo „klatke dalej ok 20 m” i delikwent wymienił zamki bez jej wiedzy Czy to jest naruszenie posiadania zaznaczam że w między czasie chodziła do mieszkania,sprzatała myła okna itp.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 20 października, 2014 o 21:07

  Przykro mi, ale pytanie nie dotyczy tematyki mojego bloga i z uwagi na ograniczenia czasowe nie będę mogła na nie odpowiedzieć.

  Odpowiedz

  grzes 21 października, 2014 o 17:58

  spoko ..rozumiem

  Odpowiedz

  ela 20 stycznia, 2015 o 13:49

  Czy jest możliwa eksmisja małżonka po rozwodzie w przypadku 1 pokojowego mieszkania komunalnego?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 20 stycznia, 2015 o 17:21

  Tak, jest możliwa. Nie ma znaczenia ilość pokoi ani to, że lokal jest własnością gminy.

  Odpowiedz

  Anna 2 marca, 2015 o 22:35

  Pani Mecenas proszę powiedzieć a co Sąd bierze pod uwagę aby wydał nakaz eksmisji małżonka jakimi dowodami czy papierami trzeba się okazać ? W moim przypadku mamy mieszkanie 2pokojowe komunalne mieszkają w nim 4 osoby.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 4 marca, 2015 o 08:42

  Trzeba wykazać, że dalsze wspólne zamieszkiwanie zagraża np dobru małoletnich dzieci. Nie znam Pani przypadku, zatem trudno mi powiedzieć jakie dokumenty będą potrzebne ale z reguły można wnioskować, żeby sąd zwrócił się do izby wytrzeźwień, komisariatu itp. o podanie informacji na temat zachowania małżonka. Zeznania świadków również mogą być dowodem na okoliczność zachowania męża.

  Odpowiedz

  Agnieszka 31 marca, 2015 o 20:17

  Pani Mecenas ja tez mam do pani pytanie pod wzgledem eksmisji czy jesli dom jest mojej mamy tylko i wylacznie Ale my jej pomagalismy troche finansowo go wybudowac To czy moj maz ma jakies prawo do niego I czy moge wniesc o eksmisje jego Czy bende musiala go splacic Oczywiscie rozwod z jego winy Brak dzieci

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 2 kwietnia, 2015 o 13:12

  Eksmisja jest niezależna od spłaty. Mama jako właścicielka może wystąpić z pozwem o eksmisję, z kolei mąż w oddzielnym postępowaniu może dochodzić zwrotu nakładów, jakie poczynił na ten dom.

  Odpowiedz

  Ewelina 22 maja, 2015 o 12:49

  Pani mecenas zwracam sie z zapytaniem: Mamy wspólny dom z mężem, jest kredyt hipoteczny oraz pożyczka razem zadłuzenie domu jest 930 zł miesiecznie i wszystko płacę ja+ zaległe opłaty razem nazbiera sie 1300, alimentów też nie płaci. Bank sciaga rate z mojego konta, musiałam sie wyprowadzic z domu gdyz bałam sie o własne życie. prosilam go aby sie wyprowadzil, nie ma mocnych na niego. Co mogę zrobić aby tego nie płacić albo go eksmitować a nie wiem jak to zrobic on mam wyrok sądu za maltretownie. teraz składam wniosek o rozwód. Jak mogę moją sytuacje rozwiazac

  Odpowiedz

  Madzia 5 października, 2015 o 12:16

  Witam!
  Czy dzieci mają prawo do darowizny mieszkania od męża rodzicòw.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 5 października, 2015 o 12:22

  Nie znam pojęcia ,,prawa do darowizny”. Darczyńca może dobrowolnie podjąć decyzję o dokonaniu darowizny, natomiast potencjalny obdarowany nie ma podstaw do żądania darowizny.Darowizna jest zatem dobrowolna. Pzdr

  Odpowiedz

  Patrycja 5 listopada, 2015 o 14:35

  Pani Mecenas, co w sytuacji, gdy eksmisja współmałżonka następuje z mieszkania, w którym małżonkowie zamieszkują na podstawie służebności mieszkania, czy na podstawie wyroku rozwodowego z orzeczoną eksmisją służebność mieszkania wygasa? A jeśli nie to czy współmałżonek może dochodzić zamiany służebności na rentę i czy po śmierci jednego z małżonka drugi może zamieszkać w mieszkaniu na podstawie tej służebności?

  Odpowiedz

  Dorota 2 marca, 2016 o 20:14

  Pani Mecenas mam pytanie chcę się rozwieść z mężem i mieszkamy razem u jego rodziców którzy pozwolili nam zamieszkać w osobnym domu. chciałabym się wyprowadzić ale nie mam dokąd pójść . Czy mąż ma obowiazek zapewnienia mi zastepczego lokalu? Prosze o odpowiedz

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 6 marca, 2016 o 18:21

  Niestety, nie ma takiego obowiązku:-(

  Odpowiedz

  Adam 8 marca, 2016 o 15:36

  Szanowna Pani,
  wspólnie z żoną mamy dom, który kupili Nam moi rodzice. Po kilku latach po przepisaniu przez nich swojej części na mnie podział wygląda następująco: w 1/4 części jest jej, zaś w 3/4 mój. Czy po rozwodzie mogę się starać w jakiś sposób o eksmisję mojej byłej lub w jakiś sposób zmuszenie jej do zrzeknięcia się ze swojej części na rzecz dorosłych już dzieci?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 8 marca, 2016 o 19:20

  Może Pan wnosić o podział majątku i przyznanie Panu domu na własność z równoczesnym orzeczeniem eksmisji. Darowizny na dzieci nie można wymóc wbrew woli darczyńcy.

  Odpowiedz

  ilona 18 maja, 2016 o 14:44

  Witam serdecznie,
  mam takie pytanie. Mamy z mężem wspólny kredyt hipoteczny na mieszkanie. Czy po rozwodzie, gdybym chciała sama zostać w tym mieszkaniu i spłacać sama kredyt, musiałabym mężowi spłacić jakąś część? kredyt spłacamy od 5 lat i zostało jeszcze 20 lat. I jeśli sama będę spłacała resztę kredytu, to on wtedy musi się zrzec tego mieszkania? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Justyna 13 czerwca, 2016 o 18:46

  W grudniu miął czas eksmisji mojeg byłego męża wydany przez sąd.On mieszka dalej za ic nie płaci.Złożyłam wiosek do komornika .Komornik zwrócił się do gminy o lokal.Gmina nie ma lokalu i co dalej?Dom jest tylko moją własnością(odziedziczyłam po rodzicach)

  Odpowiedz

  ANNA 17 czerwca, 2016 o 12:14

  Witam. Czy mam prawo mieszkać z naszym 2 miesięcznym dzieckiem w mieszkaniu męża mimo, że on chce abyśmy się wyprowadzili?

  Odpowiedz

  nina 1 stycznia, 2017 o 10:44

  WinamP.Mecenas.zawierając zw.małżeński w 1998 rvmielidmy wspólnotę.kupiliśmy mieszkanie.działkę budowlaną.mąż jest alkoholikiem.miesiąc temu zrobiliśmy rozdzielnice majątkowa. Chce złożyć pozew o rozwód.mamy synka 5 -miesięcznego.jak to teraz w pozwie ująć i tak to będzie wyglądać z podziałem majątku
  Czy musi być odrebna sprawa czy na tej jednej można to zgłosić? Bardzo proszę o pomoc.

  Odpowiedz

  Hanna 17 kwietnia, 2017 o 15:50

  Dzień dobry
  Mam pytanie do P.Mecenas
  Jeżeli zajmuję mieszkanie wspólnie z dzieckiem, mężem wobec ,którego wniosłam pozew rozwodowy z orzeczeniem jego winy(alkohol) ,które wynajmuję(wynajem okazjonalny) od prywatnej osoby(umowę podpisałam tylko ja) to czy po wydaniu przez sąd orzeczenia o rozwodzie , mogę spakować rzeczy męża i wyprowadzić go z mieszkania , które zajmuję?Bardzo proszę o odpowiedź.

  Odpowiedz

  alicja 24 kwietnia, 2017 o 21:48

  WITAM a ja inaczej mieszkam w mieszkaniu mojego męża, jest jego własnością spółdzielczą , ja nie jestem współwłaścicielem gdyż gdy staraliśmy się o kredyt nie byliśmy małżeństwem mieliśmy wspólne dziecko, a ja go zatrudniałam płacąc mu wysoki zus aby była zdolność kredytowa (tak się zrobiłam ze nie zabezpieczyłam się w żaden sposób) . Z nami mieszka moja niepełnosprawna mama. Po kupieniu mieszkania wzięliśmy ślub w 2008 czy 9 wystąpiłam o separacje bo już się nie układało ale za namową psychologa teściowej nie wyprowadziłam się , różnie bywało między nami lepiej gorzej mniejsza z tym , w chwili obecnej muszę odejść gdyż moja psychika nie wytrzymuje moja chora mama dziecko cierpią nie stać mnie na wynajem na wolnym rynku byłam u burmistrza mama niepełnosprawna dziecko 13 letnie itd. -nie ma szans chyba że miałby by pani eksmisje -więc ja chce eksmisje pragnę jej bo w ten sposób się uwolnimy od tyrana jak to zrobić ? jestem w stanie sama ją napisać myśle że mąż żeby się mnie i mojej mamy pozbyć ją podpisze tylko jak to napisać?

  Odpowiedz

  Barbara 9 września, 2017 o 22:57

  Witam, Pani Mecenas mam pytanie wraz z 2 dzieci z pierwszego małżeństwa zamieszkaliśmy w domu obecnego męża. Zdałam mieszkanie tbs 70 m2, trzy pokoje. Oszczędności dołożyłam do auta, którym tylko on się porusza a ja i dzieci nigdy nie zostaliśmy zameldowani. Po 7 latach już nie wytrzymałam, złożyłam pozew o rozwód, co teraz nie mamy dokąd pójść a mąż nie chce oddać pieniędzy, które ja włożyłam. Z tego co czytam i powiedział mi prawnik wszystkiego mogę dochodzić po rozwodzie. Mój mąż był bardzo sprytny (jakby z góry założył) i dodatkowe dochody oraz pojazdy zakupił wraz z bratem na niego lub na swoją mamę.
  Co w takim wypadku mogę zrobić? Dodam tylko, że mąż w czterech ścianach uprawiał przemoc psychiczną czasami rzucał przedmiotami lub sprzętem ponieważ działo się to bez świadków wystąpiłam o rozwód bez orzekania o winie. Mamy wspólnie 6 letniego syna. Proszę o pomoc

  Odpowiedz

  Krzysztof 6 lutego, 2018 o 12:02

  Witam Pani mecenas a jeśli z żoną mamy wspólny dom w spadku to jak to zrobić żeby ona się z rzekła na poczet alimentów na maloletniego syna którego ja jestem prawnym opiekunem można tak zrobić?

  Odpowiedz

  Marzena 7 lutego, 2018 o 20:50

  Pani mecebas a co w przypadku gdy mieszkam z dziecmi u rodzicow meza ?

  Odpowiedz

  Marzena 7 lutego, 2018 o 20:52

  Panimecenas a cow przypadkugdy z dziecmi mieszkam w domu meza i zajmukemy jeden duzy pokoj kuchnie i lazienke na pietrze jeden pokoj zajmije brat meza ?

  Odpowiedz

  Anita 7 grudnia, 2018 o 10:25

  Witam, moja koleżanka rozwiodlam się z mężem, mieszkali z 2 dzieci w domu , który jest własnością jej eks męża. Teraz rozpoczęła się sprawa o podział majątku, On wyprowadził się z domu a Oba tam mieszka z 17-sto letnim ich synem. On dziś wysłał jej pismo że ma płacić mu 1800 za miesiące wrzesień, październik i listopad, teraz mamy grudzień. Czy jej eks małżonek może żądać takich pieniędzy, czy musi wstąpić na drogę sądową. Ona płaci rachunki, choć nie ma do nich wglądu. W piśmie napisał że syn mizemieszkac z nim, ponieważ chłopak nie chce się wyprowadzić z rodzinnego domu, ja wzywa do opuszczenia posesji ponieważ nie ma tytułu prawnego do niej. Czy takim pismem od swego mecenasa może ja zmusić do opuszczenia domu i opłacenia za miesiące wstecz za wynajem?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 7 grudnia, 2018 o 11:18

  Sprawa jest skomplikowana. Proponuję konsultację indywidualną.

  Odpowiedz

  Bozena 29 grudnia, 2018 o 03:40

  Maz otrzymal mieszkanie spoldzelcze wlasnosciowe darowizna 4 lata po slubie.Przez 34 lata ja dokladalam sie do mieszkania poniewaz pracowalam.Maz mal kochanki musialam opuscic miszkanie z droslym synem. Czy maz moze nas wymeldowac i jake mamy prawa ? Nadmieniam ze zamiana miszkania na wieksze nastapila 4 lata po slubie i wsazystke wspolne oszczednosci poszly na ten cel?

  Odpowiedz

  Paulina 31 sierpnia, 2019 o 20:17

  Pani Mecenas
  Przed małżeństwem mieszkanie było moje chce wziąć rozwód bez orzekania o winie-czy mąż ma prawo żądać odemnie spłaty mieszkania.Chcę aby się z niego wyprowadził po rozwodzie.
  Dziękuję za poświęcony czas

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 31 sierpnia, 2019 o 20:57

  Jeżeli mieszkanie było kupione przed ślubem stanowi majątek osobisty i mąż nie może domagać się spłaty, należy jednak upewnić się czy ma roszczenie o zwrot nakładów. Nakłady mogłyby polegać np. na spłacie kredytu hipotecznego w trakcie małżeństwa lub remoncie mieszkania. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Jarosław 18 stycznia, 2020 o 10:12

  Dzień dobry Szanowna Pani.
  Mam pytanie. Rozwodzę się z żona ,mieszkamy w domku , który jest własnością mojego taty . Po śmierci mojej mamy ,1/4 domu stała się moja własnością , a więc mieszkanie , które zajmuje wraz z jeszcze mężem . Czy mogę domagać się w pozwie rozwodowym natychmiastowej eksmisji męża i czy jeśli tak , to czy Sąd orzeka czas , w którym żona musi opuścić mieszkanie ? A dodatkowo chciałbym zapytać , jeśli mimo wyroku eksmisji po upływie terminu , w którym żona zostanie zobowiązana do opuszczenia lokalu , nie opuści go , to co wtedy? Z góry dziękuje za odpowiedz .
  Pozdrawiam .

  Odpowiedz

  Nierowny podzial. 24 maja, 2021 o 22:59

  Witam .mam pytanie .Wystapilam o podzial majatku po rozwodzie mamy dom który przepisali mi rodzice zrobiłam rozszerzenie majątkowe na bylego męża przez co teraz jemu należy się połowa.On wniósł do majatku ziemię po rodzicach wartą Ok.150000tys.moj majatek biegly wycenil na 800000tys.czy mogę domagac sie nierownego podzialu majatku że względu na dużą różnicę wniesionych majatkow

  Odpowiedz

  Maria 5 sierpnia, 2021 o 22:45

  Witam. Mamy wspólne mieszkanie na kredyt. Chcę się rozwieść. Mąż pije i wykancza mnie psychicznie. Jednak nie mam dokąd pójść. Nie pracuje. Mamy 2 dzieci – 16 i 11 lat.

  Odpowiedz

  marrszoo 20 września, 2021 o 10:08

  Witam. Jestem 3 lata po ślubie, zaraz potem podpisaliśmy rozdzielność majątkową, a następnie kupiłem mieszkanie.
  Niestety, po ślubie żona przestała się starać o porządki, przestała rozmawiać ze mną, nie interesuje się moimi sprawami i problemami, nie wiem nic o jej zdrowiu, wydatkach czy kredytach. Kilka razy w roku traci pracę, utrzymanie mieszkania jest na mojej głowie. Do domu przychodzą jakieś paczki z Chin. Kupuje rzeczy niepotrzebne i bez konsultacji ze mną, np aparat fotograficzny. Ma syna z poprzedniego małżeństwa. Pożycie małżeńskie zupełnie ustało.
  Moje pytania: chcę złożyć pozew o rozwod. Czy muszę zabezpieczyć żonie i dziecku inne mieszkanie? Np wynająć i opłacić na kilka miesięcy z góry? Będzie konieczny podział majątku i czy pomogą tu faktury imienne na mnie?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: