Alimenty wstecz

Grażyna Tomanek11 listopada 201410 komentarzy

Wnioskując z Waszych komentarzy, temat alimentów będzie powracał na strony mojego bloga dopóty, dopóki dzieci nie nauczą się żyć powietrzem.

Regularnie zadajecie pytanie: od kiedy alimenty?

Przede wszystkim zaś pytacie: dlaczego dopiero po wydaniu wyroku rozwodowego, i to prawomocnego ?!

Prawdopodobnie dlatego, że celem wyroku rozwodowego jest uregulowanie sytuacji prawnej dziecka po rozwodzie.

Wcześniej, przynajmniej teoretycznie, ciągle jesteście rodziną.

Warto zatem już w pozwie rozwodowym zawrzeć wniosek o zabezpieczenie alimentów.

Postanowienie zabezpieczające będzie ,,źródłem utrzymania” dzieci podczas całego procesu, również w czasie oczekiwania na rozpoznanie apelacji.

No dobrze, ale co jeśli nie złożyłeś wniosku o zabezpieczenie?

Po zakończonym procesie rozwodowym robisz bilans zysków i strat (a raczej samych strat, przynajmniej w sferze materialnej, święty spokój – bezcenny) i zastanawiasz się, czy można, odzyskać pieniądze wydawane na utrzymanie dziecka podczas rozwodu.

Czy można zasądzić alimenty wstecz?

Na szczęście – można! (baaardzo upraszczając sprawę w kwestii nazewnictwa).

W tym celu należy wystąpić do sądu rejonowego z tzw. roszczeniem regresowym (artykuł 140 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Składasz zatem pozew, w którym przedstawiasz, że w okresie od … do … wydawałeś np. po 500,00 złotych miesięcznie na utrzymanie syna, co łącznie daje kwotę x złotych, której zwrotu się domagasz.

A co w sytuacji, gdy dziecko było utrzymywane nie przez rodzica, ale przez inną osobę np. przez dziadków?

Kto w takiej sytuacji jest uprawniony do wystąpienia z regresem?

Zawsze ta osoba, która rzeczywiście poniosła koszty utrzymania dziecka.

Jeśli osobą tą była babcia – ona występuje z pozwem.

Powództwo regresowe przysługuje każdemu, kto wydatkował swoje środki na utrzymanie dziecka, bez względu na to, czy jest krewnym czy obcym, czy był do tego zobowiązany, czy robił to z potrzeby serca.

Zwał jak zwał … ważne, że coś da się zrobić by odzyskać pieniądze!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (32) 271 27 90e-mail: sekretariat@adwokat-tomanek.pl

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Edyta 11 listopada, 2014 o 14:53

Trudno znaleźć w internecie tak ważne i pomocne informacje na temat alimentów.
Wszyscy skupiają się na najprostszych rzeczach, a Pani wskazówki są bardzo istotne.
Gratuluję bloga 😉

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna 11 listopada, 2014 o 22:08

Dodam tylko, że warto pamiętać o terminie przedawnienia.

Odpowiedz

Amm 19 grudnia, 2015 o 20:08

A ja mam pytanie. Co w momencie jak moje dziecko jest u mnie w domu we wtorek, czwartek i co drugi tydzień od piątku do poniedziałku. Wychodzi na to, że u mnie jest 40% całego tygodnia. W takiej sytuacji dlaczego płace alimenty? I kto ponosi koszty w czasie jak dziecko jest u mnie?

Odpowiedz

katarzyna 29 grudnia, 2015 o 10:29

bardzo pomocne wiadomości…. super blog

Odpowiedz

rafał 15 kwietnia, 2016 o 17:05

Mam pytanie ile w wstecz(lat) może się domagać była żona zwrotu niezapłaconych alimentów.Chodzi o to ze w 2013 i 2012 roku nie dałem jej za jeden miesiąc i teraz domaga się zwrotu z odsetkami..

Odpowiedz

share28 3 lipca, 2017 o 22:48

Z TEGO CO WIEM TO 3 LATA WSTECZ ODSETKAMI SIĘ NIE PRZEJMUJ ZAPŁAĆ ILE MASZ ZASĄDZONE. HEHEH TAK MYSLAŁEM, ŻE TU NIE OTRZYMASZ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIE MACICE TRZYMAJĄ SIĘ RAZEM

Odpowiedz

Krzysztof Gomułka 10 kwietnia, 2017 o 18:06

Moja mama miała zasadzone alimenty w terminie ustawowym od dnia rozwodu tzn piecioletnim wyrok był natychmiastowej wykonalności wyrok otrzymała i miała płacone z emerytury ojca tzn byłego męża ponadto wniósł w 06.2016 i uchylenie obowiązku na posiedzeniu niejawnym i dostała wyrok zaoczny o uchylenie alimentów wnieslismy sprzeciw odbyła się sprawa dnia 17.01 tego roku i sędzia nakazała mamie wycofać sprzeciw i oznajmiła że po otrzymaniu wyroku prawomocnego może złożyć o wydłużenie obowiązku alimentacyjnego byliśmy na to przygotowani ale mama tego uprawomocnienia się wyroku nie otrzymała ani żadnej decyzji z sądu ponadto ojciec teraz popełnił samobójstwo tym samym pozostawił ja nas w niedostatku i bez środków do życia co mogę jeszcze w tej sprawie zrobić czy mogę złożyć o przywrócenie terminu do odwołania aby sędzia uchylila ten wyrok uchylajacy mamie alimenty z góry dziękuję i proszę o rady ważna to dla mnie sprawa .

Odpowiedz

Grażyna Tomanek 10 kwietnia, 2017 o 18:46

Jeżeli ojciec nie żyje, to niestety nie można prowadzić przeciwko niemu sprawy o alimenty. Obawiam się, że jest już za późno. Proponuję udać się do prawnika, który zapozna się z materiałem sądowym i ewentualnie podpowie jakieś rozwiązanie.

Odpowiedz

Grzegorz 1 sierpnia, 2017 o 12:56

Witam – mam pytanie co do zabezpieczenia alimentacyjnego. Czy można wystąpić do sądu rejonowego z tzw. roszczeniem regresowym jeśli do momentu ustalenia zabezpieczenia dzieckiem opiekowali się obydwoje rodzice mieszkając pod tym samym dachem ?? chodzi mi o taką sytuację że 9 miesięcy wstecz został złożony wniosek o zabezpieczenie. Po tych dziewięciu miesiącach po przypomnieniu się prawnego przedstawiciela sąd wyznaczył dodatkowy termin sprawy na której udokumentowano że obydwoje rodzice opiekowali się dotychczas dzieckiem w tym również finansowo a mimo to ustanowił zabezpieczenie z datą wstecz – pozdrawiam

Odpowiedz

Indvidual 20 września, 2018 o 16:13

Witam.
Mam pytanie jesli chodzi o zabezpieczenie alimentacyjne.
Jakim prawem sad wydal wyrok o zabezpieczenie alimentacyjne wstecz, jesli mieszkalem w domu, oplacalem kredyt hipoteczny w całości , placilem za przedszkole również w calosci, kupowalem jedzenie dla dziecka itp, a mimo to sad zaocznie wydal taki wyrok.
Co w takiej sytuacji robic?
Czemu ojciec jest tylko tym ktory ma placic?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: