Wnioskując z Waszych komentarzy, temat alimentów będzie powracał na strony mojego bloga dopóty, dopóki dzieci nie nauczą się żyć powietrzem.
Regularnie zadajecie pytanie: od kiedy alimenty?
Przede wszystkim zaś pytacie: dlaczego dopiero po wydaniu wyroku rozwodowego, i to prawomocnego ?!
Prawdopodobnie dlatego, że celem wyroku rozwodowego jest uregulowanie sytuacji prawnej dziecka po rozwodzie.
Wcześniej, przynajmniej teoretycznie, ciągle jesteście rodziną.
Warto zatem już w pozwie rozwodowym zawrzeć wniosek o zabezpieczenie alimentów.
Postanowienie zabezpieczające będzie ,,źródłem utrzymania” dzieci podczas całego procesu, również w czasie oczekiwania na rozpoznanie apelacji.
No dobrze, ale co jeśli nie złożyłeś wniosku o zabezpieczenie?
Po zakończonym procesie rozwodowym robisz bilans zysków i strat (a raczej samych strat, przynajmniej w sferze materialnej, święty spokój – bezcenny) i zastanawiasz się, czy można, odzyskać pieniądze wydawane na utrzymanie dziecka podczas rozwodu.
Czy można zasądzić alimenty wstecz?
Na szczęście – można! (baaardzo upraszczając sprawę w kwestii nazewnictwa).
W tym celu należy wystąpić do sądu rejonowego z tzw. roszczeniem regresowym (artykuł 140 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Składasz zatem pozew, w którym przedstawiasz, że w okresie od … do … wydawałeś np. po 500,00 złotych miesięcznie na utrzymanie syna, co łącznie daje kwotę x złotych, której zwrotu się domagasz.
A co w sytuacji, gdy dziecko było utrzymywane nie przez rodzica, ale przez inną osobę np. przez dziadków?
Kto w takiej sytuacji jest uprawniony do wystąpienia z regresem?
Zawsze ta osoba, która rzeczywiście poniosła koszty utrzymania dziecka.
Jeśli osobą tą była babcia – ona występuje z pozwem.
Powództwo regresowe przysługuje każdemu, kto wydatkował swoje środki na utrzymanie dziecka, bez względu na to, czy jest krewnym czy obcym, czy był do tego zobowiązany, czy robił to z potrzeby serca.
Zwał jak zwał … ważne, że coś da się zrobić by odzyskać pieniądze!
{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Trudno znaleźć w internecie tak ważne i pomocne informacje na temat alimentów.
Wszyscy skupiają się na najprostszych rzeczach, a Pani wskazówki są bardzo istotne.
Gratuluję bloga 😉
Dodam tylko, że warto pamiętać o terminie przedawnienia.
A ja mam pytanie. Co w momencie jak moje dziecko jest u mnie w domu we wtorek, czwartek i co drugi tydzień od piątku do poniedziałku. Wychodzi na to, że u mnie jest 40% całego tygodnia. W takiej sytuacji dlaczego płace alimenty? I kto ponosi koszty w czasie jak dziecko jest u mnie?
bardzo pomocne wiadomości…. super blog
Mam pytanie ile w wstecz(lat) może się domagać była żona zwrotu niezapłaconych alimentów.Chodzi o to ze w 2013 i 2012 roku nie dałem jej za jeden miesiąc i teraz domaga się zwrotu z odsetkami..
Z TEGO CO WIEM TO 3 LATA WSTECZ ODSETKAMI SIĘ NIE PRZEJMUJ ZAPŁAĆ ILE MASZ ZASĄDZONE. HEHEH TAK MYSLAŁEM, ŻE TU NIE OTRZYMASZ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIE MACICE TRZYMAJĄ SIĘ RAZEM
Moja mama miała zasadzone alimenty w terminie ustawowym od dnia rozwodu tzn piecioletnim wyrok był natychmiastowej wykonalności wyrok otrzymała i miała płacone z emerytury ojca tzn byłego męża ponadto wniósł w 06.2016 i uchylenie obowiązku na posiedzeniu niejawnym i dostała wyrok zaoczny o uchylenie alimentów wnieslismy sprzeciw odbyła się sprawa dnia 17.01 tego roku i sędzia nakazała mamie wycofać sprzeciw i oznajmiła że po otrzymaniu wyroku prawomocnego może złożyć o wydłużenie obowiązku alimentacyjnego byliśmy na to przygotowani ale mama tego uprawomocnienia się wyroku nie otrzymała ani żadnej decyzji z sądu ponadto ojciec teraz popełnił samobójstwo tym samym pozostawił ja nas w niedostatku i bez środków do życia co mogę jeszcze w tej sprawie zrobić czy mogę złożyć o przywrócenie terminu do odwołania aby sędzia uchylila ten wyrok uchylajacy mamie alimenty z góry dziękuję i proszę o rady ważna to dla mnie sprawa .
Jeżeli ojciec nie żyje, to niestety nie można prowadzić przeciwko niemu sprawy o alimenty. Obawiam się, że jest już za późno. Proponuję udać się do prawnika, który zapozna się z materiałem sądowym i ewentualnie podpowie jakieś rozwiązanie.
Witam – mam pytanie co do zabezpieczenia alimentacyjnego. Czy można wystąpić do sądu rejonowego z tzw. roszczeniem regresowym jeśli do momentu ustalenia zabezpieczenia dzieckiem opiekowali się obydwoje rodzice mieszkając pod tym samym dachem ?? chodzi mi o taką sytuację że 9 miesięcy wstecz został złożony wniosek o zabezpieczenie. Po tych dziewięciu miesiącach po przypomnieniu się prawnego przedstawiciela sąd wyznaczył dodatkowy termin sprawy na której udokumentowano że obydwoje rodzice opiekowali się dotychczas dzieckiem w tym również finansowo a mimo to ustanowił zabezpieczenie z datą wstecz – pozdrawiam
Witam.
Mam pytanie jesli chodzi o zabezpieczenie alimentacyjne.
Jakim prawem sad wydal wyrok o zabezpieczenie alimentacyjne wstecz, jesli mieszkalem w domu, oplacalem kredyt hipoteczny w całości , placilem za przedszkole również w calosci, kupowalem jedzenie dla dziecka itp, a mimo to sad zaocznie wydal taki wyrok.
Co w takiej sytuacji robic?
Czemu ojciec jest tylko tym ktory ma placic?