Pomoc prawna

Renta po rozwodzie

Grażyna Tomanek30 listopada 2014Komentarze (1)

Czy po rozwodzie będę miała prawo do renty rodzinnej po mężu, czy może tylko w przypadku separacji?

Takie pytanie często zadają mi klientki, których wiek i doświadczenie każe zastanawiać się nad skutkami, jakie rozwód wywoła w późniejszym okresie ich życia.

Orzeczenie rozwodu nie musi oznaczać utraty prawa do renty, jednak aby je zachować konieczne jest spełnienie określonych warunków.

Przede wszystkim kobieta musi spełnić warunki ogólne a więc takie same, jakie musiałaby spełnić będąc żoną, tj.: w chwili śmierci osiągnęła wiek 50 lat lub jest niezdolna do pracy albo wychowuje dzieci, wnuki, rodzeństwo zmarłego uprawnione do renty, które nie skończyło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat.

Warunkiem szczególnym jest istnienie w dacie śmierci małżonka obowiązku alimentacyjnego orzeczonego wyrokiem lub ugodą sądową.

Alimenty mogą być zasądzone już wyrokiem rozwodowym, albo późniejszym wyrokiem sądu rejonowego. Przed sądem rejonowym można też zawrzeć ugodę, która wywołuje identyczne skutki jak wyrok.

Ustawa o emeryturach i rentach nie różnicuje uprawnień w razie orzeczenia separacji czy rozwodu. Małżonka po orzeczonej separacji ma zatem takie same uprawnienia jak była żona po rozwodzie.

Kwota zasądzonych alimentów nie ma żadnego wpływu na wysokość renty.

Wysokość renty zależy od przepisów rentowych, głównie od tego, pomiędzy ile osób uprawnionych będzie ona ,,dzielona”.

Wszystkie uprawnione do renty osoby podzielą się nią w równych częściach. Prawo do renty przysługuje również niesamodzielnym dzieciom zmarłego, bez względu na to, czy pochodzą z małżeństwa.

Nie można wykluczyć sytuacji, że renta będzie przysługiwała równocześnie byłej żonie oraz aktualnej żonie zmarłego; każda z nich otrzyma wówczas świadczenie w tej samej wysokości.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (32) 271 27 90e-mail: sekretariat@adwokat-tomanek.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Anna Tarczyńska 30 listopada, 2014 o 23:59

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z maja 2014, również alimenty ustalone w umowie między byłymi małżonkami będą uprawniały do renty: http://rozwod-blog.pl/wina-w-rozwodzie/prawo-rozwiedzionego-malzonka-renty-zmarlym-bylym-malzonku-fantastyczny-wyrok-tk/

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: