Jak obliczyć alimenty?

Grażyna Tomanek        21 grudnia 2014        6 komentarzy

Okazuje się, że wiele wątpliwości moich Czytelników budzi kwestia płatności alimentów i relacji alimentów zasądzonych wyrokiem do tych wynikających z zabezpieczenia.

Na początek przypomnę, że w sprawie rozwodowej alimenty zasądzone wyrokiem są wymagalne od prawomocności wyroku.

Konieczne jest więc ustalenie daty, w której wyrok się uprawomocni.

W dużym uproszczeniu możemy przyjąć, że jeżeli wyrok został ogłoszony np. 1 – ego marca (i żadna ze stron nie złożyła wniosku o jego pisemne uzasadnienie), uprawomocni się on po upływie 21 dni od ogłoszenia, w tym przypadku 22 – ego marca.

Przykładowo: wyrokiem z dnia 1 – ego marca sąd zasądził alimenty po 500,00 złotych miesięcznie. Wyrok uprawomocnił się 22 – ego marca.

Od kiedy pozwany powinien płacić alimenty w wysokości po 500,00 złotych?

Od uprawomocnienia wyroku czyli od 22 – ego marca.

Za okres 10-ciu dni marca (22 – 31 marca) zobowiązany powinien zapłacić 161,29 złotych.

(500,00 złotych : 31 dni = 16,12 złotych na dzień; 16,12 złotych x 10 dni = 161,29 złotych).

Natomiast od 1 – ego kwietnia alimenty będą przysługiwać w wysokości 500,00 złotych za pełny miesiąc.

Jeżeli w trakcie postępowania było wydane postanowienie zabezpieczające, to za okres do 21 – ego marca należy policzyć alimenty w wysokości ustalonej tym zabezpieczeniem.

Bez znaczenia jest okoliczność, które alimenty były wyższe: czy te wynikające z postanowienia czy z wyroku.

Jeżeli któraś ze stron złożyła apelację, wyrok nie uprawomocni się po upływie 21 dni, lecz dopiero po rozpoznaniu sprawy przez sąd odwoławczy.

W tym czasie alimenty ustalone w wyroku ,,nie obowiązują”, a pozwany powinien płacić alimenty wynikające z postanowienia zabezpieczającego (jeżeli takie było wydane).

A co w sytuacji gdy postanowienie zabezpieczające nie było wydane?

Czy uprawniony ma pozostać bez środków do życia przez cały okres oczekiwania na rozpoznanie apelacji?

Na szczęście wniosek o wydanie postanowienia zabezpieczającego można złożyć na każdym etapie postępowania, również po wydaniu nieprawomocnego wyroku. Skoro w dacie wydania wyroku sąd ustalił, że zobowiązany powinien łożyć kwotę 500,00 złotych – możesz wnieść o zobowiązanie go do łożenia 500,00 złotych tytułem zabezpieczenia.

Od jakiej daty należą się alimenty ustalone zabezpieczeniem?

Przeczytaj dokładnie postanowienie, to powinno wynikać z jego treści.

W postanowieniu może być podana konkretna data, od której alimenty są ustalone  np. 01 marca 2014 roku; jeżeli sąd nie podał żadnej daty tzn., że alimenty przysługują od daty wydania  postanowienia.

Jeżeli masz wątpliwości, czy wyrok jest prawomocny, odpowiednią informację powinnaś uzyskać w sądzie.

Zarówno w wyroku jak i w postanowieniu zabezpieczającym określony jest również dzień płatności alimentów np. do 10 – ego dnia każdego miesiąca. Jest to dzień, do którego zobowiązany powinien płacić alimenty aby nie narazić się na karę w postaci ustawowych odsetek. Alimenty należą się za cały miesiąc, ale termin ich płatności upływa 10 – ego dnia miesiąca.

Jeżeli zobowiązany nie chce płacić alimentów dobrowolnie, powinnaś złożyć wniosek o ich egzekucję do komornika.

Zobowiązani do płacenia alimentów pamiętajcie, że sąd nie wyśle Wam wyroku do domu! Komornik może okazać się szybszy niż poczta sądowa, a uchylenie egzekucji będzie niezwykle trudne. Lepiej tego uniknąć i zapłacić dobrowolnie na czas.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

PS Styczeń 21, 2015 o 12:43

Dzień dobry,

Jeśli sąd nie wyśle wyroku do domu, to skąd wiadomo czy został złożony wniosek o zabezpieczenie alimentów (dotyczy okres od wyroku do apelacji/uprawomocnienia się wyroku)?

I co w przypadku kiedy w trakcje rozprawy strona składa wniosek o zabezpieczenie alimentów, a zamiast tego dochodzi do ugody na mocy której miast zabezpieczenia druga storna zobowiązuje się do płacenia w całości czynszu, kredytu i zajęć dodatkowych?
Pytanie oczywiście w kontekście wniosku o zabezpieczenie alimentacyjne w trakcie uprawomocnienia się wyroku (sąd o ugodzie może nie wiedzieć, lub o niej nie pamiętać).

Pozdrawiam
PS

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Luty 12, 2015 o 12:46

Nie wiem jak odpowiedzieć na te pytania, nie bardzo je rozumiem. Mam wątpliwości, czy pytania odnoszą się do tematyki bloga tj postępowania o rozwód, czy raczej do spraw o alimenty. W rozwodzie nie jest możliwe zawarcie formalnej ugody. Ugoda kończy postępowanie zatem zabezpieczenie przestaje być aktualne. Postanowienia wydawane na posiedzeniach niejawnych muszą być stronie doręczone.W razie wątpliwości proponuję zapoznanie się z aktami sprawy.

Odpowiedz

Lucyna Luty 23, 2015 o 13:53

Witam.

Jestem akurat po ogłoszeniu wyroku i ustaleniu alimentów (rozwód bez orzekania o winie prowadzony łącznie z ustaleniem wysokości alimentów). Niestety w pozwie o rozwód ani w trakcie trwania sprawy rozwodowej reprezentujący mnie adwokat nie wystąpił z wnioskiem o wydanie postanowienia o zabezpieczeniu alimentów na rzecz 12 letniego syna. Zatem alimenty będą liczone od dnia uprawomocnienia się wyroku ustalone w kwocie 600 zł(w moim przypadku od 13 marca 2015r.). O ile dobrze zrozumiałam Pani opis powyżej mam jeszcze możliwość złożenia takiego wniosku przed uprawomocnieniem się wyroku? Czy złożenie takiego wniosku będzie miało wpływ na uprawomocnienie się wyroku? (przesunięcie w czasie, odroczenie?). Zależy mi na tym, aby rozwód był już umocowany prawnie.
Nadmienię, że od czerwca 2014r. wraz z nieletnim synem uciekłam od męża i od tamtej pory sama wynajmuję i utrzymuję się wraz z dzieckiem. Ojciec nie utrzymuje żadnych kontaktów z synem, przez długi czas wogóle nie łożył na utrzymanie syna, pierwsze wpłaty w wysokości 400 zł pojawiły się dopiero w m-cu październiku i to nie regularnie.
Moje pytanie zatem brzmi czy w tym okresie do dnia uprawomocnienia się wyroku mogę jeszcze złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentacyjne, czy mogę żądać zasądzonej kwoty 600 zł i maksymalnie od kiedy mogę żądać takiego zabezpiecznia (pozew o rozwód złożony 3 października 2014r.).

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Luty 23, 2015 o 18:00

Zapraszam do przeczytania tego wpisu. Omówiłam w nim możliwość dochodzenia alimentów np. za okres trwania rozwodu. Taki pozew wydaje mi się rozsądniejszy od wniosku o zabezpieczenie. Zabezpieczenie nie ma sensu w sytuacji gdy strony nie chcą zaskarżyć wyroku (szczerze mówiąc nie wierze aby Sąd zdążył rozpoznać wniosek przed uprawomocnieniem się wyroku).

Odpowiedz

kancelariakraus.pl Marzec 30, 2015 o 01:12

Moim zdaniem nie da się wyliczyć wzorem wysokości alimentów, bo zależy ona od wielu czynników.

Odpowiedz

Sebastian Kwiecień 18, 2017 o 12:55

Dzień dobry. Chciałbym zapytać o sposób obliczenia kwoty alimentów za miesiąc wrzesień 2016. Matka mojego dziecka domaga sie pełnej kwoty za tenże miesiąc. Z tego względu naslala na mnie komornika, zasiegnalem porady u 2 adwokatów i obaj stwierdzili, ze należy sie wysokość proporcjonalna. Zabezpieczenie alimentacyjne obowiązuje począwszy od 26 września 2016 do 1-go każdego miesiąca. Złożyłem skargę na komornika, dzisiaj u niego bylem i Pan nie był w stanie odpowiedzieć na moje pytanie. Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: