Zrzeczenie się alimentów

Grażyna Tomanek        06 marca 2016        4 komentarze

,,Czy można w czasie rozwodu z nie orzekaniem o winie zrobić zapis, że żadna ze stron nie będzie chciała alimentów na siebie po rozwodzie?  Dziecko mamy pełnoletnie”.

Takie pytanie zadał mi jeden z Czytelników, podobne zadają mi moi Klienci.

Sprawa, wydaje się prosta: nie mamy dzieci ani wzajemnych pretensji do siebie, chcemy się rozstać bez przysłowiowego już prania brudów. Czy oświadczenie małżonka daje mi gwarancję, że również w przyszłości nie będzie występował wobec mnie z roszczeniami alimentacyjnymi?

Jako człowiek ciągle wierzę ludziom i gdyby to mnie dotyczył ten problem, pewnie zaufałabym…

Ponieważ jednak zwracacie się do mnie jako do adwokata, którego rady mają uchronić przed kłopotami, muszę jasno powiedzieć, że nasz system prawny nie przewiduje możliwości skutecznego zrzeczenia się prawa do alimentów na przyszłość.

Powyższe rozwiązanie jest wynikiem celu alimentacji, która ma wspierać osoby, które bez swej winy znalazły się w trudnym położeniu materialnym. Takich sytuacji nie da się przewidzieć, dlatego nie można skutecznie zrezygnować z ochrony alimentacyjnej na przyszłość.

Pamiętajmy jednak, że po rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód bez orzekania o winie stron, parasol ochronny w postaci możliwości wystąpienia o alimenty jest rozpostarty przez 5 lat. Tylko w wyjątkowych sytuacjach (np. ciężka choroba) obowiązek alimentacyjny może zostać przedłużony.

Nie jest w niedostatku ktoś, kto sam zrezygnował z pracy, albo nie podejmuje zatrudnienia zgodnie ze swoimi możliwościami.

Jeżeli w chwili orzekania rozwodu małżonek osiąga dochody, które pozwalają mu na zaspokojenie swoich potrzeb i oświadcza, że nie domaga się alimentów, w jego życiu musiałyby zajść duże zmiany, aby w jakiś czas potem mógł uzyskać alimenty w sądzie rejonowym.

Z drugiej jednak strony osobiście składałam takie pozwy i wygrywałam sprawy.

Prosta odpowiedź na pytanie Czytelnika jest jednoznaczna i brzmi ,,nie”.

Niestety, podjęcie decyzji, czy zaryzykować i zaufać nie będzie już takie proste.

W dodatku każdy musi musi zrobić to sam.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka Marzec 17, 2017 o 11:49

Witam
Mam pytanie odnośnie alimentów, których może rządać małżonek gdy sprawa rozwodowa rozwiązywana jest o orzekaniem o winie drugiego małżonka. Czy jest możliwość zrzeczenia się roszczenia alimentów (np. u notariusza)??
Pozrawiam

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Marzec 23, 2017 o 13:26

W Polsce nie można skutecznie zrzec się prawa do alimenntów na przyszłość.

Odpowiedz

Ravw Marzec 29, 2017 o 04:39

No ok ale pytanie jest czy można się zrzec? A nie czy skutecznie

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Kwiecień 5, 2017 o 16:30

Można. Można też wyruszyć w kierunku Moskwy aby dotrzeć do Berlina- tylko po co?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: