Pomoc prawna

Alimenty w rozwodzie

Grażyna Tomanek24 lutego 201518 komentarzy

Alimenty są chyba najbardziej palącym problemem, który dotyka Was w związku z rozwodem. Wniosek taki wysnuwam na podstawie analizy komentarzy i pytań, jakimi  mnie zasypujecie.

Najbardziej boli Was okoliczność, że często nie możecie ,,odzyskać” alimentów za okres trwania procesu rozwodowego, a tak najczęściej dzieje się, gdy nie złożyliście wniosku o zabezpieczenie powództwa.

Wychodząc na przeciw tym potrzebom zamieściłam do pobrania wzór wniosku o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych. Zapraszam do jego pobrania po lewej stronie.

Zachęcam też do lektury moich wcześniejszych artykułów na temat zabezpieczenia roszczeń lub możliwości zasądzenia alimentów wstecz (po zakończonym procesie rozwodowym).

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 18 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Sylwia 31 lipca, 2015 o 10:48

  Co w przypadku gdy została zasądzona kwota tytułem „przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny” (jeszcze przed wytoczeniem pozwu rozwodowego), zabezpieczenie to jest dla rodziny (matki z dzieckiem – jedna kwota na ich rzecz), czy w momencie orzekania rozwodu sąd będzie od nowa ustalał wysokość kwoty tytułem już „alimentów” i pod uwagę nie będą już brane koszty rodziny tylko koszty utrzymania zobowiązanego ? jak to wygląda w praktyce?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 5 sierpnia, 2015 o 19:53

  Uprawnienia alimentacyjne byłej żony są inne od uprawnień (wciąż) żony i m.in. dlatego sąd w wyroku rozwodowym powinien na nowo określić wysokość alimentów osobno na każdą osobę uprawnioną. Pzdr

  Odpowiedz

  Iwona 5 sierpnia, 2015 o 17:32

  Dzień dobry:-) Korzystam z Pani bloga już od jakiegoś czasu , bardzo dobrze czyta się tu o skomplikowanych, prawniczych kwestiach. Mam pytanie krótkie i proste: Czy w trakcie pierwszej rozprawy rozwodowej można wnieść o wyższe alimenty na dziecko , niż te, o które wnioskuje się w pozwie?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 5 sierpnia, 2015 o 19:50

  Dziękuję za zainteresowanie. Jeżeli zmieniły się okoliczności sprawy, w szczególności koszty utrzymania dziecka albo sytuacja materialna rodziców, istnieje możliwość zmiany powództwa. Najlepiej zrobić to na piśmie, jeszcze przed rozprawą, ale można też złożyć stosowne oświadczenie do protokołu rozprawy. Na początku rozprawy Sąd powinien zapytać, czy stanowiska stron uległy zmianie- wówczas jest czas aby oświadczyć, że domagasz się większych alimentów i uzasadnić dlaczego.Pzdr

  Odpowiedz

  beata 30 października, 2015 o 17:16

  Witam,mam pytanie nie wiem co mam już robić i jak załatwić sprawy związane z alimentami.Jestem po rozwodzie,mąż ma zasądzone przez sąd alimenty na 3 dzieci.Od roku płaci po 400 lub wcale ,rozmowy nic nie dają.Złożyłam wniosek egzekucyjny do komornika,dołączyłam wyrok sądu w którym sąd zobowiązuje męża do ponoszenia kosztów wychowania dzieci 750zł miesięcznie,wydruki z konta bankowego o terminach i kwotach wpłat alimentów,akty urodzenia dzieci i oświadczenie moje o naszej sytuacji .Dziś dostałam pismo od komornika ,że nie zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne gdyż nie dostarczyłam ,tytułu wykonawczego zaopatrzonego w sądową klauzurę wykonalności.Proszę o wyjaśnienie i podpowiedz co mam dalej robić.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 30 października, 2015 o 17:25

  Klauzula wykonalności to taka duża pieczątka nabijana na wyroku, na której jest napisane, że wyrok podlega wykonaniu jako prawomocny. Tylko wyrok z tą ,,pieczątką” pozwala komornikowi na wszczęcie egzekucji. Klauzulę nadaje się tylko raz, jeżeli zgubiła Pani wyrok z klauzulą, trzeba wystąpić do sądu o ,,wydanie nowej klauzuli w miejsce utraconej”. Może jest szansa, że wyrok z klauzulą leży w jakieś szufladzie?

  Odpowiedz

  beata 30 października, 2015 o 17:38

  Taki właśnie wyrok z pieczątką, na której widnieje dodatkowa pieczątka stwierdzająca ,że orzeczenie jest prawomocne i wykonalne od dnia.. wysłałam .A komornik mi to odesłał ,już nic z tego nie rozumiem

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 30 października, 2015 o 18:44

  Proponuję zapytać komornika, na pewno wyjaśni problem.

  Odpowiedz

  alicja 30 października, 2015 o 23:17

  Witam, na podstawie Pani wzorów staram sie napisać właśnie pozew o rozwód bez orzekania o winie oraz alimenty.
  mąż odszedł od nas dla innej kobiety. Obecnie szantażuje mnie, ze jeżeli pozew będzie z orzeczeniem o winie to …. Mąż zarabia 4 razy więcej niż ja (ja 2 on 8 tys), on uważa, że powinniśmy łożyć na dzieci po tyle samo. Płaci mi po 500zł na dziecko i wylicza, ze mój wkład powinien być taki sam. Dla mnie to 50% pensji dla niego mniej niż 15%. Czy mogę żądać kwoty alimentów wyzszej niż moje dochody? Jak Sąd podchodzi do takich różnic? Pozdrawiam
  ala

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 3 listopada, 2015 o 08:12

  Oczywiście, że można żądać alimentów wyższych niż własne zarobki. Gdyby tak nie było osoby bezrobotne byłyby skazane na śmierć głodową:-) Koniecznie trzeba jednak uzasadnić wysokość swojego żądania, od tego zależy wysokość alimentów.

  Odpowiedz

  janusz 28 lutego, 2016 o 19:30

  Witam Panią. Mam pytanie, czy można w czasie rozwodu z nie orzekaniem o winie zrobić zapis , że żadna ze stron nie będzie chciała alimentów na siebie po rozwodzie. Dziecko mamy pełnoletnie.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 6 marca, 2016 o 19:16

  Pozwoliłam sobie zadedykować Panu mój najnowszy wpis. Zapraszam do lektury, mam nadzieję, że pomoże podjąć decyzję.

  Odpowiedz

  janusz 8 marca, 2016 o 17:02

  Bardzo dziękuję Pani za odpowiedź. Mam rozumieć,że nawet wpis ,, Powód i pozwana nie będą żądać po rowodzie alimentów nawet gdy jedna ze stron będzie w trudnej sytuacji finansowej.. nie gwarantuje tego, że pozwana nie wystąpi o alimenty?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 8 marca, 2016 o 19:19

  Niestety, takiej gwarancji nie ma.Pzdr

  Odpowiedz

  Marta 26 października, 2017 o 19:52

  Dzień dobry
  Pani Mecenas mam następujący problem.
  22.06 2017 r. mój mąż złożył pozew o rozwód bez orzekania o winie zaznaczając że nasze córki 12 lat i (wtedy jeszcze) 17 lat zostają przy matce bez względu na jej miejsce zamieszkania i wyraził gotowość płacenia 1000 zł na obie córki. W między czasie złożyłam wniosek o zabezpieczenie alimentów i 27.09.2017 r.Sąd przyznał mi 1550 zł na obie córki. Jednak 01.10.2017 r. starsza córka skończyła 18 lat i w świetle prawa jest osobą pełnoletnią. Nie mamy jeszcze wyznaczonego terminu rozprawy rozwodowej. Koszty utrzymania dzieci leżą (jak zawsze) po mojej stronie, czyli szkoła, ubrania, wizyty lekarskie, leki (córki są alergikami i noszą aparaty ortodontyczne), wycieczki, korepetycje, czynsz, UPC, telefon i karta miejska starszej córki itp. Mąż spłaca kredyt za mieszkanie w którym mieszkamy i jestem współwłaścicielką, opłaca telefon młodszej córki, gaz i prąd. Mam pytanie czy w czasie rozprawy rozwodowej w kwestii alimentów Sąd będzie brał pod uwagę obie córki czy tylko młodszą córkę (12 lat)?
  Czy jest możliwe że Sąd przyzna mniejsze alimenty niż te zasądzone w zabezpieczeniu alimentacyjnym?
  Jeśli tak to czy tą różnicę będę musiała zwracać mężowi? Czy koniecznym jest aby starsza córka wystąpiła o alimenty od ojca i czy można zrobić to na rozprawie rozwodowej?
  Pozdrawiam
  Marta Borudzka

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 7 listopada, 2017 o 20:44

  Alimenty w rozwodzie mogą być zasądzone tylko na niepełnoletnie dziec. Po uprawomocnieniu się wyroku zabezpieczenie upadnie. Córka dorosła musi wystąpić z osobnym pozwem do sądu rejonowego.Teoretycznie jest możliwe obniżenie alimentów w wyroku i czasami to się zdarza.

  Odpowiedz

  Kamo 19 marca, 2018 o 09:39

  Witam . Chciałam zapytać czy w przypadku gdy alimenty zostały orzeczenie i są prawomocne a teraz chce złożyć pozew o rozwód czy w tym pozwie muszę zawrzeć informacje o przeznaczonych alimentach i czy sąd podczas rozprawy może je obniżyć czy będzie to jeszcze raz rozpatrywane podczas sprawy rozwodoewj .Z góry dziękuję za odp.

  Odpowiedz

  anna 2 listopada, 2018 o 15:42

  Tez chciałabym wiedzieć..

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: