Alimenty w rozwodzie

Grażyna Tomanek24 lutego 201518 komentarzy

Alimenty są chyba najbardziej palącym problemem, który dotyka Was w związku z rozwodem. Wniosek taki wysnuwam na podstawie analizy komentarzy i pytań, jakimi  mnie zasypujecie.

Najbardziej boli Was okoliczność, że często nie możecie ,,odzyskać” alimentów za okres trwania procesu rozwodowego, a tak najczęściej dzieje się, gdy nie złożyliście wniosku o zabezpieczenie powództwa.

Wychodząc na przeciw tym potrzebom zamieściłam do pobrania wzór wniosku o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych. Zapraszam do jego pobrania po lewej stronie.

Zachęcam też do lektury moich wcześniejszych artykułów na temat zabezpieczenia roszczeń lub możliwości zasądzenia alimentów wstecz (po zakończonym procesie rozwodowym).

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (32) 271 27 90e-mail: sekretariat@adwokat-tomanek.pl

{ 18 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Sylwia 31 lipca, 2015 o 10:48

Co w przypadku gdy została zasądzona kwota tytułem „przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny” (jeszcze przed wytoczeniem pozwu rozwodowego), zabezpieczenie to jest dla rodziny (matki z dzieckiem – jedna kwota na ich rzecz), czy w momencie orzekania rozwodu sąd będzie od nowa ustalał wysokość kwoty tytułem już „alimentów” i pod uwagę nie będą już brane koszty rodziny tylko koszty utrzymania zobowiązanego ? jak to wygląda w praktyce?

Odpowiedz

Grażyna Tomanek 5 sierpnia, 2015 o 19:53

Uprawnienia alimentacyjne byłej żony są inne od uprawnień (wciąż) żony i m.in. dlatego sąd w wyroku rozwodowym powinien na nowo określić wysokość alimentów osobno na każdą osobę uprawnioną. Pzdr

Odpowiedz

Iwona 5 sierpnia, 2015 o 17:32

Dzień dobry:-) Korzystam z Pani bloga już od jakiegoś czasu , bardzo dobrze czyta się tu o skomplikowanych, prawniczych kwestiach. Mam pytanie krótkie i proste: Czy w trakcie pierwszej rozprawy rozwodowej można wnieść o wyższe alimenty na dziecko , niż te, o które wnioskuje się w pozwie?

Odpowiedz

Grażyna Tomanek 5 sierpnia, 2015 o 19:50

Dziękuję za zainteresowanie. Jeżeli zmieniły się okoliczności sprawy, w szczególności koszty utrzymania dziecka albo sytuacja materialna rodziców, istnieje możliwość zmiany powództwa. Najlepiej zrobić to na piśmie, jeszcze przed rozprawą, ale można też złożyć stosowne oświadczenie do protokołu rozprawy. Na początku rozprawy Sąd powinien zapytać, czy stanowiska stron uległy zmianie- wówczas jest czas aby oświadczyć, że domagasz się większych alimentów i uzasadnić dlaczego.Pzdr

Odpowiedz

beata 30 października, 2015 o 17:16

Witam,mam pytanie nie wiem co mam już robić i jak załatwić sprawy związane z alimentami.Jestem po rozwodzie,mąż ma zasądzone przez sąd alimenty na 3 dzieci.Od roku płaci po 400 lub wcale ,rozmowy nic nie dają.Złożyłam wniosek egzekucyjny do komornika,dołączyłam wyrok sądu w którym sąd zobowiązuje męża do ponoszenia kosztów wychowania dzieci 750zł miesięcznie,wydruki z konta bankowego o terminach i kwotach wpłat alimentów,akty urodzenia dzieci i oświadczenie moje o naszej sytuacji .Dziś dostałam pismo od komornika ,że nie zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne gdyż nie dostarczyłam ,tytułu wykonawczego zaopatrzonego w sądową klauzurę wykonalności.Proszę o wyjaśnienie i podpowiedz co mam dalej robić.

Odpowiedz

Grażyna Tomanek 30 października, 2015 o 17:25

Klauzula wykonalności to taka duża pieczątka nabijana na wyroku, na której jest napisane, że wyrok podlega wykonaniu jako prawomocny. Tylko wyrok z tą ,,pieczątką” pozwala komornikowi na wszczęcie egzekucji. Klauzulę nadaje się tylko raz, jeżeli zgubiła Pani wyrok z klauzulą, trzeba wystąpić do sądu o ,,wydanie nowej klauzuli w miejsce utraconej”. Może jest szansa, że wyrok z klauzulą leży w jakieś szufladzie?

Odpowiedz

beata 30 października, 2015 o 17:38

Taki właśnie wyrok z pieczątką, na której widnieje dodatkowa pieczątka stwierdzająca ,że orzeczenie jest prawomocne i wykonalne od dnia.. wysłałam .A komornik mi to odesłał ,już nic z tego nie rozumiem

Odpowiedz

Grażyna Tomanek 30 października, 2015 o 18:44

Proponuję zapytać komornika, na pewno wyjaśni problem.

Odpowiedz

alicja 30 października, 2015 o 23:17

Witam, na podstawie Pani wzorów staram sie napisać właśnie pozew o rozwód bez orzekania o winie oraz alimenty.
mąż odszedł od nas dla innej kobiety. Obecnie szantażuje mnie, ze jeżeli pozew będzie z orzeczeniem o winie to …. Mąż zarabia 4 razy więcej niż ja (ja 2 on 8 tys), on uważa, że powinniśmy łożyć na dzieci po tyle samo. Płaci mi po 500zł na dziecko i wylicza, ze mój wkład powinien być taki sam. Dla mnie to 50% pensji dla niego mniej niż 15%. Czy mogę żądać kwoty alimentów wyzszej niż moje dochody? Jak Sąd podchodzi do takich różnic? Pozdrawiam
ala

Odpowiedz

Grażyna Tomanek 3 listopada, 2015 o 08:12

Oczywiście, że można żądać alimentów wyższych niż własne zarobki. Gdyby tak nie było osoby bezrobotne byłyby skazane na śmierć głodową:-) Koniecznie trzeba jednak uzasadnić wysokość swojego żądania, od tego zależy wysokość alimentów.

Odpowiedz

janusz 28 lutego, 2016 o 19:30

Witam Panią. Mam pytanie, czy można w czasie rozwodu z nie orzekaniem o winie zrobić zapis , że żadna ze stron nie będzie chciała alimentów na siebie po rozwodzie. Dziecko mamy pełnoletnie.

Odpowiedz

Grażyna Tomanek 6 marca, 2016 o 19:16

Pozwoliłam sobie zadedykować Panu mój najnowszy wpis. Zapraszam do lektury, mam nadzieję, że pomoże podjąć decyzję.

Odpowiedz

janusz 8 marca, 2016 o 17:02

Bardzo dziękuję Pani za odpowiedź. Mam rozumieć,że nawet wpis ,, Powód i pozwana nie będą żądać po rowodzie alimentów nawet gdy jedna ze stron będzie w trudnej sytuacji finansowej.. nie gwarantuje tego, że pozwana nie wystąpi o alimenty?

Odpowiedz

Grażyna Tomanek 8 marca, 2016 o 19:19

Niestety, takiej gwarancji nie ma.Pzdr

Odpowiedz

Marta 26 października, 2017 o 19:52

Dzień dobry
Pani Mecenas mam następujący problem.
22.06 2017 r. mój mąż złożył pozew o rozwód bez orzekania o winie zaznaczając że nasze córki 12 lat i (wtedy jeszcze) 17 lat zostają przy matce bez względu na jej miejsce zamieszkania i wyraził gotowość płacenia 1000 zł na obie córki. W między czasie złożyłam wniosek o zabezpieczenie alimentów i 27.09.2017 r.Sąd przyznał mi 1550 zł na obie córki. Jednak 01.10.2017 r. starsza córka skończyła 18 lat i w świetle prawa jest osobą pełnoletnią. Nie mamy jeszcze wyznaczonego terminu rozprawy rozwodowej. Koszty utrzymania dzieci leżą (jak zawsze) po mojej stronie, czyli szkoła, ubrania, wizyty lekarskie, leki (córki są alergikami i noszą aparaty ortodontyczne), wycieczki, korepetycje, czynsz, UPC, telefon i karta miejska starszej córki itp. Mąż spłaca kredyt za mieszkanie w którym mieszkamy i jestem współwłaścicielką, opłaca telefon młodszej córki, gaz i prąd. Mam pytanie czy w czasie rozprawy rozwodowej w kwestii alimentów Sąd będzie brał pod uwagę obie córki czy tylko młodszą córkę (12 lat)?
Czy jest możliwe że Sąd przyzna mniejsze alimenty niż te zasądzone w zabezpieczeniu alimentacyjnym?
Jeśli tak to czy tą różnicę będę musiała zwracać mężowi? Czy koniecznym jest aby starsza córka wystąpiła o alimenty od ojca i czy można zrobić to na rozprawie rozwodowej?
Pozdrawiam
Marta Borudzka

Odpowiedz

Grażyna Tomanek 7 listopada, 2017 o 20:44

Alimenty w rozwodzie mogą być zasądzone tylko na niepełnoletnie dziec. Po uprawomocnieniu się wyroku zabezpieczenie upadnie. Córka dorosła musi wystąpić z osobnym pozwem do sądu rejonowego.Teoretycznie jest możliwe obniżenie alimentów w wyroku i czasami to się zdarza.

Odpowiedz

Kamo 19 marca, 2018 o 09:39

Witam . Chciałam zapytać czy w przypadku gdy alimenty zostały orzeczenie i są prawomocne a teraz chce złożyć pozew o rozwód czy w tym pozwie muszę zawrzeć informacje o przeznaczonych alimentach i czy sąd podczas rozprawy może je obniżyć czy będzie to jeszcze raz rozpatrywane podczas sprawy rozwodoewj .Z góry dziękuję za odp.

Odpowiedz

anna 2 listopada, 2018 o 15:42

Tez chciałabym wiedzieć..

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: