Płatne do rąk…

Grażyna Tomanek19 stycznia 20155 komentarzy

Właśnie dowiedziałeś się, że ,,jesteś zobowiązany płacić alimenty w wysokości po X złotych miesięcznie, do rąk matki swojego dziecka, w terminie do dnia 10-ego każdego miesiąca z ustawowymi odsetkami w razie uchybienia w płatności którejkolwiek z rat…”

Z kwotą zasądzonych alimentów już się pogodziłeś, albo i nie, ale kogo to obchodzi…

Tylko dlaczego ,,do rąk”, a nie na konto?

Wszystkie należności, jak na XXI wiek przystało, opłacasz z konta nie wychodząc z domu, a tu nagle taki zwrot ku niecywilizowanej przeszłości?

Może przynajmniej przekazem pocztowym się da, bo ,,ręce” do których alimenty masz płacić mieszkają na drugim końcu Polski ?

No tak… sformułowanie zawarte w wyroku może wywołać zdziwienie.

Na szczęście, jest to jeden z niewielu prawniczych zwrotów, którego nie należy rozumieć dosłownie. Archaiczne sformułowanie oznacza po prostu osobę uprawnioną do odbioru alimentów w imieniu małoletniego dziecka.

Spokojnie możesz zatem wybrać odpowiednią dla siebie formę płatności: przelew, przekaz lub omawiane ,,wręczenie’’.

Pamiętaj jedynie aby w tym ostatnim przypadku odebrać pokwitowanie, a zawsze właściwie opisać płatność np. ,,alimenty dla Jacka za maj 2014”.

Resztę wyroku należy rozumieć jak najbardziej dosłownie…

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (32) 271 27 90e-mail: sekretariat@adwokat-tomanek.pl

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ewa 16 lutego, 2015 o 19:08

krótko, a jakże rzeczowo o tak istotnym i wrażliwym dla wszystkich zainteresowanych tematem alimentów

Odpowiedz

Stefan 21 czerwca, 2015 o 14:51

Facet to jednak samobieżny bankomat dla kobiet. Leży taka cały dzień, walcząc o przetrwanie każdego dnia przy kawie i fejsie, a mąż obija się 16 godzin w pracy. A po rozwodzie płaci na nieroba i lenia.

Chyba czas uciec do Kongo czy innego Uzbekistanu.

Odpowiedz

Guest 17 stycznia, 2017 o 20:15

oooo chwila. Jesli jest zwrot “do rąk” to formę inną niż gotówkową do rąk własnych nalezy uzgodnić z wierzycielem. Wierzyciel może sobie nie zyczyć przelewów, ale pozostaje np przekaz pocztowy.

Odpowiedz

Andrzej 6 marca, 2018 o 11:45

Skoro wierzyciel życzy sobie przekaz pocztowy, to kto ma ponieść koszt jego opłaty każdorazowo np. na poziomie 20 zł? Poza tym życzenia wierzyciela w tej kwestii są drugorzędne, bo ma on przede wszystkim obowiązek zadbać aby pieniądze zasądzone na rzecz dzieci były przez niego pobrane i właściwie wykorzystane.

Odpowiedz

Miska 20 czerwca, 2020 o 21:00

Ojciec dziecka robi mi wpłaty na lata ale nigdn nie podaje że są to alimenty tylko pisze dla syna za miesiąc . Skąd mam wiedzieć czy rzeczywiście są to alimenty czy inna jego wpłata, co mogę z tym zrobić z nim nie idzie się dogadać bo robi wszystko by odebrać mi dziecka

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: