Pomoc prawna

7 błędów pozwu rozwodowego

Grażyna Tomanek04 listopada 20173 komentarze

Czy jest ktoś kto składa pozew rozwodowy i nie chce, aby jego sprawa została rozpoznana sprawnie i szybko? Jeśli jest, to zapewne działa w innym celu niż odzyskanie wolności (np. dręczenie małżonka).

Tymczasem istnieje możliwość, że sam sobie rzucasz kłody pod nogi, jeżeli niewłaściwie sformułowałeś pozew rozwodowy.

Oto moja prywatna lista błędów, które hamują proces rozwodowy.

 1. Nie podałeś aktualnego adresu pozwanego. Nie możesz napisać: ,,wyprowadził się nie wiem dokąd” (co nie znaczy, że często tak właśnie jest). W takiej sytuacji podaj adres zameldowania pozwanego i jego numer PESEL. Jeżeli możesz skontaktować się z pozwanym w celu ustalenia adresu – zrób to.
 2. Nie sprecyzowałeś żądań w zakresie: winy, władzy rodzicielskiej, alimentów, kontaktów z dziećmi. Piszesz długi elaborat na temat krzywd, jakie w małżeństwie Cię spotkały, ale nie konkretyzujesz, czy domagasz się ustalenia wyłącznej winy pozwanego, kwoty alimentów i terminów spotkań z dziećmi.
 3. Nie wskazałeś dowodów na swoje twierdzenia (o tym, co może być dowodem w sprawie pisałam tutaj).
 4. Podałeś za dużo dowodów i/lub na okoliczności, które nie mają istotnego znaczenia w sprawie. Pomyśl, że każdego świadka trzeba przesłuchać, czas rozprawy jest ograniczony, zdarza się, że na jednej rozprawie sąd zdąży wysłuchać tylko 2 osoby, a następny termin za 3-4 miesiące… i wtedy kolejne dwie osoby… Pozwany tymczasem ,,dla równowagi” przedstawi swoją długą listę świadków, których też trzeba przesłuchać. Zakończenie sprawy oddala się coraz bardziej.
 5. Nie podałeś sygnatur wcześniejszych spraw, jakie toczyły się między wami (alimenty, władza rodzicielska, kontakty, zniesienie wspólności majątkowej, ewentualnie sprawa karna o przestępstwo przeciwko małżonkowi i/lub dzieciom). Sąd musi zwrócić się o nadesłanie akt, a to również wymaga czasu.
 6. Nie uiściłeś wpisu sądowego (600,00 złotych) lub nie złożyłeś wniosku o zwolnienie z tej opłaty wraz z oświadczeniem o stanie majątkowym.
 7. Nie załączyłeś aktualnych (a nie tych, które leżą od 20 lat w szufladzie) aktów stanu cywilnego (akty urodzenia niepełnoletnich dzieci, akt małżeństwa) i kopii pozwu.

Mam nadzieję, że wzory pozwów, które zamieściłam na swoim blogu pomogą Ci odpowiednio sformułować swoje żądania 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Aga 3 stycznia, 2018 o 11:01

  Akty malzenstwa i urodzenia dziecka rozumiem nowy trzeba pobrac?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 3 stycznia, 2018 o 11:38

  oczywiście

  Odpowiedz

  Aleksandra 22 marca, 2019 o 16:15

  czy jak dzieci(wszystkie)sa pelnoletnie to tez trzeba ich odpisy urodzenia dolaczyc??????

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: