Wiele lat temu w wyroku rozwodowym zasądzono od Ciebie alimenty na dziecko. Lata minęły, dziecko urosło, podjęło pracę a może i wstąpiło w związek małżeński a alimenty… pozostały.
Jak uchylić alimenty na dorosłe dziecko?
Zakładam, ze relacje z dorosłym już dzieckiem nie są najlepsze, a więc nie wchodzi w grę rozmowa, jaką w pewnym momencie ojciec z potomkiem powinien przeprowadzić.
W takiej sytuacji proponuję w pierwszej kolejności zwrócić się do dziecka z wezwaniem przedsądowym zawierającym prośbę o zrzeczenie się alimentów i zaprzestanie ich egzekwowania. W piśmie zasugeruj, że w razie potrzeby wystąpisz na drogę sądową, co niestety wiąże się z kosztami (i nie są to czcze pogróżki).
Jeśli pismo nie poskutkuje, musisz wystąpić do sądu z pozwem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.
Jeśli chcesz, możesz do pozwu dołączyć swoje wezwanie przedsądowe, aby wykazać, że droga sądowa nie jest przedwczesna i że pozwany powinien ponosić koszty postępowania.
Pozew składasz do sądu rejonowego miejsca zamieszkania pozwanego (dziecka). Opłata od pozwu wynosi 5% wartości przedmiot sporu (a przedmiot sporu to wartość alimentów za 1 rok).
Uchylenie obowiązku alimentacyjnego z reguły odbywa się z datą wyrokowania, ale udało mi się również doprowadzić do uchylenia alimentów wstecz, chociaż muszę zaznaczyć, że są to sytuacje wyjątkowe.
Przygotowałam dla Ciebie wzór pozwu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, który możesz pobrać poniżej.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }