Podwyższenie alimentów przez sąd II instancji

Grażyna Tomanek        19 września 2017        5 komentarzy

Dzięki  Waszym komentarzom wiem, jakie macie problemy i o czym powinnam pisać. Dlatego dziękuję, że je wstawiacie i przepraszam, że nie jestem w stanie na wszystkie odpisywać.

Ciekawe pytanie zadała mi Sylwia:

Witam serdecznie
Bardzo proszę o pomoc.
Wyrokiem Sądu w Okręgowego są zasądzone alimenty po 600 zł na syna
Tym samym wyrokiem kończy się małżeństwo.
Złożyłam apelację tylko co do wysokości alimentów, a więc rozwód się uprawomocnił
Wyrok z apelacji podwyższa kwotę do 850 zł.
Czy zatem od momentu rozwodu nie powinien mi mąż wyrównać?

Oczywiście Sylwia ma rację – powinien wyrównać.

Pisałam już o tym, że w rozwodach dopiero od prawomocności alimenty są wymagane, dlatego istotne jest ustalenie od kiedy wyrok jest prawomocny i wykonalny.

W swoim wcześniejszym wpisie ,,Alimenty potrzebne od zaraz” radziłam aby składać wniosek o zabezpieczenie alimentów. Dodam, że taki wniosek można składać również po wydaniu wyroku przez Sąd I instancji! Zdarza się, że przeciwnik składa apelację tylko po to, aby odwlec moment płacenia alimentów, wówczas druga strona powinna złożyć wniosek o wydanie postanowienia zabezpieczającego.

W sytuacjach, gdy nie został zaskarżony pierwszy punkt wyroku (jak w przypadku Sylwii), a alimenty zostały podwyższone, po rozpoznaniu apelacji pozwany będzie musiał nadpłacić alimenty od daty uprawomocnienia się tego punktu wyroku.

Samodzielne obliczanie daty prawomocności nie jest konieczne, ponieważ data uprawomocnienia się orzeczenia umieszczona jest na klauzuli wykonalności (lub prawomocności). Klauzula ma postać pieczątki przybitej na spodzie orzeczenia i wygląda tak:

Czym jest prawomocność a czym wykonalność?

Prostymi słowami można powiedzieć, że:

wyrok jest prawomocny jeśli nie można się już od niego odwołać,

a wyrok wykonalny to taki, który można egzekwować. Często jedno z drugim się pokrywa (jak na klauzuli powyżej), ale są oczywiście wyjątki. Przykładem mogą być postanowienia zabezpieczające: są wykonalne od zaraz, chociaż można się od nich jeszcze odwołać (czyli wykonalne, ale nieprawomocne).

Pieczątki umieszczane na dokumentach urzędowych z reguły wydają się niegodne naszego zainteresowania, a to błąd!

Od kiedy należą się alimenty?

Od daty umieszczonej na klauzuli.

Jeśli zatem chcesz ustalić, od jakiego momentu należą Ci się alimenty, wyjmij wyrok z szuflady i dokładnie przeczytaj klauzulę wykonalności.

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kancelaria Pawłowska Październik 19, 2017 o 11:19

Bardzo dobre porady prawne. Warto trochę poczytać o tych alimentach i dowiedzieć się jak to wszystko się ma do naszej sytuacji.

Odpowiedz

Maciej Marzec 22, 2018 o 12:29

Jeśli postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia na czas trwania procesu zostało zaskarżone i alimenty zostały podwyższone z 1000 na 1200 zł to należy płacić podwyższone alimenty od chwili wydania pierwszego postanowienia czy prawomocności postanowienia o zmianie?

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Marzec 22, 2018 o 15:49

Jeżeli postanowienie sądu II instancji zmienia tylko kwotę alimentów w postanowieniu sądu I instancji należy zapłącić wyższe alimenty od daty wydania pierwszego postanowienia.

Odpowiedz

Ona Maj 9, 2018 o 19:37

Z jednej strony jest napisane, że w przytoczonej sytuacji należy się wyrównanie od daty zapadnięcia pierwszego postanowienia – czyli trzeba dopłacić a z drugiej strony jest napisane, że trzeba spojrzeć na klauzulę wykonalności i teraz moje pytanie – czy jeśli rzeczona klauzula ma datę z dnia wyroku II instancji to nadal trzeba wyrównać skoro zgodnie z artykułem egzekwowanie można rozpocząć od daty z tej klauzuli czyli w rzeczywistości znacznie później niż postanowienie z I instancji?

Odpowiedz

Kot Październik 22, 2018 o 14:59

Rozumiem, że jeśli do czasu uprawomocnienia się wyroku I instancji zostałoby ustanowione zabezpieczenie w kwocie 600 zł to wówczas wyrównanie nie należy się?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: