Pomoc prawna

Jak odzyskać rzeczy od byłego?

Grażyna Tomanek21 sierpnia 20183 komentarze

Wymienione zamki w drzwiach…tak często zaczyna się koniec.

Koniec małżeństwa, ale żyć trzeba i korzystać ze swoich rzeczy też.

Nie mówię o podziale nieruchomości, oszczędności itd., ale o podstawowych sprzętach (może dokumentach), które są nam potrzebne do normalnego funkcjonowania.

Zgodnie ze zdrowym rozsądkiem najpierw powinieneś spróbować ,,po dobroci”, ale co jeśli ten sposób nie poskutkuje? Wiadomo, że podział majątku jest możliwy dopiero po rozwodzie. Dodatkowo może toczyć się bardzo długo, a Ty potrzebujesz swoich rzeczy od zaraz.

Co zrobić gdy nie masz możliwości zabrania swoich rzeczy z mieszkania?

Jeżeli wniosłeś już sprawę o rozwód a nawet wówczas gdy zrobił to Twój mąż/żona, możesz wystąpić z wnioskiem o zabezpieczenie.

W ramach toczącego się postępowania o rozwód sąd może wydawać różne postępowania zabezpieczające, które regulują stosunki między małżonkami do czasu wydania (uprawomocnienia) wyroku rozwodowego. Najczęściej w ten sposób regulowane są kwestie związane z alimentami, władzą rodzicielską i kontakty z dziećmi.

Pisałam o tym tu.

Jest jednak możliwość, o której nie wszyscy pamiętają, a która wynika z przepisu art. 756 kpc. W sprawach o rozwód, o separację oraz o unieważnienie małżeństwa, sąd może również orzec o wydaniu potrzebnych przedmiotów małżonkowi opuszczającemu mieszkanie.

Jeśli zatem małżonek nie chce wydać Ci z mieszkania przedmiotów, które są niezbędne dla funkcjonowania, możesz wystąpić z wnioskiem o wydanie stosownego postanowienia. Taki wniosek może zostać zawarty w pozwie lub w późniejszym piśmie procesowym. Przedmioty, które chcesz odzyskać należy opisać np. lodówka Amica. Bez znaczenia jest, czy rzeczy na których Ci zależy, stanowią majątek osobisty czy wspólny.

Przed wydaniem postanowienia sąd powinien wyznaczyć rozprawę, aby rozwiać ewentualne wątpliwości odnośnie wydania przedmiotów.

Warto pamiętać, że zgodnie z przepisem art. 757 kpc zabezpieczenie upada po upływie 2 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Jeżeli do tego czasu nie odebrałeś rzeczy z mieszkania, w późniejszym terminie nie będziesz mógł skutecznie egzekwować swoich praw.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Kancelaria Puk 24 września, 2018 o 10:54

  Bardzo dobry artykuł, warto na początku spróbować, po dobroci i za wszelką cenę próbować się dogadać, bo potem jest naprawdę dużo załatwiania.. Czekam na więcej artykułów.

  Odpowiedz

  HPE-Berlin 5 października, 2018 o 11:31

  Dobry artykuł, wiele jest takich przypadków gdzie osoby po rozpadzie małżeństwa mają problem z odbiorem swoich rzeczy z domu które są im niezbędne w głównej mierze chodzi o ubrania, warto to było napisać że drogą sądową idzie te rzeczy wyegzekwować.

  Odpowiedz

  Prawnik 8 stycznia, 2019 o 23:27

  Sprawy rozwodowe różnie przebiegają. Radko jest tak, ze małżonkowie po rozwodzie idą na wspólną kawę. Odzyskanie przedmiotów pozostawionych w mieszkaniu wspólnie zamieszkiwanym w przeszłości faktycznie często jest problemem. Dobrze, że tu został ten temat poruszony.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: