Pomoc prawna

Rozwód droższy i dłuższy

Grażyna Tomanek06 grudnia 20212 komentarze

Zmiany w prawie rodzinnym

Resort Sprawiedliwości zgłosił do prac sejmowych projekt nowelizacji prawa rodzinnego. Dotyczy on kilku kwestii, w tym procedury orzekania w sprawach o rozwód.

Czy rozwód będzie droższy

Jak jest teraz?

Przypomnę, że w sprawach rozwodowych sąd orzeka nie tylko o rozwiązaniu małżeństwa ale również o władzy rodzicielskiej i alimentach na małoletnie dzieci.

Jeżeli małżonkom uda się ustalić polubownie warunki rozwodu sąd może ograniczyć postępowanie dowodowe do przesłuchania stron.

W takiej sytuacji wyrok rozwodowy może zapaść nawet na pierwszej rozprawie.

Po wejście w życie nowych przepisów takiej możliwości nie będzie.

Ile będzie trwał rozwód?

Minister planuje wprowadzenie postępowania informacyjnego.

Obowiązkowe postępowanie informacyjne ma trwać nie krócej niż 1 miesiąc. Jego celem ma być uświadomienie małżonkom skutków rozwodu.

Minister zakłada zatem, że strony nie wiedzą co oznacza rozwód i z jakimi skutkami się wiąże.

Idea uświadamiania skutków podejmowanych przez obywateli czynności jest bardzo zacna. Proponuję aby zastosować ją w postępowaniu administracyjnym, szczególnie podatkowym.

Uważam, że przed nałożeniem na petenta kary pracownicy skarbówki powinni przez miesiąc informować obywatela o zasadach prawa podatkowego.

Potem sprawa powinna zostać skierowana do mediatora z nadzieją, że urząd skarbowy zaproponuje podatnikowi korzystną ugodę.

Dopiero jeśli powyższe czynności uświadamiające nie przyniosą pozytywnych skutków (a zapewniam, że przyniosą), możliwe będzie wydanie decyzji i nałożenie kary na podatnika.

Brak obowiązkowego postępowania informacyjnego w sprawach naprawdę skomplikowanych nasuwa przypuszczenie, że nie o informowanie i pomoc tu chodzi.

Zakładam, że każdy rozwodzący się rodzic ma wystarczającą świadomość i wyobraźnię aby skonstatować, że po rozwodzie będzie inaczej aniżeli przed nim.

Jeśli potencjalny rozwodnik ma wątpliwości odnośnie szczegółów może skorzystać z porady adwokata, istnieją też punkty pomocy prawnej, za które przecież Państwo już płaci.

Uzyskanie takiej porady zajmie zainteresowanemu 1 dzień a nie 1 miesiąc.

Postępowanie informacyjne

Jaka może być rola informacyjna sądu w postępowaniu rozwodowym? Zapewniam, że mniejsza aniżeli adwokata.

Sąd powinien przecież być bezstronny, zatem wszelkie pouczenia muszą mieć charakter ogólny i hipotetyczny ponieważ Sąd nie powinien pomagać jednej tylko stronie.

Ponadto, na początku postępowania sąd nie posiadł jeszcze wiedzy, czy twierdzenia zawarte w pismach są pobożnymi życzeniami i czy faktycznie obrazują postawy rodzicielskie stron i ich relacje z dziećmi.

Takie rzeczy wychodzą z materiału dowodowego dopiero po przeprowadzeniu postępowania.

Spójrzmy zatem realnie na projekt zmiany prawa rodzinnego: zmierza do przedłużenia postępowania, zniechęcenia stron i utrudnienia rozwodu.

Jak będzie przebiegał rozwód po reformie?

A więc najpierw postępowanie informacyjne, które ma trwać minimum miesiąc.

W obecnych warunkach tzn. w warunkach totalnej zapaści systemu sprawiedliwości, „miesiąc” oznacza  kilka miesięcy oczekiwania na posiedzenie informacyjne i kilka miesięcy oczekiwania na rozprawę po tymże posiedzeniu.

Oczywiście, po postępowaniu informacyjnym małżonkowie mogą zostać skierowani na mediację, która może trwać 3 miesiące.

Po zakończeniu mediacji znowu kilka tygodni albo miesięcy oczekiwania na termin rozprawy i dopiero zaczynamy właściwą rozgrywkę.

Ile będzie kosztował rozwód?

Skoro już nadarzyła się okazja, to zrobiono mały skok na kasę usuwając przepis, z którego wynikało, że w przypadku orzeczeniu rozwodu bez orzekania o winie sąd zwraca połowę uiszczonego wpisu.

W sumie to logiczne: za dłuższe postępowanie należy się większa zapłata.

Czy podjęte działania wzmocnią rodzinę? Z pewnością skutek będzie odwrotny.

Młodzi ludzie z jeszcze większą ostrożnością będą decydowali się na zawarcie małżeństwa. Już teraz 1/4 dzieci rodzi się w związkach pozamałżeńskich i tendencja ta jest wzrostowa.

Czy utrudnią uzyskanie rozwodu? Zdecydowanie tak.

Grażyna Tomanek
adwokat

Photo by Jackson Simmer on Unsplash

***

Homoseksualizm a rozwód

Wiele razy prowadziłam sprawy rozwodowe, w których przewijał się problem homoseksualizmu. Homoseksualizm a rozwód. Ustalanie winnego w takich przypadkach wcale nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Karolina 18 lutego, 2022 o 15:47

  Dziękuuuję za informowanie o zmianach, które zachodzą. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Daria 2 marca, 2022 o 19:05

  Niestety, co poradzić, ale dziękuję za ciekawy wpis!

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: