Pisałam ostatnio o planowanych zmianach w kodeksie rodzinnym, które wprowadzą rewolucyjne zmiany w zakresie zaprzeczenia ojcostwa. Chciałabym kontynuować wątek planowanych zmian w prawie rodzinnym, ale dzisiaj nie mam wyboru i muszę pisać o pilniejszym problemie.
Są nim nowe opłaty sądowe, które wejdą w życie 21 sierpnia 2019 roku.
Konieczność uiszczenia opłat w nowej wysokości dotyczy wszystkich spraw i na każdym etapie. Oznacza to, że zarówno Ci, którzy zakładają sprawę rodzinną jak i Ci, którzy mają ją ,,na biegu” powinni zwrócić uwagę na zmianę opłat. Nowe opłaty wchodzą ,,z marszu” w dniu 21 sierpnia 2019 roku.
Nowe stawki opłat kancelaryjnych
Opłata w wysokości 20 złotych za każde rozpoczęte 10 stron żądanego dokumentu tj.:
- poświadczonego odpisu, wypisu lub wyciągu,
- odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem prawomocności,
- odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem wykonalności,
- zaświadczenia
oraz za każdy wydany informatyczny nośnik danych (czyli zapis dźwięku lub obrazu z rozprawy).
Pierwszy wniosek o wydanie orzeczenia z klauzula wykonalności kończącego sprawę od strony, która zakładała sprawę w sądzie (czyli od powoda lub wnioskodawcy) jest zwolniony z opłaty.
Opłata od wniosku o wydanie orzeczenia z uzasadnieniem wynosi 100 złotych. Do tej pory wyrok z uzasadnieniem doręczano bez opłaty.
Jeżeli zdecydujesz się wnieść apelację od orzeczenia, uiszczone 100 złotych zostanie zaliczone na poczet wpisu od apelacji lub zażalenia.
Opłata od pozwu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego
Pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, do tej pory podlegał opłacie w wysokości 5% wartości przedmiotu sprawy. Wartość sprawy alimentacyjnej to suma alimentów za 12 miesięcy. Po zmianach wpis w sprawie o uchylenie obowiązku alimentacyjnego będzie pobierany w wysokości:
- do 500 złotych – w kwocie 30 złotych;
- ponad 500 złotych do 1500 złotych – w kwocie 100 złotych;
- ponad 1500 złotych do 4000 złotych – w kwocie 200 złotych;
- ponad 4000 złotych do 7500 złotych – w kwocie 400 złotych;
- ponad 7500 złotych do 10 000 złotych – w kwocie 500 złotych;
- ponad 10 000 złotych do 15 000 złotych – w kwocie 750 złotych;
- ponad 15 000 złotych do 20 000 złotych – w kwocie 1000 złotych.
Opłata od zawezwania do ugody
Zawezwanie do próby ugodowej podlega opłacie w wysokości 1/5 przedstawionej powyżej stawki. Piszę o tym bo często stosuję to rozwiązanie dla polubownego zwolnienia z obowiązku alimentacyjnego.
Opłata od wniosku o zabezpieczenie
Podwyższeniu ulega opłata od wniosku w przedmiocie zabezpieczenia roszczenia niemajątkowego z 40 złotych do 100 złotych. Nowością jest, że opłacie podlega również wniosek zawarty w piśmie wszczynającym sprawę. Przykładowo, jeżeli we wniosku o powierzenie władzy rodzicielskiej umieścimy wniosek o wydanie postanowienia zabezpieczającego w postaci ustalenia miejsca zamieszkania dziecka na czas toczącego się postępowania, musimy zapłacić 100 złotych od wniosku wszczynającego postępowanie i 100 złotych od wniosku o zabezpieczenie (łącznie 200 złotych).
Opłaty w postępowaniu nieprocesowym
Opłatę w wysokości 100 złotych (zamiast 40 złotych) pobiera się od:
- wniosku o wszczęcie postępowania nieprocesowego,
- apelacji, zażalenia w sprawie, w której postępowanie nieprocesowe zostało wszczęte z urzędu (np. w sprawie nadzoru nad wykonywaniem władzy rodzicielskiej).
Opłaty w innych sprawach rodzinnych
Nie uległy zmianie dotychczasowe stawki w wysokości 100 złotych w takich sprawach rodzinnych jak:
- zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego;
- zmianę wyroku orzekającego rozwód lub separację w części dotyczącej władzy rodzicielskiej;
- separację na zgodne żądanie małżonków;
- zniesienie separacji;
- zezwolenie na udzielenie pełnomocnictwa do oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński;
- zwolnienie od obowiązku złożenia lub przedstawienia kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokumentu potrzebnego do zawarcia związku małżeńskiego.
Wpis w sprawach o rozwód
Bez zmian pozostała także wysokość wpisu w sprawach o rozwód i separację (przynajmniej do czasu), która wynosi 600 złotych. Nadal, po uprawomocnieniu się wyroku w sprawie o rozwód lub separację bez orzekania o winie powód otrzyma zwrot połowy opłaty sądowej, tj. 300 złotych.
***
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }