Pomoc prawna

Jak rozpocząć rozwód?

Grażyna Tomanek25 czerwca 2019Komentarze (0)

Kiedy problemy w małżeństwie stają się nie do zniesienia i zaczynasz myśleć o rozwodzie, zadajesz sobie milion pytań, a przede wszystkim to jedno: jak rozpocząć rozwód?

Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie jak rozpocząć rozwód jest kluczowa, ponieważ błędy popełnione na tym etapie mogą zaważyć na wyniku postępowania. Rozmowy z zaufanymi osobami pomagają w podjęciu decyzji związanych z rozwodem. Pamiętaj jednak, że podobnie jak Ty, rodzina czy przyjaciele mogą kierować się emocjami, co nie sprzyja podejmowaniu wyważonych decyzji. W takich sytuacjach dobrze jest zasięgnąć porady specjalisty, który poza tym, że zna się na prawie rodzinnym, postara się ocenić Twoją sytuację realnie i obiektywnie.

Pamiętaj również, że Twoja sytuacja nie jest identyczna jak przyjaciela, który rozwodził się niedawno. Twój małżonek nie jest jego/jej małżonkiem co oznacza, że będzie dyktował swoje warunki i miał swoje oczekiwania. Podejmowane kroki i decyzję jak rozpocząć rozwód należy dostosować do Twoich indywidualnych okoliczności. Znajdź adwokata, który wytłumaczy Ci konsekwencje prawne rozwodu, a potem wspólnie poszukacie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Czy mogę wyprowadzić się przed rozwodem?

Czasem lepiej będzie zostać pod wspólnym dachem, a innym razem wprost przeciwnie, wyprowadzić się. To zależy od wielu okoliczności takich jak przyczyny rozpadu związku oraz od tego, czy ustalasz winę w rozwodzie.

Niezwykle istotna będzie aktualna sytuacja dzieci oraz ich stosunek do rozwodu rodziców. W pewnych okolicznościach wyprowadzka będzie koniecznością, ale w innych może okazać się nienaprawialnym błędem. Opuszczenie małżonka może  być uznane za zerwanie pożycia, ale może też być ucieczką przed tyranią w domu. Jeżeli pożycie zostało zerwane wcześniej, wyprowadzka nie powinna mieć znaczenia dla oceny, który z małżonków jest winny za rozpad. Tylko aby podjąć tą decyzję należy właściwie ocenić, czy pożycie faktycznie zostało już zerwane i kiedy.

Kiedy dzielić majątek

Czy podział majątku przeprowadzić przed rozwodem, po rozwodzie a może w trakcie?

Każdy przypadek wymaga innego rozwiązania. Bywa, że lepiej jest ,,kuć żelazo póki gorące”, a innym razem lepiej jest rozłożyć sobie zadania na etapy. Obawa o majątkowe status quo po rozwodzie z reguły jest bardzo silna i często determinuje decyzje związane z rozstaniem. Nazbyt wygórowane żądania mogą skończyć się jak w bajce o rybaku i złotej rybce.

Z drugiej strony nie możesz dać się zastraszyć i rezygnować ze swoich praw do majątku. Dlatego uważam, że negocjacje dotyczące podziału majątku są jedną z najtrudniejszych kwestii okołorozwodowych, a zatem wymagają czasu, cierpliwości i doświadczenia.

Rozwód z winą czy bez?

Sens prowadzenia procesu związanego z ustaleniem winy zależy od tego, co możesz w ten sposób osiągnąć. Należy zastanowić się, czy masz szanse na alimenty, czy zebrałeś istotne dowody na winę współmałżonka. Nikt nie jest dobrym adwokatem we własnej sprawie. Możesz poznać zasady prawne, ale trudno będzie Ci obiektywnie ocenić sytuację, w której się znalazłeś. Wydaje Ci się, że masz rację, ale emocje z reguły zaburzają sposobność obiektywnego spojrzenia na problem.

Należy też ocenić, czy masz wystarczające dowody aby udowodnić winę małżonka. Bywa, że rozwód bez ustalania winy jest większą wartością aniżeli długotrwały i bolesny proces, który zrujnuje Twoją psychikę.

Jak napisać pozew o rozwód?

Opisywać ze szczegółami konflikt małżeński czy ograniczyć się do przysłowiowej już ,,różnicy charakterów”.

Pozew o rozwód nie może być zbyt lakoniczny. Należy wybrać istotne okoliczności, które muszą znaleźć się w pozwie. Jeżeli napiszesz za dużo, możesz tego żałować. Pamiętam pismo swojego przeciwnika, który w sprawie rozwodowej opisywał okoliczności, które skrupulatnie wykorzystałam przeciwko niemu w sprawie o podział majątku. Jeśli chcesz poznać więcej zaleceń na temat pozwu, możesz  zajrzeć do mojego wpisu Jak napisać pozew o rozwód.

Jak się przygotować do rozwodu?

Czy przed rozwodem konieczna będzie pomoc detektywa? Usługi agencji detektywistycznej nie należą do tanich, dobrze jest więc mieć pewność, że nie wyrzucisz pieniędzy w błoto. Mam tu na myśli zarówno samą decyzję o zleceniu usług, jak i wybór konkretnej agencji. Niektóre czynności możesz wykonać sam albo wykazać zeznaniami świadka.

Z kolei jeżeli popełniono przestępstwo, konieczne będzie zawiadomienie organów ścigania.

Potem musisz podjąć decyzję, które z posiadanych dowodów zawnioskować przed sądem. Konieczność przesłuchania przez sąd kilkunastu świadków oraz zwrócenia się do licznych instytucji może wydłużyć proces na wiele lat. Lepiej ograniczyć wnioski do tych naprawdę istotnych. Wskazówki dotyczące materiału dowodowego umieściłam we wpisie Co może być dowodem w sprawie ?

Jak długo trwa rozwód?

Na to pytanie z całą pewnością nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tempo rozpoznawania spraw zależy nie tylko od sądu okręgowego, w którym się rozwodzisz (najdłużej w Warszawie i dużych aglomeracjach), ale również od konkretnego sędziego i terminów jakie wyznacza.

Oczywiście kolejnym czynnikiem warunkującym długość postępowania jest obszerność materiału dowodowego, który trzeba przeprowadzić. Możliwe jest jednak uzyskanie rozwodu na pierwszej sprawie, jeżeli stanowiska stron są zgodne. Uważam, że w wielu przypadkach negocjacje przedsądowe pozwalają zaoszczędzić czas, a przede wszystkim nerwy na sali sądowej.

***

Przeczytaj koniecznie:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: