Pomoc prawna

Jak napisać apelację od rozwodu?

Grażyna Tomanek03 lutego 20192 komentarze

Apelacja od rozwodu nie musi być tak problematyczna, jak się wydaje. Wnosi się ją do tego sądu, który wydał zaskarżony wyrok. W przypadku rozwodu apelację składasz do sądu okręgowego.

Podobnie jak każde pismo procesowe, apelacja od rozwodu powinna zostać złożona w dwóch egzemplarzach. Trzeci radzę zachować dla siebie.

Jeżeli wysyłasz pismo pocztą, musisz to zrobić listem poleconym. Nadanie listem poleconym umożliwia wykazanie, że nie przekroczyłeś terminu dla złożenia odwołania. Możesz również złożyć apelację w biurze podawczym sądu okręgowego.

Apelacja od rozwodu – jaki jest termin do jej złożenia?

Termin jest różny w zależności od tego, czy złożyłeś wniosek o uzasadnienie wyroku czy nie.

Pierwsza opcja: po ogłoszeniu wyroku nie domagasz się jego uzasadnienia, tylko składasz apelację. W takiej sytuacji termin do złożenia apelacji od wyroku wynosi 21 dni. Po złożeniu przez Ciebie apelacji, sąd I instancji sporządzi uzasadnienie wyroku i pozostawi je w aktach.

Druga opcja: sąd ogłasza wyrok, a Ty w terminie 7 dni składasz wniosek o doręczenie wyroku z uzasadnieniem. Wniosek o uzasadnienie wyroku jest bezpłatny. Oczekiwanie na doręczenie wyroku statystycznie wyniesie od 2 do 4 tygodni.

Od dnia doręczenia Ci wyroku z uzasadnieniem rozpoczyna bieg 14 dniowy termin na złożenie apelacji.

Moim zdaniem lepiej jest wybrać opcję drugą i domagać się doręczenia wyroku z uzasadnieniem. Po analizie uzasadnienia będziesz mógł skuteczniej polemizować ze stanowiskiem sądu I instancji.

Apelacja od rozwodu: co zrobić jeśli przekroczyłem termin do jej wniesienia?

Jeżeli nie zachowałeś terminu do wniesienia apelacji, możesz złożyć apelację razem z wnioskiem o przywrócenie terminu do złożenia apelacji. We wniosku o przywrócenie terminu powinieneś uzasadnić swoje opóźnienie i wykazać, że nie było one przez Ciebie zawinione. Wniosek o przywrócenie terminu należy złożyć najpóźniej w ciągu tygodnia od ustania przeszkody, która uniemożliwiła Ci wniesienie apelacji.

Czy apelacja podlega opłacie?

Wniesienie apelacji podlega takiej samej opłacie jak wniesienie pozwu. W sprawie o rozwód opłata od apelacji wynosi 600,00 złotych. Jeżeli byłeś zwolniony od kosztów sądowych na etapie postępowania przed sądem I instancji, zwolnienie to obejmuje również wniesienie apelacji. Jeżeli wcześniej nie korzystałeś ze zwolnienia od kosztów sądowych, możesz złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów w zakresie wpisu od apelacji. Wniosek o zwolnienie od kosztów musisz uzasadnić swoją trudną sytuacją materialną.

Który sąd rozpoznaje apelację?

Jak już pisałam apelację wnosisz do sądu, który wydal zaskarżony wyrok. Jednak ocena, czy wyrok ten był słuszny, należy do sądu wyższej instancji. Sąd okręgowy sprawdza, czy apelacja została wniesiona w terminie, czy jest opłacona oraz czy nie ma innych braków formalnych. Po skompletowaniu akt, Twoja apelacja zostanie wysyłana do sądu wyższej instancji. Sądem właściwym do rozpoznania apelacji od rozwodu jest sąd apelacyjny.

Jak napisać apelację?

Na wstępie apelacji podaj, który punkt wyroku zaskarżasz. Możesz oczywiście zaskarżyć całość wyroku, ale możesz nie zgadzać się tylko z jednym punktem, np. dotyczącym wysokości alimentów. Napisz dlaczego nie zgadzasz się z zaskarżonymi punktami wyroku. Osobiście uważam, że jeśli język prawniczy jest Ci obcy, to lepiej się nim nie posługiwać. Napisz zarzuty tak, aby były zrozumiałe, dlaczego nie zgadzasz się z wyrokiem.

W apelacji możesz powołać nowe dowody tylko wówczas, gdy ich powołanie przed sądem I instancji nie było możliwe. Przykładowo możesz powołać świadka, który wcześniej przebywał za granicą albo którego adresu nie znałeś wcześniej; możesz też przedstawić dokument, którego nie mogłeś uzyskać na wcześniejszym etapie postępowania.

Jeżeli w czasie od złożenia pisemnej apelacji do wyznaczenia terminu rozprawy przed sądem apelacyjnym zaistniały nowe okoliczności, możesz przedstawić kolejne dowody na rozprawie. Często potrzeba przedłożenia nowych dowodów występuje, gdy przedmiotem zaskarżenia są alimenty, a Twoja sytuacja materialna uległa zmianie.

Nie ma potrzeby abyś do apelacji ponownie dołączał dokumenty, które składałeś już przed sądem okręgowy. Jeżeli chcesz się na nie powołać wystarczy wskazać, że złożyłeś je wraz z pismem z określonego dnia lub na rozprawie.

Podczas pisania apelacji możesz wykorzystać również moje uwagi odnośnie błędów pozwu rozwodowego.

Jak długo czeka się na rozpoznanie apelacji?

Na terenie apelacji katowickiej od złożenia apelacji w sądzie okręgowym do terminu rozprawy w sądzie apelacyjnym mija około 12 miesięcy. Biuro obsługi interesantów powinno udzielić Ci informacji, jaki jest czas oczekiwania na rozprawę w Twoim sądzie apelacyjnym.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Barbara D. 14 maja, 2019 o 12:34

    Bardzo precyzyjnie i jasno określiła Pani temat. Naprawdę dobrze, że powstają tego typu artykuły, ponieważ z pewnością pomoże to wielu osobom szukającym pomocy. Mimo to dla mnie temat jest wciąż dość skomplikowany i myślę, że gdyby nie mój prawnik Tomasz Dąbrowski, który przed moim rozwodem bardzo mi pomógł, to sama czytając ten artykuł nie dałabym sobie rady. Może to dlatego, że po prostu nie mam głowy do takich spraw.

    Odpowiedz

    Teresa K. 15 maja, 2019 o 15:36

    Bardzo precyzyjnie i jasno określiła Pani temat. Naprawdę dobrze, że powstają tego typu artykuły, ponieważ z pewnością pomoże to wielu osobom szukającym pomocy. Mimo to dla mnie temat jest wciąż dość skomplikowany i myślę, że gdyby nie mój prawnik Tomasz Dąbrowski, który przed moim rozwodem bardzo mi pomógł, to sama czytając ten artykuł nie dałabym sobie rady. Może to dlatego, że po prostu nie mam głowy do takich spraw.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: