Pomoc prawna

Jak uregulować kontakty z dzieckiem?

Grażyna Tomanek31 października 2020Komentarze (0)

Kontakty ustalone polubownie

Osobiście nie mam żadnych wątpliwości, że najlepsze kontakty to te ustalone polubownie. Polubowne ustalenie kontaktów, to w moim rozumieniu ustalenie, które szanuje prawa drugiego rodzica oraz uczucia dziecka. Naprawdę lepiej iść sobie na wzajemne ustępstwa, aniżeli twardo obstawać przy jakimś terminie lub braku zgody na taki termin. Na pewno zarówno Ty jak i matka dziecka w przyszłości będziecie mieli potrzebę, aby ustalony termin przesunąć lub zamienić. Takie rzeczy się zdarzają, są nieuniknione i wymagają od rodziców wyrozumiałości.

Jeśli natomiast porozumienie nie jest możliwe, pozostaje Ci droga sądowa.

Jaki sąd jest właściwy do uregulowania kontaktów?

Sądem właściwym do uregulowania kontaktów jest sąd rejonowy miejsca zamieszkania dzieci.

Jeżeli toczy się postępowanie rozwodowe – kontakty z dziećmi reguluje sąd w wyroku rozwodowym. W czasie trwania sprawy rozwodowej nie może toczyć się sprawa przed sądem rejonowym o kontakty.

Kiedy złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia?

W przypadku, gdy masz utrudniony kontakt z dzieckiem, a zależy Ci na szybkim rozwiązaniu tego problemu złóż wniosek o zabezpieczenie kontaktów.

Wniosek o zabezpieczenie kontaktów możesz złożyć zarówno w sprawie rozwodowej jak i w sprawie o kontakty, którą wytoczyłeś przed sądem rejonowym. Wniosek o zabezpieczenie możesz umieścić w piśmie wszczynającym postępowania. W takiej sytuacji wniosek o zabezpieczenie nie podlega dodatkowej opłacie. Wniosek o zabezpieczenie możesz też złożyć na późniejszym etapie postępowania. Nie zawsze na etapie składania pozwu można przewidzieć, że sprawy tak się skomplikują, że wniosek taki będzie potrzebny.

Od czego zależy częstotliwość kontaktów z dzieckiem?

O tym jak często będziesz miał ustalone kontakty decyduje wiele czynników. Według mnie najważniejsza jest Twoja dotychczasowa wieź z dzieckiem. Dziecko, które przywykło do obecności Ojca w swoim codziennym życiu nie powinno być pozbawione tej bliskiej relacji. Odnoszę wrażenie, że od kiedy pojawiła się możliwość ustanawiania opieki naprzemiennej, częstotliwość kontaktów również została zwiększona.

  Czy jest jakieś minimum kontaktów?

Ojciec, z którym dziecko nie mieszka na co dzień również powinien uczestniczyć w codziennych zajęciach dziecka. Jako ojciec masz prawo do kontaktów w tygodniu. Jednak kiedy zabierasz dziecko po lekcjach musisz realizować też obowiązki. Kontakty w tygodniu powinny oznaczać, że zawozisz pociechę na trening, angielski lub inne zajęcia dodatkowe. Kontakty są po to aby uczestniczyć w życiu dziecka – tym codziennym ale i tym odświętnym.

Weekendy powinny być podzielone sprawiedliwie, najlepiej co drugi weekend dla taty. Dziecko powinno spędzać z każdym z rodziców część wakacji oraz świąt.

Nie ma jednej recepty dla wszystkich ojców, którzy chcą uregulować kontakty z dzieckiem. Każda sprawa wymaga indywidualnego podejścia. Częstotliwość kontaktów zależy od rytmu pracy rodziców, zajęć dziecka, odległości zamieszkania, wieku dziecka i wielu innych okoliczności.

Uzyskanie właściwego orzeczenia w zakresie kontaktów z dzieckiem jest ogromnie ważne. Takie orzeczenie może na wiele lat zdeterminować Twoje relacje z dzieckiem.

Być może zainteresuje Cię również:

Wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Wniosek o zabezpieczenie

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (32) 271 27 90e-mail: sekretariat@adwokat-tomanek.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: