Wniosek o ściganie niealimentacji

Grażyna Tomanek        19 czerwca 2017        6 komentarzy

Jedna z moich klientek, która bez skutku próbuje wyegzekwować alimenty wyraziła ostatnio zdziwienie, że pomimo zmiany przepisów jej sytuacja nie uległa zmianie, a dłużnik pozostaje bezkarny.

Wtedy pomyślałam, że rzeczywiście, nie brakuje informacji na temat tego, że trzymiesięczna zaległość w płaceniu alimentów jest przestępstwem ale brak jest informacji, że przestępstwo to jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego.

Klientce doradziłam, aby złożyła wniosek o ściganie przestępstwa.

Dla pełnego zobrazowania sprawy muszę dodać, że bez wniosku pokrzywdzonego, czyli z urzędu, prokurator będzie ścigał tylko takich dłużników, którzy mają zaległości wobec funduszu alimentacyjnego, albo gdy wniosek o ściganie złożyła opieka społeczna.

Tymczasem praktyka wskazuje, że 3 miesiące to zdecydowanie za mało aby świadczenie z funduszu alimentacyjnego uzyskać, a tym bardziej by prokuratura zaczęła ścigać  sprawcę przestępstwa.

Dzieci, które nie spełniają kryterium dochodu i nie uzyskują świadczenia z ZUS w ogóle nie mogą liczyć na inicjatywę organów ścigania w odzyskiwaniu zaległych alimentów.

Tymczasem złożenie wniosku o ściganie może spowodować, że zaległość zostanie zapłacona  szybko i ,,dobrowolnie.”

Wniosek o ściganie można złożyć osobiście lub pisemnie, na policji lub w prokuraturze; należy podać podstawę, z której wynika obowiązek alimentacyjny i wysokość zaległości. Dowody w sprawie powinien zebrać organ prowadzący postępowanie, zatem nie musisz martwić się, czy dołączyłaś wszystkie ,,papierki”.

Obowiązek płacenia alimentów może wynikać zarówno z orzeczenia sądowego, ugody jak i umowy. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego przestępstwem jest niepłacenie alimentów wynikających z wyroku (co oczywiste) jak i z postanowienia zabezpieczającego. Wniosek o ściganie możesz złożyć nawet przed zakończeniem postępowania rozwodowego (lub  o alimenty), jeżeli tylko sąd zabezpieczył powództwo.

Jeśli masz ochotę na więcej informacji, zachęcam abyś zajrzał  tutaj.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Sonia Październik 24, 2017 o 11:26

Dzień dobry! A co w przypadku, gdy zobowiązany do płacenia alimentów wpłaca nieregularnie i to kwotę znacznie niższą od zasądzonych alimentów? Czy wówczas również można złożyć wniosek o ściganie przestępstwa? Czy też jego “dobra wola” będzie uwzględniona przeze prokuraturę i nie przychyli się do ścigania, za to ty kobieto i dzieci możecie tylko pomarzyć o życiu bez stresu, czy wam wystarczy czy nie?

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Listopad 7, 2017 o 20:45

Wniosek o ściganie przestępstwa niealimentacji można złożyć rownież w takich przypadkach. Prokurat i sąd ocenią, czy się uchylał celowo.

Odpowiedz

katarzyna Styczeń 6, 2018 o 19:06

witam kilka dni temu dostałam wyrok zabezpieczajacy alimenty z wniosku z 12 lipa platnosc poczawszy od 15 lipca jednak ojciec dziecka twierdzi ze bedzie płacił jak po głównej rozprawie bedzie dziecko miec jego nazwisko czy w tym wypadku moge złozyc wniosek o ściganie

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Styczeń 7, 2018 o 12:43

Nawiązując do mojej odpowiedzi: założyłam że ma Pani na myśli postanowienie zabezpieczające, chociaż nie wynika to jednoznacznie z komentarza.

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Styczeń 7, 2018 o 12:41

Najpierw należy złożyć wniosek o egzekucję alimentów do komornika na podstawie postanowienia zabezpieczającego.

Odpowiedz

Marta Kwiecień 13, 2018 o 10:16

Dzień Dobry. Czy wniosek do prokuratury mogę złożyć również gdy nie znam miejsca pobytu ojca dziecka tylko jego dawne miejsce zamieszkania.? I co jeśli ojciec dziecka pracuje za granicą ? Dziękuję za odpowiedz .

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: