Pomoc prawna

Wniosek o ściganie niealimentacji

Grażyna Tomanek19 czerwca 20179 komentarzy

Jedna z moich klientek, która bez skutku próbuje wyegzekwować alimenty wyraziła ostatnio zdziwienie, że pomimo zmiany przepisów jej sytuacja nie uległa zmianie, a dłużnik pozostaje bezkarny.

Wtedy pomyślałam, że rzeczywiście, nie brakuje informacji na temat tego, że trzymiesięczna zaległość w płaceniu alimentów jest przestępstwem ale brak jest informacji, że przestępstwo to jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego.

Klientce doradziłam, aby złożyła wniosek o ściganie przestępstwa.

Dla pełnego zobrazowania sprawy muszę dodać, że bez wniosku pokrzywdzonego, czyli z urzędu, prokurator będzie ścigał tylko takich dłużników, którzy mają zaległości wobec funduszu alimentacyjnego, albo gdy wniosek o ściganie złożyła opieka społeczna.

Tymczasem praktyka wskazuje, że 3 miesiące to zdecydowanie za mało aby świadczenie z funduszu alimentacyjnego uzyskać, a tym bardziej by prokuratura zaczęła ścigać  sprawcę przestępstwa.

Dzieci, które nie spełniają kryterium dochodu i nie uzyskują świadczenia z ZUS w ogóle nie mogą liczyć na inicjatywę organów ścigania w odzyskiwaniu zaległych alimentów.

Tymczasem złożenie wniosku o ściganie może spowodować, że zaległość zostanie zapłacona  szybko i ,,dobrowolnie.”

Wniosek o ściganie można złożyć osobiście lub pisemnie, na policji lub w prokuraturze; należy podać podstawę, z której wynika obowiązek alimentacyjny i wysokość zaległości. Dowody w sprawie powinien zebrać organ prowadzący postępowanie, zatem nie musisz martwić się, czy dołączyłaś wszystkie ,,papierki”.

Obowiązek płacenia alimentów może wynikać zarówno z orzeczenia sądowego, ugody jak i umowy. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego przestępstwem jest niepłacenie alimentów wynikających z wyroku (co oczywiste) jak i z postanowienia zabezpieczającego. Wniosek o ściganie możesz złożyć nawet przed zakończeniem postępowania rozwodowego (lub  o alimenty), jeżeli tylko sąd zabezpieczył powództwo.

Jeśli masz ochotę na więcej informacji, zachęcam abyś zajrzał  tutaj.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Sonia 24 października, 2017 o 11:26

  Dzień dobry! A co w przypadku, gdy zobowiązany do płacenia alimentów wpłaca nieregularnie i to kwotę znacznie niższą od zasądzonych alimentów? Czy wówczas również można złożyć wniosek o ściganie przestępstwa? Czy też jego „dobra wola” będzie uwzględniona przeze prokuraturę i nie przychyli się do ścigania, za to ty kobieto i dzieci możecie tylko pomarzyć o życiu bez stresu, czy wam wystarczy czy nie?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 7 listopada, 2017 o 20:45

  Wniosek o ściganie przestępstwa niealimentacji można złożyć rownież w takich przypadkach. Prokurat i sąd ocenią, czy się uchylał celowo.

  Odpowiedz

  katarzyna 6 stycznia, 2018 o 19:06

  witam kilka dni temu dostałam wyrok zabezpieczajacy alimenty z wniosku z 12 lipa platnosc poczawszy od 15 lipca jednak ojciec dziecka twierdzi ze bedzie płacił jak po głównej rozprawie bedzie dziecko miec jego nazwisko czy w tym wypadku moge złozyc wniosek o ściganie

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 7 stycznia, 2018 o 12:43

  Nawiązując do mojej odpowiedzi: założyłam że ma Pani na myśli postanowienie zabezpieczające, chociaż nie wynika to jednoznacznie z komentarza.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 7 stycznia, 2018 o 12:41

  Najpierw należy złożyć wniosek o egzekucję alimentów do komornika na podstawie postanowienia zabezpieczającego.

  Odpowiedz

  Marta 13 kwietnia, 2018 o 10:16

  Dzień Dobry. Czy wniosek do prokuratury mogę złożyć również gdy nie znam miejsca pobytu ojca dziecka tylko jego dawne miejsce zamieszkania.? I co jeśli ojciec dziecka pracuje za granicą ? Dziękuję za odpowiedz .

  Odpowiedz

  ANNA 23 stycznia, 2020 o 12:12

  Dzień dobry, ja złożyłam taki wniosek o ściganie,ponieważ po 13stu latach pobytu za granicą służby namierzyły dłużnika.Wniosek o ściganie złożył też mops, gdyż dzieci przez pewien czas pobierały pieniądze z FA.Przyszlo mi z prokuratury,że akt oskarżenia wobec dłużnika jest już w sądzie i mam teraz takie pytanie- czy to jest na wniosek o sciganie z urzędu czy tez na mój wniosek? Czy te dwa wnioski mogą być na sprawie połączone? Czy będę oskarżycielem posiłkowym?
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 6 maja, 2020 o 13:09

  Aby zostać oskarżycielem posiłkowym należy złożyć taki wniosek w sądzie. Przestępstwo niealimentacji jest ścigane z urzędu tzn że oskarżycielem jest prokurator.

  Odpowiedz

  Urszula 15 października, 2020 o 22:24

  Jak mogę złożyć wniosek do prokuratury o płacenie alimentów od lipca nie mam alimentów

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: