Egzekwowanie alimentów

Grażyna Tomanek01 stycznia 20173 komentarze

Rada Ministrów opracowała projekt zmiany kodeksu karnego, zmierzający do skuteczniejszego egzekwowania alimentów.
Zgodnie z projektem rodzic, który uchyla się od płacenia alimentów przez 3 miesiące podlegać będzie karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 1 roku.

Karalność nie będzie więc uzależniona od tego czy niealimentacja jest uporczywa ani czy naraża dziecko na niemożność zaspakajania podstawowych potrzeb życiowych.
Co ciekawe, podejrzany nie będzie podlegał karze jeżeli w terminie 30 dni od pierwszego przesłuchania ureguluje wszystkie zaległości.

Zważywszy na okoliczność, że wyroki alimentacyjne są natychmiast wykonalne a alimenty zasądzane z reguły kilka miesięcy ,,do tyłu” – prokuratura może mieć pełne ręce roboty.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (32) 271 27 90e-mail: sekretariat@adwokat-tomanek.pl

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Nowik 1 stycznia, 2017 o 18:11

No to będzie faktycznie “ciekawie” – jest sporo osób które naprawdę chcą znaleźć pracę i nie są w stanie, nawet na czarno.

Odpowiedz

Katarzyna 6 stycznia, 2017 o 22:33

apropo egzekwowania alimenntów….mam pytanie. Mianowicie złożyłam pozew o alimenty (mężczyzna był moim partnerem). Sąd ustanowił datę rozprawy na koniec stycznia 2017 roku. Przed świętami Bożego Narodzenia otrzymałam od Sądu pismo o zawieszeniu postępowania. Ponadto Sąd nie ustanowił nowego terminu rozprawy, nawet nie uzasadnił zawieszenia. Z informacji wiem, że ojciec dziecka poprostu nie odbiera awizo jak również nie przebywa w miejscu zameldowania. Nie dowiem się gdzie on mieszka, bo pracuje w różnych częściach Polski, a po drugie miga się od przyjęcia listu. Co powinnam w takiej sytuacji zrobić? Jakie muszą być spełnione warunki żeby Sąd ustanowił datę rozprawy o alimenty. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Jola 13 kwietnia, 2017 o 11:00

Dzień dobry,
a jeśli sąd zasądzi alimenty, a małżonkowie nie mają rozdzielności majątkowej, to czy wówczas najpierw będzie stosowana karalność czy egzekucja komornicza?
pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: