Rada Ministrów opracowała projekt zmiany kodeksu karnego, zmierzający do skuteczniejszego egzekwowania alimentów.
Zgodnie z projektem rodzic, który uchyla się od płacenia alimentów przez 3 miesiące podlegać będzie karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 1 roku.
Karalność nie będzie więc uzależniona od tego czy niealimentacja jest uporczywa ani czy naraża dziecko na niemożność zaspakajania podstawowych potrzeb życiowych.
Co ciekawe, podejrzany nie będzie podlegał karze jeżeli w terminie 30 dni od pierwszego przesłuchania ureguluje wszystkie zaległości.
Zważywszy na okoliczność, że wyroki alimentacyjne są natychmiast wykonalne a alimenty zasądzane z reguły kilka miesięcy ,,do tyłu” – prokuratura może mieć pełne ręce roboty.
{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
No to będzie faktycznie „ciekawie” – jest sporo osób które naprawdę chcą znaleźć pracę i nie są w stanie, nawet na czarno.
apropo egzekwowania alimenntów….mam pytanie. Mianowicie złożyłam pozew o alimenty (mężczyzna był moim partnerem). Sąd ustanowił datę rozprawy na koniec stycznia 2017 roku. Przed świętami Bożego Narodzenia otrzymałam od Sądu pismo o zawieszeniu postępowania. Ponadto Sąd nie ustanowił nowego terminu rozprawy, nawet nie uzasadnił zawieszenia. Z informacji wiem, że ojciec dziecka poprostu nie odbiera awizo jak również nie przebywa w miejscu zameldowania. Nie dowiem się gdzie on mieszka, bo pracuje w różnych częściach Polski, a po drugie miga się od przyjęcia listu. Co powinnam w takiej sytuacji zrobić? Jakie muszą być spełnione warunki żeby Sąd ustanowił datę rozprawy o alimenty. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry,
a jeśli sąd zasądzi alimenty, a małżonkowie nie mają rozdzielności majątkowej, to czy wówczas najpierw będzie stosowana karalność czy egzekucja komornicza?
pozdrawiam