Alimenty pomiędzy rodzicami i dziećmi
W dotychczasowym stanie prawnym zasądzone na rzecz dzieci alimenty nie wygasają automatycznie. Jeżeli w przeszłości zapadł wyrok, na podstawie którego zostałeś zobowiązany do płacenia alimentów, to aby wyeliminować go z obrotu prawnego musisz wystąpić do sądu z pozwem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Tutaj doradzałam jak uchylić alimenty na dorosłe dziecko.
Kiedy powinieneś wystąpić z pozwem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego?
- Jeśli dziecko przeszło pod Twoją opiekę.
- Gdy dziecko stało się samodzielne albo ma ku temu możliwości ale ich nie wykorzystuje (np. ukończyło naukę i może podjąć zatrudnienie).
Obecnie przepisy nie uzależniają uchylenia obowiązku alimentacyjnego od kryterium wieku tylko od oceny czy dziecko może utrzymać się samodzielnie.
Powyższa sytuacja ma ulec zmianie po uchwaleniu nowelizacji kodeksu rodzinnego. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Sprawiedliwości alimenty wygasną automatycznie po ukończeniu przez dziecko 25 roku życia. Wyjątkiem będą sytuacje gdy dziecko ma orzeczoną niepełnosprawność, wobec których obowiązek będzie istniał nadal bez względu na ich wiek.
Prace nad zmianami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego trwają już dwa lata i nie wiadomo kiedy wejdą w życie. Projekt zakłada również wprowadzenie alimentów natychmiastowych, o czym ministerstwo mówi od dawna a co nadal pozostaje w sferze planów.
Alimenty między małżonkami
W tej dziedzinie nie planuje się żadnych zmian. Alimenty nie wygasają automatycznie i tak pozostanie. Szczegółowe informacje dotyczące obowiązku alimentacyjnego pomiędzy byłymi małżonkami zawarłam w swoim wpisie pt.: Jakie alimenty od byłego małżonka.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Jeżeli ta ustawa faktycznie wejdzie w życie, będzie to spore ułatwienie. Nie będzie konieczności zgłaszania sprawy do sądu, która i tak zazwyczaj kończy się tak samo, bo dziecko w wieku 25 lat zazwyczaj jest już w stanie samodzielnie się utrzymać.
istotne jest również to, iż granica wieku ma obowiązywać jedynie w przypadku świadczeń alimentacyjnych zasądzanych po wejściu w życie nowych przepisów.