Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt zmian kodeksu rodzinnego, który wprowadza pojęcie alimentów natychmiastowych. Wysokość alimentów będzie ustalana na podstawie kwoty przeliczeniowej. W zależności od liczby posiadanych dzieci zasądzane będą alimenty minimalne.
Wysokość alimentów po reformie to: 460 złotych na jedno dziecko, 840 złotych na dwoje dzieci, a 1140 złotych – na troje.
Zasądzenie alimentów według powyższych stawek nie wyklucza możliwości dochodzenia wyższych świadczeń, co polecam szczególnie, gdy dochody pozwanego na to pozwalają. Średnie alimenty zasądzane w 2017 roku wynosiły 590 złotych, a więc były wyższe, niż te wynikające z ministerialnej tabeli.
Według informacji podanych na stronie ministerstwa od ,,alimentów natychmiastowych” będzie można się odwołać, co rozumiem w ten sposób, że w wyniku odwołania alimenty mogą zostać również pomniejszone.
Kwota przeliczeniowa, na podstawie której będą ustalane alimenty, będzie ogłaszana co roku, a jej wysokość uzależniona będzie m.in. od minimalnego wynagrodzenia netto i współczynnika dzietności.
Nowością będzie automatyczne wygasanie obowiązku alimentacyjnego po ukończeniu 25 roku życia. Obecnie, aby uchylić alimenty należy wystąpić z odpowiednim pozwem do sądu (o problemach z tym związanych przeczytasz we wpisie pt. Uchylenie alimentów na dorosłe dziecko).
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Podczas spraw o zasądzenie alimentów, bardzo często się zdarza że zostają przyznane wyższe niż te określane przez Ministerstwo. Bardzo dobry wpis, polecam przeczytać każdemu.