Zmiany w 500 plus

Grażyna Tomanek        27 lipca 2016        3 komentarze

Jest blady świt, a przede mną piętrzy się stos akt, którymi muszę się zająć jeśli chcę spokojnie wyjechać na krótki urlop. Bez literackiego wstępu przejdę zatem do sedna sprawy.

Wczoraj Prezydent podpisał ustawę zmieniającą kodeks rodzinny i opiekuńczy, zgodnie z którą pobieranie świadczenia 500 plus nie może wpływać na wysokość alimentów (art. 135 § 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Zmieniono też przepisy postępowania cywilnego (art. 833 § 6,7 kodeksu postępowania cywilnego) dzięki czemu świadczenia 500 plus nie podlegają egzekucji komorniczej z rachunku bankowego.

Zainteresowani będą mogli założyć specjalne bezpłatne subkonta wolne od zajęć komorniczych (w bankach, które zdecydują się wprowadzić taką usługę), na które wpływać będą powyższe świadczenia. Takie rozwiązanie ma na celu uniknięcie ,,omyłkowego” (cytat z informacji umieszczonej na stronie Prezydenta RP) zajęcia przez komornika pieniędzy pochodzących z 500 plus.

Przepisy wejdą w życie w ciągu 14 dni od ich opublikowania (co na chwilę pisania tych słów jeszcze nie nastąpiło).

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki Lipiec 31, 2016 o 23:54

Zmiany zapowiadane, szybko i skutecznie wprowadzone w życie. Niestety inne zapowiadane w trakcie kampanii wyborczej zmiany nie są przeprowadzane aż z takim impetem 🙂

Odpowiedz

Monika Sierpień 23, 2016 o 13:16

W 16 roku koszt 500+ to ponad 17 mld zł. W przyszłym roku to około 22 mld zł. Wpływy z podatku dochodowego to około 50 mld zł. Gdyby nie 500+ można by znieść I próg podatkowy. Wtedy PiS miałby nie 32% poparcia a 50%.

Odpowiedz

Mariusz Wrzesień 19, 2016 o 09:43

Na całe szczęście wprowadzili te zmiany, bo gdyby nie to, to byłoby to wszystko śmieszne. Sądzę, że i tak od początku był taki zamiar, tylko po prostu na starcie tego nie doprecyzowali.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: