Pomoc prawna

Zmiany w 500 plus

Grażyna Tomanek27 lipca 20163 komentarze

Jest blady świt, a przede mną piętrzy się stos akt, którymi muszę się zająć jeśli chcę spokojnie wyjechać na krótki urlop. Bez literackiego wstępu przejdę zatem do sedna sprawy.

Wczoraj Prezydent podpisał ustawę zmieniającą kodeks rodzinny i opiekuńczy, zgodnie z którą pobieranie świadczenia 500 plus nie może wpływać na wysokość alimentów (art. 135 § 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Zmieniono też przepisy postępowania cywilnego (art. 833 § 6,7 kodeksu postępowania cywilnego) dzięki czemu świadczenia 500 plus nie podlegają egzekucji komorniczej z rachunku bankowego.

Zainteresowani będą mogli założyć specjalne bezpłatne subkonta wolne od zajęć komorniczych (w bankach, które zdecydują się wprowadzić taką usługę), na które wpływać będą powyższe świadczenia. Takie rozwiązanie ma na celu uniknięcie ,,omyłkowego” (cytat z informacji umieszczonej na stronie Prezydenta RP) zajęcia przez komornika pieniędzy pochodzących z 500 plus.

Przepisy wejdą w życie w ciągu 14 dni od ich opublikowania (co na chwilę pisania tych słów jeszcze nie nastąpiło).

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Wojciech Rudzki 31 lipca, 2016 o 23:54

  Zmiany zapowiadane, szybko i skutecznie wprowadzone w życie. Niestety inne zapowiadane w trakcie kampanii wyborczej zmiany nie są przeprowadzane aż z takim impetem 🙂

  Odpowiedz

  Monika 23 sierpnia, 2016 o 13:16

  W 16 roku koszt 500+ to ponad 17 mld zł. W przyszłym roku to około 22 mld zł. Wpływy z podatku dochodowego to około 50 mld zł. Gdyby nie 500+ można by znieść I próg podatkowy. Wtedy PiS miałby nie 32% poparcia a 50%.

  Odpowiedz

  Mariusz 19 września, 2016 o 09:43

  Na całe szczęście wprowadzili te zmiany, bo gdyby nie to, to byłoby to wszystko śmieszne. Sądzę, że i tak od początku był taki zamiar, tylko po prostu na starcie tego nie doprecyzowali.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: