Pomoc prawna

Zmiana nazwiska po rozwodzie

Grażyna Tomanek05 września 20162 komentarze

Jeżeli w wyniku zwarcia małżeństwa zmieniłaś/eś nazwisko, po rozwodzie możesz wrócić do poprzednio używanego. Możliwość powyższa dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, ponieważ ci ostatni także mogą zmieniać nazwisko w związku z zawarciem związku małżeńskiego.

Powrót do poprzednio używanego nazwiska odbywa się przez złożenie oświadczenia przed urzędnikiem stanu cywilnego.

Często pojawiają się pytanie, czy były małżonek może skutecznie żądać ,,oddania mu nazwiska”. Odpowiedź jest kategoryczna i jednoznaczna: nie ma takiej możliwości, w żadnym przypadku i bez wyjątków.

Termin na zmianę nazwiska wynosi 3 miesiące od daty uprawomocnienia się wyroku rozwodowego i jest terminem zawity co oznacza, że nie ma możliwości jego przedłużenia.

Jeśli z jakiś powodów nie zdążyłeś w ciągu 3 miesięcy wystąpić z wnioskiem, późniejsza zmiana nazwiska również jest możliwa, ale należy jej dokonać w drodze decyzji administracyjnej. Zastosowanie mają w takim przypadku przepisy ustawy o zmianie imienia i nazwiska z dnia 17 października 2008 roku.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Mikołaj 6 września, 2016 o 13:08

  Dzień dobry,
  a jak wygląda sprawa jeżeli w drodze decyzji administracyjnej nie otrzymam możliwości powrotu do pierwszego nazwiska? Czy jest jeszcze możliwość odwołania się od decyzji?

  Odpowiedz

  michal 26 stycznia, 2017 o 02:23

  witam ma pytanie odnosnie tych mediacji
  skladalem dzis pozew o rozwod bez orzekania o winie ,a pan w sadzie kazal mi doniesc jeszcze „podanie o medjacje” czy cos w tym stylu ??? mamy z zona dwojke dzieci ale jestesmy juz wstepnie dogadani co do wszystkich aspektow wziazanych ze sprawiami widzeni alimentow itd itd .czy w tym wypadku te mediacje sa potrzebne i jezeli tak to jak wyglada wzor takiego pisama do sadu???
  z gory dziekuje za pomoc

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: