Pomoc prawna

Eksmisja w rozwodzie

Grażyna Tomanek22 lipca 20182 komentarze

Jakiś czas temu zgłosiła się do mnie klientka, której małżeństwo rozpadło się z powodu uzależnienia męża od alkoholu i narkotyków.

Będąc ,,pod wpływem” mąż demolował mieszkanie, wyrzucał z siebie wyzwiska i groźby, a nawet szantażował popełnieniem samobójstwa. Świadkiem tych scen były dzieci, których przeżycia sami możecie sobie wyobrazić.

Należało zdecydować, jaka opcja rozwodu będzie w tej sytuacji najkorzystniejsza.

Klientka była wykończona sytuacją domową, dlatego optowała za rozwodem bez orzekania o winie, mając nadzieję na szybkie zakończenie procesu.

Moje doświadczenie wskazywało, że osoba uzależniona często nie wyraża zgody na rozwód, nie czuje się w ogóle winna za rozkład pożycia, a w najgorszych przypadkach wnosi o oddalenie powództwa. W takiej sytuacji propozycja rozwodu bez orzekania o winie jest zwykłą stratą czasu. Przekonałam Klientkę, aby złożyć pozew o rozwód z ustaleniem winy pozwanego oraz wnioskiem o orzeczenie jego eksmisji.

Klientka nie miała problemu ze wskazaniem dowodów na winę męża oraz jego zachowanie w domu (zeznania świadków, notatki policji, informacje z izby wytrzeźwień).

Z wywiadu kuratora wynikało z kolei, że największym marzeniem dzieci jest posiadanie spokojnego domu.

Ostatecznie winę pozwanego udało się wykazać po przeprowadzeniu czterech rozpraw. Równocześnie orzeczono jego eksmisję. To drugie było najważniejszym osiągnięciem bo gwarantowało natychmiastowy spokój całej rodzinie.

Oczywiście orzeczenie eksmisji w wyroku rozwodowym nie jest rutynowym rozstrzygnięciem; jest ono możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach jeśli małżonek swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie. Nie jest możliwa eksmisja, jeżeli mieszkanie stanowi majątek osobisty małżonka, którego chcemy wyeksmitować. Można natomiast eksmitować z lokalu, który stanowi współwłasność małżeńską lub majątek osobisty żądającego eksmisji, a nawet osób trzecich (np. rodziców). Możliwe jest orzeczenie eksmisji z mieszkania, które jest przedmiotem najmu lub jest mieszkaniem spółdzielczym.

Orzeczenie eksmisji w wyroku rozwodowym nie jest równoznaczne z podziałem majątku. Jeżeli np. mieszkanie stanowiło współwłasność małżonków, eksmitowany mąż będzie mógł po rozwodzie (pomimo orzeczonej eksmisji) domagać się spłaty swojej swojego udziału w nieruchomości. Moja Klientka miała tego świadomość, jednak najważniejsze dla niej było to, że nie będzie musiała mieszkać pod jednym dachem z byłym mężem przez cały czas postępowania o podział majątku (w praktyce: przez parę lat).

W tym przypadku decyzja o ustalaniu winy i żądaniu eksmisji była strzałem w dziesiątkę i potwierdziła teorię, że warto walczyć o swoje prawa.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (32) 271 27 90e-mail: sekretariat@adwokat-tomanek.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

HPE-Berlin 1 sierpnia, 2018 o 09:05

Bardzo dobrze rozwiązana sprawa, tak się należało zrobić. I dobrze że Pani się zgłosiła z tym problemem i rozwiązała go w szybkim tempie, bo mogło dość do jakiegoś incydentu.

Odpowiedz

Anna 7 lutego, 2019 o 07:56

Faktycznie bardzo rzadkie rozstrzygnięcie. Sama mimo kilkudziesięciu rozwodów z koniecznością takiego rozstrzygnięcia się nie spotkałam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: