Pomoc prawna

Zadośćuczynienie za utrudnianie kontaktów z dzieckiem.

Grażyna Tomanek11 listopada 20155 komentarzy

Zawrzało po wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 15 lipca 2015 roku.

Na podstawie powyższego wyroku matka ma zapłacić zadośćuczynienie ojcu dzieci za to, że uniemożliwiała mu kontakty z nimi.

Konkretnie:  5.000,00 złotych za rok uniemożliwiania kontaktów.

Taki wyrok to rzeczywiście nowe spojrzenie na kwestię kontaktów.

Przypomnę, że dla egzekwowania kontaktów dotychczas stosowane były wyłącznie przepisy kodeksu postępowania cywilnego, które za utrudnianie kontaktów przewidują w pierwszej kolejności zagrożenie zapłatą określonej sumy pieniężnej, a w dalszej – nakazanie zapłaty tejże kwoty.

Precedensowy wyrok Sądu Apelacyjnego stwarza możliwość dochodzenia zadośćuczynienia również na podstawie przepisów służących ochronie dóbr osobistych (w tym przypadku prawa do więzi rodzicielskich i kontaktów z dziećmi).

Podkreślenia wymaga okoliczność, że ojciec zadbał, aby uporczywe działania ex-małżonki były udokumentowane: na miejsce (niedoszłych) spotkań wzywał policję i kuratorów sądowych a także wnosił do sądu sprawy o egzekwowanie kontaktów.

Matka dzieci nie kwestionowała faktu, że do spotkań nie dochodzi, ale zasłaniała się postawą dzieci, które nie chciały spotykać się z tatą. Sąd uznał jednak, że winę za niechęć dzieci ponosi ich matka i orzekł jak wyżej.

Omawiane orzeczenie ma charakter nowatorski. Zważywszy na powszechność problemu należy się spodziewać, że podobne roszczenia będę w niedługim czasie przedmiotem rozpoznawania przez sądy na terenie całego kraju.

Formalnie, wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku nie jest wiążący dla pozostałych sądów w Polsce. Nie wiadomo, czy stanowisko sądu gdańskiego zostanie zaakceptowane i stosowane przez inne sądy.

Dla mnie zaskakująca była okoliczność, że matka nie wnosiła o zmianę postanowienia regulującego kontakty, tylko samowolnie je ignorowała (taki wniosek wyciągnęłam z uzasadnienia wyroku). To wskazówka, że należy występować o zmianę orzeczenia regulującego kontakty, aby nie narazić się na kary. Zdarzają się przecież sytuacje, kiedy pielęgnowanie więzi rodzinnych jest niemożliwe z innych przyczyn niż w omawianym przypadku.

Z drugiej strony…

Problem w rodzinie z Gdańska rozpoczął się w 2009 roku, dziś starsza córka ma 20 lat. Mam wątpliwości, czy po takim czasie ojciec czuje się usatysfakcjonowany wyrokiem…

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  małgorzata 21 stycznia, 2016 o 14:08

  a co jeśli ojciec nie chce kontaktów z dziećmi?
  czy w takim przypadku sad może również nakazać zapłacić matce lub dzieciom zadośćuczynienie?

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 22 stycznia, 2016 o 10:40

  Dobre pytanie. Jeżeli kontakty są ustalone sądownie, to można wystąpić o ukaranie go grzywna za ich ni realizowanie. Jeśli nie są ustalone, a brak kontaktu jest długotrwały i wpłynął na wygaśnięcie związku emocjonalnego z dziećmi- można wnieść o pozbawienie go praw rodzicielskich. Pzdr

  Odpowiedz

  Dariusz 3 maja, 2017 o 18:25

  Wyrok ma wykonać pozwana, a nie pozwany.
  Sąd nie ma prawa pozbawić kogokolwiek praw rodzicielskich z powodu braku związku emocjonalnego.
  Dwoje rodziców odpowiada za dzieci, na równi do osiągnięcia pełnoletności.
  Sąd nie ma prawa karać powoda,ale pozwaną ma karać za nie wykonywanie wyroku.
  Sąd ma obowiązek karać matkę za utrudnianie kontaktów z dzieckiem,szybciej i surowiej.
  Kto jest w stanie zrekompensować straty dziecka że oglądał Tatę na fotografiach w okresie kiedy najbardziej go potrzebował?

  Odpowiedz

  Wojciech 15 października, 2017 o 09:15

  A co robić jesli druga strona (matka) do spółki ze swoim adwokatem robią różne triki aby tylko niekorzystne dla nich postanowienie o zagrożeniu grzywną nie uprawomocniło się ? Jest zagrożenie grzywną z lipca, za chwilę listopad a postanowienie jest nieprawomocne i matka czujac się bezkarna nadal nie wydaje dziecka ! Czy można jakoś się poskarżyć na nieetyczne zachowanie adwokata ? Słyszałem że takie bujanie się z niedopuszczaniem do prawomocności postanowienia może trwać nawet 1,5 roku….

  Odpowiedz

  Witkowska gabriela 29 sierpnia, 2021 o 14:56

  Witam pani Grażyną mam pytanie jestem osobą niepełnosprawną od urodzenia mam z mężem dwoje juz dorosłych dzieci mąż od początku naszego małżeństwa miał duży ze sobą kłopot był alkoholikiem ja jako osoba niepełnosprawną wychowałam z nim 2 dzieci i zajmowałam się nim na codzień bałam się każdego nowego dnia ze znów przyjdzie pijany zrobi awanturę przy której nie raz byla wzywana policja bałam się go bardzo dzieci tez próbował się setki razy leczyć nic to nie dawało później mało tego doszło ze zaczął grać w gry było mi zawsze bardzo ciężko ale tyle dobre w tym ze na chwile przestał pic było chwile spokoju doszło do tego ze z nudziło mu się życie z chora kobieta zostawil mnie bez słowa nawet nie przyszło mu przez chwilę pomyśleć i zapytać się dzieci czy dobrze się czuje czy mam na leki nic po latach bycia z nim nie przyszło mi osobie chorej żeby go zostawić i zyc spokoju a on zrobil to sekundzie bo poznał jakąś babe i mam pytanie jest szansa że sad zasodzi alimenty

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: