Podobieństwa separacji i rozwodu

Grażyna Tomanek        15 sierpnia 2014        5 komentarzy

Jak już pisałam, separację można uzyskać łatwiej, ponieważ rozkład pożycia nie musi być trwały. Niemniej koniecznym jest, aby zupełny rozkład pożycia nastąpił.

Informacje na temat zupełności rozkładu zawarłam we wpisie z dnia 14 lipca br.

Procedura i właściwość sądu są identyczne w obydwu przypadkach: pozew wnosimy do  sądu okręgowego ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków.

Jeśli zastanawiasz się, czy ,,szybciej” uzyskasz rozwód czy separację, to odpowiadam: bez różnicy.

Zarówno w wyroku o separację jak i w wyroku rozwodowym muszą znaleźć się rozstrzygnięcia dotyczące:

1. winy małżonków za rozkład pożycia (czyli wskazanie, który z małżonków ponosi winę lub odstąpienie od ustalania tej okoliczności),

2. władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi,

3. alimentów na dzieci,

4. kontaktów z dziećmi,

5. sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania,

oraz nieobowiązkowo

6. alimentów na współmałżonka.

Szczerze powiedziawszy, gdyby nie pierwsze zdanie wyroku, w którym sąd albo ,,rozwiązuje małżeństwo” albo ,,orzeka separację” – niemożliwym byłoby odróżnienie wyroku o separację od wyroku rozwodowego.

Ważne, że w obydwu przypadkach (chociaż nie znajdziemy tego zapisu wprost w orzeczeniu) zostaje zniesiona wspólność majątkowa małżeńska.

Po uprawomocnieniu się wyroku, czy to rozwodowego, czy o separację, możesz  wystąpić do sądu rejonowego o dokonanie podziału majątku wspólnego.

Przeszkodą dla orzeczenia separacji i rozwodu jest dobro wspólnych małoletnich dzieci. Dobro dzieci może być zagrożone w sytuacji, gdy nie mają one świadomości, że rodzice się rozstają, albo pomimo posiadania takiej wiedzy – nie akceptują tego (najczęściej z powodu silnego związku uczuciowego zarówno z ojcem jak i matką) lub jeśli istnieje obawa, że po orzeczeniu separacji/rozwodu kontakt dziecka z drugim rodzicem będzie znacznie utrudniony lub uniemożliwiony.

Drugą przeszkodą dla orzeczenia zarówno separacji jak i rozwodu są przypadki, gdy byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Postępowanie dowodowe w obydwu sprawach przebiega identycznie. Najczęściej sąd przeprowadza dowody w postaci: zeznań świadków, wywiadu kuratora na okoliczność sytuacji wychowawczej dzieci, zaświadczeń o wysokości zarobków, informacji o dochodach z urzędu skarbowego, informacji o możliwości zatrudnienia z Powiatowego Urzędu Pracy lub z innych dokumentów.

Klienci często pytają mnie czy po upływie określonego czasu od orzeczenia separacji następuje automatyczne stwierdzenie rozwodu.

Nie.

Również po uzyskaniu separacji musisz ponownie wystąpić z pozwem o orzeczenie rozwodu. W wyroku rozwodowym muszą znaleźć się opisane na wstępie rozstrzygnięcia. Zdarza się, że od orzeczenia separacji uległa zmianie sytuacja wychowawcza dzieci albo zaistniały okoliczności mogące mieć znaczenie dla ustalenia winnego rozkładu pożycia. Wówczas postępowanie dowodowe może być równie drobiazgowe, jak w sytuacji gdy rozwód jest orzekany bez wcześniejszej separacji.

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tomasz Sierpień 16, 2014 o 11:27

Pani mecenas,
a czy w trakcie sprawy o separację można zmienić żądanie na rozwód ????
słyszałem, że tak można zrobić, ale na odwrót (rozwód na separację) już nie.

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Sierpień 19, 2014 o 13:21

Tomaszu, mam nadzieję, że moja odpowiedź zamieszczona pod datą 17.08.2014r. rozwiała Twoje wątpliwości. Pzdr

Odpowiedz

Karina Sierpień 18, 2014 o 18:36

Dzień dobry,
wiem od jednej z moich koleżanek, że po wniesieniu pozwu rozwodowego dostawała alimenty na dzieci jeszcze przed zakończeniem sprawy w sądzie. Czy mogłaby Pani nieco przybliżyć tą kwestię? Chodzi mi o to kiedy można ubiegać się o alimenty w czasie sprawy o rozwód? Czy tak samo będzie to możliwe w przypadku separacji? Z góry dziękuję i pozdrawiam:)

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Sierpień 19, 2014 o 08:29

Alimenty w wyroku rozwodowym zasądzane są dopiero od daty uprawomocnienia się tego wyroku ( a więc na przyszłość ). Wyjątkiem jest sytuacja gdy wydane zostało postanowienie zabezpieczające, które zobowiązuje do łożenia alimentów jeszcze w trakcie trwania procesu. Konieczne jest złożenie stosownego wniosku, który fachowo nazywa się ,,o wydanie postanowienia zabezpieczającego”. Jest to właściwie jedyny sposób na uzyskanie alimentów na czas trwania procesu. Identyczne zasady dotyczą separacji. Postaram się poruszyć szerzej temat alimentów w najbliższym czasie. Mam nadzieję, że ta informacja wystarczy ,,tytułem zabezpieczenia”. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Karina Sierpień 20, 2014 o 16:11

Dziękuję i czekam zatem na kolejne wpisy! 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: