Pomoc prawna

Podobieństwa separacji i rozwodu

Grażyna Tomanek15 sierpnia 20145 komentarzy

Jak już pisałam, separację można uzyskać łatwiej, ponieważ rozkład pożycia nie musi być trwały. Niemniej koniecznym jest, aby zupełny rozkład pożycia nastąpił.

Informacje na temat zupełności rozkładu zawarłam we wpisie z dnia 14 lipca br.

Procedura i właściwość sądu są identyczne w obydwu przypadkach: pozew wnosimy do  sądu okręgowego ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków.

Jeśli zastanawiasz się, czy ,,szybciej” uzyskasz rozwód czy separację, to odpowiadam: bez różnicy.

Zarówno w wyroku o separację jak i w wyroku rozwodowym muszą znaleźć się rozstrzygnięcia dotyczące:

1. winy małżonków za rozkład pożycia (czyli wskazanie, który z małżonków ponosi winę lub odstąpienie od ustalania tej okoliczności),

2. władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi,

3. alimentów na dzieci,

4. kontaktów z dziećmi,

5. sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania,

oraz nieobowiązkowo

6. alimentów na współmałżonka.

Szczerze powiedziawszy, gdyby nie pierwsze zdanie wyroku, w którym sąd albo ,,rozwiązuje małżeństwo” albo ,,orzeka separację” – niemożliwym byłoby odróżnienie wyroku o separację od wyroku rozwodowego.

Ważne, że w obydwu przypadkach (chociaż nie znajdziemy tego zapisu wprost w orzeczeniu) zostaje zniesiona wspólność majątkowa małżeńska.

Po uprawomocnieniu się wyroku, czy to rozwodowego, czy o separację, możesz  wystąpić do sądu rejonowego o dokonanie podziału majątku wspólnego.

Przeszkodą dla orzeczenia separacji i rozwodu jest dobro wspólnych małoletnich dzieci. Dobro dzieci może być zagrożone w sytuacji, gdy nie mają one świadomości, że rodzice się rozstają, albo pomimo posiadania takiej wiedzy – nie akceptują tego (najczęściej z powodu silnego związku uczuciowego zarówno z ojcem jak i matką) lub jeśli istnieje obawa, że po orzeczeniu separacji/rozwodu kontakt dziecka z drugim rodzicem będzie znacznie utrudniony lub uniemożliwiony.

Drugą przeszkodą dla orzeczenia zarówno separacji jak i rozwodu są przypadki, gdy byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Postępowanie dowodowe w obydwu sprawach przebiega identycznie. Najczęściej sąd przeprowadza dowody w postaci: zeznań świadków, wywiadu kuratora na okoliczność sytuacji wychowawczej dzieci, zaświadczeń o wysokości zarobków, informacji o dochodach z urzędu skarbowego, informacji o możliwości zatrudnienia z Powiatowego Urzędu Pracy lub z innych dokumentów.

Klienci często pytają mnie czy po upływie określonego czasu od orzeczenia separacji następuje automatyczne stwierdzenie rozwodu.

Nie.

Również po uzyskaniu separacji musisz ponownie wystąpić z pozwem o orzeczenie rozwodu. W wyroku rozwodowym muszą znaleźć się opisane na wstępie rozstrzygnięcia. Zdarza się, że od orzeczenia separacji uległa zmianie sytuacja wychowawcza dzieci albo zaistniały okoliczności mogące mieć znaczenie dla ustalenia winnego rozkładu pożycia. Wówczas postępowanie dowodowe może być równie drobiazgowe, jak w sytuacji gdy rozwód jest orzekany bez wcześniejszej separacji.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Tomasz 16 sierpnia, 2014 o 11:27

  Pani mecenas,
  a czy w trakcie sprawy o separację można zmienić żądanie na rozwód ????
  słyszałem, że tak można zrobić, ale na odwrót (rozwód na separację) już nie.

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 19 sierpnia, 2014 o 13:21

  Tomaszu, mam nadzieję, że moja odpowiedź zamieszczona pod datą 17.08.2014r. rozwiała Twoje wątpliwości. Pzdr

  Odpowiedz

  Karina 18 sierpnia, 2014 o 18:36

  Dzień dobry,
  wiem od jednej z moich koleżanek, że po wniesieniu pozwu rozwodowego dostawała alimenty na dzieci jeszcze przed zakończeniem sprawy w sądzie. Czy mogłaby Pani nieco przybliżyć tą kwestię? Chodzi mi o to kiedy można ubiegać się o alimenty w czasie sprawy o rozwód? Czy tak samo będzie to możliwe w przypadku separacji? Z góry dziękuję i pozdrawiam:)

  Odpowiedz

  Grażyna Tomanek 19 sierpnia, 2014 o 08:29

  Alimenty w wyroku rozwodowym zasądzane są dopiero od daty uprawomocnienia się tego wyroku ( a więc na przyszłość ). Wyjątkiem jest sytuacja gdy wydane zostało postanowienie zabezpieczające, które zobowiązuje do łożenia alimentów jeszcze w trakcie trwania procesu. Konieczne jest złożenie stosownego wniosku, który fachowo nazywa się ,,o wydanie postanowienia zabezpieczającego”. Jest to właściwie jedyny sposób na uzyskanie alimentów na czas trwania procesu. Identyczne zasady dotyczą separacji. Postaram się poruszyć szerzej temat alimentów w najbliższym czasie. Mam nadzieję, że ta informacja wystarczy ,,tytułem zabezpieczenia”. Pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz

  Karina 20 sierpnia, 2014 o 16:11

  Dziękuję i czekam zatem na kolejne wpisy! 🙂

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: