Pomoc prawna

(nie)porozumienie rodzicielskie

Grażyna Tomanek05 września 20155 komentarzy

Kochani Rodzice

Od tygodnia  żyjecie w nowej rzeczywistości. Niepostrzeżenie, bo w sobotę, weszły w życie przepisy, dzięki którym każde z Was ma równe prawa wobec swoich dzieci.  Orzekając o władzy rodzicielskiej sąd powierzy ją obojgu rodzicom. Prawie jak w bajce: spokojnie i szczęśliwie, pomimo że osobno.

Tymczasem w mojej głowie od soboty zrodziło się już milion wątpliwości.

Czy regułą będzie zamieszkiwanie dziecka u jednego z rodziców czy naprzemienne,

czy kontakty będą częstsze,

czy  zmiana przepisów wpłynie na opinie biegłych psychologów, którzy do tej pory orzekali, że ,,kontakty w co drugi weekend są zgodne z dobrem dziecka”,

 jak szczegółowo sąd będzie określał prawa i obowiązki rodziców,

czy ostry konflikt rodziców i brak możliwości ich porozumienia świadczy o tym, że nie są oni w stanie wspólnie wykonywać władzy,

czy w takiej sytuacji dobro dziecka przemawia za tym aby władzę powierzyć tylko jednemu  z nich,

czy wykonywanie wspólnie władzy jest równoznaczne z zakazem wyprowadzki mamy/taty na drugi koniec Polski lub Europy, albo odwrotnie:

czy odległość między miejscami zamieszkania rodziców oznacza niemożność wspólnego sprawowania władzy,

czy sądy wypracują jednolitą praktykę,

kiedy to nastąpi???

Mam tych wątpliwości jeszcze więcej i nie wiem jak będzie.

Mam nadzieję, Kochani Rodzice, że będzie dobrze,

czego Wam i sobie życzę.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Anna Koziołkiewicz-Kozak | Z obrączką czy bez 7 września, 2015 o 14:18

  Dzień dobry!

  Ano właśnie. W uzasadnieniu nowelizacji było oczywiście tylko o tym, jak to dobrze teraz będzie… ale ja mam mieszane uczucia, zarówno co do likwidacji obowiązku wypracowania planu wychowawczego, jak i możliwości odstąpienia od regulacji kontaktów. Pisałam o tym u siebie – zapraszam 🙂

  http://zobraczkaczybez.pl/zmiana-przepisow-odnosnie-wladzy-rodzicielskiej-kontaktow-oraz-procedury-uchwalona-nowelizacja-kodeksu-rodzinnego/

  Odpowiedz

  Wojtek Rudzki - spolkacywilna.info 18 września, 2015 o 17:00

  Istnieje spora szansa, że przepisy się po prostu częściowo nie przyjmą 🙂

  Odpowiedz

  Wiola 18 listopada, 2015 o 17:54

  Witam!!I właśnie odnośnie nieporozumienia mam pytanie…….
  A mianowicie chciała bym ustalić sądownie kontakty dzieci z ojcem i tu moje pytanie……..ponieważ złożyłam wniosek o alimenty i napisałam w nim punkt odnośnie ustalenia kontaktów……ale podczas rozprawy cisza?!
  Teraz złożyłam pozew o ograniczenie praw rodzicielskich i też napisałam taki punkt odnośnie ustalenia kontaktów, ale doszły mnie suchy że żeby to i ustalić miejsce pobytu dzieci przy matce muszę złożyć oprócz tamtych pozwów jeszcze!!?? dodatkowo dwa osobne wnioski. Czy to prawda?Czyli muszę złożyć teoretyczne cztery osobne pisma do tak naprawdę jednej sprawy?
  Serdeczne z góry dziękuje za odpowiedz.

  Odpowiedz

  ON 25 listopada, 2015 o 21:28

  Wedle twojej trochę chaotycznej wypowiedzi domniemam, że chciałabyś uregulować wszystkie kwestie związane z wychowaniem i opieką nad dzieckiem. Nie będę się starał rozszyfrować co i w jak w swoim piśmie zawarłaś, wyjaśnię jedynie jak powinno to wyglądać:
  1. Wnosisz powództwo o uregulowanie alimentów (pismo musi spełniać wymogi pisma procesowego). Podczas takiego postępowania skupiasz się jedynie na faktach mających wpływ na ustanowienie odpowiedniej kwoty comiesięcznych alimentów. Przypominam jednak, że wysokość alimentów uzależniona jest od wielu czynników w tym od trzech kluczowych: uzasadnionych potrzeb uprawnionego (np: małoletniego dziecka, dzieci), możliwości zarobkowych obowiązanego do alimentacji oraz osobistego starania w wychowanie uprawnionego przez zobowiązanego do alimentacji. Wraz z wnioskiem przed pierwsza rozprawą lub w trakcie postępowania możesz wnieść o zabezpieczenie alimentów na czas trwania postępowania. Zabezpieczenie zostanie opatrzone z urzędu klauzulą wykonalności.
  2. Wnosisz wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej (pismo musi spełniać wymogi pisma procesowego). Oczywiście muszą być spełnione przesłanki aby to nastąpiło: Aby pozbawić władzy rodzicielskiej musi występować trwała przeszkoda bądź nadużywanie władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący rodzic musiałby zaniedbywać swoje obowiązki względem dziecka. Zatem zachodzą trzy rodzaje przesłanek. Należy powołać się na którąś z nich i ją uzasadnić. Inna możliwością jest uregulowanie władzy rodzicielskiej poprzez ograniczenie władzy rodzicielskiej. W tym przypadku należy wskazać jaki zakres władzy rodzicielskiej byłby ograniczony jednemu z rodziców. Należy pamiętać aby ten zakres był doprecyzowany – wszelkie kwestie niedoprecyzowane pozostawiają równoprawną, wspólną możliwość posiadania władzy rodzicielskiej obojga rodziców względem dziecka, dzieci. Trzecią możliwością jest powierzenie władzy obojgu rodzicom. Taj jak w powyższym przypadku należy uzgodnić i zatwierdzić do oceny sadu rodzicielski plan wychowawczy.
  2. Wnosisz wniosek o uregulowanie kontaktów rodzica z dzieckiem (pismo musi spełniać wymogi pisma procesowego). W tym piśmie szczegółowo określasz sposób widywania się rodzica z dzieckiem. możesz tez nawiązać ewentualnie do ustaleń widzenia dziecka zawartych w rodzicielskim planie wychowawczym (taki plan zawiera również sposób kontaktów). Wraz z wnioskiem przed pierwsza rozprawą lub w trakcie postępowania możesz wnieść o zabezpieczenie kontaktów na czas trwania postępowania.
  Z powyższego wynika, ze wnosisz trzy odrębne postępowania. Sąd może połączyć (nie musi), postępowanie opisane w punkcie 1 i 2 w niniejszego wywodu. Oczywiście nie możesz zapominać o wniesieniu stosownych opłat sadowych.

  Odpowiedz

  Wiola 26 listopada, 2015 o 09:27

  Serdecznie dziękuje za odpowiedź…….w takim razie muszę złożyć jeszcze trzeci wniosek o ustalenie kontaktów…..bo pierwsze dwa już złożyłam.
  Wszystkiego dobrego……Pozdrawiam Wioleta.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: