Pomoc prawna

Kiedy i jakie alimenty od byłego małżonka

Grażyna Tomanek09 października 2018Komentarze (0)

Nie lubię wstępów. Kiedy sama szukam jakiś informacji w internecie, irytują mnie przydługie wywody oddalające mnie od sedna sprawy. Zjadłam zęby na rozwodach (dowód: rachunek od mojego dentysty), ale felietonista ze mnie żaden, dlatego nie męczę Cię już dłużej Czytelniku i przechodzę do konkretów.

Poniższa tabelka przedstawia, jakie alimenty można uzyskać w wyroku rozwodowym.

Ustalenie winy ma istotne znaczenie dla wymiaru obowiązku alimentacyjnego dla byłego małżonka, o czym poniżej.

Ustalanie winy w rozwodzie oznacza, że może być on orzeczony: z winy obojga małżonków lub z winy jednego. Rozwód bez orzekania o winie (tzw. polubowny) skutkuje tym, że żaden z małżonków nie ponosi winy za rozpad małżeństwa.

Małżonek wyłącznie winny nigdy nie może dochodzić alimentów od małżonka niewinnego. Przypominam, że zajmuję się dziś alimentami na byłych małżonków i uwaga powyższa nie dotyczy alimentów na dzieci.

Małżonek współwinny lub niewinny od niewinnego może domagać się alimentów tylko jeśli znalazł się w niedostatku.

Niedostatek to sytuacja, w której osoba nie ma możliwości zarobkowych i majątkowych aby zaspokoić swoje usprawiedliwione potrzeby. Nie jest w niedostatku osoba, która nie podejmuje pracy, chociaż mogłaby. W każdej sprawie o alimenty sąd ma obowiązek w pierwszej kolejności zbadać, czy uprawniony może i w jakim stopniu samodzielnie zapracować na swoje utrzymanie. Regułą jest praktyka zwracania się do okolicznych urzędów pracy o podanie informacji, czy dysponują one ofertami pracy dla osoby dochodzącej alimentów.

Małżonek niewinny od winnego może domagać się alimentów jeśli w wyniku rozwodu nastąpiło pogorszenie jego sytuacji materialnej. Małżonek niewinny ma prawo do zachowania podobnej stopy życiowej, jaką miał przed rozwodem. Nie mówimy zatem jedynie o zaspokojeniu podstawowych potrzeb, jak w przypadku niedostatku. Małżonek niewinny powinien otrzymywać alimenty, które pozwolą mu żyć na poziomie podobnym do tego, jakie wiódł przed rozwodem co oznacza, że alimenty będą wyższe.

Obowiązek alimentacyjny wygasa po upływie 5 lat, ale tylko jeśli rozwód był bez orzekania o winie. W pozostałych przypadkach jest bezterminowy, chyba że upoważniony wstąpi w nowy związek małżeński.

W razie zmiany okoliczności każda ze stron może wystąpić o zmianę wyroku czyli obniżenie, podwyższenie alimentów lub ich uchylenie.

W wyjątkowych okolicznościach możliwe jest przedłużenie obowiązku alimentacyjnego ponad 5 lat. Uprawniony do alimentów powinien wówczas wystąpić z pozwem o przedłużenie obowiązku alimentacyjnego.

Przykłady wyjątkowych okoliczności uzasadniających przedłużenie obowiązku alimentacyjnego to: znaczne dysproporcje w wysokości dochodów, wcześniejsze długotrwałe pożycie małżeńskie, obiektywne przyczyny uniemożliwiające pracę zarobkową np. choroba własna lub konieczność opieki nad dzieckiem, niezawiniony brak uprawnień do renty lub emerytury.

Zasądzenie alimentów jest możliwe w trakcie i po rozwodzie. Pamiętaj, nie ma przymusu żądania alimentów już na etapie postępowania rozwodowego. Alimenty mogą być zasądzone zarówno w ramach sprawy rozwodowej, jak i w osobnym postępowaniu wszczętym po zakończonej sprawie rozwodowej. Jeśli według tabelki możesz być zobowiązany do płacenia alimentów, to takie żądanie byłego małżonka może spaść na Ciebie nawet kilka lat po zakończonym rozwodzie i dokonanym podziale majątku. Moim zdaniem lepiej wiedzieć ,,na czym się stoi” i od razu kompleksowo uregulować kwestie dotyczące rozwodu, alimentów na małżonka i na dzieci oraz podziału majątku.

Oczywiście ,,druga połowa’’ może mieć zupełnie inny interes i etapami wygrywać kolejne żądania zaskakując przeciwnika. Ponadto, jeżeli nastąpiła zmiana sytuacji materialnej małżonka, który w dacie orzekania był samodzielny finansowo, może on w późniejszym terminie wystąpić z pozwem o zasądzenie alimentów.

Nie napisałam dotychczas o rzeczy dla mnie oczywistej, czyli o tym, że uzyskanie alimentów w każdym przypadku uwarunkowane jest istotną różnicą w dochodach. Realnie nie masz szans uzyskać alimentów od byłego męża, który np. jest alkoholikiem i nie ma żadnego dochodu lub jego dochód jest niższy od Twojego. Aby obowiązek alimentacyjny mógł powstać, konieczne jest wykazania, że eks małżonek znajduje się w lepszej sytuacji finansowej od Ciebie.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: