Pomoc prawna

Eksmisja współmałżonka

Grażyna Tomanek28 czerwca 2016Komentarze (1)

Nie odkryję Ameryki stwierdzeniem, że człowiek pod wpływem presji i strachu nie funkcjonuje normalnie, traci możliwość realnej oceny zagrożenia oraz własnych praw. Z tej wiedzy niewiele wynika, bo gdy sami znajdziemy się w krytycznym położeniu nie potrafimy ,,stanąć z boku” i obiektywnie ocenić sytuacji.

Posłużę się przykładem Czytelniczki, która zadała mi dramatyczne pytanie: ,,Czy mam prawo mieszkać z naszym 2 miesięcznym dzieckiem w mieszkaniu męża mimo, że on chce abyśmy się wyprowadzili?”

Odpowiedź może być tylko jedna: oczywiście, że tak.

Małżonkowie mają obowiązek współdziałania dla dobra rodziny, którą założyli. Jednym z obowiązków małżonków jest zapewnienie rodzinie mieszkania. Oznacza to, że jako żona masz prawo korzystać z mieszkania męża, takie samo prawo ma Wasze dziecko. Z całą pewnością dopóki jesteście małżeństwem mąż nie uzyska  orzeczenia sądowego, które nakazywałoby Ci opuszczenie mieszkania (zakładam, że nie  pijesz na umór i nie urządzasz burd w mieszkaniu, a zamieszkiwanie z Tobą nie zagraża dobru dziecka i rodziny).

Oczywiście nie można wykluczyć sytuacji, że mąż po prostu wymieni zamki i uniemożliwi Ci wejście do mieszkania. W takiej sytuacji powinnaś po prostu wezwać policję. Niewykluczone, że prokurator oceni zachowanie męża  jako znęcanie się i zostanie przeciwko niemu wszczęte postępowanie karne.

Możesz też wystąpić do sądu z pozwem o ochronę naruszonego posiadania (tzw. powództwo posesoryjne). Postępowanie sądowe w takiej sprawie powinno trwać w miarę krótko, jednak koniecznie napisz w pozwie, że żądasz wydania postanowienia zabezpieczającego, na mocy którego będziesz mogła wrócić do mieszkania.

Jeżeli sprawa rozwodowa jest już w toku wystąp z żądaniem uregulowania sposobu korzystania z mieszkania. W wyroku rozwodowym sąd określi, z którego pokoju masz prawo korzystać Ty,a z którego mąż.

Niestety, po rozwodzie mąż będzie mógł wystąpić z pozwem o eksmisję i prawdopodobnie uzyska korzystny dla siebie wyrok, ale do tego daleka droga.

Gdybyś wcześniej wyprowadziła się dobrowolnie i musiała płacić czynsz za wynajem, wydatek ten będzie miał wpływ na wysokość alimentów na Ciebie i dziecko.

Polecam abyś zajrzała też do mojego wcześniejszego wpisu ,,Żona na bruku”.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    Jola 13 kwietnia, 2017 o 10:40

    Pani mecenas,
    zwracam się o podpowiedź co mogę zrobić gdyż jestem w bardzo trudnej sytuacji życiowej, w trakcie sprawy rozwodowej wniesionej przez męża. Sąd rejonowy orzekł w styczniu br. rozwód z wyłącznej winy męża i ustalił alimenty od męża na naszego 15 -letniego syna. Mąż złożył odwołanie i czekam, aż sąd prześle mi to odwołanie. Do czasu wniesienia pozwu, mąż opłacał czynsz za mieszkanie, tv, energię , ale w lutym napisał mi maila, że uprzedza mnie , że od marca przestaje płacić za energię i tv. Poprosił w lutym o mój nr konta, ale do dnia dzisiejszego nic nie wpłacił, a ja przejęłam opłacanie opłat. On płaci wyłącznie za czynsz, jednakże jest zadłużenie w wysokości 2 czynszów. W odpowiedzi na pozew męża nie został zawarty wniosek o zabezpieczenie alimentów.
    Na drugiego naszego 20-letniego studiującego dziennie syna mąż nie płaci nic, gdyż „syn nie wniósł wniosku o alimenty” (tak powiedział na rozprawie gdy sędzia go zapytała dlaczego nie bierze udziału w finansowaniu syna).
    Mieszkam w jego mieszkaniu wraz z synami (on wyprowadził się od nas ok. 8 lat temu). Nie mam gdzie wyprowadzić się.
    Co mogę zrobić , aby jak najszybciej dostawać alimenty (i dostać za czas od wniesienia sprawy do sądu, tj. od lipca ub. r.)?
    Wina rozwodu wyłączna męża, a ja z dwójką dzieci w jego mieszkaniu. Nie stać mnie na wynajem mieszkania, nie dostanę kredytu ze spłatą na 30 lat na zakup mieszkania (gdyż mam ok 50 lat). Jest jakieś wyjście z tej sytuacji?
    pozdrawiam
    Jola

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: