Co może być dowodem w sprawie?
1. Oczywiście tradycyjne dokumenty w formie pisemnej zarówno urzędowe jak i prywatne, listy, zdjęcia, zapiski, sprawozdania agencji detektywistycznych.
2. Informacje uzyskane przez sąd. Jeżeli nie posiadasz dostępu do informacji powinieneś zawnioskować aby to sąd zwrócił się do tejże instytucji o nadesłanie żądanych informacji. Przykładowo: sąd zwróci się do policji, izby wytrzeźwień, szpitala czy banku o nadesłanie historii interwencji, choroby a w końcu rachunku bankowego.
3. Idąc z duchem czasu (aczkolwiek pozostając lekko w tyle) ustawodawca dopuścił również możliwość przeprowadzania dowodu z dokumentów elektronicznych i informacji utrwalonych za pomocą innych nośników aniżeli tradycyjna kartka papieru. Możesz więc składać wniosek np. o przeprowadzenie dowodu z nagrań zarówno wizualnych jak i dźwiękowych, sms-ów, maili, wydruków ze stron internetowych.
4.Przypomnę też o zeznaniach świadków (odnośnie zeznań dzieci pisałam tu), opinii biegłych (najczęściej w rozwodach opinia OZSS lub biegłego psychologa).
Ważne aby powołując konkretny dowód napisać, co chcesz za jego pomocą wykazać, czyli na jaką okoliczność go wnioskujesz. Przykładowe okoliczności to: zawinienie w rozpadzie pożycia, zachowanie względem małżonka i dzieci, zdrada, alkoholizm.
Niezmiernie istotne jest podjęcie decyzji, które dowody mogą być przydatne w sprawie, a które niewiele wniosą poza przedłużeniem postępowania.
Nie warto wyważać otwartych drzwi i składać wniosków dowodowych na okoliczności, które w oczywisty sposób wynikają z innych dowodów albo są bezsporne (tzn. druga strona im nie zaprzecza). Jeżeli mąż/żona przyznał się do zdrady, nie ma sensu tej okoliczności wykazywać czasochłonnymi w swej istocie dowodami. Najważniejsze jest przecież aby uzyskać rozwód w miarę sprawnie, a nie sądzić się latami.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }