Zmiana nazwiska po rozwodzie

Grażyna Tomanek        05 września 2016        2 komentarze

Jeżeli w wyniku zwarcia małżeństwa zmieniłaś/eś nazwisko, po rozwodzie możesz wrócić do poprzednio używanego. Możliwość powyższa dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, ponieważ ci ostatni także mogą zmieniać nazwisko w związku z zawarciem związku małżeńskiego.

Powrót do poprzednio używanego nazwiska odbywa się przez złożenie oświadczenia przed urzędnikiem stanu cywilnego.

Często pojawiają się pytanie, czy były małżonek może skutecznie żądać ,,oddania mu nazwiska”. Odpowiedź jest kategoryczna i jednoznaczna: nie ma takiej możliwości, w żadnym przypadku i bez wyjątków.

Termin na zmianę nazwiska wynosi 3 miesiące od daty uprawomocnienia się wyroku rozwodowego i jest terminem zawity co oznacza, że nie ma możliwości jego przedłużenia.

Jeśli z jakiś powodów nie zdążyłeś w ciągu 3 miesięcy wystąpić z wnioskiem, późniejsza zmiana nazwiska również jest możliwa, ale należy jej dokonać w drodze decyzji administracyjnej. Zastosowanie mają w takim przypadku przepisy ustawy o zmianie imienia i nazwiska z dnia 17 października 2008 roku.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Mikołaj Wrzesień 6, 2016 o 13:08

Dzień dobry,
a jak wygląda sprawa jeżeli w drodze decyzji administracyjnej nie otrzymam możliwości powrotu do pierwszego nazwiska? Czy jest jeszcze możliwość odwołania się od decyzji?

Odpowiedz

michal Styczeń 26, 2017 o 02:23

witam ma pytanie odnosnie tych mediacji
skladalem dzis pozew o rozwod bez orzekania o winie ,a pan w sadzie kazal mi doniesc jeszcze „podanie o medjacje” czy cos w tym stylu ??? mamy z zona dwojke dzieci ale jestesmy juz wstepnie dogadani co do wszystkich aspektow wziazanych ze sprawiami widzeni alimentow itd itd .czy w tym wypadku te mediacje sa potrzebne i jezeli tak to jak wyglada wzor takiego pisama do sadu???
z gory dziekuje za pomoc

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: