Pomoc prawna

Płatne do rąk…

Grażyna Tomanek19 stycznia 20155 komentarzy

Właśnie dowiedziałeś się, że ,,jesteś zobowiązany płacić alimenty w wysokości po X złotych miesięcznie, do rąk matki swojego dziecka, w terminie do dnia 10-ego każdego miesiąca z ustawowymi odsetkami w razie uchybienia w płatności którejkolwiek z rat…”

Z kwotą zasądzonych alimentów już się pogodziłeś, albo i nie, ale kogo to obchodzi…

Tylko dlaczego ,,do rąk”, a nie na konto?

Wszystkie należności, jak na XXI wiek przystało, opłacasz z konta nie wychodząc z domu, a tu nagle taki zwrot ku niecywilizowanej przeszłości?

Może przynajmniej przekazem pocztowym się da, bo ,,ręce” do których alimenty masz płacić mieszkają na drugim końcu Polski ?

No tak… sformułowanie zawarte w wyroku może wywołać zdziwienie.

Na szczęście, jest to jeden z niewielu prawniczych zwrotów, którego nie należy rozumieć dosłownie. Archaiczne sformułowanie oznacza po prostu osobę uprawnioną do odbioru alimentów w imieniu małoletniego dziecka.

Spokojnie możesz zatem wybrać odpowiednią dla siebie formę płatności: przelew, przekaz lub omawiane ,,wręczenie’’.

Pamiętaj jedynie aby w tym ostatnim przypadku odebrać pokwitowanie, a zawsze właściwie opisać płatność np. ,,alimenty dla Jacka za maj 2014”.

Resztę wyroku należy rozumieć jak najbardziej dosłownie…

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Ewa 16 lutego, 2015 o 19:08

    krótko, a jakże rzeczowo o tak istotnym i wrażliwym dla wszystkich zainteresowanych tematem alimentów

    Odpowiedz

    Stefan 21 czerwca, 2015 o 14:51

    Facet to jednak samobieżny bankomat dla kobiet. Leży taka cały dzień, walcząc o przetrwanie każdego dnia przy kawie i fejsie, a mąż obija się 16 godzin w pracy. A po rozwodzie płaci na nieroba i lenia.

    Chyba czas uciec do Kongo czy innego Uzbekistanu.

    Odpowiedz

    Guest 17 stycznia, 2017 o 20:15

    oooo chwila. Jesli jest zwrot „do rąk” to formę inną niż gotówkową do rąk własnych nalezy uzgodnić z wierzycielem. Wierzyciel może sobie nie zyczyć przelewów, ale pozostaje np przekaz pocztowy.

    Odpowiedz

    Andrzej 6 marca, 2018 o 11:45

    Skoro wierzyciel życzy sobie przekaz pocztowy, to kto ma ponieść koszt jego opłaty każdorazowo np. na poziomie 20 zł? Poza tym życzenia wierzyciela w tej kwestii są drugorzędne, bo ma on przede wszystkim obowiązek zadbać aby pieniądze zasądzone na rzecz dzieci były przez niego pobrane i właściwie wykorzystane.

    Odpowiedz

    Miska 20 czerwca, 2020 o 21:00

    Ojciec dziecka robi mi wpłaty na lata ale nigdn nie podaje że są to alimenty tylko pisze dla syna za miesiąc . Skąd mam wiedzieć czy rzeczywiście są to alimenty czy inna jego wpłata, co mogę z tym zrobić z nim nie idzie się dogadać bo robi wszystko by odebrać mi dziecka

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: