Podwyższenie alimentów przez sąd II instancji

Grażyna Tomanek        19 września 2017        Komentarze (0)

Dzięki  Waszym komentarzom wiem, jakie macie problemy i o czym powinnam pisać. Dlatego dziękuję, że je wstawiacie i przepraszam, że nie jestem w stanie na wszystkie odpisywać.

Ciekawe pytanie zadała mi Sylwia:

Witam serdecznie
Bardzo proszę o pomoc.
Wyrokiem Sądu w Okręgowego są zasądzone alimenty po 600 zł na syna
Tym samym wyrokiem kończy się małżeństwo.
Złożyłam apelację tylko co do wysokości alimentów, a więc rozwód się uprawomocnił
Wyrok z apelacji podwyższa kwotę do 850 zł.
Czy zatem od momentu rozwodu nie powinien mi mąż wyrównać?

Oczywiście Sylwia ma rację – powinien wyrównać.

Pisałam już o tym, że w rozwodach dopiero od prawomocności alimenty są wymagane, dlatego istotne jest ustalenie od kiedy wyrok jest prawomocny i wykonalny.

W swoim wcześniejszym wpisie ,,Alimenty potrzebne od zaraz” radziłam aby składać wniosek o zabezpieczenie alimentów. Dodam, że taki wniosek można składać również po wydaniu wyroku przez Sąd I instancji! Zdarza się, że przeciwnik składa apelację tylko po to, aby odwlec moment płacenia alimentów, wówczas druga strona powinna złożyć wniosek o wydanie postanowienia zabezpieczającego.

W sytuacjach, gdy nie został zaskarżony pierwszy punkt wyroku (jak w przypadku Sylwii), a alimenty zostały podwyższone, po rozpoznaniu apelacji pozwany będzie musiał nadpłacić alimenty od daty uprawomocnienia się tego punktu wyroku.

Samodzielne obliczanie daty prawomocności nie jest konieczne, ponieważ data uprawomocnienia się orzeczenia umieszczona jest na klauzuli wykonalności (lub prawomocności). Klauzula ma postać pieczątki przybitej na spodzie orzeczenia i wygląda tak:

Czym jest prawomocność a czym wykonalność?

Prostymi słowami można powiedzieć, że:

wyrok jest prawomocny jeśli nie można się już od niego odwołać,

a wyrok wykonalny to taki, który można egzekwować. Często jedno z drugim się pokrywa (jak na klauzuli powyżej), ale są oczywiście wyjątki. Przykładem mogą być postanowienia zabezpieczające: są wykonalne od zaraz, chociaż można się od nich jeszcze odwołać (czyli wykonalne, ale nieprawomocne).

Pieczątki umieszczane na dokumentach urzędowych z reguły wydają się niegodne naszego zainteresowania, a to błąd!

Od kiedy należą się alimenty?

Od daty umieszczonej na klauzuli.

Jeśli zatem chcesz ustalić, od jakiego momentu należą Ci się alimenty, wyjmij wyrok z szuflady i dokładnie przeczytaj klauzulę wykonalności.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: