Jak wygląda sprawa rozwodowa?

Grażyna Tomanek        05 października 2015        4 komentarze

Dzisiaj spróbuję w przystępny sposób opowiedzieć co dzieje się na sali sądowej, aby Twoja trema przed wizytą w sądzie była choć trochę mniejsza.

Od razu uprzedzam, że dzisiejszy wpis nie jest przeznaczony dla profesjonalistów (tych odsyłam do lektury kodeksu postępowania cywilnego) ale dla laików, którzy denerwują się przed wizytą w sądzie i chcieliby wiedzieć, jak wygląda sprawa rozwodowa.

Po pierwsze: czekanie na korytarzu sądowym nie działa relaksująco. Dlatego oszczędź sobie dodatkowego stresu i nie przyjeżdżaj godzinę przed czasem, wystarczy że będziesz punktualnie. Sprawdź czy masz dowód osobisty, wyłączony telefon i… czekaj na wywołanie swojej sprawy.

Sprawę poprowadzi trzech sędziów: ten pośrodku to sędzia przewodniczący (zawodowy), a dwaj po bokach to sędziowie ławnicy.

Poza sędziami, Tobą, współmałżonkiem i ewentualnie pełnomocnikami na sali nie powinno być innych osób ponieważ sprawy rozwodowe odbywają się bez udziału publiczności.

Od tej zasady zrobiono mały wyjątek: możesz zgłosić udział w sprawie tzw. męża zaufania (a nawet dwóch). W tym charakterze może wystąpić mama, kolega, ciocia, obcy lub krewny – wybór zależy wyłącznie od Ciebie. Mężowie zaufania nie mają prawa głosu, a więc mogą być jedynie biernymi obserwatorami tego co dzieje się podczas rozprawy.

Pierwsza rozprawa rozpoczyna się od kilku pytań, których celem jest ustalenie czy i od kiedy małżonkowie nie prowadzą wspólnego gospodarstwa, jaka jest sytuacja dzieci, czy toczyły się inne sprawy rodzinne (których akta należy dołączyć do sprawy rozwodowej) i przede wszystkim: czy istnieje szansa na uratowanie małżeństwa. Na tej sprawie sąd zapyta Was również czy zgadzacie się na mediacje. Zainteresowanych tą instytucją odsyłam do wcześniejszego wpisu.

Następnym etapem jest przesłuchiwanie świadków. Szczerze mówiąc wyłącznie od organizacji pracy sędziego zależy, czy wezwie świadków jeszcze na pierwszą rozprawę, czy dopiero na następną. Regułą jest przesłuchiwanie w pierwszej kolejności świadków strony powodowej, a w drugiej – strony pozwanej. Liczba świadków przesądza o tym ilu rozpraw potrzeba na ich przesłuchanie. Oczywiście strony mają prawo brać udział w przesłuchiwaniu świadków, w szczególności zadawać im pytania. Świadkowie po przesłuchaniu muszą opuścić salę rozpraw.

Dopiero po wyczerpaniu listy świadków nadchodzi czas na przesłuchanie stron (najpierw powód potem pozwany). Podczas przesłuchania będziesz mógł odnieść się do zeznań świadków i przedstawić swój punkt widzenia.

Wydanie wyroku może odbyć się na ostatniej rozprawie, czyli po przesłuchaniu stron, ale może też być odroczone na okres do dwóch tygodni (tzw. publikacja wyroku).

Twoja obecność na ogłoszeniu wyroku nie jest oczywiście obowiązkowa, pamiętaj jednak, że nikt nie przyśle Ci wyroku do domu! Musisz sam ustalić jego treść lub napisać wniosek o doręczenie wyroku.

Na koniec jeszcze jedna rada: jeżeli nie rozumiesz czegoś, poproś o powtórzenie lub wyjaśnienie, masz do tego prawo.

Niestety nie znam odpowiedzi na pytanie, które najbardziej Cię nurtuje: jak długo trwa proces rozwodowy? Tego nikt nie wie, ale im wcześniej zaczniesz, tym wcześniej skończysz.

Powodzenia.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marek Listopad 2, 2015 o 17:58

Jeśli o mnie chodzi to rozwód, to mój trwał koło 50 dni. Jedna rozprawa. Ale i tak nie obyło się bez nerwówki i łez, pomimo tego, że załatwiliśmy to bez orzekania o winie.

Odpowiedz

Student Prawa Listopad 26, 2015 o 14:01

Od tego jak długo trwa proces rozwodowy zależy czy chcemy rozwieść się z orzekaniem o winie czy z porozumieniem stron. W tej drugiej sytuacji sprawa rozwodowa może zakończyć się na jednej lub dwóch rozprawach. Ponoć najszybszy rozwód w historii trwał..5 min!

Odpowiedz

Dominika Sierpień 1, 2016 o 08:58

Świetnie przygotowany wpis, bardzo mi się podoba, że tak ładnie to przedstawiłaś 🙂 Zauważyłam, że osoby idące na rozwód chcą wiedzieć, co ich na nim czeka

Odpowiedz

adwokat.stokowska.pl Grudzień 16, 2016 o 16:08

Oczywiście że chcą wiedzieć czego się spodziewać. Większość z osób udających się na sprawę rozwodową idzie tam po raz pierwszy, więc naturalnym jest fakt ciekawości oraz stresu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: