Alimenty w rozwodzie

Grażyna Tomanek        24 lutego 2015        14 komentarzy

Alimenty są chyba najbardziej palącym problemem, który dotyka Was w związku z rozwodem. Wniosek taki wysnuwam na podstawie analizy komentarzy i pytań, jakimi  mnie zasypujecie.

Najbardziej boli Was okoliczność, że często nie możecie ,,odzyskać” alimentów za okres trwania procesu rozwodowego, a tak najczęściej dzieje się, gdy nie złożyliście wniosku o zabezpieczenie powództwa.

Wychodząc na przeciw tym potrzebom zamieściłam do pobrania wzór wniosku o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych. Zapraszam do jego pobrania po lewej stronie.

Zachęcam też do lektury moich wcześniejszych artykułów na temat zabezpieczenia roszczeń lub możliwości zasądzenia alimentów wstecz (po zakończonym procesie rozwodowym).

{ 14 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Sylwia Lipiec 31, 2015 o 10:48

Co w przypadku gdy została zasądzona kwota tytułem „przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny” (jeszcze przed wytoczeniem pozwu rozwodowego), zabezpieczenie to jest dla rodziny (matki z dzieckiem – jedna kwota na ich rzecz), czy w momencie orzekania rozwodu sąd będzie od nowa ustalał wysokość kwoty tytułem już „alimentów” i pod uwagę nie będą już brane koszty rodziny tylko koszty utrzymania zobowiązanego ? jak to wygląda w praktyce?

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Sierpień 5, 2015 o 19:53

Uprawnienia alimentacyjne byłej żony są inne od uprawnień (wciąż) żony i m.in. dlatego sąd w wyroku rozwodowym powinien na nowo określić wysokość alimentów osobno na każdą osobę uprawnioną. Pzdr

Odpowiedz

Iwona Sierpień 5, 2015 o 17:32

Dzień dobry:-) Korzystam z Pani bloga już od jakiegoś czasu , bardzo dobrze czyta się tu o skomplikowanych, prawniczych kwestiach. Mam pytanie krótkie i proste: Czy w trakcie pierwszej rozprawy rozwodowej można wnieść o wyższe alimenty na dziecko , niż te, o które wnioskuje się w pozwie?

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Sierpień 5, 2015 o 19:50

Dziękuję za zainteresowanie. Jeżeli zmieniły się okoliczności sprawy, w szczególności koszty utrzymania dziecka albo sytuacja materialna rodziców, istnieje możliwość zmiany powództwa. Najlepiej zrobić to na piśmie, jeszcze przed rozprawą, ale można też złożyć stosowne oświadczenie do protokołu rozprawy. Na początku rozprawy Sąd powinien zapytać, czy stanowiska stron uległy zmianie- wówczas jest czas aby oświadczyć, że domagasz się większych alimentów i uzasadnić dlaczego.Pzdr

Odpowiedz

beata Październik 30, 2015 o 17:16

Witam,mam pytanie nie wiem co mam już robić i jak załatwić sprawy związane z alimentami.Jestem po rozwodzie,mąż ma zasądzone przez sąd alimenty na 3 dzieci.Od roku płaci po 400 lub wcale ,rozmowy nic nie dają.Złożyłam wniosek egzekucyjny do komornika,dołączyłam wyrok sądu w którym sąd zobowiązuje męża do ponoszenia kosztów wychowania dzieci 750zł miesięcznie,wydruki z konta bankowego o terminach i kwotach wpłat alimentów,akty urodzenia dzieci i oświadczenie moje o naszej sytuacji .Dziś dostałam pismo od komornika ,że nie zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne gdyż nie dostarczyłam ,tytułu wykonawczego zaopatrzonego w sądową klauzurę wykonalności.Proszę o wyjaśnienie i podpowiedz co mam dalej robić.

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Październik 30, 2015 o 17:25

Klauzula wykonalności to taka duża pieczątka nabijana na wyroku, na której jest napisane, że wyrok podlega wykonaniu jako prawomocny. Tylko wyrok z tą ,,pieczątką” pozwala komornikowi na wszczęcie egzekucji. Klauzulę nadaje się tylko raz, jeżeli zgubiła Pani wyrok z klauzulą, trzeba wystąpić do sądu o ,,wydanie nowej klauzuli w miejsce utraconej”. Może jest szansa, że wyrok z klauzulą leży w jakieś szufladzie?

Odpowiedz

beata Październik 30, 2015 o 17:38

Taki właśnie wyrok z pieczątką, na której widnieje dodatkowa pieczątka stwierdzająca ,że orzeczenie jest prawomocne i wykonalne od dnia.. wysłałam .A komornik mi to odesłał ,już nic z tego nie rozumiem

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Październik 30, 2015 o 18:44

Proponuję zapytać komornika, na pewno wyjaśni problem.

Odpowiedz

alicja Październik 30, 2015 o 23:17

Witam, na podstawie Pani wzorów staram sie napisać właśnie pozew o rozwód bez orzekania o winie oraz alimenty.
mąż odszedł od nas dla innej kobiety. Obecnie szantażuje mnie, ze jeżeli pozew będzie z orzeczeniem o winie to …. Mąż zarabia 4 razy więcej niż ja (ja 2 on 8 tys), on uważa, że powinniśmy łożyć na dzieci po tyle samo. Płaci mi po 500zł na dziecko i wylicza, ze mój wkład powinien być taki sam. Dla mnie to 50% pensji dla niego mniej niż 15%. Czy mogę żądać kwoty alimentów wyzszej niż moje dochody? Jak Sąd podchodzi do takich różnic? Pozdrawiam
ala

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Listopad 3, 2015 o 08:12

Oczywiście, że można żądać alimentów wyższych niż własne zarobki. Gdyby tak nie było osoby bezrobotne byłyby skazane na śmierć głodową:-) Koniecznie trzeba jednak uzasadnić wysokość swojego żądania, od tego zależy wysokość alimentów.

Odpowiedz

janusz Luty 28, 2016 o 19:30

Witam Panią. Mam pytanie, czy można w czasie rozwodu z nie orzekaniem o winie zrobić zapis , że żadna ze stron nie będzie chciała alimentów na siebie po rozwodzie. Dziecko mamy pełnoletnie.

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Marzec 6, 2016 o 19:16

Pozwoliłam sobie zadedykować Panu mój najnowszy wpis. Zapraszam do lektury, mam nadzieję, że pomoże podjąć decyzję.

Odpowiedz

janusz Marzec 8, 2016 o 17:02

Bardzo dziękuję Pani za odpowiedź. Mam rozumieć,że nawet wpis ,, Powód i pozwana nie będą żądać po rowodzie alimentów nawet gdy jedna ze stron będzie w trudnej sytuacji finansowej.. nie gwarantuje tego, że pozwana nie wystąpi o alimenty?

Odpowiedz

Grażyna Tomanek Marzec 8, 2016 o 19:19

Niestety, takiej gwarancji nie ma.Pzdr

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: